Don Camilo
Don Camilo
ponad rok temu

Szczęście (ang -joy; hisz. - gozo) - w przeciwieństwie do radości (ang. - happiness; hisz. - felicidad) - jest przekonaniem, postawą, a nie - emocją; jest ciągłe, a nie - sporadyczne. Wydaje mi się też, że nie jest stopniowalne i nie zmienia wyraźnie swego natężenia. Inną cechą szczęścia jest to, że nie zależy od czynników zewnętrznych (zły dzień w pracy, problemy zdrowotne, itd).
U chrześcijanina przyczyną szczęścia jest zrozumienie i wiara w to, co się przyjęło od Jezusa. U osoby niewierzącej szczęście może się chyba pojawić dopiero po tym jak pogodzi się ona z rzeczywistością, naturą świata w którym żyje i zaakceptuje swoje miejsce w tym świecie. Być może nie jest to warunek wystarczający ale na pewno konieczny.

Co do koronawirusa: jedyna "ale", jakie mam do ignorantów to to, że mając wywalone na środki bezpieczeństwa, mogą pomóc skrócić życie innych. Powie se taki "młody jestem, odleżę kilka dni, i będzie dobrze, a to, że na jakiegoś starucha w sklepie nakaszlę i się przekręci to trudno - przynajmniej się ZUS odciąży".

Martin
Martin
ponad rok temu

No fakt, i to samo dotyczy każdej innej choroby i zachowań. I nie tylko choroby: ci co mają wywalone na ograniczenia prędkości na drodze, pomagają skracać życie innym.

Ale o ile namawiam do tego, żeby trzymać sensownych zasad na drogach dla dobra innych, to już nie jestem pewny czy dla dobra innych powinniśmy wszyscy chodzić całe życie w masce i myć ręce do 5 minut.

Tak czy owak, ja tu mówię o postawie wobec tego wszystkiego, nie o zachowaniach. Nie przejmowanie się specjalnie pojawieniem się kolejnego z setek już istniejących wirusów, nie znaczy że trzeba zwiększać szansę swoje i wszystkich na zakażenie. No bo po co leżeć z gorączką jak można stać bez gorączki?

Wiadomo.

Nieszczęście całej histerii polega na tym, że ta epidemia może się nigdy nie skończyć. Może to paradoksalne, ale ludzkość dlatego nie wyginęła z powodu grypy, bo z powodu powszechnego zarażania się populacja nabiera zbiorowo odporności. Staje się silniejsza. Boję się, że obrona za pomocą uciekania i izolacji, w dalszej perspektywie przyniesie daleko gorsze skutki niż nie robienie nic. Zresztą już przyniosło.

No ale mniejsza z tym. Ja mówię tylko o tym, żeby się nie bać. Ale rozsądek oczywiście zachowywać.

Don Camilo
Don Camilo
ponad rok temu

Władze nie każą chodzić w maskach, a mycie rąk co 5 minut to taka sama kompulsja (OCD), jak sprawdzanie co chwilę czy zamnęło (wlkp. - zakluczyło) się drzwi.
Ja akurat mam do COVID19 podejście podobne, jak pan latynos śpiewający poniżej.
www.youtube.com
Pozytywnie, durowo ale z rozwagą i względem na innych.

Zaloguj się, żeby komentować.

Kiedy nadający zaczyna nadawać swoją audycję, system automatycznie to wykrywa i wysyła powiadomienia mailem.

Jeżeli zapisałeś się i wybrałeś powiadomienie jednorazowe, twój mail zostanie automatycznie usunięty z bazy danych po wysłaniu maila. W każdym mailu razem z powiadomieniem przychodzi link dezaktywacyjny. Kiedy ci się program znudzi, kliknij tylko w link i powiadomienia się skończą.

Jeżeli podajesz swój mail po raz pierwszy, dostaniesz najpierw mail z prośbą o potwierdzenie, że to ty wypełniłeś ten formularz a nie jakiś głupi automat. Chodzi o to, żeby nikt nie dostawał przypadkiem maili, których nie chciał dostawać.

System powiadomień to nie jest serwis newsletterowy! Nie dostaniesz nigdy nic innego niż tylko powiadomienie. Żadne twoje dane nie zostają zapamiętywane i jeżeli nie korzystasz z powiadomień twój mail się usunie. Jeżeli chcesz dostawać newsletter albo inne powiadomienia, znajdziesz to wszystko w ustawieniach konta.

Ten system napisałem ja osobiście i działa w całości na moim serwerze, więc możesz być pewny, że żadna zewnętrzna firma niczego nie podgląda, nie podsłuchuje i nie czyta.

Martin Lechowicz

Nie przegap audycji!

Zostaw swój mail, a automat przyśle ci powiadomienie kiedy Izba Wytrzeźwień zacznie się na żywo.

więcej informacji...
Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 56% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

56%

Odwyk wsparli

 • Marcin

  Marcin dał 10zł

  2021-12-08
 • Damian

  Damian dał 5zł

  2021-12-08
 • Adrian ze Skoczowa

  Adrian ze Skoczowa dał 50zł

  2021-12-07
 • Sylwek

  Sylwek dał 10zł

  2021-12-05
 • Gall

  Gall dał 25zł

  2021-12-05
 • Don Camilo

  Don Camilo dał 50zł

  2021-12-05
 • Kamil

  Kamil dał 200zł

  2021-12-04
 • Sebek z Krakowa

  Sebek z Krakowa dał 20zł

  2021-12-04
 • Ola

  Ola dał 25zł

  2021-12-04
 • Marcin

  Marcin dał 200zł

  2021-12-04
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: +48 736 920 087
Phone: +44 737576 4160
Email: