Kwadrans z Podkopem: Święta Biblijne: Głowa Roku

10 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
12min

Dziś o Nowym Roku. Tak, bo mamy święto, które ma swoje biblijne korzenie. To Rosz HaSzana. Dzisiaj krótko o nim. Shana Tova (Dobrego roku)!

Dyskusja

Łukasz Kotowski
10 lat temu

Hej
Dzięki za odcinek.

Może się wykaże zupełną ignorancją, ale gdzie jest napisane w Biblii, że jest to święto nowego roku? We fragmencie, który czytasz tego nie widzę.

„Następnie Pan powiedział do Mojżesza: Powiedz Izraelitom: Pierwszego dnia siódmego miesiąca będziecie obchodzić uroczysty szabat, trąbienie w róg i święte zwołanie. Nie będziecie wtedy wykonywać żadnej pracy. Złożycie ofiary spalane dla Pana.” Ks. Kapłańska 23:23-25

I jeszcze coś:

„Pan powiedział do Mojżesza i Aarona w ziemi egipskiej: Miesiąc ten będzie dla was początkiem miesięcy, będzie pierwszym miesiącem roku! Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela tak: Dziesiątego dnia tego miesiąca niech się każdy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu.”- Ks. Wyjścia 12:1-3

W kolejnych wersach mowa jest o święcie Paschy, które wypada w miesiącu Nisan, czyli miesiąc Nisan jest pierwszym miesiącem.
Tak, więc jak nowy rok może przypadać w siódmym miesiącu?

Z tego, co rozumiem to cała reszta o symbolice tych dziesięciu dni, pokarmów itp. itd. jest już tylko pozabiblijną tradycją-dobrze wnioskuję?

Takie mam trzy pytania w zasadzie.

Pozdrawiam Hej

Grabix
10 lat temu

Tak, nowy rok przypada w siódmym miesiącu, fajnie nie? Bo miesiące liczą od paschy, ale numerki lat zmieniają wtedy. W zasadzie to się nie powinno chyba nazywać nowym rokiem. Jest to bardziej rocznica stworzenia świata. Ale też nie wiem czy tak było od początku czy dodano to później.

Łukasz
10 lat temu

Miło mi znowu gościć ciebie w moich skromnych uszach.

Czekam na obiecany na blogu cykl o początkach chrześcijaństwa.
Moje propozycje tematów to Arianie i podobne uchy przed nimi i po nich. Pisałaś też o podobnych "Braciach Polskich". Dziś chyba najbliżej są "Świadkowie Jehowy".

Podkop
10 lat temu

1. Łukasz Kotowski
Zwróć uwagę, że nissan stał się od wyjścia pierwszym miesiącem roku.
Jest fragment o świętach żniw u końca roku 2Mojż 23,15 i fakt, że Sukkot było już po zbiorach.
Więcej o kalendarzu i wielości nowych roków powiem w osobnym odcinku.
Tak potrawy i otoczka poza szofarem jest już tylko tradycją.

2.Grabix skoro zmieniają się numerki to jest to nowy rok ;)

3. Łukasz o Ariuszu niedługo o arianach (jak np. bracia polscy) za jakiś czas będzie na Kwadransie z Podkopem we wspomnianej serii.
Pytałam o tematy odwykowych Kwadransów.

Łukasz
10 lat temu

Rozumiem, że tamta seria ma być na blogu podkopowym, a nie na Kwadransie. Wtedy zrozumiałem odwrotnie. W takim razie przepraszam. Również miło mi będzie czytać. Co do Kwadransu nie mam pomysłu, skoro na blogu takie interesujące kąski :-).

joAnna
10 lat temu

Ja lubię słuchać o wykopkach. A lubię wykopki, które potwierdzają wydarzenia biblijne i że to nie jest zbiór legend i podań. Tak jak z Martinem gadaliście, co się zgadza, co się nie zgadza. I lubię słuchać o rzeczach typu kult Maryi przejęty po kulcie Isztar (czy jak ona się tam zwała). Więc jak skończą Ci się tematy to będę wdzięczna za jakiś odcinek :).

Podkop
10 lat temu

5. Łukasz seria o historii chrześcijaństwa będzie audio na kwadranszpodkopem.com

6. joAnna skoro interesuje cie temat kultu Marii to zapraszam na Podkop. Piszę właśnie o Efezie. Najbliższy artykuł o wykopaliskach, a w kolejnych o Artemidzie Efeskiej, Marii która w Efezie podobno mieszkała i umarła, no i o soborze w Efezie po którym została uznana za Matkę Boga.

Łukasz
10 lat temu

Myślałem, że strona Kwadrans z podkopem to kopia twoich podcastów z odwyku o_O.

Co jeszcze?