Dyskusja

Aliktus
Aliktus
7 miesiące temu

Mówisz, że ludzie coraz więcej pracują. A ja właśnie zrezygnowałem z 3/5 etatu, bo chciałem rysować. I rysuję. I się uczę. Będę to publikował na Instagramie jak trochę ogarnę.

A radę mam taką. Możesz robić rzeczy na zmianę. Na przykład tydzień poważny i tydzień śmieszny. Albo poniedziałki i wtorki poważne, a reszta śmieszna. Albo miesiąc taki i miesiąc taki.

Martin
Martin
7 miesiące temu

A widzisz, bo słuchacze Odwyku są ponadprzeciętni. Bardziej świadomi. Częściej potrafią się zmieniać, z tego co obserwuję. Ale wy to jesteście oaza na pustyni.

Robienie rzeczy na zmianę męczy bardziej niż same rzeczy. To tak jakby rezygnować z 3/5 etatu raz na tydzień. Albo miesiąc. Albo dwa razy dziennie.

Poza tym co mam zrobić jak akurat zagada do mnie ktoś kto wpada w prawdziwą depresję? Albo kto trafił na koniec drogi, stanął na życiowym skrzyżowaniu i czuje się przytłoczony i za mały na duże zmiany? Mam mu powiedzieć: "sorry, wpadnij w poniedziałek, bo teraz mam śmieszny tydzień"?

Jakieś mało śmieszne by to było.

Poza tym internet i media mają swoje prawa: nie można zostawiać rzeczy samych sobie na dłużej, bo znikną, otoczenie je zagłuszy. Zawsze się coś musi dziać, choćby małego. Ludzi trzeba zachęcać, serwery trzeba odrobaczać, programy trzeba aktualizować. I nowych ludzi zapraszać i przyciągać. Dlatego nie mogę tak całkiem wywalić z głowy wszystkiego.

Nad tym się warto zastanowić, jeżeli ktoś akurat zaczyna jakiś długi projekt. To coś jak z dzieckiem, to jest zobowiązanie. Z tą różnicą, że dziecko może się po latach całkowicie usamodzielnić.

Aliktus
Aliktus
7 miesiące temu

No. Nie przemyślałem tej rady.

Don Camilo
Don Camilo
7 miesiące temu

Hiszpańskiego uczyłem się z książek i programów komputerowych. Po przyjeździe do Hiszpanii lokalsi mnie rozumieli, a ja rozumiałem 50-60% z tego co mówili.
Z angielskim było zupełnie inaczej. Początkowo dukałem i nie rozumiałem większości z tego, co mówili amerykanie (później Irlandczycy). Jednocześnie teoria nabyta na kursach FCE/CAE sprawiała, że zdarzyło mi się zawstydzić lokalsów pomagając im znaleźć brakujące słowo do krzyżówki w gazecie (era przedinternetowa - brak słowników online w czasie przerw w pracy).
Mój wniosek: im prostsze zasady wymowy, tym większa wartość książek i programów do nauki (hiszpański, włoski) - w większym stopniu potrafią zastąpić żywego rozmówcę, im bardziej pokrętne zasady wymowy i częstsza konieczność wkuwania słów na blachę, tym większa rola rozmów z nejtiwami (angielski, francuski, portugalski).

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Władza chrześcijan

Program Odwyk

Władza męża, władza ojca, władza szefa i władza nauczyciela. Władza wśród chrześcijan jest na porządku dziennym. Odcinek o rządzeniu i....

Czy Bóg każe robić dzieci?

Program Odwyk

Pojawiło się takie pytanie: czy małżeństwo może się nie rozmnażać? Czy to grzech nie robić dzieci? Czy Bóg patrzy niechętnie na seks dla....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

33%

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 33% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

Odwyk wsparli

 • Mirosław

  Mirosław dał duuużo!

  2020-09-20
 • Michał

  Michał dał 10zł

  2020-09-20
 • Andrzej

  Andrzej dał 50zł

  2020-09-19
 • Agent

  Agent dał 5zł

  2020-09-19
 • kubik zimnej wody brutto

  kubik zimnej wody brutto dał 25zł

  2020-09-19
 • Michał

  Michał dał 25zł

  2020-09-19
 • Wojtek

  Wojtek dał 25zł

  2020-09-19
 • Kaziq

  Kaziq dał 100zł

  2020-09-19
 • Jarek z Torunia

  Jarek z Torunia dał 5zł

  2020-09-18
 • Jarek z Torunia

  Jarek z Torunia dał 5zł

  2020-09-18
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: +48 736 920 087
Phone: +44 737576 4160
Email: