Lukszmar
Lukszmar
5 lat temu

Ludzie dzisiaj wolą zerwać z kimś niż się przeprowadzić niestety. A związki na odległość są bardzo trudne. Z moich doświadczeń i obserwacji wynika, że prawie zawsze nie wychodzą. Chyba, że ktoś się właśnie przeprowadzi w końcu. Ooo bardzo dobry temat na kolejny odcinek jakiegoś programu - czy jesteśmy skazani na ponawianie błędów swoich rodziców... Też w związkach :).

Remi1
Remi1
5 lat temu

Karolina, w swej wypowiedzi dotknęłaś terminu, który określam jako "redukcja personalno-ontologiczna". Mówiąc kolokwialnie chodzi o wywalenie oczekiwań, interpretacji i skupić się głównie na podstawowej funkcji mojej osoby w kontekście drugiego, czyli - "Ja jestem" . To jest atrakcja - świadomość, tego, że druga osoba jest - nie chcę określić tego jako "dla mnie", ale chyba jednak dla mnie i cieszy mnie, że jest i że ja jestem.:-) Z drugiej jednak strony im dalej się przemieszczamy, tym emocje stają się silniejsze, więc termin redukcji personalno-ontologicznej może się sprawdzić na pewnym etapie. Co do "później", to nie gwarantuję sukcesu, aczkolwiek polecam literaturę Anthonego De Mello, który w końcu napisał, że wszystko to czego pragniemy i przed czym uciekamy jest w nas. A to z kolei sugeruje, że prawdziwą miłością jest to, że jesteś z kimś, kto do szczęścia nie jest ci wcale potrzebny. Poświęcanie się dla jednostki w ramach niepewności, którą niesie rozłąka jest samookaleczeniem. W ogóle poświęcanie się w związkach jest poniekąd chujowe - w jego rezultacie mamy jedną, alb dwie nieszczęśliwe osoby. Ale! Niech Żyje Miłość!

KarolinaH.
KarolinaH.
5 lat temu

Remi:Czytałam de Mello i zgadzam się z tym, że przygoda jest w człowieku. Ale fajnie ją z kimś dzielić,nie? Rozłąka -przymusowa czy uzgodniona-odświeża często świadomość, że kluczowa jest obecność, czyli właśnie owo "jest", a codzienność skupia się na tym "jaki jest". "Co" determinuje "jak". Także poczucie szczęścia w miłości ogniskuje się w pierwszej kolejności wokół dawania. Tylko trzeba mieć z czego. Człowiek, który jest nieszczęśliwy sam ze sobą może tylko chcieć brać złudny gwarant bezpieczeństwa tymczasowych endorfin, nie mając nic do zaoferowania ze względu na autocenzurę, która go nisko wartościuje. I czapa wtedy. Tzn. redukcja. Ta ontologiczna. Na jakiejś personie. ;)

KarolinaH.
KarolinaH.
5 lat temu

"Związek na odległość" to trochę oksymoron - bo przecież związanie określa jakąś bliskość, także fizyczną. Z drugiej strony jak się czyta niektóre opublikowane epistolografie znanych osób to widać, że nawet na odległość można stworzyć silne więzi i przywiązanie duchowe, czy też intelektualne. "Więź" jako poczucie wspólnoty, porozumienia. Dotyczy to jednak bardziej wybitnych przyjaźni, czy rodzinnych przywiązań, niż tak szczelnej relacji, która domaga się dzielenia obecnością, jak para : kobieta i mężczyzna.

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Jak znaleźć fajną żonę

Program Odwyk

Samotność to nie jest dobra rzecz. Po wszystkich doświadczeniach z życiem i związkami, uważam, że warto o powalczyć o dobre towarzystwo!....

Dziewictwo konsekrowane

Program Odwyk

Jako, że Martin chory, dzisiaj trochę luźniejsza gadka. O dziewicach duchowych i o dziewicach prawdziwych..

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 130% normy. Nie jest źle!

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

130%

Odwyk wsparli

 • Ewa

  Ewa dał 50zł

  2022-09-22
 • dkugab

  dkugab dał 200zł

  2022-09-22
 • Mariusz Bańkowski

  Mariusz Bańkowski dał 10zł

  2022-09-21
 • Adrian

  Adrian dał 25zł

  2022-09-21
 • Patron Piotr

  Patron Piotr dał 100zł

  2022-09-20
 • Michał

  Michał dał 10zł

  2022-09-20
 • Daniel

  Daniel dał 200zł

  2022-09-19
 • Marcin zamiast Patronite

  Marcin zamiast Patronite dał duuużo!

  2022-09-19
 • Agent

  Agent dał 5zł

  2022-09-19
 • kubik zimnej wody brutto

  kubik zimnej wody brutto dał 25zł

  2022-09-19
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Martin Lechowicz
"Completely Unprofessional"
71 Portswood Road, SO17 2FU, UK
Telefon (PL): +48 736 920 087
Phone (GB): +44 737576 4160
Email: