Dlaczego pijesz?: Wywiad z "uzdrawiaczami"

9 lat temu

41min

Czy Bóg dzisiaj uzdrawia, czy każdego i czy zawsze? Opinie musisz wyrobić sobie sam.

Dyskusja

Bartoniusz
9 lat temu

Podoba mi się ostatnia myśl nt. suwerenności Boga. Chrześcijanie nader często prezentują fatalizm typowy dla islamu i hinduizmu. A przecież te religie widzą bóstwo jako kogoś złośliwego i podstępnego.

Mariusz
9 lat temu

A link do strony gdzie? :P Marketingu chociaż gram...

W
9 lat temu

Można prosić o namiary na tych chłopaków? Chciałbym coś więcej się o nich dowiedzieć

tomek
9 lat temu

Ciekawy wywiad.Z tego co zaobserwowałem Bóg uzdrawia i dziś.Natomiast wydaje mi się,że Hubert mógł zapytać o przypadek Tymoteusza ,któremu Paweł poleca pić wino ze względu na żołądek.1 Tym 5:23.W tym przypadku raczej nie było natychmiastowego uzdrowienia o ile w ogóle jakieś było.Nie jest też do końca prawdą ,że Jezus zawsze wszystkich uzdrawiał bo były przypadki,że nie mógł zdziałać cudu ze względu na niedowiarstwo ludzi

Eliszeba
9 lat temu

Wojtek, spytaj Kacpra Potockiego, będzie wiedział.

Martin
9 lat temu

Życzę zdrowia!

mati48
9 lat temu

www.mocjezusa.pl
Łapcie linka :D

W
9 lat temu

Dzięki! :-)

Mateusz100
9 lat temu

15:00 Widać, że ściema. O co chodzi z tym zwiększaniem poziomu trudności? Że dla Boga jest niby ciężej wyleczyć katar niż poważną chorobę? Tak naprawdę te wszystkie rzeczy, które przedstawiliście mogą zostać wytłumaczone przez medycynę i psychologię. W historii były przypadki osób, które wykonywały operacje bez znieczulenia, podawania placebo zamiast leków przeciwbólowych podczas wojny itp., więc szału te wasze uzdrawianie nie robi. Nie jestem pewien i mogę się tutaj mylić ale chyba gdzieś czytałem, że przy testowaniu leków, część z lekarstw jest właśnie placebo. Są przypadki ofiar wypadków, które nie czują poważnego złamania nogi i biegają, bo są w szoku, bądź też nie wiedzą, że odniosły obrażenia. Jak się wam uda wyleczyć kogoś na wózku inwalidzkim to wtedy się pochwalcie, tylko odwiedźcie proszę tą osobę po tygodniu i zobaczcie, czy to nie był zwykły zastrzyk adrenaliny. Zresztą niektórzy naukowcy/badacze tematu mogą twierdzić, że samą sugestią można pobudzić organizm do wyleczenia niektórych schorzeń. "Człowiek dzielnego ducha wytrzyma chorobę, lecz ducha strapionego kto podniesie?" Prz. 18:14

Piotrek5
9 lat temu

W piątym rozdziale Ewangelii Jana jest napisana ciekawa historia. Jest sobie sadzawka, jest mnóstwo chorych ludzi i pojawia się tam Jezus. Uzdrawia jednego gościa i się zmywa, tak, że nawet ten koleś nie ogarnia, kto go uzdrowił. I pytanie: dlaczego nie uzdrowił innych?

megg
9 lat temu

Raport UE krytykuje polską służbę zdrowia. "Jedna z najgorszych w Europie"
forsal.pl
W tej sytuacji...to chyba wszyscy wierzący w Polsce powinniśmy "wyjść na ulicę", a może lepiej "wejść do szpitali"...tylko co na to lobby lekarzy....a co z wierzącymi lekarzami...
no nic ...może to jednak wina za dużo :)

Skoro to "działanie" nikomu nie zaszkodziło, a paru osobom pomogło...ja się nie mieszam,,.,a nawet jestem za :)

Martin
9 lat temu

Trochę dziwne to pytanie "czemu nie uzdrowił innych".
Brzmi jak facet, który dał bezdomnemu 10 złotych, i pytają "czemu nie dał wszystkim"? A co, musiał?

Z drugiej strony nie takie dziwne to pytanie, kiedy się posłucha "nauczań" pod tytułem "Bóg chce uzdrowić wszystkich". Wtedy pytanie jest odpowiedzią, z której wynika jedno: Jezus nie służba zdrowia. Uzdrowi kogo zechce, a nie obowiązkowo wszystkich.

Dlaczego?

Nie mam pojęcia. Ma swoje powody, ma prawo. Mi się to zresztą podoba, że robi co chce, co by to był za pan gdyby nie miał nic do gadania, był w 100% przewidywalny. Jak komputer.

Piotrek5
9 lat temu

Zgadzam się z Tobą w 100% Martin, ale nie zgadzam się z poglądem ludzi na filmiku, że na 100% Bóg uzdrowi, jak będziemy wystarczająco wierzyć.

grzes
9 lat temu

Siema

Bardzo chciałbym pobrać ten odcinek na mp3 bo coś z głośnikami mi się stało w kompie
Będzie możliwość go ściągnąć ?
Pozdrawiam
Grześ

Piotrek5
9 lat temu

Możesz użyć program 4k Video Downloader aby pobrać z YT na mp3

Mateusz100
9 lat temu

www.video2mp3.net Powinno działać, a jak nie to:
www.google.pl

Grainyday
9 lat temu

To jest bardzo ciekawe , jak jednak wytlumaczyc fakt ze takie same uleczenia wystepuja we wszystkich religiach i wszystkich kulturach swiata ? od syberyjskiego szamanizmu po arrakijski zensunnintyzm ?

grzes
9 lat temu

Piotrek i Mateusz dzięki wam już mam to nagranie pozdrawiam

Mariusz0
9 lat temu

Co myślicie o tym uzdrowieniu w KK ?
www.youtube.com

Martin
9 lat temu

A co tu do myślenia?
Coś ponadnaturalnego się zdarzyło ewidentnie. Czucie miłości to subiektywna rzecz, wkręcanie się w różne rzeczy to częsta sprawa, a że nic się po tym nie zmienia to pokazuje, że to niespecjalnie dużo warte. Ale potem z dnia na dzień alkoholik przestał pić, stracił chęć, zniknął wewnętrzny przymus i to już jest zmiana po byku. Teoretycznie to jest możliwe, ale ci co mają praktykę z alkoholikami powiedzą, że nie. Tak się po prostu nie dzieje. A tu się stało.

Gość mówi, że to Jezus. Dowodów nie ma. Ja się z nim zgadzam.

A że wierzy w różne rzeczy niekoniecznie po drodze z Biblią przy okazji? A co to przeszkadza? Bóg nie komputer, jak kod ma błędy to też uruchomi, a ludzi kocha nie dlatego, że poprawnie wierzą.

Każdy wierzy jak umie i jak może. A takie historie pokazują, że przy wszystkich naszych brakach Bóg patrzy na to serce, o którym mówiłem w ostatnim odcinku. Na chęci, wolę, to, do czego człowiek chce naprawdę dążyć.

Dlatego powtarzam, że wielu ateistów daleko wyprzedza wielu katolików do drodze do nieba. I Bóg przychylniej na nich patrzy. A i katolicy ewangelicznych chrześcijan wyprzedzają.

KarolinaH.
9 lat temu

Jak ktoś ma w rodzinie alkoholika i on przestaje pić tak z dnia na dzień, bez powtarzanych w kółko i nieskutecznie terapii, bez wieloletnich próśb i gróźb, to tylko jedna ingerencja zewnętrzna wchodzi w grę:) Zresztą Jezus uzdrowił też kobietę. która UWIERZYŁA (słowo-klucz), że jak się dotknie Jego szaty, to wyzdrowieje. I tak się stało. Więc Bóg siłę,szczerość wiary widocznie bardziej uwzględnia,aniżeli doktrynalną nieomylność.

Grainyday
9 lat temu

nie poznalem jeszcze trzezwego alkoholika ktory by nie wyzdrowial w ten wlasnie sposob - cale AA jest zbudowne na swiadectwie tych ktorzy otrzymali dar trzezwosci, na calym swiecie miliony ludzi spotyka sie w salkach AA rozmawiajac o swojej Sile Wyzszej lub `Bogu jakkolwiek go rozumiemy` - nie znam ani jednego alkoholika ktory by przestal pic po troszku - wszyscy przestali pewno jednego dnia - przez 24 godziny - na cale zycie ... zreszta sam przeczytaj 12 krokow.

Mateusz100
9 lat temu

Psychosomatyka, zajmuje się różnego rodzaju dolegliwościami cielesnymi (somatycznymi), które mają bądź mogą mieć podłoże w psychice człowieka.

pl.wikipedia.org
pl.wikipedia.org
www.psychiatria.pl

Nazwanie tego uzdrawianiem w mocy Jezusa, to tak jakby chirurg powiedział przed operacją, a teraz Bóg wyleczy cię i zniknie twój wyrostek robaczkowy.

Ktoś

Mateusz100 : jakby to powiedzieć jedno drugiemu nie przeczy choroby psychosomatyczne mozna leczyć... długą terapią albo szybką modlitwą co w tym złego?

Mateusz100
9 lat temu

Zapomniałem napisać, że chciałem dodać komentarz (nr 23) do filmu, nie do dyskusji. I dodam, że oczywiście modlimy się o wyleczenie chorych, tylko czasami mogą się zdarzyć przypadki, że Bóg powie nie. Z tym leczeniem szybką modlitwą, to dlaczego Bóg by robił podział i choroby somatyczne leczył od razu, a innych chorób nie mógł wyleczyć. Niech sobie biegają po mieście i niech "leczą", tylko niech działają w swoim imieniu, a nie w imieniu Jezusa.
Popularne argumenty, że Bóg pragnie wyleczyć każdego stoi w sprzeczności z tym, że Bóg jest suwerelny. Bóg robi to co chce, a my możemy jedynie modlitwą wpływać na jego decyzje, jednak pamiętajmy, że decyzja należy do niego nie do nas.
Jak już pisałem, to co ci ludzie robią to ściema i mówienie, że nie leczą poważniejszych chorób, bo nie są jeszcze na takim poziomie jest po prostu odrażające.

Grainyday
9 lat temu

Spoko ludzie - jednakze `uzdrowienia` o ktorych mowoia z takim zapalem maja njawieksze i jedynie trwale znaczenie tylko dla nich samych. nie chodzi w tym zeby `uzdrowic` populacje miasteczka ale zeby umocnic sie samemu we wlasnej wierze . i w takim sensie to dziala i to bardzo wyraznie. oczywiecie ze ten mechanizm jest doskonale znany w medycynie - chcac sprawdzic obiektywnie terapie konieczne jest statystyczne podejscie oraz stosowanie podwojnie slepej proby. wystarczy bowiem ze pacjent wie ze oto jest `leczony` - i natychmiast sa wyniki ( krotkotrwale i ulotne jednakze bardzo wyrazne) , jesli lekarz wie ze `leczy` jest podobnie. dopiero wyeliminowanie tych dwoch poteznych czynnikow pozwala ocenic trzeci - sam zabieg terapetyczny . stad podwojnie slepa proba. gdyby byli naukwocami powinni dac szanse przez miesiac Potworowi Spagetti, Allahowi, Jahve, Shivie .... itd Ale nie o to oczywiscie chodzi - celem jest umacnianie sie samemu we wlasnych przekonaniach i wtedy dziala to bez dwoch zdan. Pozdrawiam !

Kacper_Potocki
9 lat temu

Chłopaki, jest wiele uzdrowień gdzie nikt nawet nie pomyślał o Jezusie, ale stało się to przez wiarę. Bóg uzdrowił bo w człowieku była wiara.

Znam osobę, która modliła się do Maryji o uzdrowienie i została uzdrowiona. Później się nawróciła i była w tym wszystkim zagubiona. Pytała Boga i Bóg jej odpowiedział - Uzdrowiłem cię wtedy, bo miałaś wiarę. Pamiętaj jednak, że to zrobiłem JA!.

Znam człowieka, który o Bogu nie słyszał nic, ale zaczął sobie wyobrażać, że jego rak ustępuje i walczył z nim w myślach. Został uzdrowiony, rak ustąpił. Uczynił to Bóg, przez wiarę i determinację tego człowieka.

Pamiętajcie, że Bóg jest ponad naszymi myślami i problemami. On reaguje kiedy chce i jak chce. Często nieszablonowo. My sobie możemy mówić - "tak Bóg nie działa", ale Bóg ma to w nosie co my sobie mówimy i może działać jak chce.

Mateusz100
9 lat temu

To ciekawe masz znajomości Kacper, bo to co robił ten człowiek, to dokładnie to co znajdziesz w książkach z kategorii: (nie wiem jak to ująć) mistyka wschodu / New Age / Okultyzm.
Czy to jest aż tak ciężkie do zrozumienia, że człowiek jest bardzo poddatny na sugestie i że bardzo dużo chorób ma podłoże psychosomatyczne (stres, psychika itp.) i odpowiednio wyszkolona osoba jest w stanie wmówić danej osobie to, że np nie boli ją ręka i ta osoba rzeczywiście przestanie odczuwać ten ból ręki. Taki ból może (nie musi) powrócić potem.
Najsmutniejsze to jest tutaj to, że wcale nie trzeba nawet przeczytać Biblii, aby zobaczyć, że te rzeczy można wyjaśnić z punktu widzenia psychologii.
Bo ci ludzie nie dokonują takich cudów jakie miały miejsce w NT. Nie podoba mi się jednak, że one to czynią w imieniu Jezusa.
Jezus powiedział kiedyś przypowieść i nie podobało mu się to, że niechrześcijanie są bardziej rozgarnięci od chrześćijan i niestety częśto to jest prawdą.
Już ci mówiłem żebys pokazał jakieś uzdrowienie w stylu odrośniecia kończyny. Oczywiście nie pokażesz tego tylko powiesz, że widziałeś coś gdzieś kiedyś i dodasz, że nie kłamiesz.

Kacper_Potocki
9 lat temu

Druga sprawa jest też taka - szatan też ma moc. Jednak szatan nie robi nic bezinteresownie. Szatan zabierze ci jedną chorobę, którą ci dał, ale w to miejsce wprowadzi trzy inne dziedziny życia w której cię będzie gnębił - da ci inną chorobę, zabije kogoś w rodzinie, albo rozbije małżeństwo. Więc trzeba mieć dobre poznanie.

Co do przykładów - uzdrowienie z raka mojej teściowej. Jedna modlitwa, która trwała kilka minut i rak został uzdrowiony i od tamtego czasu nie wraca. Teściowa odmówiła leczenia w szpitalu, poszła do domu, pomodliła się i poszła zrobić badania. Lekarze do teraz wzywają ją co chwilę na kontrole, bo nie chcą uwierzyć, że to nastąpiło.

Oto linki do dowodu:
mojejamniki.home.pl
mojejamniki.home.pl

Chłopak, który prowadzi www.mocjezusa.pl (Piotr) po jednej modlitwie został uzdrowiony z białaczki i tez ma to wszystko udokumentowane.

Mateusz100
9 lat temu

"Przyszedł więc Mojżesz z Aaronem do faraona i uczynili tak, jak rozkazał Pan. Aaron rzucił laskę swoją przed faraonem i jego sługami, a ona zamieniła się w węża.
Wtedy także faraon wezwał mędrców i czarowników, a czarownicy egipscy uczynili to samo czarami swoimi.
Każdy z nich rzucił laskę swoją i zamieniły się w węże. Ale laska Aarona połknęła laski ich."

"Mojżesz i Aaron uczynili tak, jak rozkazał Pan: Podniósłszy laskę uderzył wody Nilu na oczach faraona i na oczach jego sług; i wszystka woda w Nilu zamieniła się w krew,
I wyginęły ryby w Nilu, i Nil zaczął cuchnąć, tak że Egipcjanie nie mogli pić wody z Nilu. A krew była w całej ziemi egipskiej.
Jednak to samo uczynili czarami swoimi czarownicy egipscy i serce faraona pozostało nieczułe, i nie usłuchał ich, jak Pan zapowiedział."
(2 Moj. rozdz. 7)

Odpowiedź mi proszę na moje pytanie i nie uchylaj się od odpowiedzi. W 15:20 ten "uzdrawiacz" powiedział coś o zwiększaniu poziomu trudności. Czy możesz mi pokazać chociaż jeden fragment w Biblii, gdzie jest napisane o tym, że im "trudniejsze" uzdrowienie, tym więcej trzeba wiary. I nie mów mi o tym fragmencie z wyrzucaniem ducha (modlitwa + post), bo chodzi mi o uzdrowienia.

Kacper_Potocki
9 lat temu

Proszę bardzo:

„Choruje kto między wami? Niech przywoła starszych zboru i niech się modlą nad nim, namaściwszy go oliwą w imieniu Pańskim. A modlitwa płynąca z wiary uzdrowi chorego i Pan go podźwignie"

Drugi co za tym idzie:

Niech zaś prosi z wiarą, a nie wątpi o niczym. Kto bowiem żywi wątpliwości, podobny jest fali morskiej wzbudzonej wiatrem i miotanej to tu, to tam. Człowiek ten niech nie myśli, że otrzyma cokolwiek od Pana, bo jest mężem chwiejnym, niestałym we wszystkich swych drogach.

Trzeci fragment:

Piotr szedł po wodzie, bo wierzył. Ale zwątpił i zaczął tonąc. Gdyby nie wątpił, szedł by dalej. Gdyby nie uwierzył, wpadł by od razu. Jest wiele tego w biblii!

Mateusz100
9 lat temu

Założenie:
1. Biblia jest nieomylnym i wystarczającym źródłem naszej wiary. Jeżeli coś nie zgadza się z Biblią, to jest nieprawdziwe.
2. W Biblii były osoby, które uzdrawiały.
3. Wszystkie osoby, króre miały moc uzdrawiania, mogły uzdrawiać wszystkie choroby i nigdzie w Biblii nie ma przypadku, w którymś ktoś np uzdrawiał ból głowy, a nie uzdrawiał innej choroby, bo nie miał wystarczająco dużej wiary.
4. Ten chłopak na filmiku twierdzi, że uzrawia w imieniu Jezusa.

Teza:
1. Ten chłopak nie jest od Boga i te uzdrowienia nie mają nic wspólnego z Jezusem.

Dowód:
Opierając się na założeniu nr 4 i konfrontując je z pozostałymi założeniami, możemy wyciągnać tylko 2 logiczne wioski.

Wniosek nr 1:
Ten chłopak nie jest od Boga.
Wniosek nr 2:
Ten chłopak jest od Boga. Jeżeli on jest jednak od Boga, to łamie on zał. nr 3, które wynika z zał. nr 1, czyli łamie też zał. nr 1. Skoro łamie założenie nr 1, to wtedy wszystko na czym on się opiera jest nieprawdziwe, łącznie z tym, że Jezus przyszedł na świat i że w Biblii były przedstawione uzdrowienia.

Komentarz:
Jeżeli ktoś uważa, że ten chłopak mówi prawdę, to wtedy musi też przyznać, że Biblia kłamie.

Kacper Potocki
9 lat temu

Mijasz sie z prawdą, w biblii mamy conajmniej trzy przypadki kiedy cos nie zadzialalo :) Odrzucasz cos, albo nie chcesz tego widziec, to juz inna kwestia.

Mateusz100
9 lat temu

Już tutaj widzę pewną nieścisłość. Nie chodzi o przypadki, w których coś nie zadziałało, tylko chodzi o przypadki, w których ktoś dokonywał uzdrowień, ale mógł leczyć tylko "mniej poważne" choroby, bo nie miał tyle wiary.
Przypadek Pawła, który się modlił trzy razy i Bóg powiedział nie, przypadek uczniów, którzy nie mogli wypędzić demona (Jezus narzekał u nich na brak wiary, ale powiedział, że ten typ wychodzi przez post i modlitwę), oraz przypadek w którym Jezus nie uczynił wielu cudów ze względu na niedowiarstwo, nie są tą samą kategorią.

Również modlitwa za chorego i jego wyzdrowienie to nie to samo co uzdrowienie takie jakie przedstawiają ci panowie.
(typ I) Biblijny przykład wysłuchanej modlitwy o uzdrowienie:
"I rzekł Izajasz: Niech wezmą plaster figowy i przyłożą go na wrzód, aby wyzdrowiał." (Iz. 38:21)
(typ II) Biblijny przykład uzdrowienia:
"rzekł do sparaliżowanego: Wstań, weź łoże swoje i idź do domu swego! Wstał tedy i odszedł do domu swego." (Mat. 9:6-7)
Twój post #29, to uzdrowienie typu II, a mi chodzi o uzdrowienie typu I.

Ponawiam pytanie.
Czy są w Biblii osoby co uzdrawiały (typ I), ale tylko niektóre choroby, bo wyleczenie np kalectwa, to wyższy poziom?

Kacper Potocki
9 lat temu

Jest jeszcze jeden przypadek w którym Jezus się modlił, zadziałało tylko częściowo, potem modlił się drugi raz i dopiero zadziałało.

Są jeszcze inne, które mówią o wierze - dzieje apostolskie.

Mateusz100
9 lat temu

No dobrze. Ale chodzi o to, że z tego co ja przynajmniej przeczytałem to nie ma czegoś takiego jak poziomy uzdrawiania. Albo ktoś leczy każdą chorobę albo wcale. Zobacz na 15:20. Ten chłopak mówi, że nie ma na tyle wiary, aby uzdrowić kogoś na wózku inwalidzkim, ale ta sama osoba może leczyć mniej poważne choroby.

I tutaj pojawiają sie 2 bardzo poważne problemy:
1. To co on powiedział nie ma żadnych podstaw Biblijnych.
2. Te wszystkie "cuda", których on dokonuje mogą zostać racjonalnie wytłumaczone i gdyby zapoznać się z różnymi faktami, to wcale one szału nie robią.

Jeżeli nie podasz mi biblijnego przykładu na to, że ktoś wyleczy ból głowy, a nie wyleczy kalectwa, to ja tutaj widzę 4 możliwości:

1. Biblia nie jest dla ciebie ostatecznym autorytetem i uważasz, że zasady mogły się zmienić.
2. Biblia jest dla ciebie ostatecznym autorytetem, ale działasz w nieświadomości i jesteś zwiedziony.
3. Oszukujesz ludzi i wciskasz im kit. Możesz to argumentować, że to dla ich dobra i możesz uważać taką postawę za słuszną.
4. Możesz zmienić zdanie i przyznać, że to nie są uzdrowienia od Boga i to co robią ci ludzie i również ty nie jest biblijne.

Proszę o rzetelną odpowiedź i na temat!

Kacper_Potocki
9 lat temu

Generalnie zamiast dyskutować, to wolę iść i modlić się za ludzi. Z tego, że mam bezbłędną doktrynę, nikt uzdrowiony nie zostanie, a jak pójdę i będę modlił się za ludzi, to jest szansa, że Bóg zacznie działać. I powiem ci, że działa, bo widziałem już wiele uzdrowień i to natychmiastowych. To jest niepojęte, że pierwsi chrześcijanie mieli tylko Stary Testament, a jednak działali. Działali, bo mieli serce dla Boga. Dla Boga liczy się twoja relacja z Nim, serce i gotowość do działania - resztę zrobi Bóg. Jak ty wyjdziesz na ulice, to Bóg będzie szedł z tobą. Jak ty położysz rękę na chorym, to Bóg ją również położy.

Kacper_Potocki
9 lat temu

Powiem tak - Uczniowie Jezusa nie mieli tyle wiary aby uzdrowić epileptyka. Epilepsja to choroba, którą się teraz leczy, ale ma podstawy demoniczne. Nie mieli wiary aby wypędzić demona, który powodował tę chorobę. Wiele chorób ma podstawy demoniczne i to jest moja podstawa biblijna. Mówię - brak wiary, brak wystarczającej świętości, brak tak głębokiej relacji z Bogiem jaka miał Jezus. Do tego dochodzi się latami! Od ciebie zależy jak budujesz i jak szybko swoją wiarę.

Ostatnio miałem gorączkę tak dużą, że prawie majaczyłem. Kiedyś nie miałem na tyle dużej wiary, aby z czymś takim walczyć. W tej chwili nie wziąłem żadnego leku, tylko przeciwstawiłem się chorobie i powiedziałem jej - precz w imieniu Jezusa. W ciągu 10 minut po modlitwie moja temperatura spadła do 36,3 stopnie, a po dwóch dniach byłem całkowicie zdrowy - bez leków. Moja wiara już urosła do pewnego poziomu, a ja chcę ją zbudować jeszcze więcej. Potrzebowałem to zrobić, bo w domu wszyscy byli chorzy, a mam 6 tygodniowego synka, którym trzeba się opiekować. Musiałem działać, więc wziąłem, zakasałem rękawy i w autorytecie sprzeciwiłem się chorobie. To niesamowite jak kreski na termometrze spadają w ciągu kilku chwil.

Martin
9 lat temu

Hej, może kiedyś będziesz mieć taką wiarę, że nie umrzesz! Czemu nie?

A ja tam nie widzę żadnej podstawy biblijnej w założeniu, że "epilepsja ma podstawy demoniczne". A właściwie widzę tak silne podstawy biblijne, jak te, które miał Kościół Katolicki kiedy ustanowił instytucję papieża. Jedno zdanie, dwadzieścia dopowiedzeń i trzydzieści pięć domysłów.

Jeżeli komuś luźno powiązane i wyciągane spomiędzy wierszy podstawy biblijne wystarczają do formułowania daleko idących wniosków, to nie rozumiem dlaczego taki ktoś nie chce wrócić na łono "Jedynego Prawdziwego Rzymskiego Kościoła". Co to, ich standardy gorsze?

Taki to paradoks: najpierw protestanci zbuntowali się mówiąc, że władza kleru nie ma podstaw biblijnych, a 100 lat później zaczęli dowodzić, że władza pastorów jest jak najbardziej biblijna.

A teraz to w ogóle super mamy, bo już nawet nie władza pastorów ma być biblijna, tylko władza każdego faceta, który powie odpowiednio charyzmatycznie i z wielką pewnością siebie, że Bóg mu dał władzę. Objawił mu i w zasadzie to może do Biblii dopisywać ciąg dalszy.

Czy słowo "pokora" jest jeszcze w ogóle w słownikach chrześcijańskich? Pewnie jest. Ale definicja musi być ciekawa.

Kacper_Potocki
9 lat temu

Czyżbym inna biblię czytał? Był sobie epileptyk, demon został wyrzucony i chłopak został uzdrowiony. Co było powodem choroby? Demon. W biblii są jeszcze dwa miejsca, które mówią o chorobie spowodowanej demonami, gdzie po wyrzuceniu demona, choroba nagle ustępowała. Teraz ich na szybko nie jestem w stanie podać.

Mateusz100
9 lat temu

No dobra, ale to o czym ty napisałeś, jeśli rzeczywiście było uzdrowieniem od Boga, to zalicza się do kategorii:
"I rzekł Izajasz: Niech wezmą plaster figowy i przyłożą go na wrzód, aby wyzdrowiał."
Zauważ, że Izajasz kazał "podać leki".

A mi się ciągle rozchodzi o te uzdrowienia, które wyglądały tak, że Jezus lub uczniowie powiedzieli/dotknęli i uzdrowienie następowało momentalnie.

Ci panowie na filmiku dokonują też "uzdrowień" tych drugich, czli momentalnych. I problem jest taki, że wszystkie te ich uzdrowienia można wytłumaczyć w sposób racjonalny. Zobacz sobie na 6 rozdz. ksiegi Sędziów. Martin kiedyś mówił o tym w odcinku.
"Jeżeli wybawisz moją ręką Izraela, jak obiecałeś, To ja rozłożę runo wełny na klepisku; jeżeli rosa będzie tylko na runie a cała ziemia wokoło pozostanie sucha, to będę wiedział, że wybawisz moją ręką Izraela, jak obiecałeś."
Gedeon poprosił o znak od Boga, ale potem ogarnał, że przecież przecież nic ponadnaturalnego się nie wydarzyło i potem poprosił 2 raz:
"niech tylko runo pozostanie suche, a na całej ziemi wokoło będzie rosa."
I te wszystkie "cuda" są jak ta rosa na runie na suchej ziemii. Nie ma w nich nic ponadnaturalnego.

Mateusz100
9 lat temu

To tak jak ja bym podszedł do kogoś, kogo np boli głowa i powiedział, że w imieniu Jezusa głowa ma przestać boleć. I ktoś może powiedzieć, że równie dobrze mogłem wziąć wodę, mleko i kawę, zamieszać i w imieniu Jezusa ma powstać napój.
Chodzi o to, że to, że ta głowa przestanie boleć wcale nie musi oznaczać, że to jest cud. Podczas wojny stosowano nawet placebo przeciwbólowe i podobno czasem działało. Gdy testuje się leki, to część pacjentów dostaje właśnie placebo.
Czyli mózg człowieka ma takie możliwości, że można mu dużo rzeczy wkręcić i on w to uwierzy.
I teraz, gdybym np postawił wodę, mleko i kawę i w umieniu Jezusa kazałbym się tej kawie zrobić i nagle kawa by się sama zrobiła, to wtedy widać, że zaszło coś ponadnaturalnego.
I cały ten mój zarzut odnośnie tych "uzdrawiaczy" opiera się na tym, że te "uzdrowienia" wcale nie są ponadnaturalne. Każdy się może tego nauczyć.
I skąd wiesz Kacper czy ty sam np nieświadomie wprawiasz ludzi w taką sugestię, że oni rzeczywiście wierzą, że mogą zosać uzdrowieni. Był taki stoik, który włożył rękę w ogień i faktycznie goścu tak sobie wkręcił, że nie odczuwał tego bólu.
Czy jest to niesamowite? Tak. Ale to wciąż da się racjonalnie wyjaśnić

Grainyday
9 lat temu

Uzdrawiacz nie ma tyle many albo nie wszedl na odpowiedni poziom Restoration magic zeby rzucac Heal z lvl 4 . tez wydaje mi sie niesprawiedliwe zeby go zbyt szybko przekreslac. zobaczycie ze bedzie castowal Anti-epileptics i to byc moze nawet jako obszarowy spell a nie tylko indywidualny - niech no tylko zdobedzie troche wiecej exp i pogrinduje po ulicach.

Martin
9 lat temu

I to jest najlepsze podsumowanie!

Co jeszcze?