Dyskusja

Don Camilo
Don Camilo
10 miesiące temu

00447845393662 SMS "kaszanka, rąbanka".

Żeromski
Żeromski
10 miesiące temu

Jezus by go nie zabił, poczekałby aż mu się skończy amunicja a potem by wszystkich wskrzesił ;) a idealny chrześcijanin nie bojąc się o swoje życie podbiegłby do gościa, z bożą pomocą wyszarpnąłby mu broń i konając od licznych postrzałów wyrzuciłby broń jak najdalej licząc, że inny chrześcijanin ją teraz przejmie. Tylko, że chyba nie znam takiego idealnego chcrześcijanina :(

Łukaszek
Łukaszek
10 miesiące temu

Chciałem się jakoś odnieść do końcowego pytania Huberta.
Gdzie jest ta granica między mądrością a brakiem zaufania do Boga ?
Takim typowym przykładem braku zaufania będą na pewno przesądy, kogoś kto ich maniakalnie przestrzega nie nazwał bym ani mądrym ani przezornym. Jeśli kogoś to na prawdę interesuje to mogę rozwinąć ten temat..

Ale jeśli chodzi o takie fizyczne bezpieczeństwo to czy warto się zbroić w noże, pistolety, czy inne granaty ? Są też inne sposoby, jedni trenują karate, siłownia, starają się wyglądać groźnie i tak się zachowywać. Wszystko to w jakiś sposób odstrasza potencjalnego złoczyńce.. A można też w ogóle odciąć się od wszelkiego ryzyka i też będzie dobrze.

Nas tu jednak powinno interesować jaka jest postawa chrześcijańska.
9:18 Koheleta wydaje się coś sugerować (Lepsza jest mądrość od narzędzi wojennych,...)
Prowadzenie skromnego życia bez popisywania się drogimi rzeczami, pokojowe usposobienie, empatia, nie picie alkocholu z byle kim i byle gdzieś.
To są niektóre moje rady które uważam za słuszne. Oczywiście nie można sądzić że Bóg zawsze będzie nas chronił, każdy może się kiedyś znaleźć w nieodpowiednim miejscu i czasie.
Brakło mi niestety już znaków.

joann071
joann071
10 miesiące temu

Cześć! osobiście uważam, że jak się zachowamy w danej sytuacji decyduje takie coś jak instynkt i strach. Wielu z nas byłoby w stanie wyciągnąć broń, ale nie wiem, czy każdy byłby w stanie pociągnąć za spust? A mogą nadejść czasy, że będziemy nosić broń do Kościoła. Nie jestem zwolenniczką idei p. Chojeckiego, ale nie walczę fanatycznie z posiadaczami Broni. A co do Jezusa, myślę jak Karolina, że spełniałby wolę Ojca. Zwykli ludzie powstrzymywali też np. porywaczy samolotów i nie mam na myśli tylko 11. wrz. a na pewno byli wśród nich i chrześcijanie. A co do Huberta i sytuacji w barze, to że dziewczyna zgadza się na złe traktowanie, może wiele oznaczać, ale czasem bywa i tak, że to obcy mężczyźni mogą pomóc kobietom zrozumieć, że na niektóre rzeczy nie powinny sobie pozwalać. U nas za bardzo panuje mit, że wszystko co trzeba wynosimy z domu lub od przyjaciół. Pozdrawiam Was i wszystkich czytających. Fajne audycje robicie:D

Martin
Martin
10 miesiące temu

Hej, dzięki!

Łukaszek
Łukaszek
10 miesiące temu

Ta sprawa ma jeszcze pewien wątek . W trakcie audycji Hubert słusznie zauważył że przykazanie "nie zabijać" znaczy tak naprawde nie mordować. Różnica między zabójstwem a morderstwem jest taka że: Przykładowo rozjechanie kogoś samochodem przez nieuwagę, nawet z naszej winy jest zabójstwem.
Znaczy to że zabicie nieumyślne jest zabójstwem. Morderstwo natomiast wskazuje natomiast na celowe działanie z premedytacją. Pytanie brzmi: Czy można dokonać zabójstwa celowo np. Poprzez sądowy wyrok śmierci.
Moim zdaniem : Niewiem!

Lukszmar
Lukszmar
10 miesiące temu

Ja bym nosił ze sobą nowoczesną broń palną (pistolet). Gdyż generalnie wolę mieć więcej opcji niż mniej. Natomiast rzeczywiście ufność głównie pokładałbym w Bogu, a nie w broni. Jak to było: człowiek pociąga za spust, broń strzela, a Bóg nosi kule. To pewna przenośnia, ale o głębokim sensie. Poza tym, ja bym wcześniej przeszkoliłbym się w użyciu tej broni, ale starałbym się robić wszystko, żeby jej nie musieć użyć. I gdyby chodziło tylko o moje własne życie to bym wolał umrzeć niżeli kogoś zabić. Natomiast gdybym się znalazł w tym kościele i nie widział bym innego rozwiązania niżeli zastrzelenia tego gościa to bym to zrobił, pomimo że jestem chrześcijaninem. Takie życie, że czasem ludzie muszą zabijać. I miałbym nadzieję, że Bóg i Jezus mi to wybaczą ze względu na to że chciałym ratować innych.

Przy okazji Martinie. Karolina powiedziała w audycji, że możemy wybaczać rzeczy które przeciwko nam zostały zrobione, a nie przeciwko komuś innemu i Ty Martinie przyznałeś Karolinie rację. Tymczasem niedawno w programie Odwyk w odcinku 450 "Komu Grzechy Odpuścicie Temu Będą Odpuszczone" twierdziłeś, że w Biblii jest podstawa do tego że chrześcijanie mogą ogólnie każdemu wybaczać grzechy.

Paheu
Paheu
10 miesiące temu

Może z tym odpuszczaniem chodzi o to jak, np. kamienowali Szczepana, to krzyknął na koniec "Panie, nie licz im tego grzechu". Szczepan odpuścił swoim zabójcom, więc może i u Boga nie mieli tej winy.

Martin
Martin
10 miesiące temu

A bo, Lukszmar, o różne sprawy chodziło z tym wybaczaniem.

Karolinie chodziło o wybaczanie krzywd, które ktoś komuś wyrządził.
A ja mówiłem w odcinku o skasowaniu grzechu z konta w kwestii rozliczeń z Bogiem.

W pierwszym chodzi o "nie mam ci już tego za złe" a w drugim "Bóg cię już za to nie potępi".

Lukszmar
Lukszmar
10 miesiące temu

Ok, rozumiem, racja, dzięki.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Praca kontra Bóg

Niebezpiecznie jest pracować i się bogacić. Zwłaszcza z punktu widzenia chrześcijanina. A może w ogóle zarabianie stoi w poprzek....

Niebezpieczne związki

Program Odwyk

O związkach między katoliczką a nie-katolikiem, ateistą a chrześcijanką i tak dalej. Czy warto próbować? Czy ma to szanse? Co o tym mówi....

Ewolucja: po prostu komórka

Program Odwyk

Zanim zdecydujesz czy swoje istnienie zawdzięczasz ewolucji czy projektowi, musisz wcześniej ogarnąć z grubsza budowę komórki. W tym....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

176%

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 176% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

Odwyk wsparli

 • Z tęsknoty za chmurką

  Z tęsknoty za chmurką dał 50zł

  2018-09-24
 • Eustachy

  Eustachy dał duuużo!

  2018-09-22
 • Daniel

  Daniel dał duuużo!

  2018-09-20
 • Paweł

  Paweł dał 20zł

  2018-09-19
 • K.J.

  K.J. dał 50zł

  2018-09-17
 • Tomasz

  Tomasz dał 100zł

  2018-09-11
 • 10th

  10th dał duuużo!

  2018-09-09
 • Łukasz

  Łukasz dał 50zł

  2018-09-07
 • Patron Szczepan

  Patron Szczepan dał 50zł

  2018-09-07
 • Julka

  Julka dał 50zł

  2018-09-06
 • Eustachy

  Eustachy dał duuużo!

  2018-09-03
 • Kaziq

  Kaziq dał 50zł

  2018-09-03
I wszyscy patroni.
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: 123-966-300
Phone: +44 75 3303 2020
Email: