Kwadrans z Podkopem: Świeta Biblijne: Sukkot - święto namiotów. I cytryny.

10 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
23min

Trzecim świętem biblijnym przypadającym w tym roku we wrześniu jest Sukkot, czyli Święto Namiotów. O nim w tym odcinku Kwadransa z Podkopem. Linki do namiotów jakie dzisiaj wznoszą Żydzi w czasie trwania święta znajdziecie w komentarzu.

Dyskusja

Podkop
10 lat temu

Linki do namiotów jakie dzisiaj wznoszą Żydzi w czasie trwania święta

people.bu.edu
www.umass.edu
www.sukkot.com
www3.pictures.gi.zimbio.com
3.bp.blogspot.com

oraz lulawu. Czegoś co bardzo przypomina palmy wielkanocne.

imagecache6.allposters.com
science.kennesaw.edu

koszatniczka
10 lat temu

Świetny odcinek :)

Mnie bardzo interesuje to jak przełożyć na teraźniejszy świat przykazania biblijne.
Ostatnio jakoś mnie uderzyło coś, czego nigdy wcześniej nie dostrzegałam - że te wymagania nie są wcale skierowane wyłącznie do Izraelitów. Wydaje mi się, że np ustalając, że mamy nie spożywać mięsa z krwią Bóg miał w tym jakiś zamysł. Powstrzymanie się od seksu w siedem dni po okresie też nie jest głupie.
Pamiętam, że jakiegoś polskiego rabina to, że nie podróżował w szabat uchroniło od podróży tupolewem 10 kwietnia 2010 roku.

Zastanawiam się jak pogodzić te przykazania z czasami w jakich żyjemy, np mój mąż obecnie pracuje w systemie zmianowym - 4 dni pracy, 4 dni przerwy i tak w kółko. Czasem po prostu nie ma wyjścia i musi iść do pracy w szabat... Czy Bóg wymaga od niego, żeby w takim razie nie poszedł wtedy do pracy? Czy przyjście Jezusa i jego śmierć zmieniły cokolwiek w tych wymaganiach?

W sumie Martin często porusza tematykę faktycznego życia z Bogiem, ale to zawsze ciekawy temat, zwłaszcza w nowym ujęciu :)

Eliszeba
10 lat temu

Nagrywaj Beatko, ja Cię słucham, czytam i podziwiam :)

A usłyszeć od Ciebie chciałabym więcej o Gigantach, Aniołach itp. (kiedyś wspominałaś o tym podczas rozmowy z Martinem, ale Martin nie dał Ci rozwinąć tematu, a ciekawie się robiło moim zdaniem).

Pozdrawiam serdecznie

joAnna
10 lat temu

Zgadzam się z Eliszeba, fajnie byłoby gdybyś rozwinęła ten temat. :)

zuzel
10 lat temu

Ja też się zgadzam z poprzedniczkami :) To że jest mało komentarzy, to nie znaczy, że się Podkop audio nie przydaje. To tylko znaczy, że temat jest mało kontrowersyjny i nie ma się o co kłucić :)

Właściwie to miałem temat do zaproponowania, ale mi jakoś tak wyleciało z głowy. Nawet trochę bardziej przyziemny niż o nefilimach. W jednym odcinku odwykowo-archeologicznym pojawił się temat małżeństwa w Biblii (w sumie to w kulturze hebrajskiej) i obiecałaś jakieś rozwinięcie tematu w przyszłości. Przydałby się na ten temat odcinek, bo w odwyku nie było, a Ty pewnie masz więcej informacji na ten temat niż Martin.

Jeszcze miałem jedną propozycję, ale mi właśnie wyleciała z głowy :/ Jak mi się przypomni to napiszę niżej.

A jeszcze mam takie pytanie do odcinka, bo w tym święcie Sukot miał być, z tego co pamiętam, jakiś lekki akcent mesjański, a w odcinku nic na ten temat nie wspominałaś. Co to za akcent?

SylwekB
10 lat temu

Beato, moim zdaniem kompletnie nie ma sensu robienie oddzielnej serii Kwadransu z Podkopem poza odwykiem. Masz bardzo dużą wiedzę i warto, aby usłyszało Cię więcej osób :)

Czesio
10 lat temu

Witam słucham każdego odcinka i są bardzo ciekawe na dzień dzisiejszy nie zadaję
pytań, bo to dla mnie wszystko nowe i brak wiedzy.
A wydanie audio mp3 jak dla kierowcy zawodowego który ciągle w trasie to bardzo dużo aby zdobyć wiedzę. Pozdrawiam

zuzel
10 lat temu

Słusznie Sylwek prawi, że na Odwyku odcinki dotrą do większej liczby ludzi. Jakby przykładowo jakby nie Facebook, to bym nie wiedział w ogóle, że się pojawiła nowa seria na Kwadransie z Podkopem, a Podkop chyba na Facebooku nie za dużo ludzi śledzi, w porównaniu ze stroną Odwyku. Więc jest duża szansa, że o serii o historii chrześcijaństwa, część ludzi dowiedziała się z tego odcinka. Mogła by być choćby jakaś retransmisja na Odwyku.

I jeszcze ten drugi temat co miałem na odcinek, to mi się przypomniał. To taki tym razem dość szeroki. Mogła byś coś powiedzieć o Historii różnych rzeczy, które przedostały się do chrześcijaństwa, czy jak kto woli "chrześcijaństwa" z innych kultur, czyli chodzi mi o takie tam wody święcone, wszystkich świętych, ozdobne choinki i tym podobne sprawy. Mogła byś opowiedzieć z jakich kultur się takie rzeczy wywodzą, o ile takie informacje są gdzieś dostępne.

Pozdrawiam

Podkop
10 lat temu

1.Koszatniczka - jeden z odcinków "Świąt biblijnych" poświęcę sabatowi.

3. Eliszeba - Postaram się pamiętać i za jakiś czas napiszę na www.podkop.com lub nagram na www.kwadranszpodkopem.com

5. zuzel Kończę właśnie serię Miasta apokalipsy na Podkopie. Kolejna będzie poświęcona życiu codziennemu. Temat o małżeństwie oraz sposobach jego zawierania w Biblii i kulturach starożytnych będzie jednym z pierwszych jakie omówię. Zresztą coś z tego już było np. jak wyglądały toalety publiczne i kto faktycznie rządził w greckiej "demokracji".

7. Czesio - audio jest Kwadrans z Podkopem. Zapraszam.

6. sylwan112 - Podkop jest stroną poświęconą archeologi biblijnej i nie tylko. Ma swoją wersje dzwiękową powstałą za namową czytelników, czyli www.kwadranszpodkopem.com Tam skupiam się bardziej na historii chrześcijaństwa i doktryn. Podkop na odwyku był gościem i jest (seria o świętach biblijnych nie jest jeszcze zamknięta). Jeżeli uważasz, że warto czytać/słuchać mnie zapraszam również na macierzyste www.podkop.com Podkopa.

Robert B
10 lat temu

.

Podkop
10 lat temu

8. zuzel - "Historia chrześcijaństwa" właśnie będzie między innymi o tych sprawach.
Co kiedy i dlaczego weszło do Kościoła.
Np. o stule i kilku smaczkach co nieco już było na Podkopie tu www.podkop.com
Po więcej zapraszam w kolejnych odcinkach serii "Historia chrześcijaństwa".

Skoro uważasz, że warto promować te serię jak i moje artykuły zapraszam na facebooka klikaj "lubię to", udostępniaj linki u siebie na facebooku :)

Karolina
10 lat temu

Dołączam się do tych, co uważają, że obecność Podkopu na Odwyku to cenna obecność;)

Beata
10 lat temu

a też zawsze słucham Twoich wykładów z wypiekami na twarzy :) A nie odzywam się bo za mało wiem, właściwie prawie nic, wiec nie chcę komentować...słucham i próbuję to wszystko sobie jakoś ułożyć. Temat świąt Biblijnych bardzo ważny, zresztą wszystkie tematy, które rozjaśniają mi Biblię ....chłonę. Bardzo ciekawe tematy poruszasz na Podkopie, ale nie mam kiedy czytać, wersja audio byłaby dla mnie idealna. (Mam małe dziecko, pracę, w której ślęczę przy komputerze...więc jak już znajdę odrobinę czasu dla siebie, to ostatnią rzeczą na którą mam ochotę to czytanie czegoś w kompie. A audio zawsze można słuchać przy gotowaniu, sprzątaniu itd). Pozdrawiam serdecznie i mów Beatko, madrego warto posłuchać.
Beata P

Hanna
10 lat temu

Uznawanie, czy święcenie Bożych Swiat to bardzo ważna rzecz. Bo dlaczego święcić Wielkanoce i "Boże Narodzenia" a Paschę mieć w pogardzie? Nasz Zbawca ją obchodził, a czyż my nie chcemy być jak On ?

Voitas
10 lat temu

@2 Czesc _koszatniczka_; zastanawiasz sie nad aspektami Tory Pisanej. Nad Przykazaniami - i dobrze! Od poczatku powinnas sobie odpowiedziec - Czy jestem Zydem? Czy nasladowca naszego Nauczyciela Jezusa z Nazaretu powinien przyjac konwersje na wiare mojzeszowa - czy nie. Powyzsza kwestia poroznila Pawla z Tarsu (tworce obecnego chrzescijanstwa) z Apostolami Chrystusa.
Powiem Ci jak ja to widze oczywiscie w bardzo duzym skrocie (ze wzgl. na miejsce i czas). Bog dal pewne Przykazania po Potopie (nazywane sa one Prawami Noacha) i ONE dotycza wszystkich ludzi. Zydow wowczas jak wiemy NIE BYLO jeszcze (nie zostali powolani). Przykazania jakie dawal Bog zanim Abram stal sie Abrahamem - nas dotycza. Pozostale NA PEWNO dotycza Zydow (Hebrajczykow), ale nie-Zydow juz niekoniecznie (poza konwertytami). W tym sa rowniez zalecenia dotyczace kaszrutu czy Szabatu. Owszem jezeli chcesz przestrzegac ich wszystkich (613) - wolno Ci. Wszystko Ci wolno! Ale jesli nie jestes Zydowka - NIE MUSISZ. Oni tak - musza...

Voitas
10 lat temu

@13 Beata; swietnym rozwiazaniem bedzie w Twoim przypadku "Ivona". Co to takiego? Jesli jeszcze nie wiesz - podlinkuje: www.ivona.com . Pozdrawiam.

Sławek
10 lat temu

Odcinki zawsze są fajne ale ja akurat uważam, że to nie są nasze święta bo nie jesteśmy Żydami. Traktuję to jako ciekawe historie, które warto znać żeby się orientować w świecie. Momentami byłaś bardzo nieobecna w tym odcinku. Czy ktoś przeszkadzał w nagrywaniu? Słyszałem chyba nawet dźwięk zapalania gazu na kuchence ;)

Podkop
10 lat temu

17. slawko Nasze nie nasze, ale biblijne ;) Byłam obecna tylko zagrypiona, a zapalał się piec od ogrzewania. Zimno było okropnie.

13 Beata Vojtas mądrze prawi! Skorzystaj z ivony. Da się słuchać :)

Łukasz Kotowski
10 lat temu

Voitas: "...Powyzsza kwestia poroznila Pawla z Tarsu (tworce obecnego chrzescijanstwa) z Apostolami Chrystusa...."

Nauka Pawła oraz reszty apostołów nie różniła się. Parokrotnie ich jedność jest pokazana w Biblii a wszelkie nieporozumienia były wyjaśniane. Paweł jak i pozostali Apostołowie wspólnie przeciwstawiali się błędnym naukom.

Paweł nie zapoczątkował obecne chrześcijaństwo, zrobił to Jezus, JHWH w ciele.

Pozdrawiam Hej

Voitas
10 lat temu

@19. A ja sie z tym nie zgadzam. Mysle, ze wierzysz w to co chcesz wierzyc, Lukasz. Slyszysz to co chcesz uslyszec. :) Masz takie prawo, ale to co napisales jest naduzytym skrotem myslowym ;) Pozdrawiam.

Łukasz Kotowski
10 lat temu

Cóż, tekst jest tekst.

Ja wierzę w całość przekazu a Ty niestety nie tak, więc trudno byśmy dochodzili do tych samych wniosków.

Pozdrawiam Hej

Voitas
10 lat temu

@21. Łukasz K.; problem w tym - ja także uznaję CAŁOŚĆ przekazu i wierzę :). Z tych samych danych wychodzą nam różne sumy. Widać - posługujemy się różnymi wzorami. Nie upieram się, że posiadłem monopol na wiedzę. Nie mam pojęcia jak będę postrzegał to czy tamto za 2, czy 5 lat. Jedynym DOGMATEM jaki uznałem już dawno - jest ten o JEDYNOŚCI i niepodzielności Boga :). Od wszelkiej innej dogmatyzacji stronię ;). Jezus syn Józefa (Mesjasz Izraela i nasz Nauczyciel) - streścił całą TORĘ po mistrzowsku w dwóch PRZYKAZANIACH. I tego się trzymajmy :) Szalom!

Łukasz Kotowski
10 lat temu

Jedynym DOGMATEM jaki uznałem już dawno - jest ten o JEDYNOŚCI i niepodzielności Boga :)

Bardzo dobrze i Ja w to wierzę. Jeden Bóg - Jezus jest Bogiem, Ojciec jest Bogiem, Duch Święty jest Bogiem. Nie ma trzech bogów czy jeden podzielony na trzy "części".

Tak jest objawiony Bóg w Biblii i jeżeli się nie ma jakiś z góry przyjętych założeń i dogmatów to taki obraz widzimy.

Już kiedyś pisaliśmy o tym :)

Odcinek "Logika religii" od około postu numer 34.
www.odwyk.com

Pozdrawiam Hej

Eliahu Kugielkopf
10 lat temu

W Biblii ten esrog nie jest rzeczywiście wymieniony z nazwy. Słowo tłumaczone jako "pięknych" (w zdaniu weźmiecie owoce pięknych drzew), może oznaczać nie tylko to. Angielskie Biblie tłumaczą np. jako "goodly", Biblia Warszawska pisze "szlachetnych", można by tłumaczyć "cennych" - i właśnie tak to żydzi rozumieją.

Jedna taka cytrynka może kosztować nawet $200! Przeciętnie około $30 zależy od jakości esrogu.

Nie wiem czy jest jakiś bardziej drogocenny, lub szlachetny owoc.

Voitas
10 lat temu

Czekamy na kolejny odcinek.

Skyler
10 lat temu

Co jeszcze?