Jak wyglądał Jezus?

12 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
33min

Bardzo mi przykro, ale wychodzi na to, że Jezus był... eee... ciapatym brudasem. A do tego Żydem.

Dyskusja

Weronika
12 lat temu

Ale chwileczke.Nie prawda, bo matka Jezusa byla z Czestochowy!! :()

Robert
12 lat temu

Kurdę Martin!
Rozumiem ogólną wściekłość na ludzi, bo też widzę co się wokół dzieje, ale (i tu będzie to zwrot jak znalazł) NA MIŁOŚĆ BOSKĄ nie przenoś tego jadu z Raportu Martina do Odwyku - strzelasz sobie w kolano!

Martin
12 lat temu

E nie, pistolet trzymam zamknięty w sejfie.
No dobrze. To następnym razem przed nagrywaniem zmienię sobie osobowość na inną. Musiałem przy okazji zmieniania majtek założyć nie tą, co trzeba.

W razie, jakbym nie mógł wybrać właściwej osobowości, zgłoszę się po radę do bardziej doświadczonego kolegi.

Dziękuję i przepraszam.

Nike
12 lat temu

TEN FRAGMENT O WYGLĄDZIE Z KSIĘGI IZAJASZA TO

Czwarta Pieśń Sługi Pańskiego: Jego cierpienia, śmierć i chwała:

www.kielce.opoka.org.pl

CO ROKU TO JEST PIERWSZE CZYTANIE W WIELKI PIĄTEK W KOŚCIELE KATOLICKIM I ZACZYNA SIĘ OD SŁÓW

Oto się powiedzie mojemu słudze, wybije się, wywyższy i wyrośnie bardzo. Jak wielu osłupiało na jego widok, tak nieludzko został oszpecony jego wygląd i postać jego była niepodobna do ludzi (...)
TEN OPIS DOTYCZY WYGLĄDU W CZASIE MĘKI I ŚMIERCI

Rafał-72
12 lat temu

@Weronika
Mylisz się, matka Jezusa była z Wilna, z Ostrej Bramy

AKSORZ
12 lat temu

Przyznaję że jest to w sumie pierwszy wieczór odwykowy, który mi po prostu się nie podobał i generalnie mnie wkurzył. Sprowadził się zasadniczo do wyśmiewania katolików i ich wierzeń obracając to wszystko w magię i zabobon. Podobał mi się telefon Crzszmana , który próbował wytłumaczyć Martinowi że w KK nie są tylko ociężałe umysłowo babcie takie jak babcia Marty, albo sami obrońcy krzyża. Tak jak w każdej religii są ortodoksi i liberałowie tacy jak Crzszmana , którzy nie potrzebują obrazów figurek i innych "wspomagaczy" żeby uwierzyć. Praktycznie każdy telefon dotyczył tego jacy to katolicy są głupi ale gdy Crzszmana próbował przedstawić że np.Jechowi mają jeszcze dziwniejsze poglądy na sprawy wiary przedstawiając gościa , który bardzo rzetalnie się im przygląda (Andrzej Wronka) no ale przecież Martin bardzo szanuje Jechowców i odnosi się do nich co najwyżej pobłażliwie ale katolików szmaci z każdej strony. Juz nie wspomnę że w kościołach np. Zielonoświątkowych, Ewangelickich itp. kazdy sobie rzepkę skrobie i interpretuje Biblię po swojemu ale to jest ok bo skoro w KK jest jedność w postaci dogmatów to trzeba na tym skupić swoją uwagę a inne zboczenia po prostu ignorować.

niezidentyfikowany
12 lat temu

Polecam nowy podcast: www.prosty.cba.pl

o podobnej tematyce jednak do odwyku to mu wiele pasuje ;)

A co do tematu to powinniśmy besztać wszystkich po równo a nie głównie katolików. Chociaż można besztać zgodnie z "udziałem" w wiernych a wtedy katolikom się najbardziej dostanie..

Waldek
12 lat temu

Cholernie dobrze od strony technicznej zrobiony odcinek, gratuluję :)
Ok, treść, ciekawe, ciekawe. Tymi długimi włosami mnie zaniepokoiłeś, ale nie zetnę... O właśnie, a jeśli chodzi o długie włosy to na Religia.tv (chyba) jest taka bajka animowana
"Jesus, a Kingdom Without Frontiers" o życiu Jezusa na podstawie którejś ewangelii i On tam miał krótkie włosy i był biały, w ogóle wszyscy tam są biali tu jest obrazek :)
www.mondotv.it

Sławek
12 lat temu

Dla czego Na Ciapatego woła się brudas, a bo na własnej skórze się przekonałem, stanąłem koło kilku ciapatych i wszyscy śmierdzieli jak by się nie myli czy używali takich perfum, byłem w Ciapatym sklepie i tam mieli też taki specyficzny odór.
Ale są kraje gdzie mówią że wszyscy europejczycy śmierdzą bo rozsmarowują sobie kupę na pupie zamiast ja umyć co w owym kraju wszyscy robią.

oscarr
12 lat temu

Martin: uważam, że w tym przypadku możesz jednak się mylić.

To wcale nie jest takie oczywiste, że Jezus miał rysy żydowskie choć oczywiście jest to bardzo prawdopodobne.

Na odwyku do Biblii staramy podchodzić w sposób logiczny i naukowy, Zróbmy więc tak w sprawie ustalania prawdopodobnego wyglądu Jezusa.

Co wiemy ?

1. To że mesjasz miał być nieatrakcyjny.
W tym momencie warto wspomnieć o eksperymencie który przeprowadzono kiedyś (chyba w USA) gdzie na podstawie zdjęć różnych bandytów z krzywymi gębami chciano opracować portret potencjalnego największego bandyty. Okazało się, że po zmieszaniu wszystkich parametrów powstała twarz przystojnego mężczyzny. Dlaczego ? Bo jak się okazuje, ludziom podoba się to co najmniej odbiega od przyjętej normy.
Jeżeli więc żydom (do których proroctwo Izajasza było kierowane) mesjasz miał wydawać się brzydki, nie mógł wyglądać jak przeciętny żyd, bo dla żydów rysy żydowskie są atrakcyjne.

2. Z biologicznego punktu widzenia sprawa jest jeszcze ciekawsza. Maria jako matka nie mogła Jezusowi przekazać chromosomu "Y", musiał on go otrzymać od ojca. Oczywistym jest, że biologicznym ojcem nie był Józef. Wierzymy, że był nim Bóg ale to nam nie mówi wcale jakie parametry zapisał w genach boskiego plemnika którym Maria została zapłodniona.

3. Oczywiście możliwa jest również sytuacja w której nawet Maria nie była biologiczną matką Jezusa. Mogła być jedynie czymś w rodzaju inkubatora dla boskiego embrionu.

Argument, że Piłat rozpoznał Jezusa jako Galilejczyka nie jest zbyt mocny. Rysy twarzy nie są podstawowym parametrem po którym ocenia się przynależność etniczną. Piłat zobaczył człowieka z brodą, pejsami (w takiej czy innej formie) w ubiorze typowym dla Galilejczyków to za kogo miał go wziąć ? Za Rzymianina ?

Poza tym pozostaje kwestia pejsów. Nie bardzo wiem, czego tu można nie rozumieć. W piśmie wyraźnie jest napisane:

Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów po bokach brody. [Biblia tysiąclecia]
lub
Nie strzyżcie w koło włosów głowy waszej, ani brody swojej oszpecajcie. [Biblia gdańska]
lub
Nie będziecie strzygli włosów dookoła waszej głowy, ani nie podcinaj końca twojej brody. [Biblia warszawska]
lub
Nie atakować krawędź głowy i nie niszczy rogach brody; [Tłumaczenie z hebrajskiego tłumaczem googla]

Wszystkie tłumaczenia (poza ostatnim) mówią o nie podcinaniu włosów do koła głowy. Czego tu nie rozumieć ? Ostatnie tłumaczenie jest dosłowne i zapewne bardzo ułomne (bo obecny hebrajski to chyba już nie ten sam co 4 tyś lat temu), ale nawet w nim jest mowa o zakazie robienia czegoś z krawędziami głowy. Translator podaje "atakowania" - może chodzi o to że atakuje się mieczem, ostrzem? Tu trochę gdybam, ale mimo wszystko pejsy w formie naturalnej (jak u Topola w Skrzypku na dachu) są moim zdaniem oczywistym elementem wyglądu Jezusa. Nie sądzę natomiast by były to pejsy jakie dzisiaj miewają Chasydzi czyli takie sprężynki wystające spod czapek.

Podsumowując. Moim zdaniem Jezus mógł wyglądać jak europejczyk lub afrykańczyk, czy nawet azjata. Mógł również wyglądać jako mieszanka żyda z którymś z powyższych. Niezależnie od tego, na pewno ze względu na wychowanie i środowisko w którym przebywał miał brodę i pejsy jak każdy obrzezany :).

No i pozostaje jeszcze kwestia ostatnia czyli to, że na pewno miał zniszczoną cerę. Klimat bliskowschodni nie pozwala na utrzymanie gładkiej skóry, a Jezus raczej nie kąpał się w mleku jak Kleopatra.
Nauczaniem zajął się w wieku ok 30 lat, wcześniej na pewno pracował bo przecież nie mógł być darmozjadem. Pewnie pomagał Józefowi w ciesielce (to dość ciężka praca), może nawet robił krzyże dla rzymian na zlecenie? :D

Voitas
12 lat temu

BARDZO DOBRY ODCINEK.

Martin
12 lat temu

Oskarr rzucił parę ciekawych arugmentów.

1. Nieatrakcyjność zwykle nie kojarzy się z egzotyczną urodą. Egzotyczność jest interesująca, bo jest inna. Jak inna, to ciekawa, jak ciekawa, to przyciąga. Może dlatego niektóre polskie studentki szczególnie lubią Murzynów ostatnio...

Tak czy inaczej, gdyby Mesjasz miał być jasnowłosym białym pośród ciemnawych, to opisano by to raczej inaczej. Opis wskazuje, że był przede wszystkim niewyróżniający się. A nie wyróżniający się w szokujący sposób.

2. Pół-Żyd dalej nie jest biały i nie widziałem, żeby miał niebieskie oczy i podłużną twarz.

3. Czego tu nie rozumieć (o tych włosach)? Na przykład: co to jest "krawędź głowy". Głowa jest, jak ostatnio sprawdzałem, okrągła. No mówi się co prawda "o kant dupy rozbić" - ale też nie wiem gdzie dupa ma kant. Poza tym nie wiem co to znaczy "podciąć". Uciąć - bardziej precyzyjnie. Ale podciąć? Bez kontekstu historyczno-fryzjerskiego nie jestem pewny jak to rozumieć.

Ponadto przypomnę, że mniemano powszechnie, jak opisuje Biblia, że rabin Jeszua jest synem Józefa i Marii.

Czy gdyby był niebieskookim blondynem, to ktokolwiek mógłby twierdzić, że był synem dwojga Żydów?

Grabix
12 lat temu

@Oscarr

"Nie będziesz golił włosów po bokach brody." / "brody swojej nie oszpecajcie" / "nie podcinaj końca twojej brody" / "nie niszcz rogów brody"

Dla mnie to się tak różni, że może znaczyć cokolwiek... koniec brody czy rogi brody, to dla mnie zacznie bardziej okolica podbródków niż bokobrody czy pejsy.

A co do google translate: jak się mu każe przetłumaczyć z polskiego "poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, sobota, sobota" na angielski, to otrzymasz "Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday" ... O_o (pierwsza sobota -> Friday)

Jarek
12 lat temu

A ja powrócę do rozmowy o robieniu wizerunku czy to Jezusa czy Mari czy świętych.
Po pierwsze Bóg dając prawo Mojżeszowi zakazał go zmieniać. Po drugie Jezus powiedział wyraźnie, że nie przyszedł zmieniać prawa ustanowionego przez Boga, dosłownie powiedział, że nawet kreska nie zostanie zmieniona.
Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego nagle w KK zniknęło 2 przykazanie?
I jako jeszcze niedawno katolik powiem wprost , obrazki w kościele są najważniejsze. Mam przykład z pobliskiego kościoła do którego czasami uczęszczam (taki nawyk) Gdzie albo była zbiórka na nowe obrazy, obecnie jest na witraże a w międzyczasie proboszcz sprzedawał obrazki Matki Boskiej Ofiarnej ( nie wiem czyja to matka). I teraz pytanie na które sam nie jestem w stanie odpowiedzieć sobie. Czy lekceważenie prawa boskiego jest celowe czy tylko wynika z jakiś zaniedbań w edukacji (czytanie ze zrozumieniem się kłania)

Kazimierz
12 lat temu

Jarek.
Masz u mnie plusa za ten Nawyk ;)
ciężko jest się wyzwolić od X lat indoktrynacji,
też mam ten Nawyk...

Kasia
12 lat temu

Nie rozumiem dlaczego robimy jakiekolwiek figury i obrazy Jezusa. Jak się chcemy nazywać chrześcijaninami, to musimy słuchać Biblii. Ciekawie mówi Paweł w 2 Kor. 5. 16 „A jeśli znaliśmy Chrystusa według ciała, to teraz już nie znamy”. Dlaczego Paweł tak odcina się od wizerunku „ziemskiego Jezusa”? Bo może Jezus żyje. I nie jest ważne jak wyglądał, choć wyglądał prawdopodobnie jak przeciętny Żyd z Galileii, ale ważne jest to, co mówił, zrobił i to kim jest. Ciekawe jak zareagujemy jak ujrzymy Jezusa uwielbionego? Jak zareagował Jan, jego uczeń. „...a obróciwszy się ujrzałem siedem złotych świeczników, i pośród świeczników kogoś podobnego do Syna Człowieczego, obleczonego [w szatę] do stóp i przepasanego na piersiach złotym pasem. Głowa Jego i włosy - białe jak biała wełna, jak śnieg, a oczy Jego jak płomień ognia. Stopy Jego podobne do drogocennego metalu, jak gdyby w piecu rozżarzonego, a głos Jego jak głos wielu wód. W prawej swej ręce miał siedem gwiazd i z Jego ust wychodził miecz obosieczny, ostry. A Jego wygląd - jak słońce, kiedy jaśnieje w swej mocy. Kiedym Go ujrzał, do stóp Jego upadłem jak martwy” Ap. 1. 12-17.

Może mamy mało opisu jak wyglądał kiedyś. A co myślicie o takim Jezusie?

suzuki26
12 lat temu

Jedna ze składnic harcerskich organizuje konkurs na Facebook.
Proszę, kliknijcie "lubię to" pod zdjęciem na tym adresie:

www.facebook.com

Z góry dziękuję...

PS. Nie jest to reklama, tylko prośba :D

Marciu
12 lat temu

Dlaczego Jezus nie podobał się ludziom? Bo podobał się Bogu.

yerski
12 lat temu

Fajny odcinek, świetnie przygotowany.

A tak na temat, to potrzeba wizerunku tkwi na ludzkiej naturze, którą stworzył Bóg.... no ale, jak nie wolno, to nie wolno.

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

A mnie nie było, bo miałam atak wirusa-resztę napisałam na KS pod audycją Czerwona Pigułka-taką dygresję...
Nie wiedziałam, że Martin ma kota, ale, że mamy koszulki Krakonowe to wiemy oboje :P

Jak widzę minął mnie ciekawy odcinek-patrząc na screen i opis-pewnie było o wizerunkach i filmach, czyli ciekawie. Wizerunek po prawej to chyba Jezus z filmu "Król królów" ? :P
Tego typu filmy oglądam od dziecka, o czym już chyba pisałam w komentarzu jakiś czas temu... Ostatnio lubię wspominać musical "Jesus Christ Superstar", który ma i polską wersję sceniczną :P

Przy okazji podrzucam coś, co chciałam wrzucić zanim zniknęłam, ale teraz to bardziej pasuje-nagranie z misterium Męki Pańskiej u Salezjanów w Krakowie z 2011 r.-jak widziałam w tym roku znowu zmienili formułę, co robią już co roku właściwie... No i idę na misterium w niedzielę :)

stop nwo
12 lat temu

wg tego źródła:

stopsyjonizmowi.wordpress.com

stopsyjonizmowi.wordpress.com

Jezus był Palestyńczykiem, a nie ma dowodów jakichkolwiek na to, że był Żydem - pochodzenie Żydowskie zostało mu przypisane.

Tu też ciekawe rzeczy nt. religii:

kosmita.ofp.pl

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

PS. No i zapomniałam wrzucić misterium :> Wrzucam :
vimeo.com

Andrzej
12 lat temu

Mnie osobiście, żadne wizje, ani obrazki nie są potrzebne. Stąd wcale nie mam ochoty oglądać Martina w "telewizorze" i wolę podcasty. Ten odcinek jest jednak wyjątkowy.

Ogólnie zgadzam się z tym, co Marin mówi z zastrzeżeniem, że Biblia twierdzi, że nie należy robić wizerunków Boga. Natomiast Jezus przebywając na Ziemi był człowiekiem i dlatego ewent. wizerunki tej postaci nie są sprzeczne z wolą Boga. Tak mi się wydaje.

Czy są konieczne i potrzebne? Mnie nie, ale większośc ludzi preferuje (może z braku wyobraźni) jak im się wszystko poda w obrazie, zdjęciu, filmie itp. Stąd np. wszystkie uroczystości religijne muszą być takie "piękne", bo silniej oddziałują na człowieka. Mnie to denerwuje, ale ludziom jest to potrzebne. Osobiście, gdy się modlę zamykam oczy. Moim marzeniem są też świątynie skrajnie ascetyczne.

Wielu ludziom łatwiej zrozumieć i zaakceptować wiarę w Boga i jego samego, gdy dostaną jakąś wizję Jezusa, gdy widzą go jako konkretnego człowieka. A że przy okazji idealizują? A czy nie idealizujemy także wyglądu, osoby, którą kochamy? Taka jest natura człowieka i nic tu nie zmienimy. Reasumując: Jeżeli ktoś chce widzieć Jezusa jako murzyna, araba, czy Polaka, to jego sprawa. Nic mi do tego. Ważne, by wierzył w jego moc, ufał mu i przestrzegał jego nauki. A Jezus ten w niebie przecież nie ma ciała (w naszym pojęciu fizycznym), więc wszelkie wyobrażenia sobie o nim, Trójcy Świętej i tzw. raju nie mają sensu.

Ella
12 lat temu

Byłam dzisiaj na mszy. Może od początku. Pracuję w Niemczech, w ośrodku opieki nad upośledzonymi, starymi i psychicznie chorymi. Nawet więzienie mamy na naszym terenie. Nabożeństwo odbywa się dwa razy w tygodniu. Przygotowują je razem ksiądz katolicki i pastor ewangelicki. W jednym tygodniu odprawia pastor, w kolejnym ksiądz, ale zawsze są obydwoje, przyprowadzają tych ludków (bo to są oddziały zamknięte), zwożą na wózkach, więc współpraca jest potrzebna. Ogólnie można sobie bardzo ciekawe obserwacje porobić. Dzisiaj odprawiał ksiądz i powiedział, że samemu nie można iść za Jezusem, że trzeba zbudować jakąś społeczność kościelną. Oczywiście on mówił o tym z dumą, że jest członkiem takiej olbrzymiej społeczności, a ja się trochę przestraszyłam, że odpadłam. Może Martin byś coś na ten temat w kolejnych odcinkach powiedział, bo wychodzi na to, że jestem samotnikiem, a tak do celu nie trafię.

mgrabas
12 lat temu

Jezus w żaden sposób NIE był żydem.

ani Ojciec Jezusa - Bóg Ojciec, nie jest żydem (jest Bogiem)

ani ludzka matka Jezusa nie była żydówką (pochodziła od moabitki Rut (w judaizmie pochodzenie dziedziczy się po matce)

Jezus narodził się nie jako izraelita, ale jako palestyńczyk *), który poddał się chrztowi (z chwilą przyjęcia chrztu nawet żyd zostaje chrześcijaninem, a to automatycznie go wyklucza z bycia żydem)

ponadto narodem wybranym już nie są żydzi, tylko ci ludzie, którzy są wierni Chrystusowi są narodem wybranym

sam Jezus powiedział wyraźnie kto jest Jego rodziną - kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką. (Mt12,50)

*) stopsyjonizmowi.wordpress.com

Ola-Sandra
12 lat temu

Co do tego, że Jezus miał śniadą cerę i czarne włosy, to przypomniało mi się, jak historyk w szkole mówił nam, że starożytni Grecy czy Rzymianie wcale nie byli "ciemni" tak jak współcześni, ta cecha wyrobiła się w wyniku tego, że przez wiele wieków siedzieli w tym ciepłym słonecznym rejonie. Jako przykład podał, że starożytni pisarze opisywali Nerona jako blondyna. Teoretycznie czegoś takiego nie powinno być, bo jeśli blady blondyn się opali, to jego syn i tak urodzi się biały, ale kto wie...

To może z Żydami było tak samo jak z Grekami i Rzymianami? Że kiedyś byli bladzi i później ściemnieli?

A jeśli chodzi o kształt twarzy, to wydawało mi się, że podłużna twarz jest właśnie typowo żydowska, no ale ja się nie znam...

Marciu
12 lat temu

na forum żydowskim była mowa o tym jak wygląda typowy Żyd, i ktoś na dowód że nie ma takiego typu zalinkował do zdjęć ludzi o przeróżnym wyglądzie, i to wszystko ponoć byli Żydzi. Być może. Biblia mówi że już w starożytności Izraelici nie słuchali zaleceń Pana i mieszali się po przybyciu do Kanaanu z ludnością tubylczą pochodzenia chamickiego. Co nie znaczy że nie można na podstawie budowy kilku czaszek sprzed 2000 lat zebranych z określonego terenu zrekonstruować jakiegoś wspólnego typu, jak pokazał Martin.
tyle tylko, że, jeśli chodzi o Jezusa, nasuwa się pytanie - po co?
uczniowie mówili do niego - ukaż nam Ojca, a on odpowiedział - tyle już jestem z wami i jeszcze mnie nie poznaliście?
i czy tu chodziło o wygląd zewnętrzny? bynajmniej
Gedeon wyglądał jak królewicz, król Saul był najurodziwszym w Izraelu, Samson też niczego sobie, lecz Bogu najbardziej odpowiadał niepozorny Dawid.

oscarr
12 lat temu

Ola: historyk to chyba był rasista, który w ładny sposób tłumaczył sobie inność europejczyków.
Równie dobrze można by powiedzieć, ze czarni są czarni od słońca.

Nieszczęsne pejsy spowodowały, że masę czasu poświęciłem na poszukiwanie jak najstarszych obrazów, rzeźb przedstawiających żydów. Poszukiwania nie były proste bo jak wiadomo, żydzi nie mogli się portretować. Liczyłem na jakieś rzymskie dzieła, ryciny czy malowidła, ale niestety nie udało mi się nic znaleźć. Najstarsze obrazy pochodziły z XVII wieku i przedstawiały pejsatych i brodatych BIAŁYCH mężczyzn o pociągłych twarzach.

Doszedłem do wniosku, że portrety Jezusa nie były wcale oderwane od rzeczywistości. Artyści nie jeździli na bliski wschód, a za wzór dla Jezusa brali żydów których mieli w okolicy, a oni byli najczęściej biali.

Wybielenie Jezusa nie jest więc wcale spiskiem, malarze chcieli przedstawić Jezusa najbardziej prawdziwie kierując się wiedzą która była mocno ograniczona.

Z resztą tak na prawdę trudno ocenić jak wyglądali kiedyś żydzi, może właśnie pierwsze byli biali, a dopiero nawróceni babilończycy, Syryjczycy stali się ciemniejszą częścią narodu Izraelskiego ?

Marcin
12 lat temu

Martin zapominasz, że Jezus był niepokalanie poczęty chociaż nie wiem jak to jest w innych tradycjach. Mnie zwisa jak wyglądał, Jak był śniady a nie biały to tym lepiej.

Rafał-72
12 lat temu

Na niektórych latających za Tobą, Martin, obrazkach koleś mający być Jezusem trzyma łapki w sposób charakterystyczny dla form z buddyzmu tybetańskiego. A ten biały "Jezus" z mozaiki - wypisz wymaluj forma buddyjska. Skąd to się wzięło w Europie?

Grabix
12 lat temu

@mgrabas: Pochodzenie dziedziczy się po matce? To czemu w rodowodach zawsze podaje się linię męską? I jak zobaczysz oba rodowody (przez Maryję [Łuk 3:23] i przez Józefa [Mat 1]), to oba wiodą do Judy, a zatem Jezus był Żydem w sensie ciała (Potomek Judy to Żyd, tak jak potomek Izraela to Izraelita itp).

W sensie duchowym: Jezus został obrzezany [Luk 2:21]; Jezus nie został chrześcijaninem, bo to słowo oznacza "chrystusowy" czyli "należący do Chrystusa", co w przypadku Jezusa nie miałoby sensu. Poza tym nie widzę jak stanie się chrześcijaninem miałoby przeszkadzać w byciu żydem (w sensie duchowym).

@Rafał-72: Prawdopodobnie z Azji :P

Ola-Sandra
12 lat temu

@ oscarr
Wygógluj sobie wygląd Nerona i sam zobaczysz, że wg kronikarzy był blondynem, a wg Quo Vadis rudy.

Może ci Grecy i Rzymianie rzeczywiście byli bladzi i ściemnieli przez mieszanie się z innymi ludami? I może Żydzi też ściemnieli przez domieszanie innej krwi, jak to ktoś napisał parę komentarzy niżej.

martunia
12 lat temu

nie jestem taka pewna czy ciapaci wyglądali jak żydzi. Teraz są bardziej przemieszani, ale ciapaci pochodzą od matki egipcjanki, za czasów Jezusa różnica między nimi mogła być jeszcze lepiej widoczna, zwłaszcza, że Jezus ma "czyste" żydowskie pochodzenie.
Dla mnie typowy żyd jednak ma wydłużoną twarz i cienki zakrzywiony nos. W każdym razie jeśli myślę o tych których znam lub widziałam w TV. Typowy żyd - jeff godblum, bez stiller, adrian brody.
Trudno też wyciągać takie średnie, weźmy głowę pazury, lindy i tuska, wyciągnijmy średnią, wyjdzie nam jak mniej więcej wygląda kaczyński.
A ta głowa wygląda jak neandertalczyk z niskim czołem i zarośnięty po uszy. A może Jezys był łysy

Sebeq
12 lat temu

Dokładnie MArtunia. Też wydaje mi się, że Jezus wyglądał bardziej w stronę Godbluma i Brodyego. Kartoflany nos i brązowa karnacja jakoś nie współgrają mi ze zdjęciami współczesnych ortodoksyjnych żydów dbających o "czystą krew" od pokoleń.

Martin
12 lat temu

No pewni być nie możemy, ale na pewno mocniejszą podstawą domyślania się jest czaszka kogoś, kto żył w tamtym miejscu i tamtym czasie (3 czaszki, dokładnie), niż czysto teoretyczne spekulacje.

Tak myślę.

Ola-Sandra
12 lat temu

@ Marcin
Niepokalane poczęcie nie oznacza, że Maria była dziewicą, że nie "skalała się" seksem, tylko to, że nie miała na koncie żadnego grzechu, że sama była niepokalanie poczęta.

Tzn wiem, że to nieprawda, ale uświadamiam, co tak naprawdę oznacza dogmat o niepokalanym poczęciu NMP. A to, że była dziewicą, to dogmat o dziewictwie Maryi.

Najlepsze jest to, że mnóstwo katolików myśli, że w tym dogmacie chodzi o dziewictwo... Nie znają swojego własnego dogmatu.

oscarr
12 lat temu

Martin: W tamtym czasie na tamtym terenie mieszkało masę różnych ludzi.
W Biblii masz np fragment o zesłaniu Ducha Świętego, gdzie zaczęli mówić językami i jakoś tak się złożyło że była masa ludzi którzy te obce języki uważali za swoje.

Poza tym rekonstrukcja może być tendencyjna. Bo może czaszki akurat pochodziły z miejsca gdzie grzebano przestępców, a kto wie czy wtedy przestępcami podobnie jak obecnie np. we Francji nie byli głównie jacyś przyjezdni, nomadowie czy kto tam ... no "nie żydzi". .

Niestety odcinek wyszedł rasistowski i ksenofobiczny.
Błędnie założyłeś Martinie (a my to podchwyciliśmy), że żydzi mają jakąś typową urodę, a przecież już w księgach Mojżesza dopuszczalne było wcielanie obcych ludzi do narodu Izraela poprzez obrzezanie. Przez 4 tyś. lat to żydowska nacja mogła się tak wymieszać, z innymi, że już wtedy żydami mogli być zarówno czarni, czerwoni, żółci, biali oraz wszystkie kolory pośrednie.
Wobec tego można uznać, że w zasadzie poza religijnymi wymogami które Jezus zapewne spełniał to jego wygląd wciąż pozostaje kwestią nierozstrzygniętą i o ile nikt nie znajdzie maszyny czasu to dowiemy się tego dopiero gdy Jezus przyjdzie powtórnie.
Pozdrawiam :)

Martin
12 lat temu

No pewnie, ze wygląd Jezusa pozostaje wciąż kwestią nierozstrzygniętą.

Ale jak już ktoś się koniecznie chce domyślać i koniecznie próbuje sobie wyobrazić, to jak sobie powinien wyobrazić? Choćby dla potrzeb filmu.

Nic nie jest pewne, a coś wybrać trzeba. Tym się - nawiasem mówiąc - różni krytyka od ryzyka.

mgrabas
12 lat temu

@ Grabix, w pierwszym filmie zawarta jest istota odpowiedzi na postawione pytanie
www.youtube.com
zainteresowanym tematem może przydadzą się pozostałe wypowiedzi prof. Waldemara Chrostowskiego
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com

Rafał-72
12 lat temu

@16Jarek
Jak to dlaczego? Dla kasy. Ile forsy można wyciągnąć z naiwnych pielgrzymujących do jakiegoś bałwana uczynionego ręką ludzką mającego status "cudownego" obrazu czy posągu. I ile można dodatkowo wyciągać za obrazki, posążki, breloczki do kluczy wpinki do klapy i całą resztę odpustowego chłamu.

Waluś
12 lat temu

Każdy Nazirejczyk miał KRÓTKIE włosy

mgrabas
12 lat temu

www.youtube.com

Jezus był (i jest) Bogiem.

mgrabas
12 lat temu

www.youtube.com

Jezus był (i jest) Bogiem.

mgrabas
12 lat temu

aktualny link do filmiku "Jezus był Bogiem": www.youtube.com (poprzedni link już jest nieaktywny)

Paciaciak
6 lat temu

Cały film niestety z punktu widzenia chrześcijanina (czyli wiary w to że Jezus nie miał ziemskiego ojca i połowe genów miał od Ducha Św.) jest pozbawiony sensu. Nikt nie wie jak Jezus wyglądał. Mógłbyć zarówno niebieskookim blondynem jak i mulatem. Jak sie nie zna jakiej "rasy" jest czyjś ojciec to nie można nawet zgadywać jak wyglądał.

Martin
6 lat temu

W sumie prawda, chociaż genetycznie rzecz biorąc w przynajmniej połowie genów pochodził od potomków Dawida. Połowa to całkiem spora pula i ma wpływ na wygląd.

Więc niebieskookim blondynem to na pewno nie był.

Zresztą jakby aż tak odstawał od współczesnych to byłaby wzmianka. A przecież nikt go tam jak obcokrajowaca nigdy nie traktował.

Paciaciak
6 lat temu

Ależ oczywiście że mógłbyć niebieskookim blondynem. Wystarczy poczytać o dziedziczeniu cech.

Z drugiej strony masz racje że nikt go nie traktował jako osobnika innej rasy. Jeśli jednak przyjąć że proroctwo Izajasza rzeczywiście odnosi się do Jezusa to "jego postawa i wygląd nie mogłyby się nam podobać".

a OFT: ostatnio zastanawiam się nad kompletowaniem Biblii w II, III i IV wieku i ewangelią wg Łukasza. A zastanawiam dlatego że Łukasz na początku pisze wprost że jego ewangelia nie jest natchniona tylko że sam wszystko sprawdził i zbadał i że skoro wielu chciało opisać życie Jezusa to on pomyślał że też to zrobi.

Martin
6 lat temu

A jedno drugie musi wykluczać?
Gdyby tak było to wąpię, czy cokolwiek byłoby natchnione.

Commodore64
6 lat temu

Wszystko na to wskazuje że wyglądu był najzwyklejszym Żydem .Brzydki to raczej nie był bo był doskonały to i chyba na urode ta doskonałość musiała mieć jakiś wpływ .

Karol
5 lat temu

Bardzo ciekawy odcinek :)

Niestety wersja mp4 na stronie odwyk.com odtwarza mi sam obraz, więc pobrałem mp3 i mp4, złożyłem i pozwoliłem sobie wrzucić na youtube.
Link: youtu.be

Martin, jeżeli masz coś przeciwko to usuń proszę mój komentarz i daj mi znać :)

Może komuś ułatwi to słuchanie, bo odcinek jest wyjątkowo wizualny.

Co jeszcze?