Chrześcijaństwo jest niekulturalne

5 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
62min

Biblia i kultura.

Czy Biblia wymaga dołączenia do jakiejś konkretnej kultury? Czy chrześcijaństwo to raczej kultura żydowska czy europejska? Czy może jeszcze jakaś inna? Czy da się rozdzielić wiarę w Boga od kultury i społeczeństwa? Czy, dajmy na to Arab, który chciałby zostać chrześcijaninem, musi przestać być kulturowo Arabem?

Nie da się zrozumieć dlaczego współczesne chrześcijaństwo wygląda tak jak wygląda, bez zrozumienia jaką rolę gra w tym wszystkim kultura.

Dyskusja

Don Camilo
5 lat temu

Szustak to chyba bez sukienki idzie - wielu katolików zarzuca mu zbyt częste występy w cywilu.

Pielgrzymki dla katolików są tym. czym regularny post o samej wodzie dla części protestantów.

Ile kultury jest w ceremonii chrztu wodnego (taki a nie inny zbiornik wodny, konieczne zanurzenie 100% ciała, białe ciuchy, regułka przed podtopieniem)?

Martin
5 lat temu

Jak sam zwróciłeś uwagę, bardzo dużo. O wiele więcej niż to wynika z Biblii, gdzie tylko chodzi o zanurzenie się w wodzie - znowu, coś uniwersalnego, bo każdy rozumie co to woda i jak działa i co w związku z tym oznacza być pod wodą.

Pamiętam, że jak ja się postanowiłem zamoczyć, to chciałem się przy tym odciąć od kultury, żeby zostało samo to uniwersalne znaczenie. Więc nie było nic białego, śpiewań nie było i naturalne jeziorko w Kryspinowie. Na OdwykCampach też bywa, że się ktoś ochrzcić chce, i zwykle jest to całkiem oderwane od kultury. Każdy po swojemu to robi, i to jest piękne. Kto był, ten widział i wie!

Jak se Szustak idzie bez sukienki, to ma ode mnie oklaski w takim razie. Aczkolwiek w tych nagraniach to więcej go widzę w sukience niż bez. Zresztą mniejsza z tym, to taki przykład był tylko. Ważniejsze co kto mówi niż w czym chodzi przecie. Tylko taka ilustracja miała być, że gość nawet tak trzeźwy i "ludzki" może mieć silne przywiązanie do kultury, i ta kultura może przesłonić to, co ważniejsze. Pewnie nawet wbrew jego intencjom.

Łukaszek
5 lat temu

Przysięgam jak bym go tylko spotkał na drodze to bym się z nim przeszedł, przynajmniej ze dwie mile

Don Camilo
5 lat temu

Adasia nie będę osądzał (innych zresztą też) - na ostatnim filmiku przed wyprawą tak się rozkleił, że musiał go szybko skończyć. Takie reakcje nie towarzyszą bezrefleksyjnemu odbębniabiu praktyk kulturowych. Nie wiemy, co dokładnie ma w sercu. Jezus załatwił nam ofiarę za grzechy ale ofiary biesiadne czy dziękczynienia czy inne można se składać dalej bez żenady.

Łukaszek
5 lat temu

A w ogóle to ponoć to on podpalił tą katedrę..

Martin
5 lat temu

Praktyki kulturowe nie muszą być wcale bezrefleksyjne, udawane ani powierzchowne. Tutaj w Andaluzji ludzie płaczą na tych procesjach z olbrzymimi obrazami maryjnymi. O co płaczą? Nie za bardzo wiem, ale pewne jest, że ich to rusza.

Nie w tym rzecz, że kultura jest powierzchowna. Bo wcale nie musi być! Może sięgać głęboko.

KarolinaH.
5 lat temu

Właśnie, chrześcijaństwo to nowa natura, a nie kolejna kultura. Super odcinek!

Don Camilo
5 lat temu

Czy nazawa amerykańskiego projektu uwielbieniowego - JESUS CULTURE - to oksymoron?

Martin
5 lat temu

Heh. Dla mnie trochę tak to brzmi jakby ktoś gdzieś czegoś nie zrozumiał.

Marcin Mielcarski
5 lat temu

Fajny odcinek ale z tym łamaniem norm kulturowych też trzeba czasem uważać zwłaszcza gdy jesteśmy z innymi wierzącymi. Jest o tym w liście do Koryntian cały rozdział 8 o tym mówi.
Jak to eksperci w branży mówią gdy coś trzeba zrobić "to zależy" ;-)

Martin
5 lat temu

No, co racja to racja. Trzeba zawsze pamiętać, żeby, jak się chce pomóc, to przede wszystkim, żeby nie zaszkodzić.

Łukaszek
5 lat temu

No trochę się przydał odcinek, trochę się przydał, będzie co myśleć..

Don Camilo
5 lat temu

Komunia przy użyciu pierogów i miodu pitnego. I myk, nowa kultura. Smacznie i z refleksją.

Łukaszek
5 lat temu

Ja już mam pomysły na stworzenie sobie kultury

romek
5 lat temu

Martin, problem,który tu poruszasz jest niezwykle istotny. W Dz. Ap.15 jest opisana podobna sytuacja, kiedy to poganie gremialnie nawracają się na chrystianizm. Jakaś część Żydów uważała że trzeba narzucić religię,kulturę i tradycję poganom. Apostołowie próbowali rozwiązać ten problem zawierając w liście pewne zasady ogólne (nazwane prawami noachickimi). Jak sam mówisz, Jezus przedstawia swą naukę jako uniwersalną, ap. Paweł też idzie po tej linii. Musiało się tak stać,żeby chrystianizm wyszedł poza granice skostniałego żydostwa. Problem dziś polega na tym, że wielu wierzących pragnie wracać do korzeni i tym samym "wylewa dziecko z kąpielą"np.: co do roli kobiet, niektóre społeczności nie dopuszczają ich do publicznego odczytywania Pisma. Społeczności święcące Sobotę uznają ten dzień tylko i wyłącznie od zachodu słońca wg zwyczaju Żydów, ale w wyższych szerokościach geogr. np. na Islandii byłby z tym problem, a na moje pytanie czy nie byłoby rozsądnie ustalić stałą porę rozpoczęcia szabatu, uznano mnie za tego co śmie poprawiać Boga. Co niektórzy obchodzą święta namiotów, co wg kalendarza żydowskiego wypada w październiku, co już w Szwecji byłoby kłopotem.

Maciej
4 lata temu

Może późny komentarz ale dopiero wysłuchałem 1 czesci odcinka. Z tego Szustaka to bym sobie nie kpił bo zapewne w podobny sposób musiał być odebrany w swoim czasie Ezechiel, który przez 390 dni leżał na lewym boku, a potem 40 dni na prawym. I nie miało to nic wspólnego z kulturą. Podobnie Ozeasz - nie dość, że ożenił się z ciężarną prostytutką to jeszcze z nią nie współżył. Bez sensu? Wbrew woli Pana? Wręcz przeciwnie..
A co do kultury - wystarczy porównać aby zobaczyć - u nas (w europie) bicie żony, kradzież, oszustwo w interesach, oszczerstwo, wykorzystywanie bliźnich itp. - to są rzeczy źle postrzegane (nazwijmy je złem). W innych rejonach świata te standardy kulturowe nie są tak oczywiste, a czasem wręcz odwrotne. Dla mnie to jest właśnie kultura. Myślenia nikt tu w Europie nie broni - co najwyzej ludzie sie przed nim bronią, ale to inny temat.

Mariusz
4 lata temu

Dlatego pamiętajcie o swoim poprzednim położeniu: wy, rodowici nie-Żydzi - zwani Nieobrzezanymi przez tych, którzy tylko z powodu pewnego zabiegu na ciele zwani są Obrzezanymi - w owym czasie nie mieliście Mesjasza. Byliście wyłączeni z życia narodowego Isra'ela. Byliście obcy przymierzom ucieleśniającym obietnicę Bożą. Byliście w tym świecie bez nadziei i bez Boga. Lecz teraz wy, niegdyś dalecy, zostaliście przywiedzeni blisko, za sprawą przelania krwi Mesjasza" (Ef. 2: 11 - 13).

Nazajutrz liczna rzesza, która przyszła na święto, usłyszawszy, że Jeszua idzie do Jerozolimy,
Nabrała gałązek palmowych i wyszła na jego spotkanie i wołała:
Hosanna!
Błogosławiony, który przychodzi w imieniu Pańskim, król Izraela!
(Jana 12:12-13)

Mariusz
4 lata temu

Odpowiedział Mu Natanael: «Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!» Odparł mu Jezus: «Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to»
(Jana 1:49-50)

Co jeszcze?