KarolinaH.
KarolinaH.
2 lata temu

He he. Ja byłam od dziecka dziwna i to pewnie przez książki masowo pochłaniane, które rozdmuchały mi wyobraźnię do tego stopnia, że zabawa w przebieranie lalek była dla mnie zbyt nędzna, chociaż zupełnie aspołeczna nie byłam. Lubiłam być w ruchu, więc fizyczno-dynamiczne zabawy mnie zawsze wkręcały. W okresie nastoletnim problem się nasilił. Chciałam być lubiana, bo to by oznaczało, że moja dziwność jest ok. Ale nie wychodziło mi dostosowywanie się do dziewczyn, lepiej za to szło udawanie chłopaków. Efekty były dość rozpaczliwe, aż przyszło olśnienie, że dopiero odkrycie swojej niepowtarzalności sprawia, że nie mam z kim się porównywać. I że to też nawet innych cieszy i czasem wyzwala. Oczywiście, nie wszyscy mnie będą lubić, ale to jest właśnie zdrowy efekt. Jak chcemy, żeby inni nas lubili, to często zachowujemy się niepożytecznie wobec nich, a lepiej skupić się na tym, że ja ich lubię, więc im pomogę wybrnąć z jakichś krzaków. Np. ze śmiania się ze słabszych co w audycji padło. Można spróbować. Bo wysiłek skierowany na sprytne lubienie innych często wyklucza sztuczne akcje pozyskiwania przychylności. Bo to pierwsze wymaga autentyczności.

Don Camilo
Don Camilo
2 lata temu

Walka z ksywką osiedlową przeważnie jest bez sensu. Jeśli nie jest prowadzona mądrze, w najlepszym albo najgorszym wypadku, kumple stworzą człowiekowi podwójną tożsamość - w jego towarzystwie będą nazywać delikwenta inaczej niż kiedy zniknie z horyzontu.
W odcinku poruszono rolę strachu, poczucia odrzucenia, chęci manipulacji otoczeniem itp. na rzecz rezygnacji z "bycia sobą". Nie dotknięto jednak drugiej strony problemu - roli PYCHY w dążeniu do ciągłego odróżniania się od innych (traktowanych jako mniej wartościowe pospólstwo). Czy Polak mieszkający na obczyźnie, na jakimś zadupiu, gdzie ludzie (głównie prości rolnicy i robotnicy) mówią wiejską gwarą, powinien uczyć się oficjalnej wersji danego języka pozostając wiernie przy swoim słowiańskim akcencie, czy też starać się jak najdokładniej mówić lokalnym dialektem? Na ile trzymać dystans względem otoczenia a na ile go skracać?

Martin
Martin
2 lata temu

To je mondre.

O, znam ci ja tą dumę z bycia innym, ale innym jako: lepszym. To bardzo przewrotna rzecz taka duma, bo potrafi żywić się prawdą. I tak dobra cecha charakteru: szukanie prawdy, wychodzi człowiekowi na złe, bo nawet jeżeli faktycznie jest się lepszym, to poczucie wyższości, dumy, pychy jest daleko gorsze w skutkach niż ten fakt bycia w czymś lepszym.

Na tym polega mądrość z resztą, żeby zrozumieć na czym naprawdę polega wielkość człowieka, i odróżnić fakt bycia w czymś lepszym od innych, od wartościowania się ponad ludźmi.

Dystans? Skracać chcę zawsze, o ile nie mam jakiegoś konkretnego powodu, żeby tak nie robić. Problem z dystansem ja mam taki, że jego nikt nie robi, on sobie istnieje sam. Tworzy się naturalnie, tak jak naturalnie człowiek się brudzi. Tak samo jak trzeba ciągle się myć, tak samo i trzeba zmniejszać dystans, żeby być blisko ludzi.

Zresztą myślę sobie Jezus jest tutaj najlepszym wzorem do naśladowania. Według faktów był ponad wszystkimi, ale nie dał tym faktom dokarmiać pychy. Pod tym kątem warto sobie czasem poczytać historię Jezusa. Ja w niej znajduję wiele rzeczy, które mogę szczerze podziwiać.

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Jezus i Kryszna

Program Odwyk

Obywatel Kryszna i jego życiorys. W tym odcinku porównamy obu panów, żeby się przekonać ile jest podobieństw i wspólnych motywów w życiu....

Kto dał najwięcej

Program Odwyk

Biblia mówi nie tylko o tym jak obsługiwać Boga, ale też o tym jaki Bóg jest. Dziś cecha pierwsza: Bóg daje. Komu i czego - o tym....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 192% normy. Nie jest źle!

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

192%

Odwyk wsparli

 • Piotr

  Piotr dał 100zł

  2022-05-20
 • Daniel

  Daniel dał 200zł

  2022-05-19
 • michalplat

  michalplat dał 25zł

  2022-05-19
 • Piotr

  Piotr dał 100zł

  2022-05-18
 • Jarek z Torunia

  Jarek z Torunia dał 25zł

  2022-05-18
 • Andrzej

  Andrzej dał 20zł

  2022-05-16
 • Karola

  Karola dał 25zł

  2022-05-16
 • Marcin Mielcarski

  Marcin Mielcarski dał 200zł

  2022-05-16
 • Krystian

  Krystian dał duuużo!

  2022-05-15
 • Sebastian

  Sebastian dał 67zł

  2022-05-15
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Martin Lechowicz
"Completely Unprofessional"
71 Portswood Road, SO17 2FU, UK
Telefon (PL): +48 736 920 087
Phone (GB): +44 737576 4160
Email: