Niekonsekwencje, niespójności i sprzeczności, które mnie w teorii ewolucji najbardziej drażnią. Pogawędka bez naukowego żargonu. Tak na chłopski rozum.
Ewolucja jest jak seks - jest pociągająca, wszyscy jej chcą i nikt się nie zastanawia dlaczego.
Co nas tak naprawdę kręci w teorii ewolucji? Co sprawia, że jest taka atrakcyjna? Czym tak bardzo do nas przemawia?
Antynatalizm mówi, że to niemoralne robić dzieci. Dlaczego? O co chodzi? I co to ma wspólnego z Biblią, Bogiem, słońcem i depresją? Nie jestem pewien, ale mam pomysł. Posłuchaj i skomentuj - co ty o tym sądzisz?
O skandalach w Biblii. Kto był największym skandalistą? Czy chrześcijanin powinien unikać skandali? Dlaczego skandale nas kręcą?
Ponieważ tydzień temu było o kobietach i dla kobiet, dla równowagi będzie o mężczyznach i dla mężczyzn. O tym skąd się w Biblii wzięły płci, co to jest małżeństwo, co jest fundamentalną cechą mężczyzny i różne inne dygresje i wynurzenia.
Pytania i odpowiedzi. A oprócz tego rozmaite porównania: na przykład porównanie Boga do Mela Gibsona.
Bakterie ponoć wyewoluowały. Dobrze, ale jak?
Kiedy mówimy ogólnie wszystko jest jasne i proste. Prawdziwe problemy pojawiają się kiedy zaczynamy mówić o szczegółach. Największy problem ewolucji znajduje się być może w najmniejszym organizmie.
W tym odcinku o tym, co ciekawego na temat Boga, Biblii i ewolucji ma do powiedzenia bakteria.
Problem pochodzenia życia i świata podzieliłem na 10 głównych tematów. Każdy z nich inaczej wyjaśnia ewolucja, inaczej kreacjonizm. Jeżeli się wybierze swój pogląd dla każdej z tych części, wyjdzie z tego całościowa teoria wszystkiego. Czy dasz radę zbudować całościowy światpogląd tak, żeby zgadzał się całkowicie i z rzeczywistością i z Biblią?
Pytanie, z którym naturalistyczna koncepcja ewolucji nie może sobie łatwo poradzić brzmi: czy kod DNA jest informacją?
Dlaczego to pytanie jest ważne i jakie wielkie konsekwencje niesie odpowiedź - o tym dowiesz się z odcinka.
Przypadki decydują o naszym życiu w większym stopniu niż planowanie, zdolności i umiejętności. Pisał o tym Salomon w Biblii. Ale jak to pogodzić z koncepcją Boga, który panuje nad wszystkim? Jeszcze ważniejsze pytanie: dlaczego Bóg miałby stworzyć świat w ten sposób, żeby rządził nim przypadek? Czy to fair? Czy to potrzebne? Czy stoi za tym jakiś powód? Ja myślę, że da się odpowiedzieć na te pytania. I odpowiadam w tym odcinku.
Kiedy nauka każe odrzucić Biblię. I kiedy człowiek powinien odrzucić naukę. I o Einsteinie, i kwantach, i zatrzymanym słońcu, i siedmiu dniach stworzenia.
Tragedia - zgubiłem gdzieś swoje nagrania z Londynu! Zginęły przy przeprowadzce. Będę szukał. A tymczasem odcinek dość ogólny, gdzie mówię o dwóch rodzajach kreacjonizmu, dwóch rodzajach ewolucjonizmu, i jednym czymś co trudno do końca określić, bo nie ma to sensu. Poza tym przegląd polskich i nie tylko stron kreacjonistycznych oraz kilka nazwisk, które warto znać (m.in. o dr Howindzie parę słów).
Odwyk ma wakacje, a w wakacje są odcinki specjalne. Dziś pierwszy Teatrzyk Odwykowy: Stworzenie!
Niepublikowane nigdy wcześniej zapiski z ważnej narady w niebie. Tajna rozmowa na temat tajnych planów, która wiele wyjaśnia.
W inscenizacji udział wzięli: Martin oraz Kudłaty. Starali się oddać wiernie ducha narady.
Uprasza się o co łaska na kolejne sensacyjne odkrycia.
Miao to nazwa ludów żyjących w południowych Chinach. Edgar Truax żył wśród nich jako misjonarz. W 1991 opublikował tłumaczenie historii świata według Miao przekazywanej w ustnej formie z pokolenia na pokolenie. Na ile mitologia ludów z Chin może być zgodna z Biblią?
Posłuchaj.
Kobiety - co mówi o nich Koran i co mówi o nich Biblia. A przy okazji o wizji nieba w Koranie, o porządku społecznym, o trajkotaniu, o włosach. Aż godzinka słuchania, ale temat ciekawy.
Nieszczególnie udany odcinek: miejscami mówię za szybko i za nerwowo, niespójnie, nielogicznie i mało sensownie - ale jednak jest - początek odwyku. Teraz będzie już tylko lepiej! Zapraszam za tydzień!