Don Camilo
Don Camilo
3 lata temu

00447845393662 SMS "kaszanka, rąbanka".

Żeromski
Żeromski
3 lata temu

Jezus by go nie zabił, poczekałby aż mu się skończy amunicja a potem by wszystkich wskrzesił ;) a idealny chrześcijanin nie bojąc się o swoje życie podbiegłby do gościa, z bożą pomocą wyszarpnąłby mu broń i konając od licznych postrzałów wyrzuciłby broń jak najdalej licząc, że inny chrześcijanin ją teraz przejmie. Tylko, że chyba nie znam takiego idealnego chcrześcijanina :(

Łukaszek
Łukaszek
3 lata temu

Chciałem się jakoś odnieść do końcowego pytania Huberta.
Gdzie jest ta granica między mądrością a brakiem zaufania do Boga ?
Takim typowym przykładem braku zaufania będą na pewno przesądy, kogoś kto ich maniakalnie przestrzega nie nazwał bym ani mądrym ani przezornym. Jeśli kogoś to na prawdę interesuje to mogę rozwinąć ten temat..

Ale jeśli chodzi o takie fizyczne bezpieczeństwo to czy warto się zbroić w noże, pistolety, czy inne granaty ? Są też inne sposoby, jedni trenują karate, siłownia, starają się wyglądać groźnie i tak się zachowywać. Wszystko to w jakiś sposób odstrasza potencjalnego złoczyńce.. A można też w ogóle odciąć się od wszelkiego ryzyka i też będzie dobrze.

Nas tu jednak powinno interesować jaka jest postawa chrześcijańska.
9:18 Koheleta wydaje się coś sugerować (Lepsza jest mądrość od narzędzi wojennych,...)
Prowadzenie skromnego życia bez popisywania się drogimi rzeczami, pokojowe usposobienie, empatia, nie picie alkocholu z byle kim i byle gdzieś.
To są niektóre moje rady które uważam za słuszne. Oczywiście nie można sądzić że Bóg zawsze będzie nas chronił, każdy może się kiedyś znaleźć w nieodpowiednim miejscu i czasie.
Brakło mi niestety już znaków.

joann071
joann071
3 lata temu

Cześć! osobiście uważam, że jak się zachowamy w danej sytuacji decyduje takie coś jak instynkt i strach. Wielu z nas byłoby w stanie wyciągnąć broń, ale nie wiem, czy każdy byłby w stanie pociągnąć za spust? A mogą nadejść czasy, że będziemy nosić broń do Kościoła. Nie jestem zwolenniczką idei p. Chojeckiego, ale nie walczę fanatycznie z posiadaczami Broni. A co do Jezusa, myślę jak Karolina, że spełniałby wolę Ojca. Zwykli ludzie powstrzymywali też np. porywaczy samolotów i nie mam na myśli tylko 11. wrz. a na pewno byli wśród nich i chrześcijanie. A co do Huberta i sytuacji w barze, to że dziewczyna zgadza się na złe traktowanie, może wiele oznaczać, ale czasem bywa i tak, że to obcy mężczyźni mogą pomóc kobietom zrozumieć, że na niektóre rzeczy nie powinny sobie pozwalać. U nas za bardzo panuje mit, że wszystko co trzeba wynosimy z domu lub od przyjaciół. Pozdrawiam Was i wszystkich czytających. Fajne audycje robicie:D

Martin
Martin
3 lata temu

Hej, dzięki!

Łukaszek
Łukaszek
3 lata temu

Ta sprawa ma jeszcze pewien wątek . W trakcie audycji Hubert słusznie zauważył że przykazanie "nie zabijać" znaczy tak naprawde nie mordować. Różnica między zabójstwem a morderstwem jest taka że: Przykładowo rozjechanie kogoś samochodem przez nieuwagę, nawet z naszej winy jest zabójstwem.
Znaczy to że zabicie nieumyślne jest zabójstwem. Morderstwo natomiast wskazuje natomiast na celowe działanie z premedytacją. Pytanie brzmi: Czy można dokonać zabójstwa celowo np. Poprzez sądowy wyrok śmierci.
Moim zdaniem : Niewiem!

Lukszmar
Lukszmar
3 lata temu

Ja bym nosił ze sobą nowoczesną broń palną (pistolet). Gdyż generalnie wolę mieć więcej opcji niż mniej. Natomiast rzeczywiście ufność głównie pokładałbym w Bogu, a nie w broni. Jak to było: człowiek pociąga za spust, broń strzela, a Bóg nosi kule. To pewna przenośnia, ale o głębokim sensie. Poza tym, ja bym wcześniej przeszkoliłbym się w użyciu tej broni, ale starałbym się robić wszystko, żeby jej nie musieć użyć. I gdyby chodziło tylko o moje własne życie to bym wolał umrzeć niżeli kogoś zabić. Natomiast gdybym się znalazł w tym kościele i nie widział bym innego rozwiązania niżeli zastrzelenia tego gościa to bym to zrobił, pomimo że jestem chrześcijaninem. Takie życie, że czasem ludzie muszą zabijać. I miałbym nadzieję, że Bóg i Jezus mi to wybaczą ze względu na to że chciałym ratować innych.

Przy okazji Martinie. Karolina powiedziała w audycji, że możemy wybaczać rzeczy które przeciwko nam zostały zrobione, a nie przeciwko komuś innemu i Ty Martinie przyznałeś Karolinie rację. Tymczasem niedawno w programie Odwyk w odcinku 450 "Komu Grzechy Odpuścicie Temu Będą Odpuszczone" twierdziłeś, że w Biblii jest podstawa do tego że chrześcijanie mogą ogólnie każdemu wybaczać grzechy.

Paheu
Paheu
3 lata temu

Może z tym odpuszczaniem chodzi o to jak, np. kamienowali Szczepana, to krzyknął na koniec "Panie, nie licz im tego grzechu". Szczepan odpuścił swoim zabójcom, więc może i u Boga nie mieli tej winy.

Martin
Martin
3 lata temu

A bo, Lukszmar, o różne sprawy chodziło z tym wybaczaniem.

Karolinie chodziło o wybaczanie krzywd, które ktoś komuś wyrządził.
A ja mówiłem w odcinku o skasowaniu grzechu z konta w kwestii rozliczeń z Bogiem.

W pierwszym chodzi o "nie mam ci już tego za złe" a w drugim "Bóg cię już za to nie potępi".

Lukszmar
Lukszmar
3 lata temu

Ok, rozumiem, racja, dzięki.

Zaloguj się, żeby komentować.

Kiedy nadający zaczyna nadawać swoją audycję, system automatycznie to wykrywa i wysyła powiadomienia mailem.

Jeżeli zapisałeś się i wybrałeś powiadomienie jednorazowe, twój mail zostanie automatycznie usunięty z bazy danych po wysłaniu maila. W każdym mailu razem z powiadomieniem przychodzi link dezaktywacyjny. Kiedy ci się program znudzi, kliknij tylko w link i powiadomienia się skończą.

Jeżeli podajesz swój mail po raz pierwszy, dostaniesz najpierw mail z prośbą o potwierdzenie, że to ty wypełniłeś ten formularz a nie jakiś głupi automat. Chodzi o to, żeby nikt nie dostawał przypadkiem maili, których nie chciał dostawać.

System powiadomień to nie jest serwis newsletterowy! Nie dostaniesz nigdy nic innego niż tylko powiadomienie. Żadne twoje dane nie zostają zapamiętywane i jeżeli nie korzystasz z powiadomień twój mail się usunie. Jeżeli chcesz dostawać newsletter albo inne powiadomienia, znajdziesz to wszystko w ustawieniach konta.

Ten system napisałem ja osobiście i działa w całości na moim serwerze, więc możesz być pewny, że żadna zewnętrzna firma niczego nie podgląda, nie podsłuchuje i nie czyta.

Martin Lechowicz

Nie przegap audycji!

Zostaw swój mail, a automat przyśle ci powiadomienie kiedy Izba Wytrzeźwień zacznie się na żywo.

więcej informacji...

Podobne odcinki

Praca kontra Bóg

Niebezpiecznie jest pracować i się bogacić. Zwłaszcza z punktu widzenia chrześcijanina. A może w ogóle zarabianie stoi w poprzek....

Po nagrodę

Program Odwyk

W Biblii powtarza się pojęcie nagrody. Kiedyś to pojęcie było jasne i oczywiste, ale dzisiaj myli się ludziom z zapłatą, łapówką i innymi....

Niebezpieczne związki

Program Odwyk

O związkach między katoliczką a nie-katolikiem, ateistą a chrześcijanką i tak dalej. Czy warto próbować? Czy ma to szanse? Co o tym mówi....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 85% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

85%

Odwyk wsparli

 • Pablito

  Pablito dał 120zł

  2021-10-15
 • Andrzej z Wrocka

  Andrzej z Wrocka dał 20zł

  2021-10-15
 • Lidia

  Lidia dał 50zł

  2021-10-13
 • Bart

  Bart dał 100zł

  2021-10-13
 • Anna Kustra

  Anna Kustra dał 50zł

  2021-10-13
 • Daniel

  Daniel dał 100zł

  2021-10-12
 • Zurran patronik

  Zurran patronik dał 200zł

  2021-10-11
 • Andrzej z Puław

  Andrzej z Puław dał 20zł

  2021-10-11
 • Krzysztof Borkowski

  Krzysztof Borkowski dał 25zł

  2021-10-10
 • Sebek z Krakowa

  Sebek z Krakowa dał 10zł

  2021-10-09
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: +48 736 920 087
Phone: +44 737576 4160
Email: