Za stary, za młody

12 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
46min

Starość i młodość w Biblii. Czy Biblia segreguje ludzi pod względem wieku? Czy Bóg przewiduje emeryturę? Czy dzieci mają okres ochronny w Biblii? O tym w odcinku. Więcej na żywo o 20:00 na www.odwyk.tv.

Dyskusja

Grabix
12 lat temu

Młodym może i nie wypada... ale starym już tak... np. włosy...

Waldek
12 lat temu

Bardzo fajny odcinek, mądrze mówiłeś i odrazy uzasadniałeś na jakiej podstawie to mówiłeś. Brawo :)
Ogólnie to nigdy się na ten temat nie zastanawiałem, ale zawsze twierdziłem podobnie...
I jakoś tak mi humor ten odcinek poprawił :)
Tak więc odwyk jest potrzebny!

Heretyk
12 lat temu

Czyli jak podłożę nogę Kaczyńskiemu to potrójnie wkurw*am Boga? No bo nie dość, że stary, to ślepiec (ciężko mu przeczytać w Wikipedii czy marihuana jest z konopii) i kaleka (intelektualno-ekonomiczno-lingwistyczny). Powinienem był nadstawić drugi pośladek kiedy mnie rżnął jako premier. Ale wtedy jeszcze nie czytałem Biblii.

Ella
12 lat temu

Martin przedstawił bardzo optymistyczną wersję starości. To takiej starości Wam życzę. Niech Was nie kuje i nie boli, nie rwie, nie napada, nie dopada itd. :-)

joAnna
12 lat temu

Znam takiego starszego pana, który ma ponad 80 lat (może 85?) i ma więcej zapału i życia w sobie niż nie jeden młody. Bardzo energiczny, uśmiechnięty, żartowniś itp., itd.. Do większego marketu ma 20 km i nie widzi problemu, żeby wziąć rower, wsiąść z nim w pociąg na najbliższej stacji i pojechać na zakupy :)
A niektórzy narzekają, że muszą tam samochodem podjechać, a to tak daleko przecież..

Karolina
12 lat temu

Super odcinek Martin:) Stokrotka może coś Ci wrzuci za reklamę :)
Przypomniała mi się od razu pani 78-letnia Alicja,z którą sąsiadowała w szpitalu moja "prycz". Swoją pogodą ducha i żywością wyobraźni mogła obdzielić cały oddział. A na oddziale był automat z gorącymi napojami ,min. cappuccino,moccacino,a my dokleiłyśmy pod spodem na plastrze napisane: "al pacino" :)

gerald1972
12 lat temu

No, zgadzam się, że odcinek znowu świetny. W czym jest lepsza młodość? A w tym, że młodość mniej marudzi:)Jesteśmy marudami z zasady i z przekonania, ale z wiekiem ten stan się pogłębia. Przez to spada optymizm, a narasta przekonanie, że życie nie wyszło tak jak by się chciało. Ale oczywiście win nie widzimy w sobie tylko we wszystkich naokoło. Starsi ludzie mówią zazwyczaj: "a całe życie pracowałem a teraz nic z tego nie mam, tylko marną emeryturę, a wszystko przez Żydów bo Żydzi rządzą światem, a rząd do dupy, a i w ogóle wszystko do bani". Taka mentalność.Łokropność:) A najbardziej przejmują się tym co ich bezpośrednio nie dotyczy. Nie mamy zupełnie przekonania, że jeśli coś chcemy zmienić to możemy to zmienić. Bezwładność typu: wszystko zależy od kogoś, a nie ode mnie. Ale jak zauważono są pozytywne przykłady, niestety jakoś tak malutko. Ale ja ciągle mam nadzieję, że mentalość się zmienia i za jakieś 3, 4 pokolenia to marudzenie nieco się znudzi i wszyscy będziemy mieć nastawienie do życia jak Władysław Bartoszewski:)I tego życzę

tomek
12 lat temu

Słuchałem odcinka i słuchałem potem wieczorów odwykowych.Wieczorów akurat nie dałem rady posłuchać bo laptop był potrzebny akurat komu innemu.Odcinek fajny i ciekawy ,ale wieczory były wyjątkowo interesujące.Chrzest to chyba odwykowe wydarzenie roku...

joAnna
12 lat temu

Druga osoba, którą podziwiam za energię, a o której zapomniałam to moja babcia. Jednak ona nie jest jeszcze taka 'stara', bo ma zaledwie 76 lat :D.
Babunia mimo wieku nadal pracuje, jeździ sobie do rodziny do USA, mniej więcej co pół roku na pół roku i tam sobie np. pracuje w kuchni w jakiejś jadłodajni. Nie narzeka, że jest za stara, że już nie daje rady. Wielogodzinne loty nie są przeszkodą. Lubi żartować, często z ludzi (ale nie tak, żeby zranić, delikatniej niż Martin :P), jest uśmiechnięta, pogodna.
Zdarza jej się narzekać, ale generalnie zawsze pamiętam ją jako babcię z humorem, siłą i werwą:)

Ola-Sandra
12 lat temu

Martin, przepraszam, że tak długo gadałam... Zestresowałam się, bo zadzwoniłam po raz pierwszy i nawet nie zauważyłam, jak zleciało :P

A ludzie rozmawiają z Tobą w audio czy video?

Martin
12 lat temu

A nic nie szkodzi, Ola. Fajnie, że dzwonisz.

A ludzie to zwykle w audio rozmawiają.

kaszana
12 lat temu

a to można w wideo? :)

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

Sprawdziłam kto gadał dłużej i wyszło mi, że Ola gadała z Martinem tylko jakieś 2 min dłużej ode mnie :P
Martin, przyciągasz kobiety ;p
Tylko, że jak widzisz, gaduły z nas bywają i możemy zdominować wieczorek :P

A co do rozmów wideo na Skype... ja nie mam kamerki, ale w Skype jest funkcja rozmów wideo i też kiedyś miałam pytać czy by można było wprowadzić wideorozmowy skypowe, jak widziałam np. w programie prof. Miodka "Słownik polsko polski" i chyba w "Rozmównicy" w religia tv :)

Ola-Sandra
12 lat temu

Chodziło mi o to, żeby Martin widział mnie w swoim okienku, bo fajniej się rozmawia z żywym człowiekiem niż ze zdjęciem. Ale chyba nie chcę, żeby mnie oglądała w internecie "cała Polska" (czyt. słuchacze Odwyku)

Nike
12 lat temu

Myślę Martin, że dobrze tą myśl o sile, czy mocy człowieka w odniesieniu do mocy Boga streszcza Dawid w psalmie 127:

"Jeżeli Pan domu nie zbuduje,
na próżno trudzą się ci, którzy go wznoszą.
Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże,
strażnik czuwa daremnie..."

Ps. 127

Enslaved Eagle
12 lat temu

Chciałbym się odnieść do tematu chrzczenia, pomyślałem sobie słuchając ostatnich Nocek, byłby ktoś chętny do wspólnego zorganizowania podobnej rzeczy w Poznaniu?
Bo ja tak, tylko muszę wiedzieć, czy w ogóle będą jacyś chętni z Poznania.

Martin
12 lat temu

Komentarze do Nocek i nocki na stronie: www.odwyk.tv

Pracuję nad nią, więc nie wszystko wygląda jak trzeba. Ale z dnia na dzień będzie lepiej.

www.odwyk.tv polecam.

Bezimienny
12 lat temu

Enslaved Eagle

Jeden chętny jest chętny :)

Kazimierz
12 lat temu

Pytanie odnośnie CHRZTU. Kto może go udzielić?
Sytuacja: 2 osoby ochrzczone jako niemowlęta w KK, chcą udzielić sobie chrztu nawzajem. Widzicie jakieś przeciwwskazania techniczne? Ja osobiście nie wiedzę. Co myślicie?

Łukasz
12 lat temu

Ja bym chciał się ochrzcić kto to może zrobić?
Jestem z Białegostoku....
pozdrawiam Wszystkich

gerald1972
12 lat temu

A niby czemu nie polecasz? Polecaj, polecaj. Chrzest jest chrztem. Chodzi o intencje, a nie o wykonawcę.Ważne, z której strony? Nieważne. Ważne jest to moim zdaniem, że my paskudki doceniamy fakt, że ktoś oddał za nas najwyższą ofiarę. I tyle. Co tu deliberować.

Hal Bregg
12 lat temu

O chrzest możesz poprosić jakiegoś chrześcijanina. Nie musisz się z tego powodu zapisywać do żadnej organizacji.
Ja bym sugerował, żeby co niektórzy odpuścili sobie agitkę i podważanie autorytetu innych Kościołów, skoro sami należą do takiego, który kultywuje pogańskie rytuały.

Wojtek
12 lat temu

Zapraszamy do słuchania nowego podcastu w sieci:
www.prosty.cba.pl

Enslaved Eagle
12 lat temu

@Osama: skontaktuj się ze mną pod adresem pber92@gmail.com
Na razie jest nas troje, ale może wspólnie uda nam się zorganizować coś większego :)

Ella
12 lat temu

No fajnie, a ja już dzisiejszego odcinka i Nocek doczekać się nie mogę. Tylu fajnych ludzi tu się zbiera i takie pozytywne nastawienie, że muszę i chcę tobie Martin, za dobrą robotę podziękować. To twoja zasługa.

Martin
12 lat temu

Dziękuję. Tym bardziej, że się ostatnio czuję mniej jak orzeł, bardziej jak kura.

Dziś pierwszy raz Wieczorki będą na nowiuśkiej stronie www.odwyk.tv

gerald1972
12 lat temu

Zgadzam się Ella z Tobą w 200 %:)Co do Martina:) Bo z tym nastawieniem to różnie bywa. No, ale może to będzie samosprawdzająca się przepowiednia?:)

Hal Bregg
12 lat temu

Martin, szczerze ci życzę, abyś się poczuł przynajmniej jak kogut.:)

Martin
12 lat temu

Może to od pogody.
A może piosenek nie pisałem długo?
A może sponsorów mniej ostatnio było i mi smutno, że jestem już niepotrzebny?

E, nie. To pogoda raczej. Tak myślę.

Martin
12 lat temu

I jeszcze w dodatku komentarze zepsułem przez te przeróbki...

gerald1972
12 lat temu

Pa jak to jest. Na początku cieszyłeś się bardzo, że komentarze się pojawiają. Teraz są nawet datki, ale nie cieszy, bo jakby za mało. Ach ten nasz apetyt. Ja wiem, że ciągle większe inwestycje niż przychody. Ale może z czasem...Choć temat niszowy, ale młode zagubione pokolenia dorastają. Bądź cierpliwy. Ludziom pomagasz, miej tą świadomość i na razie tym się ciągle pocieszaj i tym się motywuj:)Powodzenia

Andrzej
3 lata temu

Co do wieku Jezusa to u Jana 8,57 jest:
Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?»
I komentarz do tego:
Jan twierdzi, że Isus w momencie nauczania miał ponad 40 lat. …

Ktoś mógłby zarzucić że poniżej 50 lat może być też 30 lat. Niestety, słowa te wypowiedzieli faryzeusze – ludzie wykształceni więc gdyby Isus miał 30 padły by słowa „Czterdziestu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś”.
Tutaj całość: tiny.cc/hfactz

Co jeszcze?