KarolinaH.
KarolinaH.
ponad rok temu

He he. Ja byłam od dziecka dziwna i to pewnie przez książki masowo pochłaniane, które rozdmuchały mi wyobraźnię do tego stopnia, że zabawa w przebieranie lalek była dla mnie zbyt nędzna, chociaż zupełnie aspołeczna nie byłam. Lubiłam być w ruchu, więc fizyczno-dynamiczne zabawy mnie zawsze wkręcały. W okresie nastoletnim problem się nasilił. Chciałam być lubiana, bo to by oznaczało, że moja dziwność jest ok. Ale nie wychodziło mi dostosowywanie się do dziewczyn, lepiej za to szło udawanie chłopaków. Efekty były dość rozpaczliwe, aż przyszło olśnienie, że dopiero odkrycie swojej niepowtarzalności sprawia, że nie mam z kim się porównywać. I że to też nawet innych cieszy i czasem wyzwala. Oczywiście, nie wszyscy mnie będą lubić, ale to jest właśnie zdrowy efekt. Jak chcemy, żeby inni nas lubili, to często zachowujemy się niepożytecznie wobec nich, a lepiej skupić się na tym, że ja ich lubię, więc im pomogę wybrnąć z jakichś krzaków. Np. ze śmiania się ze słabszych co w audycji padło. Można spróbować. Bo wysiłek skierowany na sprytne lubienie innych często wyklucza sztuczne akcje pozyskiwania przychylności. Bo to pierwsze wymaga autentyczności.

Don Camilo
Don Camilo
ponad rok temu

Walka z ksywką osiedlową przeważnie jest bez sensu. Jeśli nie jest prowadzona mądrze, w najlepszym albo najgorszym wypadku, kumple stworzą człowiekowi podwójną tożsamość - w jego towarzystwie będą nazywać delikwenta inaczej niż kiedy zniknie z horyzontu.
W odcinku poruszono rolę strachu, poczucia odrzucenia, chęci manipulacji otoczeniem itp. na rzecz rezygnacji z "bycia sobą". Nie dotknięto jednak drugiej strony problemu - roli PYCHY w dążeniu do ciągłego odróżniania się od innych (traktowanych jako mniej wartościowe pospólstwo). Czy Polak mieszkający na obczyźnie, na jakimś zadupiu, gdzie ludzie (głównie prości rolnicy i robotnicy) mówią wiejską gwarą, powinien uczyć się oficjalnej wersji danego języka pozostając wiernie przy swoim słowiańskim akcencie, czy też starać się jak najdokładniej mówić lokalnym dialektem? Na ile trzymać dystans względem otoczenia a na ile go skracać?

Martin
Martin
ponad rok temu

To je mondre.

O, znam ci ja tą dumę z bycia innym, ale innym jako: lepszym. To bardzo przewrotna rzecz taka duma, bo potrafi żywić się prawdą. I tak dobra cecha charakteru: szukanie prawdy, wychodzi człowiekowi na złe, bo nawet jeżeli faktycznie jest się lepszym, to poczucie wyższości, dumy, pychy jest daleko gorsze w skutkach niż ten fakt bycia w czymś lepszym.

Na tym polega mądrość z resztą, żeby zrozumieć na czym naprawdę polega wielkość człowieka, i odróżnić fakt bycia w czymś lepszym od innych, od wartościowania się ponad ludźmi.

Dystans? Skracać chcę zawsze, o ile nie mam jakiegoś konkretnego powodu, żeby tak nie robić. Problem z dystansem ja mam taki, że jego nikt nie robi, on sobie istnieje sam. Tworzy się naturalnie, tak jak naturalnie człowiek się brudzi. Tak samo jak trzeba ciągle się myć, tak samo i trzeba zmniejszać dystans, żeby być blisko ludzi.

Zresztą myślę sobie Jezus jest tutaj najlepszym wzorem do naśladowania. Według faktów był ponad wszystkimi, ale nie dał tym faktom dokarmiać pychy. Pod tym kątem warto sobie czasem poczytać historię Jezusa. Ja w niej znajduję wiele rzeczy, które mogę szczerze podziwiać.

Zaloguj się, żeby komentować.

Kiedy nadający zaczyna nadawać swoją audycję, system automatycznie to wykrywa i wysyła powiadomienia mailem.

Jeżeli zapisałeś się i wybrałeś powiadomienie jednorazowe, twój mail zostanie automatycznie usunięty z bazy danych po wysłaniu maila. W każdym mailu razem z powiadomieniem przychodzi link dezaktywacyjny. Kiedy ci się program znudzi, kliknij tylko w link i powiadomienia się skończą.

Jeżeli podajesz swój mail po raz pierwszy, dostaniesz najpierw mail z prośbą o potwierdzenie, że to ty wypełniłeś ten formularz a nie jakiś głupi automat. Chodzi o to, żeby nikt nie dostawał przypadkiem maili, których nie chciał dostawać.

System powiadomień to nie jest serwis newsletterowy! Nie dostaniesz nigdy nic innego niż tylko powiadomienie. Żadne twoje dane nie zostają zapamiętywane i jeżeli nie korzystasz z powiadomień twój mail się usunie. Jeżeli chcesz dostawać newsletter albo inne powiadomienia, znajdziesz to wszystko w ustawieniach konta.

Ten system napisałem ja osobiście i działa w całości na moim serwerze, więc możesz być pewny, że żadna zewnętrzna firma niczego nie podgląda, nie podsłuchuje i nie czyta.

Martin Lechowicz

Nie przegap audycji!

Zostaw swój mail, a automat przyśle ci powiadomienie kiedy Izba Wytrzeźwień zacznie się na żywo.

więcej informacji...

Podobne odcinki

Jezus i Kryszna

Program Odwyk

Obywatel Kryszna i jego życiorys. W tym odcinku porównamy obu panów, żeby się przekonać ile jest podobieństw i wspólnych motywów w życiu....

Kto dał najwięcej

Program Odwyk

Biblia mówi nie tylko o tym jak obsługiwać Boga, ale też o tym jaki Bóg jest. Dziś cecha pierwsza: Bóg daje. Komu i czego - o tym....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 218% normy!!! Szaleństwo!

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

218%

Odwyk wsparli

 • Andrzej z Wrocka

  Andrzej z Wrocka dał 22zł

  2021-09-15
 • Podwójna dawka

  Podwójna dawka dał duuużo!

  2021-09-14
 • Ktoś

  Ktoś dał 100zł

  2021-09-14
 • Jarek

  Jarek dał 10zł

  2021-09-14
 • Karol

  Karol dał 25zł

  2021-09-14
 • Lidia

  Lidia dał 50zł

  2021-09-13
 • Patron jakich mało

  Patron jakich mało dał 200zł

  2021-09-13
 • Łukaszek

  Łukaszek dał 10zł

  2021-09-13
 • Zurran patronik

  Zurran patronik dał 200zł

  2021-09-13
 • Eustachy

  Eustachy dał 200zł

  2021-09-12
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: +48 736 920 087
Phone: +44 737576 4160
Email: