Martin
Martin
3 lata temu

Ooo, to jest dobry temat.
I faktycznie dziwne jak mocne jest zależność między religijnością grupy a dyskryminacją kobiet w tej grupie. Skąd się to bierze?

Nie wiem, ale mam taką teorię.

Członek (grupy oczywiście) ma obsesję na punkcie zasad, czystości, świętości i tak dalej. Jednocześnie widzi w samym sobie, że ma różne zdrowe ciągoty. W tym i do kobiet. Ale z powodu punktu pierwszego widzi je jako coś złego i nieczystego. W tej sytuacji jest bardzo kuszące, żeby winę za ten stan rzeczy przekierować na coś zewnętrznego. I tutaj nasuwa się najbardziej oczywiste rozwiązanie: kobieta jest winna tego, że mnie do niej ciągnie, chociaż nie powinno.

A im większe przekonanie o doskonałości zasad i wiara w skuteczność ich przestrzegania, tym bardziej kusi żeby winy szukać właśnie w kobietach. Bo jaka jest alternatywa?

Według koncepcji Nowego Przymierza, problem jest w samych zasadach. Które są co prawda dobre, ale dążenie do doskonałości przez oddanie się dobrym zasadom daje paradoksalnie odwrotny skutek od zamierzonego.

W (nielicznych) grupach, które inaczej szukają Boga niż przez bezwzględne stosowanie przykazań, nie poniża się kobiet aż tak. Widać nie ma takiej potrzeby...

KarolinaH.
KarolinaH.
3 lata temu

Tak, trafnie. Zresztą to podobnie, jak z zakazem posiadania broni, czy picia alkoholu. Tyllo skutki gorsze. Co ciekawe nawet kobity pozakrywane od stóp do głów czarnymi workami dalej są źródłem ciągot. I radykalizm idzie dalej, obarczając je winą nawet za gwałt.

Don Camilo
Don Camilo
3 lata temu

A może Bóg też ma trochę za uszami? Dał Izraelitom takie instrukcje:
"Jeżeli kto chce się uiścić ze ślubu, według twojej oceny dotyczącego jakiejś osoby wobec Pana, 3 tak będziesz oceniał: jeżeli chodzi o mężczyznę w wieku od dwudziestu do sześćdziesięciu lat, to będzie on oceniony na 50 syklów srebra według wagi przybytku. Jeżeli chodzi o kobietę, to będzie ona oceniona na 30 syklów. Jeżeli chodzi o młodzież w wieku od pięciu do dwudziestu lat, to chłopiec będzie oceniony na 20 syklów, a dziewczyna na 10 syklów". (Księga Kapłańska 27)
Kobieta to 60% mężczyzny???
Czy takie nakazy nie ustawiały w ludziach myślenia, że kobieta jest kimś mniej istotnym?

No i te wszystkie cenzusy uwzględniające tylko mężczyzn...

Z drugiej strony zdarzało się, że baba też miała coś do powiedzenia w staroż. Izraelu, np. Debora - sędzina a jednocześnie prorokini.

KarolinaH.
KarolinaH.
3 lata temu

Moim zdaniem to są kwestie ochronne dla kobiety. Mniejsza stawka - łatwiej uiszczać. I że większe wymagania od mężczyzn nie są automatycznie poniżaniem kobiet. Bóg nie stawia sprawy w ten sposób. Tak jak mnie kiedyś oburzało, że tyle jest o kobiecej "nieczystości" okołoporodowej i okołomenstruacyjnej, żeby nie tykać, nie brykać, że nie brać do roboty, itd. Że jest "be" i "fu". I spalić na stosie, he he. Aż zrozumiałam, że to jest osłanianie kobiety przed nadmiernym wysiłkiem, gdy jest słaba, oraz przed zakażeniami, gdy jest na nie bardzo podatna.
A to, jak istotna jest pokazuje sam początek Biblii. Adam miał wszystko, co DOBRE (u Boga to najwyższy stopień fajności), mógł gadać z Bogiem na wyłączność, itd. Ale tylko Ewa mogła deficyt zapewnić. No a potem jej nie ochronił....stąd tyle w tym stylu zasad późniejszych. I konsekwencji dla kobiety również :)

2 lata temu

Podobala mi sie audycja,nie rozumiem tylko ,dlaczego feminizm jest wypaczeniem?

Feminizm - definicja, charakterystyka. Feminizm (termin pochodzący z języka
łacińskiego w którym „femina” oznacza po prostu „kobieta”) to ideologia a także zestaw
ruchów kulturowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych, których głównym
przeznaczeniem jest dążenie do równości kobiet i mężczyzn.

Jesli mamy spojrzec z perspektywy Jezusa to wydaje sie ,ze byl feminista.

Martin
Martin
2 lata temu

Dla mnie pierwsza fala feminizmu była bardzo zdrowa, potrzebna i słuszna i w ogóle bym dołączył.
No a już jesteśmy o wiele dalej w przyszłości. Dzisiejsza praktyka feminizmu (nie wiem która to już fala) to już mocno pozmieniała powody i cele tego, co było na początku.

A powiem jeszcze, że jestem feministą pełną gębą w stosunku do kobiet z Maroka, co tutaj gdzie jestem też mieszkają. To jest coś, o co na pewno jest sens walczyć, żeby je traktowano jak ludzi. Nie jak mężczyzn. Jak ludzi. Ale chyba większa potrzeba jest w tym, żeby przede wszystkim one same się tak widziały.

Jak będę miał jakąś konkretną możliwość, to będę pomagać jak mogę. Na razie to się sam dopiero uczę.

Kaziq
Kaziq
2 lata temu

Dlaczego coś, co ma dążyć do równości, nazywa się "feminizm", a nie np. "równizm"?

Don Camilo
Don Camilo
2 lata temu

Na tym filmiku www.youtube.com widać do czego prowadzi płciowa urawniłowka w tak postępowym i wolnym społeczeństwie, jak Holandia. Zaatakowany przez krewką damę mężczyzna-policjant rewanżuje się dwoma szybkimi na szczękę.
Czy zatrudnienie w policji tych tradycjonalistycznch muzułmanów i katolików przyspieszyłoby czy opóźniło równouprawnienie szczęk?

2 lata temu

Dlaczego feminizm?
Moze dlatego ,ze to kobiety oczekuja "rownizmu" .

KarolinaH.
KarolinaH.
2 lata temu

Są dwa podtypy:
1. Kobiety nie chcą być traktowane jako gorszy sort człowieka. Czyli dyskryminowane ze względu na wypaczone postrzeganie swojej płci. W wielu kulturach ma to swoje uzasadnienie. W braku kultury osobistej również.
2. Panie chcą, żeby panowie traktowali je nie jak kobiety tylko jak mężczyzn. Powstaje teraz kultura, w której można odnaleźć to stanowisko. A gdzieniegdzie nawet w ogóle chcą zlikwidować płeć, to by było dopiero równouprawnienie

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Kobiety...

Program Hubert

W wywiadzie z moim przyjacielem Bogdanem rozmawiamy sobie o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Poruszamy też temat nauczania kobiet..

Odcinek dla mężczyzn

Program Odwyk

Ponieważ tydzień temu było o kobietach i dla kobiet, dla równowagi będzie o mężczyznach i dla mężczyzn. O tym skąd się w Biblii wzięły....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 224% normy!!! Szaleństwo!

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

224%

Odwyk wsparli

 • Michał Cierniak

  Michał Cierniak dał 100zł

  2021-11-26
 • W34

  W34 dał 50zł

  2021-11-24
 • Adam

  Adam dał 5zł

  2021-11-23
 • Mikolaj

  Mikolaj dał 50zł

  2021-11-23
 • Krzysztof

  Krzysztof dał 200zł

  2021-11-23
 • Karol

  Karol dał 25zł

  2021-11-22
 • dkugab

  dkugab dał 200zł

  2021-11-22
 • Adrian

  Adrian dał 25zł

  2021-11-21
 • Krystian

  Krystian dał duuużo!

  2021-11-20
 • Michał

  Michał dał 10zł

  2021-11-20
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: +48 736 920 087
Phone: +44 737576 4160
Email: