
Niekonsekwencje, niespójności i sprzeczności, które mnie w teorii ewolucji najbardziej drażnią. Pogawędka bez naukowego żargonu. Tak na chłopski rozum.
Zastanawiałeś się kiedyś ilu ateistów jest w Biblii? I jakie są właściwie kary za ateizm? Posłuchaj, ten odcinek może cię zdziwić.
Antynatalizm mówi, że to niemoralne robić dzieci. Dlaczego? O co chodzi? I co to ma wspólnego z Biblią, Bogiem, słońcem i depresją? Nie jestem pewien, ale mam pomysł. Posłuchaj i skomentuj - co ty o tym sądzisz?
Ewolucja jest jak seks - jest pociągająca, wszyscy jej chcą i nikt się nie zastanawia dlaczego.
Co nas tak naprawdę kręci w teorii ewolucji? Co sprawia, że jest taka atrakcyjna? Czym tak bardzo do nas przemawia?
Zanim zdecydujesz czy swoje istnienie zawdzięczasz ewolucji czy projektowi, musisz wcześniej ogarnąć z grubsza budowę komórki. W tym odcinku o komórce, ale bez naukowego nudzenia. Będzie na chłopski rozum i z obrazkami. Do ogarnięcia dla każdego.
Odpowiedzi na kilka pytań w temacie ewolucji. Jeszcze raz o tym, co to są ogniwa pośrednie, których szukamy. I o tym, dlaczego nimi nie są. Odcinek ilustrowany flaszkami.
Zastanawiałeś się kiedyś nad tym jak powinien dziś wyglądać świat organizmów żywych, gdybyśmy wszyscy faktycznie powstali przez ewolucję, przypadek, błędy i dobór naturalny? Wyobraź sobie taki świat. Co widzisz? W tym odcinku cztery punkty, w których konfrontuję te wyobrażenia z obserwacjami, i wyciągam wnioski. Tak, wiem, to wszystko jest mocno subiektywne. Ale to nie znaczy, że nie warto posłuchać. Ostatecznie o to w tym wszystkim chodzi: żeby każdy z nas wyrobił sobie własne, subiektywne zdanie na temat tego skąd się wzięło życie.
Ewolucja: skąd się wzięło serce? I czy serce jest wierzące czy ateistyczne? Gadam, gawędzę i wyjaśniam kolejny raz dlaczego koncepcja ewolucji mnie nie przekonuje. Kontr-argumenty mile widziane. Linki mniej. Skoro tu jesteś, to wolimy posłuchać ciebie, więc podziel się opinią, a nie odsyłaj do innych.
Pytanie, z którym naturalistyczna koncepcja ewolucji nie może sobie łatwo poradzić brzmi: czy kod DNA jest informacją?
Dlaczego to pytanie jest ważne i jakie wielkie konsekwencje niesie odpowiedź - o tym dowiesz się z odcinka.
Całkiem możliwe, że 150 lat temu uznałbym teorię ewolucji za całkiem prawdopodobną. Ale już 50 lat temu zdecydowanie bym odrzucił. Dlaczego? Co się zmieniło przez ten czas. O tym w odcinku. O tym, że zmiana zmianie nierówna i o co z tego wynika.
W odpowiedzi na popularne ewolucyjne wytłumaczenie tego jak powstało oko, rzucam trochę szczegółów. To powinno wyczerpująco wyjaśnić dlaczego jestem tak bardzo sceptyczny.
Problem pochodzenia życia i świata podzieliłem na 10 głównych tematów. Każdy z nich inaczej wyjaśnia ewolucja, inaczej kreacjonizm. Jeżeli się wybierze swój pogląd dla każdej z tych części, wyjdzie z tego całościowa teoria wszystkiego. Czy dasz radę zbudować całościowy światpogląd tak, żeby zgadzał się całkowicie i z rzeczywistością i z Biblią?
Bakterie ponoć wyewoluowały. Dobrze, ale jak?
Kiedy mówimy ogólnie wszystko jest jasne i proste. Prawdziwe problemy pojawiają się kiedy zaczynamy mówić o szczegółach. Największy problem ewolucji znajduje się być może w najmniejszym organizmie.
W tym odcinku o tym, co ciekawego na temat Boga, Biblii i ewolucji ma do powiedzenia bakteria.
Przypadki decydują o naszym życiu w większym stopniu niż planowanie, zdolności i umiejętności. Pisał o tym Salomon w Biblii. Ale jak to pogodzić z koncepcją Boga, który panuje nad wszystkim? Jeszcze ważniejsze pytanie: dlaczego Bóg miałby stworzyć świat w ten sposób, żeby rządził nim przypadek? Czy to fair? Czy to potrzebne? Czy stoi za tym jakiś powód? Ja myślę, że da się odpowiedzieć na te pytania. I odpowiadam w tym odcinku.
Byłem niedawno pooglądać Stonehenge. Pole, owce, dużo kamieni. Patrzyłem i ciekawe rzeczy przyszły mi do głowy.
W tym odcinku jest w końcu co oglądać. Nie tylko kamienie filmowałem, zobaczycie też bardzo dużo ładnych zwierzątek. I nawet muzyczka jest ładna.
Po prostu bardzo ładny odcinek.
Tragedia - zgubiłem gdzieś swoje nagrania z Londynu! Zginęły przy przeprowadzce. Będę szukał. A tymczasem odcinek dość ogólny, gdzie mówię o dwóch rodzajach kreacjonizmu, dwóch rodzajach ewolucjonizmu, i jednym czymś co trudno do końca określić, bo nie ma to sensu. Poza tym przegląd polskich i nie tylko stron kreacjonistycznych oraz kilka nazwisk, które warto znać (m.in. o dr Howindzie parę słów).
Korespondencja katolicka w mojej skrzynce zaskoczyła mnie porządnie. Niech was też zaskoczy.
Odwykowa przerwa wakacyjna! Wyjeżdżam sobie. W tym odcinku usłyszycie to właśnie ogłoszenie oraz informacje o ciekawej darmowej grze - grze w komórkę. Link w pierwszym komentarzu do odcinka na stronie www.odwyk.com
Czy można wierzyć jednocześnie w Boga i w teorię ewolucji? Oczywiście, że można. Ale pytanie czy można pogodzić Biblię z teorią ewolucji? Na to właśnie pytanie odpowiadam w pierwszym odcinku z cyklu "Ewolucja".
Odcinek dziesiąty o ewolucji. Będzie o tym, jak to Giertych mówił o kreacjoniźmie i wszystkim zrobiło się wesoło, a następnie podam zwięzłą listę głównych zarzutów wobec teorii ewolucji, coby pokazać, że nic nie jest tak oczywiste, jak to się pokazuje.
Kolejny odcinek ewolucyjny. A w nim: małe podsumowanie noworoczne, później o tym z kim nie warto rozmawiać o ewolucji, następnie parę komentarzy i na koniec krótka lista argumentów przemawiających za kreacjonizmem, nie będących jedynie zaprzeczeniem ewolucjonizmu.
O tym czy kreacjonizm jest zagrożeniem dla swobód obywatelskich, o tym czy w ogóle ma to jakieś znaczenie, o różnicy między teorią naukową i nienaukową i o tym w jakich okolicznościach wyskoczyłbyś przez okno. Odcinek mocno dygresyjny...