O kościele po ludzku: Kościelny SPAM

10 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
63min

Jeśli jesteś turystą w kościele, to koniecznie musisz się wcześniej zaszczepić!

Dyskusja

Ola-Sandra
10 lat temu

Co oznacza ten zaszyfrowany opis?

ŁukaszSZ
10 lat temu

W HEXach jest

SylwekB
10 lat temu

Poprawione ;-)

KasiakK
10 lat temu

Dobry odcinek wam wyszedł. Zwłaszcza gdy poruszyliscie temat nauczania- Jezus kazał swym uczniom by szli i nauczali wszystkie narody. Pytanie mam jeszcze: czy by nauczać trzeba mieć swój kościół? A pomysł Huberta na odcinek 30fps jest ważny. Hubert zrób o tym odc. :)

Michał Wiśniewski
10 lat temu

No właśnie a propos posłuszeństwa liderowi w kościele, mój pastor oficjalnie już odmówił mi udzieleniu chrztu, ponieważ nie chcę się podporządkować kościołowi i nie chcę się poddać "dyscyplinie kościoła". Jak powiedziałem, że chcę być ochrzczony, ale nie chcę być oficjalnym członkiem żadnego kościoła, to powiedział, że chrzest się z tym nierozerwalnie łączy i bycie ochrzczonym oznacza byciem członkiem kościoła lokalnego. Co o tym sądzicie? :)

megg
10 lat temu

Może mnie zlinczujecie...ale co tam...

Rytualne obmywania były znane w starożytności u wielu ludów. Był to zewnętrzny znak wewnętrznej odmiany, żalu za popełnione grzechy i gotowości zadośćuczynienia za nie.
Wiara w oczyszczająca moc wody występowała u większości etnicznych kultur pierwotnych (u Słowian np. w trakcie obrzędów Kupalnocnych)
albo ..
Do chrztu nawiązują też różne formy uroczystości świeckich, często o charakterze zabawy (chrzest statku, chrzest równikowy).

Jest chrzest....a nie trzeba nic deklarować.... ;)

KasiakK
10 lat temu

Michale przyjedź na odwykcamp tam ktoś na pewno Cię ochrzci, albo znajdź kogoś kto to zrobi wcześniej :)
Moim zdaniem pastor po prostu nie chce zrozumieć innego toku myślenia. Nie tylko w KRK są jedynie słuszne prawdy, których nie można zmienić na rzecz czegoś nowego :P

Dora 1
10 lat temu

megg
śpij spokojnie, lincz nie grozi za posiadanie wiedzy :) a tak serio, jeżeli idzie o mnie to przeczytałem kilka książek na temat starych kultur i spotkałem się z tym. Woda wydaje się być naturalnym symbolem obmycia się z jakiegoś "niematerialnego" brudu, lub jako symbol przemiany i w tej czy innej formie występuje niemal w każdej kulturze czy religii. Nie do końca rozumiem ostatnie zdanie...
Michał
Wybacz brak mojego zaskoczenia. To chyba dość częste zjawisko. Tak jak mówi KasiakK ochrzcić się możesz np na odwykcampie. Bez pastora księdza i deklaracji członkowskiej :)

megg
10 lat temu

łysy - dzięki, ale do wiedzy to mi daleko jeszcze ;)

ps
a tak w ogóle - to już w moim życiu dwóch ludzi ochrzciłam...

i na pewno dwa koty i z 5 psów...a, i jedną rybę i jednego cielaczka...ale to chyba się nie liczy - bo im tylko nadałam imiona- bez ceremonii i wody :P

to tak, gdyby ktoś bardzo potrzebował ....

Dora 1
10 lat temu

Właśnie przesłuchałem ta audycję i bardzo przepraszam za to metro w moim mikrofonie.

Skalagrim
10 lat temu

Ciekawa audycja.
Jedna rzecz mi do głowy przyszła po tym taka.. możemy uprawiać turystkę kościelną tylko właściwie po co?
Wchodząc na kogoś wykład spodziewaj się że usłyszysz.... wykład.
Poza tym wykład będzie tak dobry jak jego wykładowca (w niedziele sam słyszałem bardzo fajne kazanie ale tak nudno powiedziane że aż ciężko się tego słuchało) .

Mam też nie odparte wrażenie że to jaki jest zbór oceniacie tylko po tym jak wygląda nabożeństwo.. a nabożeństwo to tylko dodatek, jeden wcale nie najistotniejszy element. Znacznie więcej dają te spotkania którą są przez cały tydzień te mniej oficjalne.
Wiem że nabożeństwo najłatwiej zobaczyć ale warto zadać sobie trud by poznać tych ludzi w innej nieco sytuacji także - w moim przypadku był to świetny krok.

SylwekB
10 lat temu

@KasiaK #4, pewnie, że możesz nauczać. Ale grupki są fajne i ludzie współtworzący z Tobą tą grupę dadzą Ci wsparcie w codziennym życiu. Warto.

@Skalagrim #12, dokładnie. Szczególnie chrześcijanom "samotnym wilkom" i ludziom, którzy chcą poznać innych, polecam chodzić na takie spotkania po oficjalnej części i rozmawiać. Nie na wykład, ale na spotkania.

Gutek18ds
10 lat temu

Co to jest AN WAY- /nie wiem jak to się pisze/

Dora 1
10 lat temu

Gutek
Najprościej mówiąc... tak czy owak...

Skalagrim
10 lat temu

AMWAY, może ten filmik ci pomoże coś zrozumieć na ich temat
www.youtube.com

Eliszeba
10 lat temu

@Skalagrim ten filmik o Amway jest stary i trochę jednak zmanipulowany, niektóre komentarze natomiast ciekawe. Ja osobiście lubię Amłejowców :) Może zbyt skupieni na dobrach materialnych, ale najczęściej fajni i ciekawi ludzie.

Skalagrim
10 lat temu

jest stary to prawda ale w paru miejscach pokazuje charakter tego przedsięwzięcia.

Sunny
9 lat temu

Jestem ciekaw czy jest w Polsce wydany "Przewodnik po kościołach i kaplicach". Oczywiście prócz krótkich opisów i adresów byłoby w nim miejsce na piękne fotografie. Są przewodniki po zabytkach, zamkach, miastach, ale nie spotkałem się z wcześniej wspomnianym wydaniem ani w wersji elektronicznej ani papierowej.

Poza tym lubię kościelną turystykę np. coroczne jeżdżenie w okresie świątecznym od kościoła do kościoła i oglądanie szopek i stroików bożonarodzeniowych.

Co jeszcze?