Dyskusja

Rafał4
Rafał4
4 lata temu

Oj Martin, Martin.. :)
Obserwuję twoją twórczość od jakiegoś czasu i pozwolę sobie przytoczyć jakie dostrzegłem rzeczy (popraw mnie jeżeli gdzieś się pomylę).
Mimo deklaracji, że nie jesteś antykościelny i że kochasz ludzi, widać (zwłaszcza w starych produkcjach) twoje uprzedzenia. To nie tak, że chce Cię osądzać, bo sam mam/miałem podobne problemy, po prostu chcę, abyś zrozumiał, że ludzie są ludźmi.

Mądrość - Pomyśl jak czuł się Salomon, najmądrzejszy człowiek na ziemi. Jakim miłosiedziem musiał się wykazać, żeby zaakceptować to, że otaczają go ludzie głupsi od jego i ich nie traktować odgórnie.

Kościół/Wiara - Też mam problem, kiedy widzę tych wszystkich wystraszonych, smutnych ludzi klepiących tylko pacierze, albo takich, którym Maryja zastępuje Boga. Tak samo z niektórymi księżmi lub farmazonami niektórych świętych. Łatwo po nich jechać, bo przecież prawdziwy chrześcijanin powinien być radosny i nie bać się niczego, nawet trucizn, a zamiast tego mamy ludzi, którzy boją się wyjść z domu, czy też np. panicznie boją się, aby tylko jakimś przypadkiem nie zjeść czegoś, co może mieć jakiekieś zarazki. Ta sama sytuacja, moim zdaniem trzeba wykazać się wielką miłością do bliźniego

Rafał5
Rafał5
4 lata temu

część 2

Meritum, Kobiety - Jak już napisałem, nie jest łatwo pokochać kogoś pomimo jego słabości. Myślę jednak, że jeszcze trudniej jest pogodzić się z tym, że ktoś ma własną wolę. Ekspertem nie jestem, ale też już spotkałem tą "wymarzoną". Mógłbym o tym długo pisać, bo wiele mnie Bóg przez nią nauczył i dał, ale odpowiem jedynie na pytanie z audycji: Moim zdaniem trzeba dać trochę na luz, być może z czegoś zrezygnować i zdać się na opatrzność.

Ryan Gosling
Ryan Gosling
4 lata temu

"Może" chodzi o to, że w takim razie wszystkie przypisywane Bogu cechy są o kant dupy rozbić skoro i tak zrobi co zechce bo On wie lepiej, On ma prawo, bo to na pewno sprawiedliwe itd.

Rafał4
Rafał4
4 lata temu

Małe sprostowanie: Moje wrażenie (niekoniecznie słuszne) chciałem zawrzeć w dwóch pierwszych częściach. Ostatnią część napisałem w drugim poście i z rozpędu dostała podobną formę jak poprzednie. Absolutnie nie znam szczegółów twojego życia osobistego, nie chciałem nic insynuować i przepraszem jeśli tak to odebrałeś

Piter
Piter
4 lata temu

Ja z kolei swoją kobietę "przyciągnąłem" do siebie za pomocą pozytywnego myślenia (życzeniowego) zwanego "prawem przyciągania". Akurat do tego sprawdził się ten sposób. Do innych, większych (względnie: trudniejszych, mniej prawdopodobnych) rzeczy, czynności już się to nie sprawdzało (wola boża była inna - teraz to wiem). Rzuciłem to w cholerę, poznałem prawdziwego Boga. Już nie prosiłem bezosobowy "Wszechświat", "źródło", "energie kosmiczną" tylko osobowego Boga. Przyznaję, była to ciekawa lekcja w moim życiu. Do dzisiaj nie wiem, czy to Bóg dał mi partnerkę. Bo wtedy nie modliłem się do niego.

Mateusz100
Mateusz100
4 lata temu

@Rafał
Przeczytaj przypowieści Salomona.

Sławka
Sławka
4 lata temu

Mateusz100, czyżbyś uważał, że Rafał tych przypowieści nie zna?

Rafał4
Rafał4
4 lata temu

@Mateusz100
Czy mógłbyś nieco jaśniej? :) Żeby nie było, podzielam zdanie Martina, że wszyscy jesteśmy głupi i sam nie jestem wyjątkiem.

Sławka
Sławka
4 lata temu

Rafał, wcale nie jesteś głupi. To ci, którym się wydaje,że znają Biblię lubią strofować innych -przeczytaj to,przeczytaj tamto. A tak naprawdę chcą poniżyć i pokazać swoją wyższość. Szczególnie wtedy,kiedy już brakuje im argumentów.

Mateusz100
Mateusz100
4 lata temu

No chodzi mi o to, że Salomon wcale wypowiadał się pochlebnie, bądź ostrożnie o ludziach głupich i że ostatnio wśród chrześcijan i nie tylko, panuje tendencja do nieoceniania, bycia ostrożnym itp i z tego co przynajmniej mi się wydaje, to Salomon lubiał przebywać z mądrymi, natomiast o głupich pisał np "Trzymaj się z dala od głupiego człowieka, bowiem nie zauważysz tam niczego, co by pochodziło z rozsądnych ust". Myślę, że chodziło mu nie tyle o ludzi, którzy głupio postępują, ale bardziej o takich, co na zwrócenie uwagi reagują agresywnie i nie chcą nawet wysłuchać. Tak samo Jezus zresztą postępował z faryzeuszami, czyli zbytnio nawet się nimi nie przejmował.

Rafał4
Rafał4
4 lata temu

Salomon otrzymał obietnicę, że podobnego do niego nie było i nie będzie. Konsekwencją tego jest to, że każdy inny jest od niego "głupszy". Ponadto prosił o swoje dary, by służyć innym. W pierwszym poście przez głupszych wcale nie rozumiałem ludzi głupich.

Voitas
Voitas
4 lata temu

Co do Łysego... Myślę, że szanowano w ogóle STARSZYCH. Teraz to przestało być oczywiste. To nie były małe dzieci tylko trolle (gimbaza)... Dobrze gadasz Martin.

Eliahu
Eliahu
4 lata temu

Dokładnie. A niedźwiedzie ich zjadły bo Bóg postanowił dla dobrego przykładu wykręcić taki numer, żeby ludzie jeszcze 3000 lat później o tym w radio gadali...

Sławka
Sławka
4 lata temu

Eliahu-:):):)

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Umieralność - 100%

Program Odwyk

O tym, że każdy umrze. Wiedziałeś o tym? Ja mam wrażenie, że większość ludzi nie wie. Śmierć i umieranie w kontekście Biblii, Boga,....

Odcinek Krawiecki

Program Odwyk

Kolejna opowieść z życia. Tym razem Krawiec. Krawiec opowiada na przykład o tym, jak się modlił i pokonał tym Michnika w sobie. O co....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Wydarzyło się

Jak sobie radzimy

124%

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 124% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

Odwyk wsparli

 • Sebek z Krakowa

  Sebek z Krakowa dał 10zł

  2019-09-18
 • piotrek

  piotrek dał 120zł

  2019-09-16
 • Łukasz

  Łukasz dał 50zł

  2019-09-06
 • Magdalena

  Magdalena dał 50zł

  2019-09-05
 • Sebek z Krakowa

  Sebek z Krakowa dał 10zł

  2019-09-05
 • Klaudia

  Klaudia dał 200zł

  2019-09-05
 • Kylu12488

  Kylu12488 dał 20zł

  2019-09-05
 • Sosna

  Sosna dał 25zł

  2019-09-04
 • Artur

  Artur dał duuużo!

  2019-09-04
 • Maciej

  Maciej dał 100zł

  2019-09-03
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: 123-966-300
Phone: +44 75 3303 2020
Email: