Mieszalniapasz
Mieszalniapasz
7 lat temu

"Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać, że ktoś go oszukał" - Mark Twain
Niestety dotyczy to większości "owieczek" w tym kraju.
Co do pasterzy i całej tej machiny katechizacyjnej, to zabrnęli już tak daleko w swym kłamstwie i pysze, że nie wiem czy kiedykolwiek z tego wyjdą. Kłamstwo ma to do siebie, że zmusza aby brnąć dalej i dalej i dalej....

Kingu
Kingu
7 lat temu

"są ludzie którzy wolą mieć rację niż poznać prawdę" - i dla tego stwierdzenia warto było posłuchać :)

Don Camillo
Don Camillo
7 lat temu

Co do pierwszego zagadnienia (czy mamy czas na przyjęcie zbawienie TYLKO do naszej śmierci?) to tu są wersety:
"W tym celu bowiem i umarłym głoszona była ewangelia, aby w ciele osądzeni zostali na sposób ludzki, ale w duchu żyli na sposób Boży" (1Piotr 4:6).

"Gdyż i Chrystus raz za grzechy cierpiał, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was przywieść do Boga; w ciele wprawdzie poniósł śmierć, lecz w duchu został przywrócony życiu. W nim też poszedł i zwiastował duchom będącym w więzieniu, które niegdyś były nieposłuszne, gdy Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz, ocalało przez wodę". (1 Piotr 4:18-20).

No ale jest też opis gościa w piekle, który nie może przejść na dobrą stronę chociaż bardzo chce:
"... między nami a wami rozciąga się wielka przepaść, aby ci, którzy chcą stąd do was przejść, nie mogli, ani też stamtąd do nas nie mogli się przeprawić" (fragment Łukasza 16:19-30).

Ella
Ella
7 lat temu

Chciałam wtrącić coś o motywacjach, bo jakoś Hubert się z Tobą nie zgadzam. Ludzie opowiadający o swoich doznaniach związanych z doświadczeniem śmierci opowiadają, że nagle widzieli całe swoje życie razem z myślami, które towarzyszyły ich uczynkom. To chyba jednak się liczy, z jakiego powodu coś robimy. Ten powód to motywacja. Natomiast jeżeli ktoś niechcący zrobił coś złego, to nawet w ludzkim sądzie ma zniżkę. Myślę więc, że tym bardziej u Boga, który zna nasze myśli i pobudki, będziemy rozliczani z tego, co nami kierowało, czyli za motywacje. Jeżeli komuś się niechcący udało coś dobrego, to niech czasem nie popada w pychę na sądzie ostatecznym, bo dostanie mu się za to podwójnie.

Don Camillo
Don Camillo
7 lat temu

O motywacjach:
" Niektórzy wprawdzie głoszą Chrystusa z zazdrości i przekory, inni natomiast w dobrej myśli; jedni z miłości, wiedząc, że jestem tu, aby bronić ewangelii, drudzy zaś głoszą Chrystusa z kłótliwości, nieszczerze, sądząc, że wzmogą przez to ucisk więzów moich. Lecz o co chodzi? Byle tylko wszelkimi sposobami Chrystus był zwiastowany, czy obłudnie, czy szczerze, z tego się raduję i radować będę" (Filipian 1).

A tu jeszcze do "ultimatum" w sprawie przyjecia zbawienia:
" A jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd, tak i Chrystus, raz ofiarowany, aby zgładzić grzechy wielu, drugi raz ukaże się nie z powodu grzechu, lecz ku zbawieniu tym, którzy go oczekują" (Żydów 9:27.28).

Ella
Ella
7 lat temu

Dobrze, dobrze, radować się z efektów, to jedno, a oceniać czyniącego, to drugie. Mowa była w audycji o rozliczeniu.

popex
popex
7 lat temu

Witam wszystkich serdecznie, musze sie wypowiedziec bo troche jestem znawca tematu. Mowie do wszystkich i do Huberta :) W Polsce wedlug prawa moze byc nauczana religia obojetnie jakiego wyznania. Jesli w danej szkole jest minimum 7 osob (ten sam rocznik ale moga byc z innych klas) chetnych na dana religie to moze ona byc prowadzona. W Polsce dominuje katolicyzm wiec jest ta religia prowadzona prawie w kazdej szkole. Natomiast w Bialymstoku jest rowniez prowadzona religia prawoslawna gdzie przychodzi katecheta lub ksiadz - pop. Na slasku cieszynskim czyli nie tak daleko od Katowic Hubercie prowadzona jest w szkole religia protestancka. Do klasy przychodzi ewangelicki ksiądz-pastor lub katecheta, nauczyciel. Religia protestancka prowadzona jest w szkolach w Cieszynie, Ustroniu, Skoczowie, Dzięgielowie i pobliskich wioskach oraz w Wiśle gdzie wiecej osob chodzi na religie protestancka niz katolicką. Zdarza się rownież, że inni protestanci niz luteranie (niz kosciol ewangelicko-augsburski) rowniez chodza na tą religię, mam na mysli ewangelikalnych czyli zielonoswiatkowców, baptystów, wolnych chrześcijan, bezdenominacyjnych chrzescijan itp. poniewaz ich teologia i poglady sa zblizone

Martin
Martin
7 lat temu

Dobrze mówi popex.

pastorek1
pastorek1
7 lat temu

Racja :) Ostatnio tez czytalem o Czechach i u nich podobno tez jest takie prawo , ze 7 osob musi byc chetnych na dana religie aby byla przeprowadzona ale mimo tego w prawie zadnej szkole jej nie ma. W Czechach dominują bezwyznaniowcy i ateisci (ponad 50%). Jest troche katolikow i protestantow ale popzrez uwarunkowania historyczne wiekszosc czechow jest sceptycznie nastawiona do rzymskiego katolicyzmu. Bardziej szanowany jest protestantyzm , ktory mial wplyw na rozwoj kultury czeskiej i przetrwanie ich ojczystego języka, a reformator kosciola, protestant-husyta mistrz Jan Hus to patriota i bohater narodowy Czechow. Do dzisiaj 6 lipca jest swieto narodowe w Czechach na czesc Jana Husa, zamordowanego przez kosciol katolicki w XV wieku. Kosciol katolicki spalil na stosie Jana Husa natomiast prawie cale Czechy stanely za nim w obronie i walczyli z wojskami katolickimi i pokanali je. Czechy wtedy w wiekszosci byli narodem protestanckim ale za ponad 100 lat podbili ich Habsburgowie i na sile narzucili wyznanie katolickie, a wielu protestantow wygnano, zabito. Zas w XX wieku rosjanie narzucili Czechom komunizm.Dzisiaj juz sa wolnym krajem ale bezwyznaniowym z upzredzeniami do katolicyzmu.

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 194% normy. Nie jest źle!

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

194%

Odwyk wsparli

 • Wojtek

  Wojtek dał 100zł

  2022-07-04
 • Arcypatron

  Arcypatron dał duuużo!

  2022-07-04
 • Kudlaty

  Kudlaty dał 200zł

  2022-07-04
 • Ola

  Ola dał 25zł

  2022-07-04
 • Marcin

  Marcin dał 200zł

  2022-07-04
 • Kiara

  Kiara dał 50zł

  2022-07-03
 • Lukszmar

  Lukszmar dał 200zł

  2022-07-02
 • Kornel

  Kornel dał duuużo!

  2022-07-01
 • Bartek

  Bartek dał 5zł

  2022-07-01
 • Sosna

  Sosna dał 25zł

  2022-07-01
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Martin Lechowicz
"Completely Unprofessional"
71 Portswood Road, SO17 2FU, UK
Telefon (PL): +48 736 920 087
Phone (GB): +44 737576 4160
Email: