
Niekonsekwencje, niespójności i sprzeczności, które mnie w teorii ewolucji najbardziej drażnią. Pogawędka bez naukowego żargonu. Tak na chłopski rozum.
Zanim zdecydujesz czy swoje istnienie zawdzięczasz ewolucji czy projektowi, musisz wcześniej ogarnąć z grubsza budowę komórki. W tym odcinku o komórce, ale bez naukowego nudzenia. Będzie na chłopski rozum i z obrazkami. Do ogarnięcia dla każdego.
Zastanawiałeś się kiedyś nad tym jak powinien dziś wyglądać świat organizmów żywych, gdybyśmy wszyscy faktycznie powstali przez ewolucję, przypadek, błędy i dobór naturalny? Wyobraź sobie taki świat. Co widzisz? W tym odcinku cztery punkty, w których konfrontuję te wyobrażenia z obserwacjami, i wyciągam wnioski. Tak, wiem, to wszystko jest mocno subiektywne. Ale to nie znaczy, że nie warto posłuchać. Ostatecznie o to w tym wszystkim chodzi: żeby każdy z nas wyrobił sobie własne, subiektywne zdanie na temat tego skąd się wzięło życie.
Ewolucja: skąd się wzięło serce? I czy serce jest wierzące czy ateistyczne? Gadam, gawędzę i wyjaśniam kolejny raz dlaczego koncepcja ewolucji mnie nie przekonuje. Kontr-argumenty mile widziane. Linki mniej. Skoro tu jesteś, to wolimy posłuchać ciebie, więc podziel się opinią, a nie odsyłaj do innych.
Całkiem możliwe, że 150 lat temu uznałbym teorię ewolucji za całkiem prawdopodobną. Ale już 50 lat temu zdecydowanie bym odrzucił. Dlaczego? Co się zmieniło przez ten czas. O tym w odcinku. O tym, że zmiana zmianie nierówna i o co z tego wynika.
Grecy szukają mądrości, Żydzi szukają cudów, a Bóg wymyślił coś prostszego. I jak mówi sama Biblia jest to głupi sposób na poznanie Boga. Sęk w tym, że to właśnie ten sposób Bogu się spodobał najbardziej.
Dziś zmieniły się tylko nazwy, ale problem jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Zrozumienie o co w tym chodzi może bardzo pomóc zrozumieć świat, ludzi i siebie.
Biblia mówi nie tylko o tym jak obsługiwać Boga, ale też o tym jaki Bóg jest. Dziś cecha pierwsza: Bóg daje. Komu i czego - o tym posłuchaj w odcinku.
W Biblii pojawia się określenie: narodzić się na nowo. Jezus uznał to za coś ważnego, bo powiedział, że bez tego nie da się wejść do Królestwa Bożego ani nawet go ujrzeć. Cokolwiek to jest, musi to być ważne.
Co to jest? O co chodzi? I dlaczego przez wszystkie lata w kościele nigdy o tym nie słyszałem? Ani na pierwszej komunii, ani bierzmowaniu, ani na mszy, ani na lekcjach religii - nigdy nawet nie słyszałem takiego określenia a co dopiero, żeby ktoś wyjaśnił o co tu może chodzić i dlaczego to takie ważne.
To może nadrobię to czego nie wyjasnił kościół i wyjaśnię w tym odcinku specjalnym, bo nagranym w moje dwudzieste ósme urodziny (drugie w roku).
Katedra, którą budowano dwieście lat spłonęła w godzinę. Dlaczego? Czy to znak od Boga? Kara? Ostrzeżenie? Złośliwość? I co może znaczyć taki znak? Czy w ogóle ma jakieś znaczenie?
Czy w ogóle powinniśmy szukać znaków czasu? A jeżeli tak, to po co?
10 zmian jakie wprowadziłbym do typowego kościoła, żeby go zmienić w Odwyk.
O sacrum i profanum - o dwóch strefach życia: powszedniej i odświętnej. Co Biblia mówi na temat podziału na święte i nieświęte w tym krótkim, acz treściwym odcinku posłuchać można.
Czy wolno marzyć? Mieć marzenia - czy to po chrześcijańsku? Czy Bóg spełnia marzenia? Czy jest sens dążyć do nich? Co myślicie?
Jeszcze raz odcinek bez obrazu. Tym razem luźna, acz inspirująca, opowieść o tym, że jeden człowiek może jednak coś zmienić. Czyli znowu o Biblii po ludzku...
Osobista wakacyjna opowieść do przemyślenia i kilka ciekawych tematów :) Posłuchaj.
W tym odcinku o koncepcji "postęp kontra tradycja". Czyli o tym, czy Bóg jest za postępem i zmianami czy za konserwatyzmem i brakiem zmian. No, nie tylko o tym, ale mniej więcej o tym.
O tym, że wszystko się zmienia, o tym ile jest w życiu przypadku i o tym, jak łatwo jest umrzeć. Oprócz tego dwie moje piosenki (z góry przepraszam - jakość jest marna).
Po ponad 40 dniach przerwy w końcu Odwyk ruszył dalej! Dziś znów o ewolucji - o tym dlaczego nie wierzę, że przez mutacje cokolwiek mogło wyewoluować. Zapraszam do komentowania odcinka na stronie www.odwyk.com.
W tym zdecydowanie zbyt długim odcinku (godzina...) opowiadam o faktach i mitach w teorii ewolucji. Mit - to coś co ludzie myślą, że jest oczywistą oczywistością, a tak naprawdę jest to nieprawdziwa nieprawda...
W odcinku 26 znów coś o ewolucji. Tym razem z punktu widzenia rachunku prawdopodobieństwa. Na ile prawdopodobne jest, że powstaliśmy przypadkiem? Posłuchaj i skomentuj!
Ostatni odcinek przed podróżą, a w nim o tym, czy ewolucja to teoria naukowa czy wcale nie. Oprócz tego kilka słów o mojej podróży i o SLOT Art Festival, na który się wybieram i gdzie można mnie będzie spotkać osobiście. Szukajcie namiotu z piracką flagą! A tu jest graficzna ilustracja do audycji.
Kolejny odcinek ewolucyjny. A w nim: małe podsumowanie noworoczne, później o tym z kim nie warto rozmawiać o ewolucji, następnie parę komentarzy i na koniec krótka lista argumentów przemawiających za kreacjonizmem, nie będących jedynie zaprzeczeniem ewolucjonizmu.