Dyskusja

Don Camilo
Don Camilo
6 miesiące temu

Szczęście (ang -joy; hisz. - gozo) - w przeciwieństwie do radości (ang. - happiness; hisz. - felicidad) - jest przekonaniem, postawą, a nie - emocją; jest ciągłe, a nie - sporadyczne. Wydaje mi się też, że nie jest stopniowalne i nie zmienia wyraźnie swego natężenia. Inną cechą szczęścia jest to, że nie zależy od czynników zewnętrznych (zły dzień w pracy, problemy zdrowotne, itd).
U chrześcijanina przyczyną szczęścia jest zrozumienie i wiara w to, co się przyjęło od Jezusa. U osoby niewierzącej szczęście może się chyba pojawić dopiero po tym jak pogodzi się ona z rzeczywistością, naturą świata w którym żyje i zaakceptuje swoje miejsce w tym świecie. Być może nie jest to warunek wystarczający ale na pewno konieczny.

Co do koronawirusa: jedyna "ale", jakie mam do ignorantów to to, że mając wywalone na środki bezpieczeństwa, mogą pomóc skrócić życie innych. Powie se taki "młody jestem, odleżę kilka dni, i będzie dobrze, a to, że na jakiegoś starucha w sklepie nakaszlę i się przekręci to trudno - przynajmniej się ZUS odciąży".

Martin
Martin
6 miesiące temu

No fakt, i to samo dotyczy każdej innej choroby i zachowań. I nie tylko choroby: ci co mają wywalone na ograniczenia prędkości na drodze, pomagają skracać życie innym.

Ale o ile namawiam do tego, żeby trzymać sensownych zasad na drogach dla dobra innych, to już nie jestem pewny czy dla dobra innych powinniśmy wszyscy chodzić całe życie w masce i myć ręce do 5 minut.

Tak czy owak, ja tu mówię o postawie wobec tego wszystkiego, nie o zachowaniach. Nie przejmowanie się specjalnie pojawieniem się kolejnego z setek już istniejących wirusów, nie znaczy że trzeba zwiększać szansę swoje i wszystkich na zakażenie. No bo po co leżeć z gorączką jak można stać bez gorączki?

Wiadomo.

Nieszczęście całej histerii polega na tym, że ta epidemia może się nigdy nie skończyć. Może to paradoksalne, ale ludzkość dlatego nie wyginęła z powodu grypy, bo z powodu powszechnego zarażania się populacja nabiera zbiorowo odporności. Staje się silniejsza. Boję się, że obrona za pomocą uciekania i izolacji, w dalszej perspektywie przyniesie daleko gorsze skutki niż nie robienie nic. Zresztą już przyniosło.

No ale mniejsza z tym. Ja mówię tylko o tym, żeby się nie bać. Ale rozsądek oczywiście zachowywać.

Don Camilo
Don Camilo
6 miesiące temu

Władze nie każą chodzić w maskach, a mycie rąk co 5 minut to taka sama kompulsja (OCD), jak sprawdzanie co chwilę czy zamnęło (wlkp. - zakluczyło) się drzwi.
Ja akurat mam do COVID19 podejście podobne, jak pan latynos śpiewający poniżej.
www.youtube.com
Pozytywnie, durowo ale z rozwagą i względem na innych.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Memento mori

Program Odwyk

Filozofia, żeby żyjąc pamiętać o śmierci, nie wzięła się z Biblii. Można ją znaleźć w wielu kulturach, ale z czy Biblią jej po drodze?....

Kiedy najlepiej umrzeć?

Program Odwyk

Brittany Maynard skróciła sobie życie. Co wywołało na nowo dyskusję o eutanazji. Jedni za, drudzy przeciw, a mnie interesuje jak Biblia....

Czy dzieci idą do nieba?

Program Odwyk

A dokładniej: czy nieochrzczone dzieci idą do nieba? Właściwie to ten odcinek mógłby trwać 30 sekund, ale wtedy byłby zupełnie....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

42%

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 42% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

Odwyk wsparli

 • piotrek

  piotrek dał 100zł

  2020-09-22
 • Mirosław

  Mirosław dał duuużo!

  2020-09-20
 • Michał

  Michał dał 10zł

  2020-09-20
 • Andrzej

  Andrzej dał 50zł

  2020-09-19
 • Agent

  Agent dał 5zł

  2020-09-19
 • kubik zimnej wody brutto

  kubik zimnej wody brutto dał 25zł

  2020-09-19
 • Michał

  Michał dał 25zł

  2020-09-19
 • Wojtek

  Wojtek dał 25zł

  2020-09-19
 • Kaziq

  Kaziq dał 100zł

  2020-09-19
 • Jarek z Torunia

  Jarek z Torunia dał 5zł

  2020-09-18
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: +48 736 920 087
Phone: +44 737576 4160
Email: