Kwadrans z Podkopem: Święta Biblijne: Głowa Roku

9 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
12min

Dziś o Nowym Roku. Tak, bo mamy święto, które ma swoje biblijne korzenie. To Rosz HaSzana. Dzisiaj krótko o nim. Shana Tova (Dobrego roku)!

Dyskusja

Łukasz Kotowski
9 lat temu

Hej
Dzięki za odcinek.

Może się wykaże zupełną ignorancją, ale gdzie jest napisane w Biblii, że jest to święto nowego roku? We fragmencie, który czytasz tego nie widzę.

„Następnie Pan powiedział do Mojżesza: Powiedz Izraelitom: Pierwszego dnia siódmego miesiąca będziecie obchodzić uroczysty szabat, trąbienie w róg i święte zwołanie. Nie będziecie wtedy wykonywać żadnej pracy. Złożycie ofiary spalane dla Pana.” Ks. Kapłańska 23:23-25

I jeszcze coś:

„Pan powiedział do Mojżesza i Aarona w ziemi egipskiej: Miesiąc ten będzie dla was początkiem miesięcy, będzie pierwszym miesiącem roku! Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela tak: Dziesiątego dnia tego miesiąca niech się każdy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu.”- Ks. Wyjścia 12:1-3

W kolejnych wersach mowa jest o święcie Paschy, które wypada w miesiącu Nisan, czyli miesiąc Nisan jest pierwszym miesiącem.
Tak, więc jak nowy rok może przypadać w siódmym miesiącu?

Z tego, co rozumiem to cała reszta o symbolice tych dziesięciu dni, pokarmów itp. itd. jest już tylko pozabiblijną tradycją-dobrze wnioskuję?

Takie mam trzy pytania w zasadzie.

Pozdrawiam Hej

Grabix
9 lat temu

Tak, nowy rok przypada w siódmym miesiącu, fajnie nie? Bo miesiące liczą od paschy, ale numerki lat zmieniają wtedy. W zasadzie to się nie powinno chyba nazywać nowym rokiem. Jest to bardziej rocznica stworzenia świata. Ale też nie wiem czy tak było od początku czy dodano to później.

Łukasz
9 lat temu

Miło mi znowu gościć ciebie w moich skromnych uszach.

Czekam na obiecany na blogu cykl o początkach chrześcijaństwa.
Moje propozycje tematów to Arianie i podobne uchy przed nimi i po nich. Pisałaś też o podobnych "Braciach Polskich". Dziś chyba najbliżej są "Świadkowie Jehowy".

Podkop
9 lat temu

1. Łukasz Kotowski
Zwróć uwagę, że nissan stał się od wyjścia pierwszym miesiącem roku.
Jest fragment o świętach żniw u końca roku 2Mojż 23,15 i fakt, że Sukkot było już po zbiorach.
Więcej o kalendarzu i wielości nowych roków powiem w osobnym odcinku.
Tak potrawy i otoczka poza szofarem jest już tylko tradycją.

2.Grabix skoro zmieniają się numerki to jest to nowy rok ;)

3. Łukasz o Ariuszu niedługo o arianach (jak np. bracia polscy) za jakiś czas będzie na Kwadransie z Podkopem we wspomnianej serii.
Pytałam o tematy odwykowych Kwadransów.

Łukasz
9 lat temu

Rozumiem, że tamta seria ma być na blogu podkopowym, a nie na Kwadransie. Wtedy zrozumiałem odwrotnie. W takim razie przepraszam. Również miło mi będzie czytać. Co do Kwadransu nie mam pomysłu, skoro na blogu takie interesujące kąski :-).

joAnna
9 lat temu

Ja lubię słuchać o wykopkach. A lubię wykopki, które potwierdzają wydarzenia biblijne i że to nie jest zbiór legend i podań. Tak jak z Martinem gadaliście, co się zgadza, co się nie zgadza. I lubię słuchać o rzeczach typu kult Maryi przejęty po kulcie Isztar (czy jak ona się tam zwała). Więc jak skończą Ci się tematy to będę wdzięczna za jakiś odcinek :).

Podkop
9 lat temu

5. Łukasz seria o historii chrześcijaństwa będzie audio na kwadranszpodkopem.com

6. joAnna skoro interesuje cie temat kultu Marii to zapraszam na Podkop. Piszę właśnie o Efezie. Najbliższy artykuł o wykopaliskach, a w kolejnych o Artemidzie Efeskiej, Marii która w Efezie podobno mieszkała i umarła, no i o soborze w Efezie po którym została uznana za Matkę Boga.

Łukasz
9 lat temu

Myślałem, że strona Kwadrans z podkopem to kopia twoich podcastów z odwyku o_O.

Co jeszcze?