Skąd się biorą spiski?

5 dni temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
49min

Spiskowe teorie są niesamowicie popularne. Wiara w istnienie tajemnych sił (z tajemnymi planami), które rządzą światem albo jakimś jego kawałkiem, jest większa niż wiara w istnienie chrześcijańskiego Boga.

Skąd się to bierze? I co to wszystko może mieć wspólnego z Bogiem?

Dyskusja

Don Camilo
4 dni temu

W KJV "spisek" ("conspiracy") występuje 10 razy. Przeważnie dotyczy to spiskowania przeciw komuś dla zdobycia władzy w Izraelu/Judzie. O spisku mieszkańców Jerozolimy pisze Jeremiasz, a o spisku proroków - Ezechiel.
W Nowym Testamencie jest tego mniej (spisek przeciw Pawłowi, w podtytułach niektórych polskich przekładów - spisek przeciw Jezusowi.
Czy Biblia mówi o możliwym spisku grup ludzi przeciwko całemu światu? Na pewno nie wprost. Raczej tych, którzy układają nam świat w nowe wzory traktuje również jak pionki w rękach postaci inteligentniejszych od ludzi.

Kamilowski
4 dni temu

Kolejny raz Kamilowski zaraz po Don Camilo(w zeszłą środę dzwoniłem zaraz po Tobie do Izby...):)
Do niedawna uważano istnienie programu MK ULTRA (m.in. prowadzenie badań nad sterowaniem pracą ludzkigeo mózgu) za wymysł, plotkę, teorię spiskową. Odtajnione dokumenty zdaje się CIA pokazują, że program istniał i pochłonął spore środki. A takich przypadków jak MK ULTRA jest więcej. )Mam Deja Vu. Wydaje mi się że już o MK ULTRA pisałem na odwyku).
Podoba mnie się, że zwracasz uwagę na to że człowieki mają wbudowaną w procek takie poszukiwanie Boga nawet jak się zapierają, że w niego nie wierzą. To może być ciekawy argument w rozmowach z różnymi ludźmi.

Martin
4 dni temu

MK Ultra? To jeszcze nic! A co powiesz na program Mieszkanie Plus? Też istniał i pochłonął ogromne środki.

Myślisz że to był spisek?

Podobne odcinki:

Ewolucja na chłopski rozum 197

8 lat temu

62min

Niekonsekwencje, niespójności i sprzeczności, które mnie w teorii ewolucji najbardziej drażnią. Pogawędka bez naukowego żargonu. Tak na chłopski rozum.

Co jeszcze?