Dyskusja

Grzegorz
Grzegorz
4 lata temu

ciekawe ze temat ktory poruszylem zaczyna sie w 77 min :) temat poruszony przez 77771 przypadek? :) przypadki nie istnieja pozdrawiam Grzeniu77771

Daniel4
Daniel4
4 lata temu

Córka mojej kuzynki ma taką książeczkę kandydata do bierzmowania, musi zbierać podpisy od księdza nie tylko za spowiedź ale też za chodzenie na mszę i za udział w jakichś dodatkowych świętach typu różaniec, roraty itp. strasznie tego dużo. Podpis i papier w tym kościele rządzą :) Oczywiście jak to w Polsce zawsze się da coś wykombinować.

Przykra jest tylko postawa rodziców którzy z jednej strony mówią "Nic Ci się nie stanie jak pójdziesz" a z drugiej wspomagają proces kombinowania. Młoda wyciągnie obrzydliwy wniosek że oficjalnie a w rzeczywistości to dwie różne sprawy. Tak uczą się dzieci na śląsku,
ja mieszkam w podkarpackim to tu jest to samo, mam takie wrażenie że pozory i kłamstwo rządzą tym krajem. Nie mówię tylko o politykach ale o zwykłych zjadaczach chleba którzy to chętnie na tych pierwszych narzekają ale sami robią podobnie.

Nie wiem czemu ale bardzo pociąga mnie budowanie swojego życia spójnie, tak żeby oficjalnie było tym co w rzeczywistości chociaż wiem że w Polsce na 100 procent tego nie zrobię bo za dużo mi zakazuje władzuchna :) ale myślę że 99 procent da się zrobić.

VanQuatro3
VanQuatro3
4 lata temu

Martin - luteranie, jak i kalwini wierzą w "transsubstancjację". Piszę w cudzysłowie dlatego, że ci pierwsi wierzą, że chleb i wino zamieniają się w ciało tylko na czas spożywania (fachowo nazywają to konsubstancjacją), a kalwini wierzą tylko w duchową obecność Jezusa w chlebie i winie. Taka ciekawostka :)

mam
mam
4 lata temu

Martin przecież mówił, że Luter krytykował Zwingli'a za to, że tamten kwestionował transsubstancję. Z tego prosty wniosek, że w nią wierzył :p

A ja bym prosił o rozwinięcie tematub "lekkiego protestanctwa" Franciszka z Asyżu, bo w googlach to pełno go na katolickich stronach, a tam o tym nie napiszą :p

marek
marek
4 lata temu

Prof.Dr. Martin Luther: co do sakramentow, nie same sakramenty czynia cie zywym i sprawiedliwym, ale wiare w sakramenty to czyni,co do papiezy, kardynalow,biskupow,powinnsmy ich wytruc i wymordowac i umoczyc nasze rece w ich krwi.Cudzoloznicy powinni byc traktowani jak mordercy, scinani przez wladze.
Teraz jest taki wspanialy czas, ze ksiazeta, moge zabijaniem zasluzyc na niebo.
Co do, anabatystow, traktowac ich jak heretykow i mordercow tak sam prostytutki.
Co do zydow,spalic ich synagogi i szkoly, domy zniszczyc, zabrac ich talmudy, zakazac nauki rabinom, zabrac im wszyskie cenne przedmioty,dac im szpadle, siekiery niech pracuja w pocie czola.
Hitler uwazal Lutra za madrego czlowieka, wzorowal sie na nim jak chodzi o zydow, na czesc Lutra w jego urodziny urzadzil ,,krsztalowa noc".
Dla mnie Luter to falszywy prorok ,niepokory morderca i przesladowca chrzescijan, jak nauka takiego czlowieka moze byc zbiezna z Pismem.
Wszyskie jego orginalne teksty sa w biblotekach niemieckich.

Andrzejs
Andrzejs
4 lata temu

Marek, ale pojechałeś :)))))

Daniel Piesto
Daniel Piesto
4 lata temu

Ciekawe, że zupełnie inaczej widzicie historię Lutra (tak mniej więcej jak mi w szkole mówili), niż opisuje to ks. prof. Tadeusz Guz, który zgłębiał ten temat 27 lat.
Długo by duskutować, ale powiedzcie tylko, skąd wiecie, że to było tak, że Martin Luter zaczął czytać PŚ, znalazł tam sprzeczności z KK i zaczął protestować? Poproszę o źródła.

Pozdrawiam

www.youtube.com

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Koniec świata - część 2 - jak?

Program Odwyk

Druga część odcinka o końcu świata. Tym razem o tym jak będzie mniej więcej wyglądać i czego należy się spodziewać. Coś o czipach i o....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Wydarzyło się

Jak sobie radzimy

124%

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 124% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

Odwyk wsparli

 • Sebek z Krakowa

  Sebek z Krakowa dał 10zł

  2019-09-18
 • piotrek

  piotrek dał 120zł

  2019-09-16
 • Łukasz

  Łukasz dał 50zł

  2019-09-06
 • Magdalena

  Magdalena dał 50zł

  2019-09-05
 • Sebek z Krakowa

  Sebek z Krakowa dał 10zł

  2019-09-05
 • Klaudia

  Klaudia dał 200zł

  2019-09-05
 • Kylu12488

  Kylu12488 dał 20zł

  2019-09-05
 • Sosna

  Sosna dał 25zł

  2019-09-04
 • Artur

  Artur dał duuużo!

  2019-09-04
 • Maciej

  Maciej dał 100zł

  2019-09-03
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: 123-966-300
Phone: +44 75 3303 2020
Email: