Władzuchna

14 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
0

Czy chrześcijanin powinien być posłuszny władzy? Co mówi Biblia na ten temat? I do jakich wniosków samemu można dojść?

Dyskusja

Don Camilo
14 lat temu

„Należy oddać co jest Cezara Cezarowi , a co Boże Bogu .
A gdy Cezar siada na ołtarzu ,to mu mówimy krótko: nie
wolno !”. Tak powiedział w czasach PRLu kardynał Wyszyński. I to jest pointa tego tematu.
Piszę to jako LEGALISTA.
Świadkowie Jehowy powinni być w tym dla nas przykładem. Idą do więzień za odmowę służby w wojsku, płacą domiar do podatku za nie-głosowanie tam, gdzie jest to obowiazkowe (pomijam kwestię zgodności poszczególnych ich zasad z Biblią).
Powinniśmy przestrzegać prawa aż do bólu. Jednak, kiedy uznamy, że nie da się tego w żaden sposób pogodziś z prawem danym od Boga wówczas powinniśmy sprzeciwić sie państwu i PONIEŚĆ WSZELKIE TEGO KONSEKWENCJE.
To z kolei pokazuje inny problem: czy chrześcijanin powinien podejmować się służby (czytaj: pracy) dla państwa?
Sędzia musi orzekać na podstawie prawa stanowionego, kat, komornik, policjant musi musi egzekwować wyrok tego sędziego.
Tak więc są to zawody przeznaczone dla ludzi ze "świata", jak by to określił Jan (patrz np.: 1 list Jana 2:15-17).
Stanięcie przed dylematem: czy ulec władzy państwowej czy dochować wierności Bogu koszetem wartości materialnych (kasa, pozycja społeczna) czy nawet witalnych (życie, wolność) jest prawdziwym testem wiary.
Ilu ludzi jest gotowych zdać ten test i wybrać wąską, krętą, trudną ścieżkę prowadzącą do zbawienia?

AlienStalker
14 lat temu

Chcialem zaznaczyc, ze wedlug mnie cytowany przez Ciebie Martin werset odnosni sie tylko do monarchii dziedzicznej. Wladza nie pochodzi od Boga, jesli pochodzi od ludu.

Powała
14 lat temu

@2. AlienStalker:

Z tą dziedzicznością to różnie bywało. Pierwszy król Izraela
był "od ludu" zaklepany przez Boga (który zresztą mocno się wkurzył
na to, że Żydzi chcą mieć króla ale ostatecznie dał się przekonać). Drugi,
Dawid, był od Boga. Trzeci, Salomon, był dziedziczny a po nim rozpad na
Judę i Izrael. Juda miała czterech królów dziedzicznych ("przez wzgląd na sługę mojego, Dawida")
A Izrael to wolna amerykanka. Dynastia jakakolwiek tam długo nie potrwała jak dobrze pamiętam.

Dlatego też jestem podobnego zdania co Martin. Każda władza pochodzi od Boga.
I każdy władca powinien mieć mocno narobione w portki gdyż on jest sądzony
jako władca (nauczyciel, policjant, itp) a my jako zwykłe szaraczki :-).
"Komu dużo będzie dane, od tego dużo się będzie wymagać"

Robert
14 lat temu

Interpretacje są nieodłączną cechą dyskusji na temat Biblii a niniejszy odcinek jest po prostu świetnie przygotowany, niczym pierwsza seria Odwyku (która to bardziej do mnie przemawia).
No ale do rzeczy. Bóg się nie myli. Jedynie człowiek ma tą wadę i dlatego "władza" ziemska nie jest idealna.
Pewnie niektórzy nadal będą upierać się przy "sprzecznościach" w Piśmie Świętym, ale jak dla mnie to dzisiejszy odcinek nie tyle coś interpretuje, co raczej wyjaśnia różnice i istotne niuanse dotyczące "władzy". Dobra robota Martin!

Rafał Karpiński
14 lat temu

www.szukajboga.com
(a może zrobisz odcinek o tym?)

Mateusz
14 lat temu

Czemu ten gościu na początku nie znalazł przykazania w katechizmie i zaczął coś chrzanić o usunięciu na soborze nicejskim? Przecież ONO TAM JEST, tylko pokrętnie uzupełnione (Co to jest ekonomia obrazów? Że się na nich zarabia?).

www.katechizm.opoka.org.pl

Weronika
14 lat temu

Rzeczywiscie masakra z tym co katechizm KK ma do powiedzenia o oddawaniu czci obrazom i "nowej ekonomii obrazow". Zawsze znajda wytlumaczenie na balwochwalstwo, ktorego sie dopuszczaja, a zwykly lud uwierzy.
Tak sie dzieje, gdy sie probuje dostosowac Biblie do nauczania kosciola, a nie odwrotnie.
Nie dajmy sie zwiesc, bo diabel jest bardzo sprytny. Miejmy oczy szeroko otwarte i nie dopuscmy, by nam wmowiono, ze tradycja KK jest swietsza od samej Biblii!!

Element Sceptycyzmu
14 lat temu

Martin jeśli Ciebie obowiązuje prawo twojego boga i możesz się dzięki temu stawiać ponad prawem państwa i powinno ono je respektować to czy twoim zdaniem muzułmanin może stawiać prawa swojej religi ponad prawami państwa w którym mieszka i wymagać tego samego? Czy twierdzisz że tylko twoja księga jest tak uprzywilejowana a muzułmanie to oszołomy. Pytam z Ciekawości ;) Jestem ateistą ale często zaglądam na odwyk bo fajnie się Ciebie słucha i z wyjątkami (moim zdaniem) mądrze prawisz ;D Pozdrawiam

Mariusz
14 lat temu

To ja bezimienny Mario :)

@ Martin
Robiles juz odcinek o Apokryfach Nowego Testamentu ?
Oraz o kanonach Starego testamentu ?

Samodzielnie z ciekawosci wgryzam sie w temat ale idzie jak po grudach. Zastanawiam sie czy Jezus czytal stary testament w kanonie katolickim czy okrojony w wersji zydowskiej. A moze cytowal jakies fragmenty innych ksiag niz byly w kanonie hebrajskim i dlatego potem to rozszezyli w obecnym kanonie katolickim.

a dryga rzecz ktora mnie zastanawia to wiarygodnosc ewangeli apokryficznych. Wstepnie zapoznalem sie z Ew Tomasza i FIlipa.
Wydaje mi sie ze na zywo ktos powinien robic notatki za czasow Jezusa z jego wykladow. A te 2 wlasnie taka forme maja. ....

Ostatecznie nawet jak apokryfy sa podroba to mozna poznac co ludzie mysleli w tamtych czasach.

Sorki za Offtop... :)

Mateusz
14 lat temu

Ja nie sądzę, że Duch Święty pozwoliłby, żeby chrześcijanie przez 2 tys. lat nie mieli kilku Ewangelii, gdyby faktycznie tam było coś ważnego i potrzebnego...

Z kanonami jest faktycznie ciężka sprawa. Cytaty w NT są z Septuaginty a nie z tekstu masoreckiego.

Sebeq
14 lat temu

O apokryfach było, o kanonach też o drugim przykazaniu też. Jeśli jest ktoś nowy to niech sobie przesłucha wszystkich odwyków po kolei albo według tytułów i opisów pod odcinkami.

Dodatkowo jest na ten temat bardzo dużo informacji w necie, ja zawsze zaczynam od ogólnych informacji w wikipedii i następnie szukam dalej.

Filozofus
14 lat temu

Wy tu gadu, gadu, a tymczasem ewolucja działa:
wiadomosci.onet.pl

Mateusz
14 lat temu

Na onecie to sobie mogła nawet niedźwiedzia urodzić. Ja już ich znam, jak rok temu wykopali Idę to lemura opisali jako formę przejściową między szympansem a człowiekiem - i oczywiście w komentarzach nikt nie zauważył w tym nic debilnego.

Zobaczymy co napiszą w poważnych źródłach ;-)

Łukasz
14 lat temu

Tytuł odcinka zalatuje Włatcami Much:-)

dawidd
14 lat temu

Martin, co do Żydów i holocaustu, to jak już wiemy wszelka władza pochodzi od Boga, więc władza Hitlera także, ale to, iż tyle musieli Żydzi wycierpieć było skutkiem ich nieposłuszeństwa i postępowania na przekór Bogu.
Tutaj Bóg upomina żydów i jasno mówi iż ich przeklnie, jeśli nie będą mu posłuszni. To wyjaśnia całe cierpienie Żydów na przestrzeni wieków.


To podrozdziały rozdziału 26 Księgi Kapłańskiej z Biblii Tysiąclecia. Lepiej się czyta z takimi podrozdziałami niż mając wszystko naraz w koherentnej formie, gdyż można wzrok zgubić.

Wydaje się, że dużo tego jest, ale warto przeczytać, nie zamierzam wyróżniać konkretnych fragmentów. Zawsze ktoś Wam wszystko wykłada na tacy, każdy drobny fragment i wydaje mi się, że wielu jest słuchaczy odwyku, którzy nie czytają Biblii, a słuchają ślepo Martina. Ja mam zasadę, iż każde poznanie jest tworzeniem, a owo tworzenie może się zrodzić w nas z poznania.
Cały ten tekst wiele wyjaśnia i naprawdę dużo nam mówi, powinno Was to troszkę zmobilizować do otworzenia tej wielkiej księgi.


Skutki przekleństwa

"Jeżeli zaś nie będziecie Mnie słuchać i nie będziecie wykonywać tych wszystkich nakazów, (15) jeżeli będziecie gardzić moim ustawami, jeżeli będziecie się brzydzić moimi wyrokami, tak że nie będziecie wykonywać moich nakazów i złamiecie moje przymierze, (16) to i Ja obejdę się z wami odpowiednio: ześlę na was przerażenie, wycieńczenie i gorączkę, które prowadzą do ślepoty i rujnują zdrowie. Wtedy na próżno będziecie siali wasze ziarno. Zjedzą je wasi nieprzyjaciele. (17) Zwrócę oblicze przeciwko wam, będziecie pobici przez nieprzyjaciół. Ci, którzy was nienawidzą, będą rządzili wami, a wy będziecie uciekać nawet wtedy, kiedy was nikt nie będzie ścigał."

Posucha i nieurodzaj

"Jeżeli i wtedy nie będziecie Mnie słuchać, będę w dalszym ciągu karał was siedem razy więcej za wasze grzechy. (19) Rozbiję waszą dumną potęgę, sprawię, że niebo będzie dla was jak z żelaza, a ziemia jak z brązu. (20) Na próżno będziecie się wysilać - wasza ziemia nie wyda żadnego plonu, a drzewo na ziemi nie da owoców."

Dzikie zwierzęta

"Jeżeli nadal będziecie postępować Mnie na przekór i nie zechcecie Mnie słuchać, ześlę na was siedmiokrotne kary za wasze grzechy: (22) ześlę na was dzikie zwierzęta, które pożrą wasze dzieci, zniszczą bydło, zmniejszą zaludnienie, tak że wasze drogi opustoszeją."

Wojna, zaraza i głód

"Jeżeli i wtedy nie poprawicie się i będziecie postępować Mnie na przekór, (24) to i Ja postąpię wam na przekór i będę was karał siedmiokrotnie za wasze grzechy. (25) Ześlę na was miecz, który się pomści za złamanie przymierza. Jeżeli wtedy schronicie się do miast, ześlę zarazę pomiędzy was, tak że wpadniecie w ręce nieprzyjaciół. (26) Rozbiję wam podporę chleba, tak że dziesięć kobiet będzie piec chleb w jednym piecu. Będą wam wydzielać chleb na wagę, tak że jedząc nie będziecie syci."

Zagłada i wygnanie

"Jeżeli i wtedy nie będziecie Mi posłuszni i będziecie Mi postępować na przekór, (28) to i Ja z gniewem wystąpię przeciwko wam i ześlę na was siedmiokrotne kary za wasze grzechy. (29) Będziecie jedli ciało synów i córek waszych. (30) Zniszczę wasze wyżyny słoneczne, rozbiję wasze stele, rzucę wasze trupy na trupy waszych bożków, będę się brzydzić wami. (31) Zamienię w ruiny wasze miasta, spustoszę wasze miejsca święte, nie będę wchłaniał przyjemnej woni waszych ofiar. (32) Ja sam spustoszę ziemię, tak że będą się zdumiewać wasi wrogowie, którzy ją wezmą w posiadanie. (33) Was samych rozproszę między narodami, dobędę za wami miecza, ziemia wasza będzie spustoszona, miasta
wasze zburzone."

Kraj będzie zamieniony w pustynię

"Wtedy ziemia będzie obchodzić swoje szabaty przez wszystkie dni swego spustoszenia, a wy będziecie w kraju nieprzyjaciół. Wtedy ziemia będzie odpoczywać i obchodzić swoje szabaty. (35) Przez wszystkie dni swego spustoszenia będzie obchodzić szabat, którego nie obchodziła w latach szabatowych, kiedy w niej mieszkaliście. (36) Co się zaś tyczy tych, co pozostaną, ześlę do ich serc lękliwość w ziemi nieprzyjaciół, będzie ich ścigać szmer unoszonego wiatrem liścia, będą uciekać jak od miecza będą padać nawet wtedy, kiedy nikt nie będzie ich ścigał. (37) Będą się przewracać jeden na drugiego, jak gdyby przed mieczem, chociaż nikt nie będzie ich ścigał. Nie będziecie mogli ostać się przed nieprzyjaciółmi. (38) Zginiecie między narodami, pochłonie was ziemia nieprzyjacielska. (39) A ci, którzy pozostaną z was, zgniją z powodu swego przestępstwa w ziemiach nieprzyjacielskich, z powodu przestępstw swoich przodków zgniją, tak jak i oni."


A to na koniec, taki pozytywny wątek.

Miłosierdzie dla pokutujących

"Wtedy uznają przestępstwo swoje i przestępstwo swoich przodków, to jest zdradę, którą popełnili względem Mnie, i to, że Mnie postępowali na przekór, (41) wskutek czego Ja postępowałem na przekór im i zaprowadziłem ich do kraju nieprzyjacielskiego, ażeby upokorzyło się ich nieobrzezane serce i ażeby zapłacili za swoje przestępstwo. (42) Wtedy przypomnę sobie moje przymierze z Jakubem, przymierze z Izaakiem i przymierze z Abrahamem. Przypomnę sobie o tym i przypomnę o kraju. (43) Ale przedtem ziemia będzie opuszczona przez nich i będzie spłacać swoje szabaty przez to, że będzie spustoszona z ich winy, a oni będą spłacać swoje przestępstwo, ponieważ odrzucili moje wyroki i brzydzili się moimi ustawami. (44) Jednakże nawet wtedy, kiedy będę w kraju nieprzyjacielskim, nie odrzucę ich i nie będę się brzydził nimi do tego stopnia, żeby ich całkowicie zniszczyć i zerwać moje przymierze z nimi, bo Ja jestem Pan, ich Bóg. (45) Przypomnę sobie na ich korzyść o przymierzu z ich przodkami, kiedy wyprowadziłem ich z ziemi egipskiej na oczach narodów, abym był ich Bogiem. Ja jestem Pan! (46) To są ustawy, wyroki i prawa, które Pan ustanowił między sobą a Izraelitami na górze Synaj za pośrednictwem Mojżesza. "

Summa summarum, gniew Boży jest wprost proporcjonalny do jego miłości.
Ktoś kto tak wielce miłuje, o jakże wielki musi być jego gniew.

Zacząłem, pisać i podawać fragmenty dot. władzy, ale jednak za dużoby tego było, więc chciałem tylko to sprostować. Zło jak i dobro pochodzi od Boga, jednak Bóg jest ponad tym, bo ważniejsza dla niego jest sprawiedliwość.

dawidd
14 lat temu

www.youtube.com

"I tried to see Your plan for me
But I only acted like I knew
Oh Lord forgive the times
I tried to read your mind
Cause you said if I'd be still
Then I would hear your voice"

Piękna, pouczająca piosenka :).

Mariusz
14 lat temu

@dawidd
Czemu tzw Chrzescijanie i Ateisci najczesciej obwiniaja swojego Boga za cale zlo jakie jest na swiecie....
CZemu Zydow traktujemy jak jakis podludzi, oni nie sa bardziej grzeszni niz Ty czy ja.. ...Jezus byl zydem.

Moze Holokaust to sa skutki i zjedzenia "owocu poznania dobra i zla" .Hitler ..myslal ze dobrze czyni bo ON WIE ,faszysci mysleli ze dobrze robia. ZBiorowy fanatyzm.
Sadze ze sami to ZLO sobie uczynilismy , jestesmy "pokoleniem zmijowym"...choc ciezko sie dotego przyznac przed samym soba....

Pozdrawiam. Mario.

Mateusz
14 lat temu

Myślę, że nie chodzi tu o wyliczanie grzechów tych czy tamtych. Żydzi w żadnym wypadku nie są bardziej grzeszni od średniej. Innym narodom też się dostaje (Polakom to szczególnie często). Po prostu Żydzi dostają wszystkiego siedem razy więcej, bo mają szczególne, starożytne przymierze z Bogiem jako cały naród. Jak się bogacą, to siedem razy szybciej niż inni, a jak cierpią, to siedem razy bardziej niż inni (co też wynika z fragmentów, które zacytował dawidd).

dawidd
14 lat temu

Hej Mario,
Muszę przyznać, że Twój komentarz mnie zaskoczył bo nie o to mi chodziło pisząc o Żydach.
Podałem te fragmenty aby rozjaśnić sprawę Żydów. Ja już nie pamiętam co Martin powiedział o tym bom ostatnio przyprawił się o zawrót głowy.
Wiem tyle, że chciałem dać do zrozumienia, iż to nie Szatan czy też "złe moce" przyczyniły się do tej tragedii, lecz to sam Bóg. A owe fragmenty wyraźnie o tym mówią. Żydzi po prostu dostają wszystkiego więcej, nawet kar!.
Nie bardzo rozumiem Twój komentarz Mario, chyba nie zrozumiałeś kontekstu mojej wcześniejszej wypowiedzi i dlatego jakoś tak nieadekwatnie się odwołujesz. Co jak co, ale ja nie mam do Żydów pejoratywnego stosunku, raczej pozytywny. To co Hitler myślał nie ma znaczenia, ponieważ działo się tak jak zostało napisane, tak jak Bóg rzekł, a nie rzuca słów na wiatr. Pokolenie żmijowe... hm, ja nie wkładałbym ludzi tak od razu do jednej szuflady. W każdym pokoleniu są jakieś żmije...


Jeślibyśmy twierdzili, że za cało zło odpowiada Szatan i bali się jego, to czy nie stawialibyśmy go ponad Bogiem?. Niektórzy tak robią...
Zobaczcie, że to Bóg ma nieskończenie większą moc niż Szatan, zobaczcież, że to Boga powinniście się lękać bo to On ma największą moc. I to jest owa bojaźń Boża.

Mariusz
14 lat temu

@dawid

ja poprostu twierdze ze zaden z nas nei ma Takiej mocy by zetelnie zajac sie problemem Holokaustui zamiarami Boga.
Takie proby ocieraja sie o fanatyzm i wypadaja smiesznie..


Ogladales zapewne film www.filmweb.pl
Tam taka fanatyczka byla co probowala wkladac w usta Boga swoje wizje......

Pozdrowki
Mario.

dawidd
14 lat temu

nie, nie oglądałem. Od paru miesięcy nie miałem okazji obejrzeć żadnego filmu, a od lat TV.

Głupoty strasznie gadasz!. Przecież tu nie chodzi konkretnie o sam holocaust, lecz o zjawisko relacji Boga z Żydami, a to holocaust to akurat jeden z przykładów jakie można by wymienić. Dlaczego nie mogę rzetelnie mówić o owych zamiarach Boga?. Czyż da się rzetelniej o tym mówić znając DOKŁADNE SŁOWA BOGA I JEGO ZDANIE na ten temat!?. Czemu to ociera się o fanatyzm i wypada śmiesznie?. W takim razie musiałbyś się opowiedzieć za tym, iż Biblia dla Ciebie nie jest rzetelnym źródłem, jeśli to Cie konsternuje.

Ty mówisz "czemu Żydów traktujemy jak jakichś podludzi", a ja mówię: czemu krępujemy się mówić o takich sprawach, przecież właśnie to świadczy o nie smaku do Żydów. Ja zacytowałem Biblie, bo nie mam żadnego problemu co do sprawy. Jedyne na co oczekuje, to że ktoś z innym zdaniem się włączy do rozmowy i zaraz powie, że to Szatan wszystko zmajstrował.

Mateusz
14 lat temu

Podobna rzecz zdarzyła się Żydom w roku 587 p.n.e. (Jerozolima została zdobyta przez króla babilońskiego Nebukadnezara/Nabuchodonozora) . Jak Bóg się na to zapatruje? 2Kr 24:1-4:

"Za jego czasu Nabuchodonozor, król Babilonu, ruszył do wojny. Jojakim był mu poddany przez trzy lata, następnie na nowo zbuntował się przeciwko niemu. Wtedy Pan wysłał przeciw niemu oddziały Chaldejczyków, oddziały Aramejczyków, oddziały Moabitów, oddziały Ammonitów - wysłał ich przeciw Judzie, aby go zniszczyć zgodnie ze słowem, które Pan wypowiedział przez sługi swoje, proroków. Jedynie z powodu gniewu Pana przyszło to na Judę po to, by go odrzucić od oblicza Jego skutkiem grzechów Manassesa, odpowiednio do wszystkiego, co popełnił. A także skutkiem krwi niewinnej, którą wylał, topiąc Jerozolimę w niewinnej krwi, Pan już nie chciał przebaczyć. "

Wystarczy przeczytać księgę Jeremiasza, żeby zobaczyć jak Bóg nawoływał do odwrócenia się od grzechów i ostrzegał przed karą.

Myślę, że wyciąganie wniosków przez analogię nie jest żadnym fanatyzmem. Musimy pamiętać, że to jest Wszechmocny Bóg a nie karykatura, którą się często pokazuje w kościele i telewizji.

Powała
14 lat temu

Dodatkowo w Jeremiasza 25:9 nazywa Bóg Nabuchodonozora swoim sługą. Trochę mnie to wzburzyło podczas czytania bo od razu podstawił mi się w myślach Hitler jako "sługa boży". Bo czy nie zrobił z Żydami tego samego co Nabuchodonozor?
Niezwykłej pokory trzeba do czytania Biblii.
Albo buty i "oświeconej interpretacji" :-)

Mateusz
14 lat temu

Nie no, Nabuchodonozor nie zamordował jednak 6 milionów ludzi tylko znacznie mniej, nie róbmy z niego Hitlera ;-) Poza tym sam potem dostał po tyłku, nabawił się likantropii (co opisuje Księga Daniela).

Chociaż faktycznie jest wiele scen w Biblii których chyba nigdy nie zrozumiem (przykładowo zabicie jeńców w Lb 31).

Mariusz
14 lat temu

hehe ja mam podobnie.
czasem jeden fragment Bibli na kilka sposobow da sie zinterpretowac. a czasem mam pustke i zero teorii:)
Zreszta dlatego pewnie az tyle roznych religii opiera sie o Biblie.

Grunt ze sie tu nie exkomunikujemy z powodu roznic :P

Karol
13 lat temu

Martin, generalnie się zgadzam. Nie wyjaśniłeś jednak jednej kwestii. Co zrobić w przypadku gdy coś moralnie obojętnego jest zabronione przez władzę? Istnieje wiele przepisów, które nie są w konflikcie z prawem bożym, jednak są niepotrzebne i ograniczają naszą wolność.

Paweł
13 lat temu

W podcaście zapytałeś
"Kiedy ostatnio ktoś w sądzie powoływał się na Boga ?"
a jedyne co mi przychodzi do głowy, to Tupac. Może znasz, a może nie znasz, ale mimo wszystko chciałbym przedstawić tą sytuację z nim związaną (a właściwie nie ja, tylko pomocna mi strona poznajtupaca.republika.pl - nie wiem czy nie zostanie to potraktowane jako reklama czy coś):

Jest to relacja Shocka G w wywiadzie z filmu upamiętniającego osobę Tupaca, przetłumaczona przez serwis poznajtupaca:

"[Shock G]: Pac wstał i odezwał się po raz pierwszy od 2 tygodni trwania procesu. "Wysoki Sądzie, przez cały czas trwania procesu, Sąd ani razu nie spojrzał w oczy mnie lub mojemu obrońcy. Oczywistym więc jest, że Sąd nie jest tu po to, aby dociekać sprawiedliwości, nie ma więc sensu, żebym prosił Sąd o łagodny wyrok. Nie obchodzi mnie postanowienie Sądu, ponieważ nie szanuje się nas tutaj. W mojej opinii ten sąd nie egzekwuje prawa. Nie ma na tej sali sprawiedliwości. Mimo tego, Sąd wciąż nie jest w stanie spojrzeć mi w oczy, ponieważ mówię: Niech Sąd robi swoje, niech orzeknie jakikolwiek wyrok, bo nie jestem w rękach Sądu, tylko w rękach Boga." Na sali zaległa grobowa cisza. Poruszyło to cały zespół prokuratorski. Nie powiedziałem tego dokładnie tak, jak Pac. Gdy Pac to powiedział, wszystkich zatkało. Przez chwilę nikt nie potrafił nic powiedzieć.[...]"

I serdecznie polecam przeczytać całość na stronie poznajtupaca.republika.pl

Do całego podcastu nie mam zastrzeżeń - miło mi się go słuchało, a jako, że nie mam zupełnie wyrobionego zdania na ten temat, a raczej pokrywa się on mniej więcej z Twoim, to nie widzę póki co potrzeby dyskutowania na temat treści w nim przedstawionego :)

Pozdrawiam serdecznie, Paweł :)

Spinaker
13 lat temu

Jeżeli rządowa machina wymaga od ciebie,
abyś był pośrednikiem niesprawiedliwości wobec innych,
wtedy powiadam ci - złam prawo.
- Henry Thoreau

Co jeszcze?