W imię Boga

10 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
54min

O zabijaniu w imię Boga. Czy każdy Bóg każe zabijać? Czy ten z Biblii też? Czy to nie wstrętne? I czy nie lepiej zapobiegać niż karać?

Dyskusja

Mariusz5
10 lat temu

Dobry wykład, ja bym nie wpadł na pomysł by tak to przedstawić.

Karolina
10 lat temu

Ciekawy odcinek.No i przecież Jezusa zabili w imię Boga...i za obrazę uczuć religijnych.

Marcin
10 lat temu

Tylko czemu nie Posłał aniołów?

Mateusz100
10 lat temu

Fajny i konkretny odcinek, tylko w głowie się kręci od tego ruchomego w kółko tła :)

Sterka
10 lat temu

Fajnie to opowiedziałeś Martin. Podobało mi się. Wiedziałam, że gdyby rzeczywiście Bóg miał zlikwidować zło na świecie, nie dopuścić do niego, to by dla nas znaczyło, że nie mielibyśmy żadnego wyboru. Nie moglibyśmy decydować o niczym. Bo wybór jest między dobrem, a złem. Kiedy jedno zabrać, to jest się skazanym na drugie. Bez wyboru to dokładnie tak, jakby ktoś wybrał za mnie. A kto z nas dobrowolnie oddałby możliwość dokonywania samodzielnych wyborów? To po co wyrywamy się spod władzy rodziców? Może nie trzeba było? Sama nie umiałabym tego tak dobrze wytłumaczyć. Ja zawsze coś zagmatwam.

Don Camilo
10 lat temu

W dzisiejszej Europie zabijanie w imię Boga lub bogów póki co na masową skalę nie wchodzi w rachubę. Taki Mojżesz dostałby w Hadze dożywocie za zbrodnie przeciwko ludzkości ("Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną"(Lb 31:17)). Może 4-latkowie też coś przeskrobali, choć trudno mi ich porównać - jak Martin - do SS-manów.
Nie oceniam, tylko stwierdzam.
Jednak dobrze jest żyć po Jezusie i na dodatek w świeckim państwie.

Czarnobrody
10 lat temu

W temacie zabijania w imię innego boga [Allaha za przejście na chrześcijaństwo - Pakistan]: www.citizengo.org

Czy podpisanie tej elektronicznej petycji coś da? Czy to tylko podpucha na zrobiona na czyimś nieszczęściu? Jak myślicie?

marek
10 lat temu

Zabijanie w imie Boga i czasami przy znacznej jego pomocy bylo w starym testamencie.
Bog stajac sie czlowiekiem skonczyl z tym.
Wiekszosc tak zwanych chrzescjian nie zgadza sie ze starotestamentowym nakazem nienawisci do wrogow, jak i z nowotestamentowym nakazem milosci nieprzyjacjol swoich..
Jak mozna kochac swojego nieprzyjaciela zabijajac go, czy to w obronie ojczyzny, czy tez w obronie swojego domu?
Polecam przeczytanie kazania na gorze,w ktorym Bog nie znosi prawa,ale wypelnia je.
,,Wiecie, ze powiedziano: Masz kochac swego blizniego,a wroga miec w nienawisci.Ja wam natomiast mowie:Kachajcie waszych nieprzyjaciol i modlcie sie za tych ,ktorzy was
przesladuja.`´
Trzeba zwrocic uwage na slowa Jezusa ,, Ja wam natomiast mowie``
Kto moze miec prawo radykalnej zmiany prawa Bozego, jak nie sam Bog.

Powała
10 lat temu

@8 Ale przekombinował :-)

Bóg zmienia swoje prawa? To jaką mam gwarancję, że jutro jakiegoś nie zmieni?
Np: "do raju wejdą tylko ludzie z fajnymi cyckami". I klops. Nie podpadam.

Bóg jakiego ja widzę w Biblii, to Bóg który z naszego punktu widzenia jest zawsze taki taki sam. Jest który jest. Niezmienny. Nie może "stać się człowiekiem". Nie może umrzeć. Można mu ufać, zawsze będzie, zawsze taki sam.

Czarnobrody
10 lat temu

@8 Powtarzasz ten sam błąd co rzesza kościołów drugiej reformacji [czyli, zielonoświątkowców, baptystów itp.]

Miłość nieprzyjaciół polega np. na tym, że dla mnie Ukraińcy są emocjonalnie obojętni. Stawiają posągi największym katom wielonarodowego państwa polskiego między wojennego. Obrażają głowę mojego państwa, piszą od nowa historię. No i bestialsko wymordowali mi prawie połowę rodziny w rzezi prowadzonej przez banderowców. "Miłość" polega na tym, że nie rujnuję życia każdemu napotkanemu Ukraińcowi. To wszystko: brak adekwatnej do czynów zemsty. Nikt mi nie każe być miłym lub obraźliwym, po prostu, jest człowiek i ma on na początku czystą kartę, jak ją zapisze to jego sprawa. Też nikt nie każe mi ufać na słowo żadnemu człowiekowi. Każdy naród ma w sobie potwora, nie tylko Ukraińcy. Chcesz polskiego demona zobaczyć? Poczytaj jakie to w Rosji obchodzą święta narodowe, ale tak gruntownie dlaczego akurat takie a nie inne. Przyjemnej lektury - ja nie podam tego na tacy.

Hubert Ciekierap
10 lat temu

Polecam odnośnie Starego Testamentu:
pl.wikipedia.org

Tak zgadzam się Bóg w ST jest nie do przyjęcia współcześnie (jest rasistowski wspomaga tylko Żydów a nie Egipcjan). Bóg z czasem ewoluuje i nie znam żadnego teologa który by to negował.
Kościół Katolicki naucza że chrześcijaństwo nawet nie jest religią księgi (z początku Ewangelie wszakże nie istniały). Objawienie miało miejsce w Chrystusie i to jest pełnia to jest to Słowo.

Osobiście coraz bardziej zaczynam się przybliżać do katolicyzmu. KK akceptuje np. teizm ewolucyjny np. pl.wikipedia.org pl.wikipedia.org
Cieszę się że zwalcza kreacjonizm (6 dni oraz 6 tys. Ziemia). To nawet śmiesznie brzmi. Jeszcze można dobrze się odnaleźć w kościołach ewangelickich, ale kościoły ewangelikalne to intelektualne dno i wodorosty. Taka prawda.

gerald1972
10 lat temu

Bosz, Hubert, może Ty mniej staraj się jednak czytać, a więcej hmmm
Coś innego robić więcej staraj się;)
"Tak zgadzam się Bóg w ST jest nie do przyjęcia współcześnie "

a dla kogo jest nie do przyjęcia współcześnie bo dla mnie to jest, bardzo do przyjęcia, a powiem Ci, że moje zdanie u mnie najdroższe jest

"Bóg z czasem ewoluuje i nie znam żadnego teologa który by to negował"
To może mniej ich poznaj, a mądrzejszy będziesz?
Ech

Czarnobrody
10 lat temu

@11 Albo bierzesz katolicyzm w całości - taki jaki jest, albo tak jak większość społeczeństwa z zamknięciem obu oczu. Więc jeżeli wariant, że z zamknięciem oczu, to rób co chcesz. A jak ten pierwszy - to nie ma wyjścia akceptujesz wszystkie wady [te współczesne]. Poczytaj co się działo od I wojny światowej z papiestwem i kościołem katolickim. Kanonizacje [konkretnie kogo - np. osobnika nazwanego apostołem Ameryki Pd.], dekrety i wypowiedzi papieża np. Piusa XII co do zniknięcia IIRP z mapy, aż zacytuję "każdy naród ma prawo do sprawiedliwego podziału dóbr" - no i se podzielili. Nie tylko to co Ci się podoba jest w tym kościele [pewnie i w wielu innych też].

Hubert Ciekierap
10 lat temu

To jest ciekawa myśl:
www.magazyn.ekumenizm.pl

@13
Raczej byłbym modernistą luźno związanym z kościołem.

Damian
10 lat temu

Myślę, że dobrym pomysłem byłoby zrobienie odcinka o tym, że "Bóg może wszystko" i jak to się ma do tego, że coś jest logicznie niemożliwe. Myślę, że to jest kolejny temat z serii "wbrew pozorom to nie jest dla wszystkich takie oczywiste", a to ma wpływ na poglądy chociażby na temat z tego odcinka.

Sterka
10 lat temu

Damian, chłopie nie uważasz. O tym Martin już mówił i to nie ma sensu. Jak coś dla Ciebie nie jest oczywiste i masz problem, to zacznij od tego, że nazwiesz swój problem i go opisz. To znacznie zwiększa szansę na to, że ktoś Ci pomoże.
Zastawianie logicznych pułapek nie dowodzi bożej niemocy, ale podporządkowania naszego sposobu myślenia i poznawania logice.

Damian
10 lat temu

Tak, mówił, w kilku odcinkach była dygresja na parę zdań i nic więcej. Odcinek specjalnie o tym by się przydał.

Sterka
10 lat temu

To nie była dygresja. To było czytelne stanowisko. Jeżeli czegoś Ci potrzeba, to zacznij. Mów, gdzie leży Twój problem, dostaniesz odpowiedzi. Na gotowce nie licz. Darmo nic w życiu nie przychodzi, nad wszystkim się trzeba napocić.

Damian
10 lat temu

W jaki sposób dygresja kłóci się z czytelnym stanowiskiem? Odcinki nie składają się tylko z czytelnego stanowiska, ale także i argumentów, a argumentów zbyt wiele Martin nie podawał, bo to nie było na temat. Tak więc przydałby się odcinek właśnie na ten temat.

Kto powiedział, że mam jakiś problem?

Z tego, co wiem, to oglądanie Odwyku prawie zawsze polega na "dostawaniu gotowców".

Mateusz100
10 lat temu

Podpisałem ten link i już dostałem maila, o tym żeby podziękować biskupom za ich odważne stanowisko w sprawie gender czy jak to się tam nazywa. Czyli z tego wynika, że jak podpisuję petycję, to dostaję spam na maila. W tym mailu napisali, o jakże to odważnej postawie biskupów, którzy to przedstawili stanowczo swój sprzeciw w sprawie gender, pomimo krytyki ze środowisk ateistycznych. No normalnie po nogach ich całować. Najśmieszniejsze jest to, że w tym mailu pisząc o zachowaniu biskupów, używa się bardzo wzniosłych słów, a pisząc o sytuacji tej dziewczyny, nie pochwalono jej odważnej postawy tylko poprostu opisano jej sytuację.

Hubert Ciekierap
10 lat temu

@Mateusz100
Dzielni waleczni biskupi w imię prawdy. :D

Voitas
10 lat temu

@8. Marek; co ty za dyrdymały wypisujesz? Dobra Nowina (NT) nie jest zbiorem praw - te juz sa zawarte w Torze i sa niezmienne. Sam Bog je takimi okreslil. Jezus - syn czlowieczy jak wiemy - zyl wg tych "Praw" - Zydzi nazywaja je instrukcjami, a nie dogmatami. Dogmatem - mozemy nazwac "przykazanie" o JEDYNOSCI Boga co najwyzej, ale tego akurat chrzescijanie sie nie trzymaja ;) Zreszta w znakomitej wiekszosci "uniewazniaja" caly Tanach (ST) idac w daleka nadinterpretacje, ze oto pojawil sie Jezus i wszystko co bylo wczesniej ustalone do konca tego swiata (ktory nota bene jeszcze nie nastapil - co widac i czuc) juz sie nie liczy. To herezja. Pojscie w krzaki i to jest przykrym dowodem na to jak sprytnie szatan potrafi namieszac.

Czarnobrody
10 lat temu

To jest ciekawy problem z tą jednością Boga u ujęciu chrześcijańskim.

Hubert Ciekierap
10 lat temu

To nie jest problem. Katolicyzm nie uznaje zwyczajnie Biblii jako jednego źródła objawienia (całe szczęście) bo jakoś średnio mi się widzi czcić tego plemiennego bożka Jahwe który chciał wykasować wszystkich Egipcjan. A potem przychodzi Jezus i mówi miłujcie swoich nieprzyjaciół xDD.
Jest tylko jedna możli interpretacja. Bóg ewoluował. Innej nie ma.

Są oczywiście sekty różne wolne kościoły i fundamentaliści którzy mówią że ludzie żyli z dinozaurami czy coś takiego ale to są fanatycy. Oni by chcieli zabijać gejów (tak nakazuje niezmienne prawo boskie w torze). Aha aha aha thats the way I like it.

Czarnobrody
10 lat temu

Hubert, jaja to se rób w kuchni, a nie tutaj, bo taka jajecznica nic nie wnosi do dyskusji.

Voitas
10 lat temu

@24. Hubert; a Bog zdaje sie nie nazwal pedalstwa grzechem tylko, ze to jest obrzydliwość w Jego oczach. I to, ze Bog ewoluuje... Ja nie wiem, ale faktycznie - czasem zmienial zdanie :) Druga sprawa - zabijać gejów? Po co - tacy zawsze byli, sa i pewnie beda - problem w tym dlaczego nas heterykow terroryzuja swoja nieprawidlowoscia. Wmawia sie nam, a przede wszystkim naszym biednym dzieciom, ze to jest naturalne, a nawet ok. W tym jest caly problem. Jak za 50 lat Islam opanuje Europe - nie zdziwi mnie, ze ktos wtedy wpadnie na genialny pomysl "ostatecznego rozwiazania kwestii homosiow". Pozdrawiam Odwyk!

Czarnobrody
10 lat temu

Wydaje mi się, że wiele praw ST dotyczyło konkretnie Izraela, ale kiedy oni stanowią władzę u siebie. Bo jak nie są suwerenni to już wtedy jedne prawa traciły ważność, bo władza zaborcza czegoś zabraniała, albo zaborcy ustanawiali nowe prawo ewentualnie sądy. Wtedy to zamiast kamieniować mogli kogoś wykluczyć - nie mieliby problemów, a dopełnić nakazu się nie da, bo tym samym szkodziliby sobie.

Eliahu Kugielkopf
10 lat temu

Ej, po pierwsze to Tora nie mówi, że obrzydliwością jest homoseksualizm, tylko MĘSKI homoseksualizm. Większość tego nie zauważa.
Po drugie, nie każe zabijać "gejów" a jedynie mężczyzn PRZYŁAPANYCH na AKCIE HOMOSEKSUALNYM.

Więc ktoś kto chce zabijać gejów mocno nadinterpretowuje te zasady.

Wg. prawa żydowskiego na śmierć zasługują jedynie tacy geje, co robią 'to' np. na ulicy. Nie, w Israelu nigdy nie było policji religijnej na wzór islamski która zaglądała by ludziom pod kołdrę.


No i zgadzam sią z Voitasem w sprawie demoralizowania dzieci w publicznych szkołach np. ale to też raczej nie wina gejów, tylko grupy która nazywa się "marksiści kulturowi" - nie wszyscy z nich sami są gejami a chodzi im raczej o "przebudowę tradycyjnego pariarhalnego społeczeństwa". A to już kłóci się z większą ilością przepisów Tory niż tylko zakazem aktów homoseksualnych. Na samą myśl, że ktoś myśli, że ma prawo "przebudować społeczeństwo" ciarki mnie przechodzą.

Voitas
10 lat temu

@28. A propos problemu gejow (sorry Martin, ze nie na temat - powinienem sie byl wypowiadac jak bylo o gender, ale tu poruszono "zabijanie homosiow) to ja proponuje taki film. Dramat obyczajowy: filmaster.pl . niedawno go obejrzalem. Temat jest trudny i nie porusza tylko w/w tematu. Porusza wiele drażliwych spraw dotyczacych kazdej spolecznosci... Takze chasydow - Pobożnych wśród Bogobojnych...

Agnostyk1
10 lat temu

Twierdzisz, że Bóg jest wszechmądry, więc wie jakie konsekwencje przyniesie dany czyn. Zapobieganie każdej drobnej kradzieży może i jest głupie, ale czy uważasz, że świat byłby głupi i bezsensowny, gdyby człowieka w jakiś sposób trafiał szlag, z każdym zamiarem zamordowania, czy zgwałcenia kogoś. Tak jak Twoja wolna wola jest ograniczona, bo nie możesz sobie popływać w jądrze Ziemi, tak samo mogłaby być ograniczona o możliwość popełnienia jakiegoś naprawdę złego czynu. Przecież Bóg wie, czy człowiek ma zamiar komuś dać w twarz, czy połamać żebra, czy roztrzaskać czaszkę o asfalt. Może temu zapobiec? Może. Uważasz, że taki świat, to byłoby więzienie. Powiedz mi kiedy ostatnio usiłowałeś wbić komuś nóż między żebra i czy naprawdę trafiłbyś do Tworek, gdyby nóż za każdym razem okazywał się być gumowy?

Piotr
10 lat temu

Wsród ślepców jednooki jest królem. Zarzut względem Ehyeh Asher Ehyeh (Ea/Enki)/Jehowy jest natury filozoficznej. Wszyscy mają się zachowywać porządnie oprócz niego. Jehowa ma prawo znać zasady działania praw przyrody, a inni nie. I jak pisał św Augustyn "ludzie upodabniają się do boga którego czczą", więc konsekwencją tego kultu będzie masowa eksterminacja wszystkich okultystów, żeby nie robić konkurencji.

Co jeszcze?