Samochód Jezusa

8 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
43min

Gdyby Jezus żył dzisiaj to jaki miałby samochód? Czy miałby komórkę? Wolałby komputer, laptop czy tablet?

Czy potrafisz sobie wyobrazić Jezusa bez sandałów, za to w dżinsach?

Odcinek o tym czy da się Jezusa wyjąć z kontekstu historii, kultury, języka i czasów.

Dyskusja

Mieszalniapasz
8 lat temu

Skuterem! :D

domingo33gda
8 lat temu

tym co dałby mu ojciec - gdyby dał mu maybacha to maybachem a jesli trampki to trampkami - zawsze chwała Ojcu

"problemem" Jezusa nie jest czym jezdził ale co akceptował - WSZYSTKO i nic nie zabiegał

Grzegorz2
8 lat temu

W dzisiejszych czasach, aby wypełnić swoje zadanie, Jezus musiałby urodzić się poza Unią Europejską, bo w niej nie ma kary śmierci (niestety). Chyba, że dostałby dożywocie i zmartwychwstał za więziennym murem. To by się liczyło czy nie? Co do wyglądu to dzisiaj Jezus na pewno nie wyglądałby jak na świętych obrazkach. Przypuszczam, że wyglądałby mniej więcej jak Bożydar z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Wątpię, że chciałby wyglądać jak raper albo metalowiec. A czy Jezus mógłby urodzić się wśród Aborygenów i chodzić nago? A jak sądzicie, gdyby we współczesnej Holandii potępił pożądliwe patrzenie na niewiastę, to poszłyby za Nim tłumy? Bo ja sobie tego nie potrafię wyobrazić.

Kingu
8 lat temu

Wątpliwe że Jezus wyglądał tak jak na świętych obrazkach. W szczególności wzrost, długie włosy, etc.
Ale siła mitów jest niezwykła.

megg
8 lat temu

A mnie "wsjo rawno" czym jeździł by Jezus :)

Ważne jest to, po co tu przybył, co nam chciał/chce przekazać!

Tylko to się liczy, bo to dla nas jedyna droga do Zbawienia (jakkolwiek ją każdy interpretuje).

"15 Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania.
16 Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze - 17 Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.
18 Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was.
19 Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Ale wy Mnie widzicie, ponieważ Ja żyję i wy żyć będziecie.

20 W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was."

J 1, 15-19

:)

domingo33gda
8 lat temu

ale to co Martin tu knujue przeciw jest bardzo dobre bo wielu uknuło ze musimy hołubic jakiejs kulturze - mnie ogromnie drazni ze judaizujacy postawili na piedestale kulture zydowską - jakby nie mozna obchodzic swieta namiotów (tj bozego narodzenia) z polskimi koledami - musza piec piesni po zydowsku ;)
nie ma to jak sobie zrobic bozka z kultury i tego bozka pchac wszystkim do wychwalania

Remi
8 lat temu

Kingu, był kiedyś taki gość co się Cesare Borgia nazywał. Jego ojciec - papa zdaje się wybrał go na modela. Stąd na świętych obrazkach wizerunek Jezusa jest taki a nie inny.

Heretic
8 lat temu

Dokladnie tak Martin , dlatego wlasnie Jezus w swojej madrosci wybral jeden jedyny moment w istnieniu wszeswiata w ktory mogl sie inkarnowac na planecie Ziemia nie bedac zmuszonym do posidania kontraktu na komore, butow nike ani dylematow z placeniem za parking ... pszychadzac na Swiat w czasie sobie odpowiednim wrabal nas w kolejne nirozwiazywalne problemy jak oto zyc z kontraktem za komorke, butami nike i pirackim windowsem - nie pokazal nam doslownie nic wartosciowego jak tu zyc . a do twoich pytan ( bo musze sie przyznac ze utkanalem na minucie 7 dodalbym jakby dzisiaj Jezus skonczyl ? w wariatkowie naszprycowany haloperidolem ? ) dzieki.

Sławka
8 lat temu

Heretic, ty masz do mnie pecha. Nie ma nierozwiązywalnych problemów. Kontrakt na komórkę jest potrzebny, zabezpiecza interesy dwóch stron-warunek?,musi być uczciwy. Buty Nike, są bardzo wygodne, przy tych km, co Jezus przemierzał-niezastąpione. Piracki Windows? Przecież możesz kupić uczciwie. Jezus miał serce pełne Boga-czyste . Zostawił nam swoją naukę, która jest uniwersalna, w przypowieściach np.i można ją zastosować w każdych czasach. Czy przypowieść o talentach się zdezaktualizowała?Pokaż chociaż jedną, której nie można zastosować dzisiaj.Czy Jezus wylądowałby w wariatkowie?Ludzie z "pięknym wnętrzem ",wyjątkowi, a taki był Jezus, radzą sobie w każdej sytuacji.

Zieleń
8 lat temu

megg
8 lat temu

Sławka - wg mnie "przypowieść o talentach" to opowieść o Królestwie Bożym
"1 Wtedy podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien.....
....
Podobnie też [jest] jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek....." Mt 25, 1 i 14

I nie chodzi tu zupełnie o zarabianie pieniędzy, ale raczej "chodzi w niej głównie o pomnażanie darów Boga, naszych talentów, umiejętności poprzez puszczanie ich w obieg - przekazywanie, dzielenie się z innymi, naukę. Ważne jest, byśmy nie zatrzymywali wszystkiego dla siebie, ale pozwalali innym z tego korzystać, a wtedy sami zyskamy - ktoś odwdzięczy się nam"

co potwierdza Mt 6;
"14 Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski.
15 Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień. "

Czyli ile my Bogu..tyle Bóg nam :)

ps
Osobiście nie mogłam tego długo pojąć, ale teraz z tego się śmieję...bo to takie proste.
Choć proste...to jakie trudne...ehh

Mateusz100
8 lat temu

Myślę, że charakter ani wyjątkowość nie mają tutaj nic do rzeczy. Z twojej wypowiedzi wynika, że jeśli np kogoś w Korei zamkną w psychiatryku, bądź w więzieniu lub zabiją, to znaczy że nie mają"pięknego wnętrza", bądź wyjątkowości? Takie coś to może powiedzieć np Joyce Meyer, ale chrześcijanom takie słowa po prostu nie przystoją. www.youtube.com

Sławka
8 lat temu

Mateusz, ja już poraz kolejny od ciebie słyszę, że bluźnie, że coś nie przystoi. Weź ty się.... to jest tylko kwestia doboru słów. Czy ciągle trzeba pisać tym biblijnym językiem? Jak napiszę, miał czyste serce, bedziesz szczęśliwszy? Ale czy to jest bardziej zrozumiałe,prostsze? Ci,co trafiają do więzienia na pewno nie mają pięknego wnętrza, jeżeli trafili tam słusznie.

Mateusz100
8 lat temu

Tak czytam sobie mój komentarz, to może trochę się za bardzo spinam, sory :) Nie chciałbym, żebyś to odebrała, że się ciebie czepiam czy coś. Chodzi mi o to, że nie zgadzam się z twoim spojrzeniem na niektóre sprawy, bo wg mnie są one za bardzo skoncentrowane na człowieku. Jeśli byś chciała, to bardzo polecam nagrania, które ostatnio słuchałem i które są wg mnie bardzo dobre. Przedstawiają one trochę inne spojrzenie na Boga, od tego, które coraz częściej możemy słyszeć. Nagrania można ściągnąć i przesłuchać np na mp3 przed snem, nie trzeba wcale siedzieć przed komputerem. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to link: nalezecdojezusa.pl

Grainyday
8 lat temu

Slawka, nie wiem dlaczego mialbym nie miec do Ciebie szczescia , nigdy nie rozmawialsmy (lecz jest na forum ktos o podobnym niku wiec moze z nim sie sprzeczalas).
Po pierwsze nie zrozumialas kompletnie mojego posta ktorego napisalem do Martina. po drugie mam wrazenie ze to juz nie pierwszy raz widze jak starasz sie prowokowac swoimi wypowiedziami a kiedy dostajesz odpowiedz to sie zloscisz i kazesz odczepic.
@ mateusz100 - spoko opanowanie :) pozdrawiam

Sławka
8 lat temu

Heretic, chciałabym, żeby Twoje posty i twoje życie tryskało energią i optymizmem.Ja nie prowokuje, czasem staram się sprowokować owszem,ale do myślenia. Lepsza czasem wojująca Sławka,która pisze o klepaniu w tyłek, żeby poprostu rozbawić niż obojętność. Czy napisanie o Jezusie, że miał piękne wnętrze to prowokacja? Ale na życzenie już się odczepiam :):)

Megg, ja tam nie rozkminiałam, co ta przypowieść znaczy, chociaż twoja interpretacja ciekawa, od leniwych panien do przebaczenia :),chodziło tylko o zastosowanie w danych czasach, o uniwersalność.

Achimowsky
8 lat temu

Ej ale anioły ubierają błyskawice! Czy to z oczu błyskawice były?

Sławka
8 lat temu

Ja nie staram się prowokować swoimi wypowiedziami, poprostu pisze to,co myślę. Nie mam wpływu na to,jak moją wypowiedź ktoś odbierze. Jakoś dziwnie na moje komentarze odpowiedzi są bardziej napastliwe, chociaż inni piszą to samo. A kiedy się "odszczekam ",bo nie pozwolę sobie w "kaszę dmuchać " to jestem wredna strasznie. Jestem już tym wszystkim zmęczona. Mam dość. Muszę odpocząć. Pozdrawiam wszystkich.

domingo33gda
8 lat temu

Sławka takie to czasy obsesyjne dazenie do "pokoju" wielu mysli ze sa po to by pokoj ze swiatem zaprowadzac i kazdego pogłaskac jest zadaniem najwazniejszym - bredzą ;)

Heniek
8 lat temu

Walczę z parano-izmem.Pan Jezus w swojej mądrości nie wybrał żadnego momentu w istnieniu wszechświata. Czas i miejsce mesjaszowi przygotował mu jego Bóg., czytaj Ojciec.. Żaden człowiek nie posiada takich możliwości by organizować sobie życie przed zrodzeniem.

dy lan
8 lat temu

sądziłem że Martin nawiąże do publicznych środków komunikacyjnych (pendelinoautobusy)
wiece, bliski kontakt z potencjalnymi uczniami :)
u
worek muzyczny :)
www.youtube.com

gronostaj
8 lat temu

domingo33gda, skomentujesz jakoś Mt 5:9?

domingo33gda
8 lat temu

tak idz utulaj w zalu antychrysta ;)

gronostaj
8 lat temu

Hej, chciałbym spokojnie pogadać jak chrześcijanin z chrześcijaninem. Otwieram w tym miejscu Biblię i czytam:

"Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi" (BT5)
albo:
"Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani" (BW)
albo
"Błogosławieni pokój czyniący; albowiem oni synami Bożymi nazwani będą." (BG)

Tymczasem Ty piszesz "wielu mysli ze sa po to by pokoj ze swiatem zaprowadzac [...] - bredzą", więc pytam: jak interpretujesz ten fragment? Bo na pierwszy rzut oka jest sprzeczny z tym, co mówisz, więc pewnie masz jakąś interpretację, której ja nie znam, a chciałbym poznać.

domingo33gda
8 lat temu

a to Cie bardzo przepraszam za ironie choc ironia tez bardzo dobra by zobaczyc odrealnienie jakie wilu poczyniło w SWOIM pokoju

to co uznaje o tym kazaniu jest idealnie wyłuszczone tu ( podaje w komentarzu 2gi sprzed 7 msc tam link )
www.youtube.com
pisanie tego zajeło by za długa dyspute jak na ograniczenie tego mini foum

Grainyday
8 lat temu

Oczywiscie w zaleznosci od potrzeb mozna skontrowac oto tak; Tomaszem 16
Ludzie może myślą, że przyszedłem, aby przynieść pokój na świat, a
nie wiedzą, że przyszedłem, aby przynieść rozdarcia, ogień, miecz, walkę. Gdy
bowiem pięciu będzie w domu, trzech powstanie przeciw dwom, a dwu przeciwko
trzem, ojciec przeciw synowi, a syn przeciwko ojcu. I staną się wobec siebie samotni"

Mateusz100
8 lat temu

"Kto złośliwie mruga oczyma, powoduje cierpienie, lecz kto odważnie karci, czyni pokój." (Prz. 10:10)

Rafał4
8 lat temu

@domingo33gda
Czy to twój vlog?
Gość ma podobne problemy jak Ty, nie potrafi zachować logicznego ciągu, decyduje sobie który fragment co oznacza, trzyma się wszystkimi siłami jednego fragmentu, ignorując lub reinterpretując resztę tylko po to, by zgadzało się z jego urojeniami. Mówi o sprawiedliwości, a obok osądza bezprawnie. Mówi o miłości, a obok ogranicza ją do kochania tylko wierzących. Mówi o prześladowaniu słowem, a obok wyzywa od religijnych faszystów.

domingo33gda
8 lat temu

nie nie moj - moj jest komentarz
za to Twoj komentarz jest fałszywy co do jego osoby ale miej sobie jaki chcesz :)

Rafał4
8 lat temu

Dziękuję za kolejną, merytoryczną krytykę, która wyprowadziła mnie z błędu.


Dobrze, że Jezus jednak używał argumentów.

domingo33gda
8 lat temu

argumenty zaleza od poznania a jestem przekonany ze nauczanie michała jest nie dla Ciebie na dzis dzien - to jest nauka dla "Paulowców Washerowców" a nie dla joelowco osttenowców i joyce meyerowców
zdecydoanie wystarczy jesli skupisz sie na tym linku o ktorym mowie ze ma fenomenalne wyłozenie kazania na górze a nie na michale (gr8deals2do)

nie bede o michale mowił bo ani go Tobie polecam ani go brone ani nim jestem - polecam komentarz co do kazania na górze - to jest wazne a nie michał

Rafał4
8 lat temu

A co jeśli jestem zwykłym Chrystusowcem (owca Chrystusa, ale mi wyszło :D)? Powiedziałbym, że słucham jeszcze rozporządzeń Papieża, ale boję się, że osądzisz mnie o działanie w tajnych stowarzyszeniach, jak biednego księdza sprzed tygodnia.
Ile filmików Washera muszę obejrzeć, by stać się godnym nauczań Michała?
Aha i co z joelowco osttenowcami i joyce meyerowcami (kimkolwiek są)? Dla nich też nie ma ratunku? :(

domingo33gda
8 lat temu

ratunek jest dla wszystkich z wiary w checi zmieniania sie reformowania sie nazwij jak chcesz;)
z wiary ratunek a wiara ze słuchania

Rafał4
8 lat temu

Tu powinien być taki duży baner z pogrubionym:
"Uważajcie na to, czego słuchacie."

domingo33gda
8 lat temu

owszem powinien bo wielu bładzi posługujac sie wybranymi wersetami tworza teologie wersetową a nie biblijną
Teologia Biblijna rownajaca sie Słowo Boze to teologia zgadzajaca sie ze wszystkimi werstetami a nie z wybranymi
a wiara nie jest ze słuchania teologii wersetowej ale tym co sie słyszy jest Slowo Boze
nie wyrwane słowko z kontekstu ale CAŁE SŁOWO

i tak jak pouczono by nie bładzic trzymajcie sie niczym pochodni słowa proroczego
nie "proroków" cos wymyslajacych jak john paul jackson prorok ruchu "wiary"

ale daniela to jest podstawa pochodni
pozniej paweł
i objawienie

a ludzie słuchaja to czego chca a nie to co jest w zgodziue z CAŁYM Pismem tacy nie słuchaja Słowa choc kłocic sie beda ze słysza i słuchaja =nie nie słuchaja, słuchaja tego co chca słyszyec

Mateusz100
8 lat temu

Wrzuciłeś jakiś link. Autor na początku fajnie mówił, a potem zaczął mówić o szabacie. W liście do Kolosan 2:16-17, jest napisane: "Niechże was tedy nikt nie sądzi z powodu pokarmu i napoju albo z powodu święta lub nowiu księżyca bądź sabatu. Wszystko to są tylko cienie rzeczy przyszłych; rzeczywistością natomiast jest Chrystus." Dla mnie łaknienie i pragnienie sprawiedliwości to psalm 119 + pragnienie tego, aby dookoła postępowano sprawiedliwie. Wracając do szabatu, to czy przed zawarciem Starego przymierza, był obowiązek przestrzegania szabatu? Czy spotykanie się w niedzielę = święcenie niedzieli? Może po prosu tak jest wygodniej? Gdyby np środa była wolna to chrześcijanie spotykaliby się w środę. Szabat był też dany jako znak pomiędzy Bogiem, a ludźmi i odpoczynek. Znakiem rozpoznawczym chrześcijan jest m.in. wzajemna miłość, o czym mówił Jezus, a odpoczywają w Jezusie. Moje osobiste zdanie jest takie, że zrobienie sobie 24h godzin przerwy jest bardzo dobrą praktyką i wpływa na wydajność w ciągu tygodnia. Również nie podoba mi się w "reformacyjnej teologii" fragment, że niedziela jest zamiast soboty itp, ale czy to = święcenie niedzieli i oddawanie czci Słońcu?

domingo33gda
8 lat temu

niczego nie wrzuciłem o szabacie trzeba czytac ze zrozumieniem
podaje link do kazania na gorze link jest w komentarzu pod filmem i to komentarz pod filmem jest wazny i odnosi do tematu a nie film ;)

myslisz ze nie słyszałem co mowi kolosan ? ;)
słyszałem 500 razy nie obchodzi mnie co by było tak mowi Słowo Pana
a o niedzieli mowi słowo antychrysta (nie było zadnego zmartwychwstania w niedziele)
skonczmy temat szabatu bo nie o szabacie tu mowa a o kazaniu na górze
i czyniacych pokoj bo to od nich sie zaczeło i na tym sie konczy

Mateusz100
8 lat temu

Czytać ze zrozumieniem? To tak jak w kabaracie, gdy ktoś np sepleni i mówi do drugiej osoby: chyba mówię wyraźnie? Nie piszesz nawet dużych liter na początku zdania i nie kończysz zdania kropką. Odnośnie tego co napisałeś, to Jezus zmartwychwstał w niedzielę, jak podaje Biblia. (Mem odnośnie komentarza 25: imgflip.com ).

domingo33gda
8 lat temu

niczego takiego nie podaje ze w niedziele to tradycja katolicka tak podaje

ps
nie potrzeba zadnych duzych liter potrzeba poprostu doczytac

Martin
8 lat temu

Uprasza się o używanie interpunkcji. Przynajmniej w takim stopniu, żeby wypowiedzi były zrozumiałe.

Są tacy, dla których szpanowanie analfabetyzmem to przejaw indywidualizmu albo rodzaj sztuki, ale tutaj ważne jest przede wszystkim, żeby to co jeden mówi było zrozumiałe dla wszystkich.

Co oznacza, że czasem trzeba się niestety wysilić. Dla dobra innych. Wysilanie się dla dobra innych mieści się w podejściu chrześcijańskim, prawda? No. Więc zapraszam.

Peter3000
8 lat temu

A ja mam takie luźne przemyślenia… lekko co prawda odbiegające od głównego wątku, ale z pewnością powiązane. Mianowicie jeśli chodzi o temat technologii i tego, że Bóg jak tworzył świat to wiedział o tym wszystkim co mamy teraz. Generalnie przyjęło się trochę (tak myślę), że ówczesny świat wyglądał mniej więcej tak: dużo drzew, rzeczki, wodospady zwierzątka itp. Adam i Ewa chodzili sobie po ogrodzie i podziwiali jakie wszystko dookoła jest kolorowe i ładne... no i oczywiście gaworzyli sobie ze Stwórcą... i tyle... przyjęło się również, że technologie są domeną czasów współczesnych, ponieważ w Księdze Rodzaju nic o takich rzeczach nie ma... a mi osobiście się wydaję, że wiele rzeczy, które potrafią nam zaoferować dzisiaj maszyny, można było robić samemu... chociażby jak weźmiemy pod lupę różne legendy i mity (osobiście uważam, że nie do końca jest to wszystko wyssane z palca i takie rzeczy mogły mieć miejsce... oczywiście nie wszystkie, ale na pewno niektóre ;) o Atlantydzie i o tym, że tamtejsi ludzie mogli się np. komunikować za pomocą umysłu. Wszyscy "bogowie" od Zeusów po innych Posejdonów posiadali moce nadprzyrodzone. Z resztą nie powinno wydawać się to takie niedorzeczne cdn.

Peter3000
8 lat temu

...ponieważ jak to jest napisane w Nowym Testamencie, że wiarą można przenosić góry. W sumie nie dziwiłby mnie teraz fakt, że Jezus olewał świat, w którym sobie żył przez te 33 lata i mówił, żeby starać się o przepustkę do tego lepszego świata, skoro wiedział dokładnie co na nas tam czeka. A podobno „oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują” :D

Arewicz
8 lat temu

"Jakby w tamtych czasach mieli takie sedesy jak dzisiaj, to królowie by z nich w ogóle nie schodzili."

Rozbawił mnie ten tekst do łez ;-)))

Przemek
8 lat temu

Praca domowe wykonana. Film na plus, cieszę się, że go obejrzałem.
Odcinek trafny, faktycznie ludzie mogą mieć z tym problem, nie pomyślałem o tym w ten sposób bo sam nigdy z tym problemu nie miałem. Nie jest dla mnie problemem połączyć Boga z procesorem, komputerem, komórką, samochodem.
Odcinek jednak bardzo dobry, oglądałem, jak i większość jakiś czas temu, ale jakiś czas temu tyle z niego nie rozumiałem.
Dzięki Martin.

Co jeszcze?