Hubert: Wywiad z praktykującą katoliczką cz.2

11 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
63min

Ciąg dalszy wywiadu z Anią - praktykującą katoliczką. Dzisiaj porozmawiamy o tym, dlaczego Ania wybrała swoją religię i co ją przekonuje, że to co robi podoba się Bogu. Porozmawiamy też o sprzecznościach między nauczaniem Kościoła Katolickiego a Biblią.

Dyskusja

Ella
11 lat temu

Tak sobie pomyślałam, że to jest bardzo ludzka cecha chcieć przeżywać silne emocje. Pamiętam jeszcze telefony Crzszmana na "Wieczorach" i jego komentarze o tym, że tutaj coś czuje, a tam nie czuje i tym czuciem się kierował.
Ustaliliśmy już, że podejście typu faryzeusze nie podobało się Jezusowi. Ale Jemu nie podobała się przesada faryzeuszy, którzy uparcie rozkminiali Pismo, a nie dostrzegali tego, co się wokół nich dzieje.
Myślę, że podejście emocjonalne też się Jezusowi by nie podobało. Nie o to chodzi, żeby dostarczyć sobie silnych przeżyć. Tu przewagę miałyby religie wschodu z ich stopniami medytacji. Myślę, że jeżeli wiara w Boga miałaby się przejawiać spektakularnymi medytacjami dostarczającymi silnych przeżyć, to zadbałby o to, żeby Jego były NAJ.
Najbardziej skłaniałabym się, aby zastosować kryterium: "po owocach ich poznacie" i tym się kierować. To znaczy, że jeżeli ludzie są życzliwi, radośni, otwarci, nakarmią, pocieszą, wesprą, pomogą, to oni właśnie są tymi, którzy są najbliżej Jezusa.
Jak to się ma do Kościołów? Nijak. Znów można zacząć od początku obrzucanie się negatywnymi przykładami i udowadnianie, czyja racja jest tą.

Sebeq
11 lat temu

Nie zgodzę się co do piekła. Jezus wielokrotnie opisywał to miejsce również w przypowieściach jako realne miejsce cierpienia. Nie myśląc w średniowiecznych stereotypach jest to miejsce w którym "ateista" wybrał życie z demonami w oddaleniu od Boga, więc raczej z tego wynikają te wieczne męki. Pytaniem jest, po co Jezus by o tym mówił w ten sposób jeśli by to nie istniało?

Co do jednego się zgodzę z Anią, że Twój przekaz ewangelii był pozbawiony Ducha. Treść poprawna aczkolwiek, wiem z praktyki, że takie luźne przedstawienie kwestii tego czy uwierzysz w Jezusa nie brzmi wiarygodnie.

Inna sprawa, że katolicy w ogóle nie wiedzą na czym ono polega.

Przed każdorazowym wytłumaczeniem tego jak i po co Jezus stał się człowiekiem warto prosić Ducha Świętego o pomoc bo inaczej ludzie zareagują tak jak Ania.

Hubert Sebesta
11 lat temu

@Sebeq co do głoszenia ewangelii, całkowicie się zgadzam. Zawsze przed tym trzeba prosić DŚ, bo inaczej będziemy się opierali tylko na swoich umiejętnościach interpersonalnych.
Tutaj nie było na to czasu, więc wyszło jak wyszło :)

Co do piekła tak jak powiedziałem, to jest tylko moja teoria.
To jest sprawa już w ogóle trzeciorzędowa.
Fakt jest taki, że ci co są z Bogiem po śmierci trafiają do wspaniałego miejsca, a cała reszta ma przerąbane nie ważne w jakiej formie.
Moje przekonanie na ten temat bierze się z całej Biblii „karą za grzech jest śmierć”
A jezioro siarki i ognia to sposób egzekucji z nieodwołanymi konsekwencjami. „ogień ich nie gaśnie” tak jak to miało miejsce przy opisywaniu Sodomy i Gomory.
Cała reszta wyobrażenia piekła bierze się z objawienia Jana i przypowieści Jezusa.
No więc nie można ich traktować dosłownie (wizji, porównawczych historyjek).
W ten sposób też tłumaczę sobie co się stanie z ludźmi którzy nigdy nie mieli szansy usłyszeć ewangelii. Może kiedyś nagram o tym odcinek, tylko tak jak mówię to jest temat trzeciorzędowy na który szkoda czasu.

Robert B
11 lat temu

Co to by był za Bóg, który by pozwalał na wieczne cierpienia?
O ile ktoś świadomie wybrał to jeszcze można by było to wytłumaczyć. Co z ludźmi, którzy nigdy nie słyszeli o Bogu i Jezusie, mieliby mieć przechlapane, tylko z powodu miejsca urodzenia?

Nike
11 lat temu

Co do objawień, takich jak np. to siostry Faustyny itd.
Jezus po zmartwychwstaniu przebywał co prawda jakiś czas z uczniami, ale potem wstąpił do Ojca i powiedział, że wróci dopiero wtedy, gdy nastanie Jego Królestwo przy końcu czasów.
"W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem." Jana 14, 2-3.
Po to dał Pocieszyciela Ducha świętego, żeby nas wszystkiego nauczył i przypomniał Jego słowa:
"Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze -Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie." Jana 14, 16-17.
"A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba." Łukasza 24,51
Duch Święty jest tym, który komunikuje nas z Jezusem i Bogiem Ojcem, dlatego możliwość ukazywania się Jezusa w ciele przed końcem czasów nie jest sugerowana w biblii. Przekonanie ludzi, że tak może być nie pochodzi z Pisma świętego tylko z osobistych przemyśleń i przeżyć osób.

Ella
11 lat temu

"Co z ludźmi, którzy nigdy nie słyszeli o Bogu i Jezusie, mieliby mieć przechlapane, tylko z powodu miejsca urodzenia?"
To pytanie powtarza się bez przerwy. Dotyczy również dzieci, które nie zdążyły uwierzyć, bo umarły zanim były w stanie pojąć.
Są tacy wystraszeni ludzie, którzy nikomu i niczemu nie ufają, starają się więc zabezpieczyć na wypadek każdego gdyby i jeśli. Wiara to coś więcej. Trzeba umieć zaufać Bogu, że On się o wszystkich właściwie zatroszczył, tylko może nie uznał za słuszne poinformować nas o każdym rozwiązaniu szczegółowo.
"Co to by był za Bóg, który by pozwalał na wieczne cierpienia? "
To cudnie, że potrafisz innym wybaczyć i nie domagasz się dla nich kary w postaci wiecznych cierpień. A Bóg jest najlepszy. Lepszego nie ma. Skoro wysłał Swojego Syna, aby ten oddał za nas życie, to chyba jest godny zaufania, wiary i miłości.
"Stare babcie nie mają świadomości"- powiedziała Ania. Tak Aniu, te z zaawansowaną demencją mają już bardzo mało świadomości.:-)))

zuzel
11 lat temu

Co do piekła, to się zgadzam z Hubertem i dodam, że doszedłem do takiego samego wniosku niezależnie.
A co do luźnego tłumaczenia na czym polega zbawienie, to nie mam pojęcia o co chodzi w tym, że jest "bez Ducha". Może po prostu do jednych ludzi ewangelia dociera lepiej wypowiadana z poważną miną, a do innych bardziej na luzie. Wnioskuję to stąd, że chyba należę do tych drugich.
Zresztą tak się właśnie zainteresowałem Odwykiem. Byłem przyzwyczajony do księży i takiego klimatu jak w kościele, a tu naraz patrzę, a ktoś opowiada o Bogu na luzie i po ludzku. I od tego czasu człowiek gadający normalnie wydaje mi się bardziej wiarygodny, bo nikogo nie udaje. Jak Martin zacznie prowadzić Odwyk w sutannie, to przestanę słuchać :)

Łukasz Kotowski
11 lat temu

A Ja za to cieszę się, że Hubert powiedział Ani o Ewangelii. Nie widzę problemu, że nie pomodlił się, aby Duch zadziałał przez Niego i przez te słowa.
Dla Ducha raczej to nie problem i jeżeli Bóg będzie chciał to użyje tej sytuacji by Anię zbawić. Co do treści, także super, było o stanie człowieka, grzechu, potrzebie jakoś naprawienia sytuacji oraz śmierć Jezusa jako ofiara. Należy tylko dodać, że zbawienie jedynie przez wiarę.

Może Ania pierwszy raz w życiu usłyszała Ewangelię, dlatego myślę, że Hubert zrobił dobrze.

Po drugiej części jeszcze wyraźniej widzę jak krk wpaja zupełnie fałszywy obraz Stwórcy a jak pokazują objawienia to i siły duchowe mają duży w tym udział.

Tutaj nie chodzi tak jak chce widzieć Ania, że objawienia są uzupełnieniem Biblii i historią ciągniętą dalej. Jak Nika pokazała gdyby tak był to wtedy Bóg by sobie przeczył ponieważ do kontaktu mamy Ducha Świętego-jasno i wyraźnie to widać.

Jak chcemy patrzeć na owoce tych objawień to zobaczmy.
Ludzie odrzucają Ewangelię na „inną” czyli zbawienie przez uczynki, odrzucają ofiarę Jezusa, odrzucają Biblię, nazywają dobro złem a zło dobrem-patrz przykazania a praktyki w krk.

Marcin
11 lat temu

Ale bym się uśmiał jakby do jakiegoś "świętego miejsca" przyszedł ktoś i powiedział won demonie i święte miejsce przestałoby uzdrawiać. Chociaż ja bardziej wierzę, że w wielu takich przypadkach to nie sprawka demonów a uzdrawia wiara ludzi. Tak samo w tych wszystkich zmianach hostii itd to zmienia wiara ludzi. Tylko oczywiście nie potwierdza to monopolu kk jako jedynej instytucji która zapewnia drogę do zbawienia.
Świadomi chrześcijanie to chyba większe zagrożenie dla kk (czy jakiegokolwiek kościoła) niż ateiści czy ruchy new age.

Nie zgodzę się z teorią Huberta to się kłóci z Bożym Miłosierdziem. Nie wiem jak to jest rozwiązane ale na pewno jakoś jest choćby o zgrozo reinkarnacją albo będą sądzeni według prawa naturalnego, nie wiem. Na pewno nie zgodzę się z tym że Bóg unicestwia ich dusze.

Dwa tysiące lat temu akurat w takim czasie jaki trzeba, to było genialne.

Karolina
11 lat temu

Ten wywiad mógłby być świetnym przykładem na to, w jakiej atmosferze można ze sobą rozmawiać, dyskutować, mając różne stanowiska w jakiejś kwestii. Próbować się zrozumieć, SŁUCHAĆ wzajemnie. Często w trakcie tłumaczenia komuś swojej racji można zauważyć własne braki i pojawi się chęć uzupełnienia,a to czasem początek zupełnie nowej drogi...:) W KrK standardowi "wyznaniowcy" mają na tyle osłabioną osobistą relację z Bogiem (przez to, że kościół ma głównie funkcje urzędowe i obrzędowe) ,że trzeba to wzmacniać pseudomistycyzmem, tj.: figurki,obrazki,objawienia,relikwie,całuny,różańce,inne gadżety,czy dewocjonalia. I rzeczywiście to wszystko wypełnia jakąś lukę w całej konstrukcji i mocuje w niej ludzi, dając im możliwość doświadczania "prawdziwego życia wiarą". Stąd też podział na sacrum i profanum. Stąd "uczuciowość religijna" i wynikające z niej mocne przeżycia mistyczne u silnie zaangażowanych osób. A na początku było przecież Słowo. I wystarczało Słowo. Bo dana od Jezusa Ewangelia powinna wystarczać i nie sądzę, żeby miał co kilkaset lat się pojawiać i ją uzupełniać. A katechizm KK i różne nakazy od objawiających się postaci to jest trochę jak errata do PŚ.

Mariusz1
11 lat temu

@Aniu
Ja tez jestem katolikiem ale
mowisz ze faustynie obraz sie nie podobal Jezusa

a jedno z proroctw o jezusie mowi tak:
"Nie miał On wdzięku ani też blasku,
aby na Niego popatrzeć,
ani wyglądu, by się nam podobał. "

biblia.deon.pl
wiec chyba obraz z Jezusem powinien byc brzydki wlasnie.

a w wygladzie po zmartwychwstaniu Apokalipsa mowi ze ma biale wlosy i czerwone oczy jak plomien ognia.....

osobiscie nie widzialem takiego wizerunku

tomek
11 lat temu

Można by się zastanowić dlaczego mamy tylko 2 procent świadomych katolików?

Sebeq
11 lat temu

Mariusz, czemu sam Bóg miał by objawiać się i przecząc sam sobie mówić o malowaniu jego podobizn w celach kultu?

Lepiej pokładać nadzieję w słowie potwierdzonym całą historią Izraela czy przekazom mistyczki która jak sama twierdziła cierpi za grzechy innych ludzi ku ich zbawieniu?

Mam nadzieję, że świadomi katolicy czytają rzeczy typu "dzienniczek" i wiedzą co jest tam napisane jednocześnie są świadomi sprzeczności tego przekazu z Biblią.

Bo dla mnie jest to właśnie definicja świadomego katolika.

Reszta to nie świadomi którzy próbują to sobie jakoś tłumaczyć tak jak Ania oraz ci którzy wierzą bo taka jest tradycja.

aleks
11 lat temu

Ludzie w kk często uzasadniają kwestię,że Maria wysłucha i spełnia prośby,i dlatego modlą się,,przez Marię do Boga''(cyt.Ani)
Podobnego uzasadnienia używali też Izraelici w Biblii którzy kierowali modły do królowej niebios nie przestając wierzyć w Boga.
W Księdze Jeremiasza 44,16-23 jest napisane; W sprawie o której mówiłeś do nas w imieniu Pana,nie będziemy ciebie słuchali
Raczej chętnie uczynimy wszystko,co ślubowaliśmy,i będziemy spalać kadzidło królowej niebios i wylewać dla niej ofiary z płynów,jak to czyniliśmy i my, i nasi ojcowie,nasi królowie i nasi książęta w miastach Judy i na ulicach Jeruzalemu, a mieliśmy chleba do syta,byliśmy szczęśliwi i nie zaznawaliśmy złego.
A jak Izraelici zaprzestali tego typu praktyk to cyt.wszystkiego nam brakuje i giniemy od miecza i głodu.
Nie zdawali sobie sprawy że właśnie te praktyki ściągnęły na nich klątwę i zniszczenie kraju.

Czy podobnie nie dzieje się na naszym polskim ,,podwórku''?

Mam nadzieję że po wywiadzie z Hubertem Ania zacznie dokładnie czytać Biblię i odkrywać prawdę w niej zawartą.

Nike
11 lat temu

Istnieje legenda,w którą wierzą katolicy, że Maria została wzięta do nieba z ciałem podobnie jak Henoch i Eliasz, ale Biblia nic takiego nie mówi.
@5 Jezus przyjdzie w ciele dopiero w czasach ostatecznych: Uczniowie myśleli że to nastąpi jeszcze za ich życia dlatego Jezus tak im tłumaczył:

"Wtedy jeśliby wam kto powiedział: "Oto tu jest Mesjasz" albo: "Tam", nie wierzcie! Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych. Oto wam przepowiedziałem. Jeśli więc wam powiedzą: "Oto jest na pustyni", nie chodźcie tam!; "Oto wewnątrz domu", nie wierzcie!
Albowiem jak błyskawica zabłyśnie na wschodzie, a świeci aż na zachodzie, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Gdzie jest padlina, tam się i sępy zgromadzą. Zaraz też po ucisku owych dni słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku; gwiazdy zaczną padać z nieba i moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wówczas ukaże się na niebie znak Syna Człowieczego, i wtedy będą narzekać wszystkie narody ziemi; i ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłokach niebieskich z wielką mocą i chwałą. "
Mat. 24, 23-30
P.św. mówi wiec o fałszywych cudach

Hubert Sebesta
11 lat temu

Dokładnie tak, fałszywe cuda, odstępcza nauka, zamieszanie itd.
Zaczyna mi to coraz bardziej śmierdzieć i nie nazwę rzeczy po imieniu bo aż strach to powiedzie na głos...

Trzeba pamiętać, że w tej instytucji są też zagubieni ludzie, do których trzeba podejść z miłością, z krytykowania nic dobrego nie wychodzi.
Ci ludzie chcą się podobać Bogu i dla tego co niedziele biegają do kościoła, trzeba zrobić wszystko, żeby tą chęć ukierunkować na coś innego.

Kamilkalisz
11 lat temu

Zaskoczony jestem tym Hubert, że uważasz że w jeziorze ognia i siarki ktos wreszcie sie wypali i nie cierpi wiecznie. W Obj. 14,11 jest uzyte słowo znaczace tak samo na wieki wieków jak w zyciu wiecznym. Człowiek żyje wiecznie... zależy tylko gdzie... Pozdrawiam :)

Rafał F1
11 lat temu

@Hubert Sebesta
Piszesz "Dokładnie tak, fałszywe cuda, odstępcza nauka, zamieszanie itd."
Hubercie, nie ma większego zamieszania niż to które panuje w protestantyzmie gdzie jest tyle interpretacji Biblii ilu jest protestantów. Każdy bowiem protestant interpretuje Biblię zgodnie z własnym widzi mi się czego skutkiem jest kompletny chaos doktrynalny.

Ella
11 lat temu

Rafał, i dobrze, że jest chaos. Słyszałeś coś o burzy mózgów? Właśnie na tym polega wiara w Boga żywego. Nie należy dążyć do jedności, a cały czas szukać, uczyć się od innych, sprawdzać, czy mamy dobry kurs i wsłuchiwać się w odpowiedzi Boga skierowane właśnie do mnie.
Wsiąść na łódkę i kazać się wieźć jest bardzo ryzykowne. Znasz się na tym, że łódka najlepsza, a firma najbezpieczniejsza i Ciebie, a nie swój interes ma na uwadze?

Sebeq
11 lat temu

Może i chaos jest fajny ale gdzie niby w protestantyzmie masz chaos doktrynalny? Nie wiesz o czym mówisz i próbujesz zabłysnąć?

Nauka Jezusa dotycząca zbawienia jest niezmienna bo wynika wprost z Biblii.

Chaos to jest w KRK gdzie trzeba było zrobić generalny remont podczas soboru watykańskiego II wywracając wszystko do góry nogami bo cywilizacja poszła do przodu.

Albo jaki chaos sprawia nauka o piekle dla dzieci nieochrzczonych które umarły. I nagła zmiana zdania papieża na ten temat kilka lat temu?

zuzel
11 lat temu

Dlatego lepiej słuchać w pierwszej kolejności Jezusa, który brał (pewnie nieochrzczone) dzieci i stawiał je za wzór. A dorosłym mówił że żeby się dostać do nieba, muszą się stać jak dzieci.

No ale co to za wzór, który nadaje się tylko do tego, żeby go wrzucić do piekła. Coś tu nie pasuje.

A o zmianie zdania papieża to nie słyszałem, ale jeśli tak jest, to zawsze to jakaś pozytywna informacja.

Rafał F1
11 lat temu

@19. Ella
Piszesz " Słyszałeś coś o burzy mózgów? Właśnie na tym polega wiara w Boga żywego. Nie należy dążyć do jedności"

Czyli uważasz, że Chrystus powiedział:

"Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby była burza mózgów miedzy nimi"

a nie

"Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; 21 aby wszyscy stanowili jedno..." J 17,20

Pisząc takie słowa Ellu kompromitujesz nie tylko siebie ale także fałszywą religię (protestantyzm) której zapewne jesteś wyznawczynią a która daje Ci prawo do interpretowanie Biblii zgodnie z własnym widzi mi się.

Grabix
11 lat temu

@Rafał F
- "gdzie jest tyle interpretacji Biblii ilu jest protestantów" - w KK jest podobnie, każdy człowiek generalnie ma swoją własną wizję.

- "skutkiem jest kompletny chaos doktrynalny" - nie ma czegoś takiego jak "chaos doktrynalny", są tylko różne poglądy różnych ludzi, którzy szukają Boga i żyją w zgodzie ze swoim sumieniem i zrozumieniem. Koncepcja, że musi być jakaś "doktryna", która zdefiniuje każdy jeden aspekt wiary i z którą nawet nie będzie można polemizować argumentami tylko trzeba będzie zaakceptować na podstawie autorytetu, jest błędna i w zgubna.
Jeśli wielu zaakceptuje taką koncepcję, to jeśli ten, który ustala doktrynę się pomyli, wszyscy pójdą na dno, a każdy odpowiada sam za siebie. Dlatego każdy powinien żyć tak jak sam rozumie, że Bóg od niego wymaga.

Łukasz Kotowski
11 lat temu

Jako, że komuś może będzie się chcieć czytać wszystkich postów pod wcześniejszym odcinkiem to postaram się podsumować, do czego już doszliśmy.
Tak, więc Rafał F lubisz pisać o protestantach nie mając, choć trochę wiedzy, czym protestantyzm jest z definicji lub w co protestanci wierzą, co udowadniałeś wielokrotnie.

Dalej, odrzutach autorytet Biblii za to trzymasz się nauki, tradycji starszych.

Zupełnie nie odnosisz się do tego, o czym jest odcinek, za to z uporem maniaka piszesz o „jedności” w krk, choć w żaden sposób nie argumentujesz, że nauki tej religii są zgodne z biblijnymi naukami, czyli po prostu czy mają cokolwiek wspólnego z Bogiem i Jego wolą.

A jeżeli mówisz o kompromitacji, fałszywej religii to pokaż nam, że umiesz myśleć samodzielnie i poza rzucaniem frazesów pokaż, w czym jest błąd w rozumowaniu. Po prostu wybierz sobie temat i udowodnij, że krk głosi „zdrową” naukę w przeciwieństwie do rebeliantów, buntowników-hehe.
Pokaż, że prawda nie uciekła wraz z ludźmi opuszczającymi organizację zwaną kościołem katolickim.

Pozdrawiam

gerald1972
11 lat temu

Witam wszystkich po niedługim, ale zasłużonym i ciężko zapracowanym odpoczynku

Niby lepiej ludzi nie obrażać, aby potem nie trzeba było przepraszać, no, ale jak się rzekło „S” to i rzec trzeba „P” zwłaszcza, jak się jest dużym chłopcem i fochów się nie strzela

Pierwsze słowa kieruję do Roberta Bidasa
Wybacz, że tak paskudnie Cię potraktowałem
Wytłumaczenia na moje zachowanie nie ma, oprócz takiego, że paskudny jestem, więc tłumaczył nie będę, ale przepraszam Cię.

Paskudny jestem i mam nadzieje to zmienić, bo gdybym nadziei na zmianę nie miał to siedziałbym co tydzień w kościółku, a nie na Odwyku.
W sumie miło usłyszeć, że ludzie bronią innych ludzi bez względu na konsekwencje dla siebie.
Dobre są ludzie. Też

Chciałem również przeprosić Ciebie Voitas, że doprowadziłem Cię do stanu wrzenia.
Może wilkiem w owczej skórze to nie jestem (chyba), ale ludzi do szału doprowadzać umiem.
To fakt

Natomiast Hubert zachował się cudnie za co mu oficjalnie dziękuję, bo to duża sztuka być obrażonym, nieprzeproszonym, samemu z siebie wybaczyć i jeszcze bronić winowajcy czyli mnie, geralda
Wszystkim takiej postawy życzę

Sobie zwłaszcza

I pozostałych Was też przepraszam za wulgaryzmy me.

Ella
11 lat temu

Drogi Rafale, wiesz dlaczego nie zawstydzę się pomimo tego, że próbujesz mi wmówić, iż się skompromitowałam? Dlatego, że to w co wierzę jest moje własne, dlatego, że nad tym się zastanawiam, czytam Biblię, pytam Boga, daję się Mu prowadzić i jestem przekonana o słuszności moich przekonań.
Cytujesz mnie nieskończonym wycinkiem, żeby zniekształcić sens wypowiedzi. Moim zdaniem ludzie, którzy właściwie interpretują Biblię są prawdziwą jednością w Chrystusie, bo łączy ich wiara w Jezusa i miłość do drugiego człowieka. To nie chodzi o jedność na zasadzie połapać i wrzucić do jednego worka. Jeżeli wyznajesz Jezusa jako odkupiciela to wiesz, że nie masz oddawać czci opłatkowi, nie masz się spowiadać co chwila, nie potrzeba więcej ofiar, bo jest jedna ofiara, a twierdząc inaczej dewaluujesz jej wartość.
I błąd mój drogi, nie jestem Ewangeliczką i nigdy nie byłam. Byłam Katoliczką i nie wypisałam się z KRK, chociaż znaczy to dla mnie tyle, że płacę podatki na KRK. Natomiast nie zgadzam się z postawą tego Kościoła. Wyobrażasz sobie, że w Niemczech mogłam otrzymać rozgrzeszenie pomimo tego, że od 26 lat żyję z mężczyzną, z którym nie mogłam wziąć ślubu w KRK? A Ty twierdzisz, że KRK to jedność. Jedności trzeba w Bogu, a nie w tworze ludzkim.

gerald1972
11 lat temu

Ella luz
Ja zawsze Cię obronię
Mimo różnic
Nikt Ci nie podskoczy:)
Oprócz mnie oczywiście:)

Ella
11 lat temu

Żartujesz Gerald, a ja na poważnie. Bóg mnie ma w swojej opiece i jestem pod najlepszą opieką pod słońcem. Kto się z tym nie zgadza? Każdym z nas Bóg się opiekuje. Czy może ktoś uważa, że Bóg dopuścił, aby rodzili się ludzie na stracenie?

gerald1972
11 lat temu

Nie żartuję
Z wiary nigdy
Nie dopuscił
Bo Bóg to nie żartowniś
I moim zdaniem wszystkim wybaczy
Wszystko
Byle uwierzyli
Bo jak uwierzą to lepsi będą
A jak lepsi będą
To dobrze

Robert B
11 lat temu

Witaj Geraldzie, nie masz za co przepraszać ja się tam nie gniewam.
Cieszę się, ze wróciłeś.

Mi Bóg dał odczuć kiedyś taką myśl, Dopóki On jest ze mną nic mi nie grozi. Bo kto jest od Niego większy?

Rafale obecny kościół ma obecnie wiele wspólnego z faryzeuszami, myślisz że jakby teraz przeszedł Jezus na ziemię to ktokolwiek z hierarchii KK by mu uwierzył.
Mt 15, 79
7 Obłudnicy, dobrze powiedział o was prorok Izajasz:
8 Ten lud czci Mnie wargami,
lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.
9 Ale czci mnie na próżno,
ucząc zasad podanych przez ludzi».

To pokazuje jak KK uczy o Bogu, masz, spowiedź, modlitwy z książeczki. Nic od siebie, wszystko wtóre i oklepane. Gdzie w tym jest relacja z Bogiem?

Kamilkalisz
11 lat temu

Bez sensu jest odbijanie piłeczki miedzy katolikami a protestantami... katolik ma problem, wierzy w łanczuszek omylnych ludzi którzy dopisali do wiary wiele baśni którymi łechcą ucho ludziom uwazajacych sie za chrzescijan a niestety nimi nie bedac ... i nie jest to osądzanie tylko fakt. Bo nauczanie ze nie trzeba w zyciu miec momentu nawrócenia a tylko kultywowac religie to błąd. Nie mamy kultywowac ani praktykowac religii a mieć relację z żywym Bogiem. Protestanci to nic innego jak ludzie czytajacy Biblie samodzielnie tak jak powinni to robić. Jezeli przyjmują z niej jakies mylne wnioski to myślę ze jest to gdzieś wpisane w to... nie wiem czemu tak sie dzieje... wierzez że Duch Święty moze nas nauczać Slowa Bozego. Od poczatku chrzescijanie nie byli jednomyslni choc katolicy łudzą sie ze tak.. ale mają problem gdy patrzą na prawosławnych. Ja jestem bożym kapłanem jak mówi Słowo mam słowo Jezusa, bezpośredni dostęp do niego i przywilej uczenia sie wiary z innymi uczniami- chrzescijanami.. Życzę każdemu tego samego.. acha i jeszcze do Huberta o snie duszy jak to sie potocznie nazywa... polecam 1Piotra4,6. A co do opowiesci Jezusa i Łazarza nigdzie nie jest napisane ze toprzypowieść

gerald1972
11 lat temu

Dzięki Robert:)
Tacy ludzie wracają mi wiarę...
W ludzi

McMaciek
11 lat temu

Uuuu....katolicy vs. protestanci?
Ludzie! To nie wy będziecie w dniu ostatecznym doradzać Jezusowi kto się jego słuchał. Jak staniecie przed Jezusem, to on nie będzie się pytał - "Do jakiego kościoła chodziłeś?!". Zapyta się - "Co zrobiłeś dla innych ludzi?" Przypominam tylko - Jezus SAM będzie sądził i nie będzie się pytał doradców z kościołów protestanckich lub z kościołów katolickich.
Tak tylko przypominam ;)
Odcinka nie słuchałem. Pewnie tego nie nadrobię, bo jak dla mnie nudne jest słuchanie jednej osoby dwa razy, jeżeli ta osoba nie prowadzi podcastu :p
Czyńcie dobro!

gerald1972
11 lat temu

Fajny wywiad
Też nie lubię słuchać innych
Ale warto
Czasami
Posłuchaj Hoss
Zwłaszcza końcówki
Jest świetna

gerald1972
11 lat temu

Hubert ewangelizuje
A Ania nie kuma:D
Ale młoda jest
Kiedyś skuma
Tylko czemu żrą na fonii?
Huehuehue

Mariusz1
11 lat temu

Odcinki i wywiad Super....
ale ja mam prosbe fajny bylby wywiad z jakims katolikiem ktory juz odkryl ze ze sa pewne niezgodnosci miedzy Biblia a KKK.
Wogle takim co czyta biblie.
Ania jest fajna ale taki okres na studiach kazdy z nas przechodzil.
Tez takowy przechodzilem
A teraz mam dylemat czy zostac dalej katolikiem zeby rodzina moc chodzic do tego samego kosciola. CZy samemu przejsc np dp ewangelikow. Narazie rodzina wydaje mi sie wazniejsza niz moje ptrzekonania w sprawie dogmatow ;) nawet ksiadz z ktorym na studiach bylem u Jezuitow we wspolnocie studenckiej juz nie jest ksiedzem poprostu duzo sie zmienilo.

Dlatego mnie by ciekawil wywiad z kims kto jest katolikiem i radzi sobie z Kultem obrazow z spowiedzia z tym ze kosciol jest nardziej Maryjny niz Jezusowy.

ok to tyle zamowienie zlozone :)

gerald1972
11 lat temu

Jak coś mogę

To Mariusz nigdzie nie przechodź
Wszędzie kłamią
Bądź sobą
I tyle
Nic do szczęścia więcej nie trzeba
Czytaj se
I już

gerald1972
11 lat temu

Aha, na Odwyku siedź, żebyś za bardzo nie urósł w swoich oczach:D

Martin
11 lat temu

Rafał, chaos doktrynalny?

Rozumiem subiektywne oceny stanu faktycznego i lubię to zresztą. Ale nie jak wypływa to z lenistwa intelektualnego. Jak ci się nie chce sprawdzić tego "chaosu" samemu, to podaję linki do wyznań wiary czterech różnych kościołów zdecydowanie protestanckich:

www.elblag.baptysci.pl
mielec.kz.pl
www.tychy.kwch.org
www.kech.pl

Niech mi ktoś powie gdzie tu widzi chaos doktrynalny, skoro grubo więcej niż 90% założeń jest wszędzie taka sama?

Ja bym to raczej określił "marginalne różnice" albo "drugorzędne spory", ewentualnie. Fakt, że się te różne strasznie rozdmuchuje i robi z tego wielki problem (np. rola Ducha Świętego w kościele Baptystów i Zielonoświątkowym), ale to dalej nie "chaos".

Przy okazji: dorzucanie Mormonów i Świadków Jehowy do grona protestantów (co wielu robi) jest już naprawdę żenującym brakiem wiedzy. To coś jak Amerykanie, którzy mówią, że Warszawa to część Rosji. Według doktryny patrząc to nie są nawet chrześcijańskie kościoły (o ile oczywiście jest w ogóle coś takiego jak "chrześcijański kościół").

Spokojnie z tymi klasyfikacjami

gerald1972
11 lat temu

Amen
A propos
Wiezie że Amen o jakieś imię?
Chyba
Fajosko
U Jana wyczytałem bo na Janie siedzę
Hmm
Źle to brzmi?P

Rafał F1
11 lat temu

@39. Martin
Wybierasz sobie Martinie fragment rzeczywiści (4 wybrane wspólnoty) i nawet nie starasz się dostrzec jej całości. Na te całość rzeczywistości składają się również Luteranie, Świadkowie Jehowy, Mormoni, Adwentyści Dnia Siódmego, Baptyści Dnia Siódmego itd. Wszystkie te grupy wyznaniowe uważają KK za odstępczy i dlatego klasyfikuję je jako opozycjoniści względem prawdziwego Kościoła. Nie będę nawet pisał tu jak wielkie są różnice jeśli chodzi o wyznawaną wiarę pomiędzy tymi grupami gdyż mój wpis musiałby być bardzo długi. Wśród opozycjonistów nie ma jedności wiary czyli nie ma Ducha Bożego. Gdyby Duch Św. rzeczywiście wyprowadzał wybrańców z odstępczego Kościoła to wprowadzałby ich jednocześnie do jednej wiary a nie wielu różnych gdyż Duch Św. jest sprawcą jedności a nie podziałów i sprzeczności. Czy tak trudno to dostrzec i zrozumieć?

gerald1972
11 lat temu

A czytałeś Rafał co napisałem czy tylko tak sobie memlisz?
Czy tak trudno to zrozumieć?
Jeśli tak podsumowujesz to sugerujesz, że inni zrozumieć nie potrafią
Kto Ciebe zrozumie?
Ja nie
Tłumacz jaśniej jeśli możesz

Grabix
11 lat temu

@Mariusz1, "Narazie rodzina wydaje mi sie wazniejsza niz moje przekonania w sprawie dogmatów". A nie masz wyrzutów sumienia na mszy? Nie przeszkadza ci kult obrazów? W Wielki Piątek pójdziesz ze wszystkimi całować krzyż? Czy zostaniesz w ławce? Czy może nie przeszkadza ci to? Bo mi przeszkadzało i też się trochę z tym ociągałem ze względu na rodzinę, ale...
ale jest takie zdanie w Biblii, które jest dość bezpośrednie, ale dobrze, że tam jest, bo pomaga podjąć decyzję:
"Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien." [Mat 10:37]

zuzel
11 lat temu

@Rafał F
Wybierasz sobie fragment rzeczywistości i celowo pomijasz Satanistów. To też ludzie, którzy odeszli od Kościoła Katolickiego, też są względem niego opozycyjni i też zasługują na to, żeby znaleźć się na Twojej liście. I do tego nie ma jedności wiary pomiędzy Satanistami i Baptystami.

Rafał F1
11 lat temu

@Mariusz1
Piszesz "A teraz mam dylemat czy zostac dalej katolikiem"

Powinieneś pozostać Katolikiem ponieważ zgodnie z Jana 14,16-17 KK jest tym Kościołem który posiada prawdę.

Crzszmannn
11 lat temu

@Rafał F
Potwierdzam. Jutro mamy w zborze wielką bitwę z baptystami, a w czwartek palimy encykliki Jana Pawła Drugiego. Świetna zabawa, naprawdę!

gerald1972
11 lat temu

Huehuehue
Có za poczucie humoru Crzszman:D
Doceniam, doceniam
I ciągle brechtam
I brechtam
Kurde, mógłbym się uspokoić
A brechtam

Grabix
11 lat temu

@Rafał F
"Wszystkie te grupy wyznaniowe uważają KK za odstępczy i dlatego klasyfikuję je jako opozycjoniści względem prawdziwego Kościoła."
No, ale jeśli jest tak wiele wyznań protestanckich, które mają różne doktryny, to czy one też nie są odstępcze względem siebie?
Np. protestanci nie zgadzają się ze Świadkami Jehowy, i KK też, więc KK i Protestanci są w opozycji do Świadków Jehowy. Można wtedy powiedzieć, że Świadkowie Jehowy mają "jedność", a cała reszta (Protestanci, Mormoni i Katolicy, którzy nie zgadzają się ze sobą na wzajem) mają "chaos doktrynalny". Z tego wynika, że skoro Jezus modlił się o jedność, to Świadkowie Jehowy są Jedynym Prawdziwym Kościołem. Wszystko zależy od punktu siedzenia :P

gerald1972
11 lat temu

No Grabix
Jesteś kolejny w kolejce
Do pouczania geraldów
Niniejszym oficjalnie prawo to Ci nadaję

Ale mogę odebrać:P
Wiem, że nie potrzebujesz
Ale gerald i owszem

Andrzej Dubiel (Ondrii)
11 lat temu

Matko... (nie odnoszę się do żadnej matki, to tylko takie... wyrażenie bezsilności ;P xD).

Bogu dziękuję, że kiedy byłem jeszcze katolikiem i słuchałem odwyku to się tutaj nie odzywałem.
Ale bym wkur... ludzi. Serio. Odnoszę wrażenie, że momentami gadałbym podobnie do Rafała F.
Właściwie odkąd uznaję się za protestanta (nie przynależę do innego kościoła, ale tak hmm... doktrynalnie czuję się protestantem :P), to rodzice (tzw. świadomi katolicy, nawróceni, szczerze chcący przypodobać się Bogu, ale... nadal zaciekle broniący KK) właściwie tak samo irytują mnie, jak odwykowiczów irytują eklektosy i Rafał F itp.

Jak dobrze, że siedziałem cicho, jak dobrze. Bo jeszcze "spalilibyście" mnie na stosie... waszych firewalli (czyt. zablokowali mi dostęp) ;)

gerald1972
11 lat temu

Spoko, ja Cię nie spalę
Bo palę e papieroski
A te szkodzą mniej:)
Gadaj gadaj
Bo dobrze gadasz
Nie przeciw, a za czymś
I to fajne jest

Grabix
11 lat temu

@Ondrii, nie mieszaj Eklektosa z Rafałem.
Rafał ma swoje zdanie, które z szerszej perspektywy wydaje się stronnicze. Oprócz tego jest trochę monotematyczny :P
Eklektos na każdym kroku obrażał i poniżał ludzi.

- "nie odnoszę się do żadnej matki, to tylko takie... wyrażenie bezsilności" - a skąd to wyrażenie się wzięło, hę? :P

@gerald1972, nie rozumiem, o co ci chodzi i czemu mnie taki zaszczyt spotkał...

Marciu
11 lat temu

no ładnie, ładnie, na początku myślałem, że Ania jest ciut bardziej świadoma tego, w co wierzy (bez obrazy Aniu bo ja nim spotkałem Jezusa nawet dziesiątej części Twej wiedzy nie miałem a też się uważałem za świadomego katolika)
a swoją drogą, ciekawe jaki odsetek katolików wierzy że Biblia zawiera opis wniebowzięcia Marii? bo jeśli znaczny, to by tłumaczyło ich wiarę w jej liczne objawienia

Blaise
11 lat temu

@Mariusz1
"Dlatego mnie by ciekawil wywiad z kims kto jest katolikiem i radzi sobie z Kultem obrazow z spowiedzia z tym ze kosciol jest nardziej Maryjny niz Jezusowy."
Trudno będzie, bo tacy są "krótkoterminowi" - co roku jest 15 sierpnia i trzeba wybrać:
a) iść na mszę (=czcić Maryję)
b) nie iść na mszę (=tzw. grzech ciężki)

gerald1972
11 lat temu

Jeszcze Grabix nie wiesz
Ale niebawem się dowiesz
Orthos z Eklektosa zmienił się w Rafała
Uczy sie
I dobrze
Nieważne
Wszyscy się uczymy


Świadomy katolik
Dumnie brzmi
Tyle, że nic nie znaczy
Nic
A świadomy człowiek Tak, to brzmi dumnie

Crzszmannn
11 lat temu

@Ondrii
Nie palą. Tylko brutalnie i prześmiewczo (niektórzy), a drudzy racjonalnie przekonują do swoich racji. Nic straszngo tak właściwie ;)

gerald1972
11 lat temu

Że prześmiewczy jestem?
A mam beczeć z głupoty czy się śmiać?

Andrzej Dubiel (Ondrii)
11 lat temu

Spokojnie, spokojnie. Ja z tymi stosami to nie tak serio (dlatego też użyłem cudzysłowu) ;)
Już Was trochę (dość dobrze?) znam (trochę jak na warunki realne, wszak najlepiej poznaje się ludzi na żywo, w codziennych sytuacjach, a dość dobrze z tej relacji internetowo-odwykowej) i znam podejście. To palenie miało tylko prowokować :)
Trzymajcie się i spokojnej nocy.

gerald1972
11 lat temu

Huehuehue
Dobrej nocki
Od prowokacji to jestem tu ja
Kurcze
Tydzień człowieka nie ma i już się role odwracają
Jak to mówią: nie ma ludzi niezastąpionych
A ja mówię
I nie ma dwóch takich samych

Ella
11 lat temu

Za pierwszym czytaniem Biblii nie wyłapałam, że tam nie ma nic o wniebowzięciu Marii. Tak, jak komuś coś będziesz stale powtarzał, to uzna to za prawdę. W moim wypadku się sprawdziło.
Ale byłam zdziwiona:-)

gerald1972
11 lat temu

No, i od tego Martina mamy
Co by zadziwiał przemyśleniami swoimi
Tak
Lubię zdziwienie

Mariusz1
11 lat temu

bez przesady skoro Henoch byl wziety do nieba to i Maria mogla byc wizieta..... inna sprawa ze ja tego swieta nie obchodze od paru lat. Nie mam tez poczucia grzechu ciezkiego i specjalnie nie matwoe sie tym co mi ksiadz mowi przy spowiedzi ;) bo jedynym posrednikiem dla mnie jest Jezus i . Spotkanie Jezusa w zyciu czyni duza roznice w podejsciu do Religiii.

Ja katolikiem juz tylko z nazwy jestem.

gerald1972
11 lat temu

Hahhaahhah
A co to nazwa?

Mariusz1
11 lat temu

katolik ;)

Łukasz Kotowski
11 lat temu

62@Mariusz1

„…bez przesady skoro Henoch byl wziety do nieba to i Maria mogla byc wizieta…” – a jakieś dowody na to, że tak się stało? Bo rozumiem, że nie masz na myśli, iż ktoś umarł i jest w Królestwie.

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki.- Ew. Jana 8:51

Tak, więc określenie z listu do Hebrajczyków iż Henoch został zabrany/przeniesiony aby nie oglądał śmierci moim zdaniem nie musi oznaczać, że nie umarł fizycznie.

Pozdrawiam

gerald1972
11 lat temu

Katolik to przynależność, a nie nazwa
Nazwą jesteś Ty
Cóż poradzisz?

Mariusz1
11 lat temu

@65 łukasz jane ze nie ma na to zadnego dowodu ze Maria zostala wzieta do nieba. Co wiecej wczesna tradycja Katolicka ma jakies miejsce gdzie jest jej Grob wiec jest sama sprzeczna w sobie. Nie warto nawet tracic energi by to logicznie pojac bo sie nie da ;)

@66 Gerard
urazilem cie ? Mowie o sobie wylacznie i o wlasnych odczuciach subiektywny7ch.,mowie ze dla mnie katolicyzm to juz tylko nazwa nie przynaleznosc. Dokladnie tak jaka dawkins mowi ze jest katolikiem tylko z tradycji. Ja poprostu ateista niejestem taka roznica ;) ale mentalnie nie obchodzi mniejuz ile jaki ksiadz molestowal dzieci, co rydzyk nagadal w radiu i koigo obrazil, ani to ze papiez jakas se nowy dogmat uchwali. Nie da sie mna juz manipulowac tak jak kiedys jak wydalwalo mi sie ze katolicyzm jest najlepsza religia pod sloncem. Dzisiaj widze dobre i zle rzeczy. i nie mam zamiaru odzielec plewow od ziarna bo to nie moja rola :)

gerald1972
11 lat temu

Mnie uraziłeś?
A jakbyś mógł Mariusz?
Coś Ty
Ja tylko mówię, że jesteś nominalnym katolikiem
A nienomilalnym chrześcijaninem
Jakże mógbyś mnie obrazić?
Coś Ty

Mariusz1
11 lat temu

mentalnie to we mnie 50% zielonoswiatkowca, 30% Ewangelika i 20% katolika :) nigdzie sie nie nadaje coz poczac :P

fajnie ze sie nie obrazasz. Myslalem ze jestes Katolikiem. Ostatnio zona sie obrazila ze nie chcialem isc do komuni bo chore gardlo a ze ksiadz kazdemu daje na jezyk to bym zarazil wszystkich co za mna ida ;) .......echhh . łatwo niechcacy obrazic ludzi :(

Ella
11 lat temu

Oj lubimy wywierać naciski na swoich bliskich, lubimy.:-)

gerald1972
11 lat temu

To prawda
Ale jak nie powiemy o co chodzi to kto powie?
Mariusz powiem wyraźnie
Ja się nigdy na Ciebie nie obrażę i nie urażę
Bo kim jestem żeby się fochać?
Katolikiem też nie jestem
Już
I szkoda mi katolików
Bo tępo wierzą ludziom

Marciu
11 lat temu

no i niech każdy tzw. "świadomy katolik"przeczyta www.eioba.pl prawdę o Medjugorie

zuzel
11 lat temu

Byłem w Medjugorie w zeszłym roku. Tam się rozbudowuje dużo hoteli, pełno sklepów z figurkami i generalnie na uznanie objawień za fałszywe się nie zanosi.

Ale artykuł ciekawy, ale podejście autora do problemu mnie rozwaliło. Porównuje poglądy zjawy z poglądami KK ;) . Masakra.

To jak kurde Kościół traktuje te objawienia a końcu? Widocznie objawienia nie są po to żeby czegoś nauczyć i sprostować. O nie. Kościoła nie można uczyć, bo już wszystko umie. Objawienia są wartościowe, wtedy kiedy poklepują Kościół po plecach. Takie jest główne zadanie objawień. Pozostałe objawienia są fałszywe :)

Pomijając oczywiście fakt, że zjawa gada głupoty ;)

gerald1972
11 lat temu

Oj nadajesz się Mariusz:D
Mi to się strasznie nadajesz:)Ale ja to tylko ja
A Żużel to mnie przeraża
Jak tak można obnażać głupotę
Wstydź się:P

Mariusz1
11 lat temu

na co sie nadaje :) ?

a co do medjugorie to juz za pozno, katolicy je kochaja bo sa tam pielgrzymki ;) pozatym nie wazne co mowi ta zjawa bo i tak chodzi o to ze mediugorie to kopalnia pieniedzy. zdaje sie ze tam akis placzacy krzyz jest czy cus to tez wystarczy ;) Zdziwilbym sie bardzo poztywnie gdyby Papiez oficjanie wypowiedzial sie o medjugorie ;)

gerald1972
11 lat temu

A ja wiem na co się nadajesz?
Ale się nadajesz:)
Papież sam się tego cudu wstydzi
Chyba

Marciu
11 lat temu

oficjalne stanowisko kościoła katolickiego jest takie, że Medjugorie jest be
no ale wierni wiedzą lepiej

Voitas
11 lat temu

To co... Hubert - moze teraz wywiad z praktykjacym/cą Świadkiem "Jehowy"? Podobne zagadnienia - bedzie ciekawie porownac :) . Pozdrawiam.

Nałęczowianka
11 lat temu

Wszystko co praktykuje Kościół Katolicki jest zgodne z Biblią. Więcej pod adresem:
www.effatha.org.pl

Pastoreks
10 lat temu

A ja jestem praktykującym protestantem i jestem spełniony oraz dumny :)))

Dżon
ponad rok temu

Francuski Kapłan Jseph Maria Verlinde był buddystą. On wyjaśnia dlaczego KK. Polecam.

Joseph Marie Verlinde lub Jacques Verlinde (ur. w 1947 w Belgii) – duchowny katolicki, specjalista w dziedzinie chemii nuklearnej (doktor fizyki). Prowadził badania naukowe w Centre national de la recherche scientifique, instytucji, która stanowi francuski odpowiednik Polskiej Akademii Nauk.
pl.wikipedia.org
www.youtube.com

Co jeszcze?