G.L.O.R.I.A.: Kobiety w Izraelu oczami kobiety

5 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
25min

Wszyscy wiedzą, że podejście Jezusa do kobiet różniło się diametralnie od podejścia współczesnych mu ludzi. Ale nie wszyscy mieli okazję posłuchać, co na ten temat myśli kobieta. Teraz wy macie okazję.

Dyskusja

Martin
5 lat temu

Ooo, to jest dobry temat.
I faktycznie dziwne jak mocne jest zależność między religijnością grupy a dyskryminacją kobiet w tej grupie. Skąd się to bierze?

Nie wiem, ale mam taką teorię.

Członek (grupy oczywiście) ma obsesję na punkcie zasad, czystości, świętości i tak dalej. Jednocześnie widzi w samym sobie, że ma różne zdrowe ciągoty. W tym i do kobiet. Ale z powodu punktu pierwszego widzi je jako coś złego i nieczystego. W tej sytuacji jest bardzo kuszące, żeby winę za ten stan rzeczy przekierować na coś zewnętrznego. I tutaj nasuwa się najbardziej oczywiste rozwiązanie: kobieta jest winna tego, że mnie do niej ciągnie, chociaż nie powinno.

A im większe przekonanie o doskonałości zasad i wiara w skuteczność ich przestrzegania, tym bardziej kusi żeby winy szukać właśnie w kobietach. Bo jaka jest alternatywa?

Według koncepcji Nowego Przymierza, problem jest w samych zasadach. Które są co prawda dobre, ale dążenie do doskonałości przez oddanie się dobrym zasadom daje paradoksalnie odwrotny skutek od zamierzonego.

W (nielicznych) grupach, które inaczej szukają Boga niż przez bezwzględne stosowanie przykazań, nie poniża się kobiet aż tak. Widać nie ma takiej potrzeby...

KarolinaH.
5 lat temu

Tak, trafnie. Zresztą to podobnie, jak z zakazem posiadania broni, czy picia alkoholu. Tyllo skutki gorsze. Co ciekawe nawet kobity pozakrywane od stóp do głów czarnymi workami dalej są źródłem ciągot. I radykalizm idzie dalej, obarczając je winą nawet za gwałt.

Don Camilo
5 lat temu

A może Bóg też ma trochę za uszami? Dał Izraelitom takie instrukcje:
"Jeżeli kto chce się uiścić ze ślubu, według twojej oceny dotyczącego jakiejś osoby wobec Pana, 3 tak będziesz oceniał: jeżeli chodzi o mężczyznę w wieku od dwudziestu do sześćdziesięciu lat, to będzie on oceniony na 50 syklów srebra według wagi przybytku. Jeżeli chodzi o kobietę, to będzie ona oceniona na 30 syklów. Jeżeli chodzi o młodzież w wieku od pięciu do dwudziestu lat, to chłopiec będzie oceniony na 20 syklów, a dziewczyna na 10 syklów". (Księga Kapłańska 27)
Kobieta to 60% mężczyzny???
Czy takie nakazy nie ustawiały w ludziach myślenia, że kobieta jest kimś mniej istotnym?

No i te wszystkie cenzusy uwzględniające tylko mężczyzn...

Z drugiej strony zdarzało się, że baba też miała coś do powiedzenia w staroż. Izraelu, np. Debora - sędzina a jednocześnie prorokini.

KarolinaH.
5 lat temu

Moim zdaniem to są kwestie ochronne dla kobiety. Mniejsza stawka - łatwiej uiszczać. I że większe wymagania od mężczyzn nie są automatycznie poniżaniem kobiet. Bóg nie stawia sprawy w ten sposób. Tak jak mnie kiedyś oburzało, że tyle jest o kobiecej "nieczystości" okołoporodowej i okołomenstruacyjnej, żeby nie tykać, nie brykać, że nie brać do roboty, itd. Że jest "be" i "fu". I spalić na stosie, he he. Aż zrozumiałam, że to jest osłanianie kobiety przed nadmiernym wysiłkiem, gdy jest słaba, oraz przed zakażeniami, gdy jest na nie bardzo podatna.
A to, jak istotna jest pokazuje sam początek Biblii. Adam miał wszystko, co DOBRE (u Boga to najwyższy stopień fajności), mógł gadać z Bogiem na wyłączność, itd. Ale tylko Ewa mogła deficyt zapewnić. No a potem jej nie ochronił....stąd tyle w tym stylu zasad późniejszych. I konsekwencji dla kobiety również :)

5 lat temu

Podobala mi sie audycja,nie rozumiem tylko ,dlaczego feminizm jest wypaczeniem?

Feminizm - definicja, charakterystyka. Feminizm (termin pochodzący z języka
łacińskiego w którym „femina” oznacza po prostu „kobieta”) to ideologia a także zestaw
ruchów kulturowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych, których głównym
przeznaczeniem jest dążenie do równości kobiet i mężczyzn.

Jesli mamy spojrzec z perspektywy Jezusa to wydaje sie ,ze byl feminista.

Martin
5 lat temu

Dla mnie pierwsza fala feminizmu była bardzo zdrowa, potrzebna i słuszna i w ogóle bym dołączył.
No a już jesteśmy o wiele dalej w przyszłości. Dzisiejsza praktyka feminizmu (nie wiem która to już fala) to już mocno pozmieniała powody i cele tego, co było na początku.

A powiem jeszcze, że jestem feministą pełną gębą w stosunku do kobiet z Maroka, co tutaj gdzie jestem też mieszkają. To jest coś, o co na pewno jest sens walczyć, żeby je traktowano jak ludzi. Nie jak mężczyzn. Jak ludzi. Ale chyba większa potrzeba jest w tym, żeby przede wszystkim one same się tak widziały.

Jak będę miał jakąś konkretną możliwość, to będę pomagać jak mogę. Na razie to się sam dopiero uczę.

Kaziq
5 lat temu

Dlaczego coś, co ma dążyć do równości, nazywa się "feminizm", a nie np. "równizm"?

Don Camilo
5 lat temu

Na tym filmiku www.youtube.com widać do czego prowadzi płciowa urawniłowka w tak postępowym i wolnym społeczeństwie, jak Holandia. Zaatakowany przez krewką damę mężczyzna-policjant rewanżuje się dwoma szybkimi na szczękę.
Czy zatrudnienie w policji tych tradycjonalistycznch muzułmanów i katolików przyspieszyłoby czy opóźniło równouprawnienie szczęk?

5 lat temu

Dlaczego feminizm?
Moze dlatego ,ze to kobiety oczekuja "rownizmu" .

KarolinaH.
5 lat temu

Są dwa podtypy:
1. Kobiety nie chcą być traktowane jako gorszy sort człowieka. Czyli dyskryminowane ze względu na wypaczone postrzeganie swojej płci. W wielu kulturach ma to swoje uzasadnienie. W braku kultury osobistej również.
2. Panie chcą, żeby panowie traktowali je nie jak kobiety tylko jak mężczyzn. Powstaje teraz kultura, w której można odnaleźć to stanowisko. A gdzieniegdzie nawet w ogóle chcą zlikwidować płeć, to by było dopiero równouprawnienie

Co jeszcze?