Czy trzeba należeć do kościoła? Czy chrześcijanin bez wspólnoty jest w porządku? Czy są przykłady w Biblii ludzi co byli poza wspólnotą a Bóg nie miał nic przeciwko temu?
Skąd się w ogóle wzięła koncepcja, że życie z Bogiem ma się odbywać w ramach kościoła?
Wszyscy mają problem ze Świadkami Jehowy. Wszyscy, poza Świadkami Jehowy. O co w tym chodzi? Czy ta organizacja jest chrześcijańska? Czy jest szkodliwa? Z której strony w ogóle to ugryźć ten problem?
Dziś dźwięk trochę gorszej jakości, z powodu usterki, która była z powodu tego, że jak się do końca nie wyzdrowiało, to się dużo głupich błędów popełnia.
Ale że błędy to tak pięknie ludzka rzecz, postanowiłem puścić odcinek w takiej właśnie pięknie ludzko błędnej formie.
Ale posłuchajcie mimo to, bo trudno znaleźć spojrzenie na Świadków Jehowy od tej strony, a wydaje mi się, że to właśnie ta strona jest najbardziej istotnym problemem.
Nagranie miało miejsce w kościele, do którego szczególnie zapraszam. Gdzie ten kościół można znaleźć dowiecie się na końcu.
((Pesach = pascha) <> wielkanoc) O tym jak wygląda prawdziwa żydowska pascha - ta sama, którą obchodził Jezus.
Czterech jeźdźców Apokalipsy ma ostatnio niezły PR. Są się popularni zrobili. Jak zwykle nikt nie rozumie o co chodzi, ale i tak filmy są.
W skrócie mówię, że oryginał jest z Biblii. Nie mają tam imion, ale można im jakieś dać, bo symbolika jest czytelna.
Oczywiście do popularnej kultury trafiła jakaś uproszczona resztka tego co jest w oryginalne. Tak to przeważnie jest z tą Biblią: ludzie sobie biorą co im się podoba. Ale jak kto chce wiedzieć co tam naprawdę jest z tymi jeźdźcami, to niech posłucha.
Jak chrześcijanin powinien podchodzić do zagrożenia terroryzmem? Jak się bronić przed Islamem? Czy istnieje jedna odpowiedź na to pytanie czy jest to kwestia indywidualna?
O tym co trzeba wiedzieć, zanim się w ogóle zacznie gadać o Biblii, Bogu i spiskach Watykanu. Podstawy podstaw. Szczególnie podziękowania za pomoc w odcinku dla Kolumny Zygmunta
Odcinek dla każdego kto nie do końca rozumie dlaczego Jezus krzyknął "Eli, lema sabachtani" ("Boże mój, dlaczegoś mnie opuścił"). Bo Józef Tischner na przykład nie rozumie...
W 16-stym rozdziale Apokalipsy jest opis Wielkiego Babilonu lub Wielkiej Nierządnicy. Czego to jest opis? Czym jest ta wstrętna k***a? Masz już ulubionego kandydata?
Ja już wiem co to jest. Widzę tu tylko jedną możliwą odpowiedź, która pasuje do wszystkich elementów opisu. Teraz jest już jasne dlaczego dla Boga jest wstrętna, dla chrześcijan niebezpieczna, dla władzy pociągająca i dlaczego tak przyciąga pieniądze.
Na pewno się z nią zetknąłeś. Na sto procent. Ona jest naprawdę wszędzie i upija ludzi tak skuteczne, że trzeźwych już prawie nie ma.
No, to zapraszam na odwyk.
Jak czytać Biblię, żeby coś z niej zrozumieć. Parę zasad czytania tekstów i parę kwiecistych, soczystych przykładów.
Antynatalizm mówi, że to niemoralne robić dzieci. Dlaczego? O co chodzi? I co to ma wspólnego z Biblią, Bogiem, słońcem i depresją? Nie jestem pewien, ale mam pomysł. Posłuchaj i skomentuj - co ty o tym sądzisz?
O Wielkich Nauczycielach i ich Wielkich Naukach. A przykładem będzie Jan Paweł. Z USA.
Wielu z nas lubi nawracać ateistów. To wspaniały sport i dobra rozrywka. Ale czy na pewno robimy to poprawnie?
Pytania, na które każdy katolik powinien znać odpowiedź - taki tytuł miał zbiór 80 pytań znaleziony gdzieś w sieci. Katolikiem co prawda nie jestem, ale odpowiedzieć spróbuję, bo niektóre są ciekawe.
To dziwne, ale dotąd nie było odcinka o świętych obrazach. A może był, ale nie pamiętam.
Tak czy inaczej, dziś trochę gadania o problemie obrazów do modlenia i klękania. Jak się to ma do Biblii, jak to sobie ludzie tłumaczą i jak można podejść do tego inaczej.
Odcinek pojawił się z opóźnieniem, bo wiatr był dziś taki, że wywrócił mi kamerę i uszkodził dysk. Długo nagranie odzyskiwałem, ale się udało. Tylko czasem są problemy z obrazem.
Aha, a Matka Boska Wietrzna to nie obrażanie, tylko żart odcinkowy. Reakcja humorem nieobowiązkowa (znaczy: wolno się śmiertelnie obrażać).
Pierwsza część odcinka o końcu świata. O tym gdzie o tym jest w Biblii, co o tym jest i jaka jest data. Część druga jutro...
Jak bardzo można pójść na kompromis w życiu z Bogiem? Co da się z czym pogodzić a co się pogodzić nie da? O tym, i o owym, i o książce "I dared to call Him Father", i o innych dygresjach w pierwszym video-odcinku wyplutym przez nowy procesor.
Często cytowany fragment z ewangelii Jana mówi: "którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane". Jak rozumieć ten fragment? Kościół katolicki twierdzi, że to o spowiedzi. Łatwo wykazać w Biblii, że to nie może być o spowiedzi. Ale jeżeli nie o spowiedzi to o czym?
My tu o jakichś zaawansowanych kwestiach gadamy, jakieś predestynacje, jakieś dary języków, a tu proszę: ludzie najprostszych rzeczy nie rozumieją. Takich jak w tym odcinku.
Co chrześcijanin powinien mieć w domu? Jak żyć na co dzień? Czego słuchać? Jaki wieszać krzyż na ścianie i gdzie najlepiej naklejać naklejki? O codzienności chrześcijańskiej - na podstawie Biblii, oczywiście.
O tym, że każdy umrze. Wiedziałeś o tym? Ja mam wrażenie, że większość ludzi nie wie. Śmierć i umieranie w kontekście Biblii, Boga, OOBE i życia po śmierci.
Przybywa ludzi, którzy mówią o bogaceniu się jako sposobie na życie dla chrześcijanina. A jak to widzi Biblia? Odcinek o bogaceniu się i pieniądzach. Temat już był, ale wtedy było o innej paranoi, teraz jest o innej.
Pierwsi chrześcijanie czekali na powrót Jezusa. Bardzo poważnie czekali. Spodziewali się, że wróci raczej szybko.
Dzisiejsi chrześcijanie na powrót Jezusa czekają tylko symbolicznie, o ile w ogóle. Jeżeli wierzyć Biblii, Jezus wróci. I tym razem nie będzie się ukrywał. Pytanie tylko: kiedy?
Czy to ma znaczenie kiedy? Otóż uważam, że ma i to całkiem duże. Dlaczego? Dowiesz się z odcinka, ostatniego przed wakacjami.
Czy ludzie są z natury źli czy dobrze? O tym, co mówi Biblia i o tym, dlaczego to ważne.
Odcinek o sceptykach. Czy Biblia tępi sceptycyzm? Czy wiara jest sprzeczna z byciem sceptycznym? Posłuchaj o tchórzach, leniach, sceptykach i wierzących.
O tak zwanym pochwyceniu. Czyli po części o końcu świata właściwie też.
To jasne, że siła rażenia kultu maryjnego w Polsce jest nieprawdopodobnie duża. Ale dlaczego tak się dzieje? Mało ludzi ma na tyle dystansu, żeby zrozumieć i trzeźwo odpowiedzieć, ale ja spróbuję. Bo wydaje mi się, że jest to dużo mniej tajemnicze i ponadnaturalne zjawisko niż się wydaje. Jak się nad tym zastanowić spokojnie, to kult maryjny jest w ogóle nie tajemniczy i zupełnie naturalny. Zgadzasz się? Nie zgadzasz? Powiedz co ty myślisz.
Odcinek 24 o wolnej woli, wybraniu (predestynacji) i tym kto jest odpowiedzialny za wybór D.Tuska na premiera.
Uczniowie Jana chrzciciela pościli. Faryzeusze pościli. Katolicy - poszczą. Protestanci - poszczą. Muzułmanie - poszczą. A kto nie pościł? Uczniowie Jezusa! W odcinku tym kiedy pościć a kiedy nie pościć i dlaczego - wyłącznie na podstawie Biblii.
Wśród chrześcijan kwitnie miłość do włosów. Mężczyźni lubią brody, a kobiety długie włosy. Czy wzięło się to z Biblii? Co ma Biblia do brody?
Dziś trochę luźniej - o tym jak na Biblię patrzy autor jednego rysunku na Kwejku. I w których punktach ma rację, a w których pokazał, że nie umie czytać.
Sprawa reportażu "Franciszkańska 3" i reakcji Polaków po tym reportażu pokazała ważną, fundamentalną cechę człowieka. Jest to zjawisko, któremu podlega każdy, a bez zrozumienia tego zjawiska nie sposób ludzi zrozumieć i nie idzie z nimi się dogadać.
Jest to ten sam powód, dla którego ludzie dawno temu zabili Jezusa, ten sam powód dla którego dziś robią rzeczy irracjonalne, nieraz katastrofalne w skutkach i nie są w stanie z nich wyjść.
Na przykładzie Karola łatwiej to zaobserwować zrozumieć, więc skorzystajmy z sytuacji i nauczmy się czegoś o ludziach i o Biblii.
Cześć, dzisiaj moim gościem jest Krawiec, współzałożyciel Radia na Fali.
Określa siebie mianem „upadłego chrześcijanina”. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć jak do tego doszło, z czym Krawiec się nie zgadza do tego stopnie, że porzucił to, co kiedyś było dla Niego cenne i ważne.
Władza męża, władza ojca, władza szefa i władza nauczyciela. Władza wśród chrześcijan jest na porządku dziennym. Odcinek o rządzeniu i Biblii.
Co zrobić jak Jezus wróci? I dokąd wróci jeżeli wróci? I co zrobić jeżeli przegapisz? I kiedy wróci? I najważniejsze: w co ten Jezus będzie ubrany?
Krótki (bo zimno) odcinek o tym co ma biblijne chrześcijaństwo do biblijnych Żydów. Wesołej Chanuki!
Jak dużo jest w Biblii o grzechach i grzeszeniu? Jak dużo chrześcijanin powinien o tym myśleć? Czy mówienie o grzechu jest konieczne, żeby ktoś się nawrócił? I w ogóle jak dużo grzechu to za dużo?
Na czym polega zdrowy egoizm i czy chrześcijanin ma być zdrowym egoistą. A na końcu odcinka kreskówkowa przypowieść. Tak, nadaje się dla dzieci (tym razem).
Co to są rastafarianie? Czy to religia? Czy ich Jah to Bóg z Biblii? W którym miejscu Biblia poleca palić zioło? Czy chrześcijanie mają z rastamanami po drodze? Czy w dymku marihuany mieszka Bóg? Czy wszystko będzie dobrze? I co na to wszystko Dża?
Nowy i Stary Testament bardzo się różnią. Ale zupełnie inaczej niż większość ludzi myśli. Bóg ten sam, ale... O ważnych podobieństwach i ważnych różnicach między różnymi Testamentami (bo tak naprawdę jest ich więcej niż 2) w tym odcinku.
Cześć.
W dzisiejszym odcinku druga część wywiadu z Krawcem.
Patriotyzm, kraj, ojczyzna. Czy chrześcijanin może być patriotą? Czy Bóg potępia zdrajców ojczyzny? Czy w Biblii występują postawy patriotyczne?
Najprościej jak potrafię: jak zostać chrześcijaninem? W odcinku gościnnie występuje pan Murzyn z Dżungli.
Wszystko o Jobie/Hiobie/Dżobie i o jego księdze. Tajemnice księgi Joba w Odwyku.
Po zaangażowaniu? Chodzeniu do kościoła? Darach duchowych? Biblia mówi coś na ten temat. W tym odcinku o tym co najbardziej wyróżnia chrześcijan w oczach innych. Przynajmniej powinno.
Odcinek audio, bo są wakacje i strasznie gorąco. O chrześcijańskich priorytetach. Bóg, żona, dzieci, praca i tak dalej - jaka powinna być kolejność?
Jezus Maria, Maria, Maria, Maria i Maria, czyli ile Maryj jest w Biblii. Która Maria stała pod krzyżem a która sobie poszła? Jak te wszystkie Marie rozróżnić? I skąd się w ogóle biorą tak duże ilości naraz Marj?
I będzie też odpowiedź na pytanie bonusowe: czy Jezus miał wuja.
O dwóch podejściach do kwestii Boga: "męskim" i "kobiecym". Dziś więcej kobiecego. Poza tym odkrywam, że jestem chodzącą reklamą. Na koniec fragment wystąpienia "Korzenia" (Leszek Korzeniecki) na obozie w Dyminie: krótka historia jednego ćpuna.
Chciałbyś mieć w pracy szefa chrześcijanina? Jesteś szefem chrześcijaninem? Czy chrześcijanin w ogóle powinien być szefem, czy to nie jest rodzaj wywyższania się? Odcinek o szefie, kierowniku, liderze.
Czy Jezus był postacią historyczną? Skąd wiemy, że w ogóle istniał? I co w ogóle możnaby uznać za taki dowód?
W tym odcinku krótka lista pozabibijnych dowodów na istnienie Jezusa, z podsumowaniem tego co najważniejsze.
Bo cały temat ostatecznie sprowadza się do trzech punktów. A wszystkie trzy sprowadzają się do jednego, zasadniczego problemu. Problemu, z którym każdy musi sobie poradzić tylko sam.
Ciąg dalszy wywiadu z Anią - praktykującą katoliczką. Dzisiaj porozmawiamy o tym, dlaczego Ania wybrała swoją religię i co ją przekonuje, że to co robi podoba się Bogu. Porozmawiamy też o sprzecznościach między nauczaniem Kościoła Katolickiego a Biblią.
Z Wielkanocą jest ten sam problem co z Bożym Narodzeniem - nie wiadomo jak to święto ocenić. Nie wiadomo czy lepiej obchodzić czy nie obchodzić. Wielkanoc to mieszanka elementów chrześcijańskich, pogańskich i kultury konsumpcji. Co wychodzi kiedy zestawić ją z Biblią? Wychodzi siedem punktów. Myślę, że pomogą ci bardziej świadomie podejść do Wielkanocy.
Trzy ważne rzeczy związane z Bożym Narodzeniem, na które założę się, że nie zwróciłeś uwagi. No, może na jedną z nich najwyżej. A już myślałem, że o Bożym Narodzeniu już wszystko zostało powiedziane, co było do powiedzenia.
O trzech typach kościołów, o tym że ap. Paweł uczył inaczej niż Jezus, o tym kiedy Bóg nie daje, kiedy go wspólnie proszą, ale przede wszystkim o tym jak Jezus skrytykował kościół. mówiąc:
"Gdzie dwóch lub trzech spotyka się w moje imię tam ja jestem pośród nich"
Gdzie tu krytyka? Posłuchaj odcinka.
Czy Jezus się uważał za Żyda? Czy chrześcijanie powinni się judaizować? I jak obchodzić Wielkanoc: po katolicku czy po żydowsku?
Odcinek nagrany w Londynie, podczas łażenia po Hyde Park'u. Można w nim zobaczyć dużo trawy, wiewiórki, kaczki i inne takie. Poza tym mówię o chrześcijanach z innych krajów niż Polska. Wielu nie znam, więc liczę na komentarze od tych, którzy znają!
Wojny w naszym życiu są. Niektórzy żyją w stanie wojny całe lata. Biblia mówi trochę o wojnach, ale co z tego może się nam przydać w życiu? Coś tam jednak może.
Zmartwychwstanie Jezusa powinno być najczęściej dyskutowaną kontrowersją chrześcijaństwa. A nie jest. Dlaczego?
Co zmienia to czy grób Jezusa był pusty czy nie? Co za różnica czy zmartwychwstanie to fakt czy legenda?
Może w święta wielkanocne mało kogo interesuje temat zmartwychwstania Jezusa, bo to po prostu zbyt oczywiste?
Jeszcze raz o tym czy Bóg jest czy go nie ma. W książce "Bóg urojony" Richard Dawkins ma coś do powiedzenia na ten temat. A ja też się chciałem jakoś do tego odnieść. Przy okazji dowiecie się, że Dawkins wcale nie wierzy, że życie na Ziemi powstało spontanicznie w drodze abiogenezy. Wychodzi na to, że w tę część teorii ewolucji nawet największy propagator darwinizmu już nie wierzy...
Ludzie lubią się tytułować. Co o tym mówi Biblia? I jak właściwie powinniśmy do siebie mówić?
Czy trzeba płacić podatki? Czy wolno płacić podatki? Czy unikanie podatków jest niemoralne? Czy dla Boga to to samo co kradzież?
I przede wszystkim: o co dokładnie chodziło w tej historii z oddawaniem cesarzowi co cesarskie a Bogu co boskie? Po tym odcinku wszystko będzie jasne.
Sprawa zabójstwa Jana Chrzciciela. Podejdźmy do niej tak, jak podszedłby Sherlock Holmes. I spróbujmy znaleźć ciekawszą odpowiedź niż "zabili go źli ludzie".
Rozdawanie Biblii za darmo - czy to dobry pomysł? W Radomiu trochę nie wyszło.
Współczesne kościoły są nabożeństwocentryczne. Czy msza, nabożeństwo czy inna niedzielna celebracja ma dzisiaj tą samą rolę, którą miała w Biblii? Czy w Biblii jest msza? Czy pierwsi chrześcijanie chodzili na nabo? Czy Jezus to kazał robić?
Noe to nie tylko potop i pijaństwo. To również tęcza. I przykazania.
Czy wiedziałeś na przykład, że oprócz Starego Przymierza i Nowego Przymierza istnieje też przymierze Noego? Może i wiedziałeś, ale wątpię, że wiedziałeś, że istnieje praktycznie cała religia oparta na tym przymierzu!
Posłuchaj, a dowiesz się o co chodzi.
W ramach powiększania wiedzy o religiach, informacje o Mormonach. O księdze Mormona, o małżeństwach, o tym skąd się wzięli, co robią, jacy są i gdzie ich można znaleźć. Z Martinem rozmawia Marek.
Chrześcijanin to gatunek, do którego wiele osób podchodzi z nieufnością. To dlaczego, że go nie rozumieją. Jak zrozumieć chrześcijana opowiadam w tym odcinku.
Cześć zobaczyłem film „Jezus - Historia Chrześcijaństwa” i zacząłem się zastanawiać nad tym czy kościół dzisiaj dalej jest nam potrzebny? Przeprowadziłem też kilka krótkich wywiadów. Miłego słuchania.
Koniec wakacji! Zaczynamy. Na początek krótko o symbolach chrześcijaństwa. Z okazji tego, że temat ostatnio głośny. A na początku odcinka mała scenka ilustrująca...
Tak wyglądał OdwykCamp w 2018 roku. Jedni mówią, że było jak u pierwszych chrześcijan, inni że jak na koncercie Marilyn Manson. To co wiem na pewno to, że nie padało, że ryby skakały i że żaby śpiewały. A ludzie mieli ciekawe historie do opowiedzenia.
Korespondencja katolicka w mojej skrzynce zaskoczyła mnie porządnie. Niech was też zaskoczy.
Odwykcamp 2018 koło Gnojnika był jednocześnie weselem. O tym jak doszło do tego wesela opowiadają Martin i Dominika. To ostatnie nagranie przed przeprowadzką do Hiszpanii. Odcinek nagrany z żywą publicznością. Nagrał wszystko z ukrycia Kazik z Lublina - dzięki! Przy okazji, dziękuję wszystkim, którzy przyjechali, żeby z nami pobyć i nas pożegnać. OdwykCamp się udał fantastycznie! Wszystko się udało i nie lało, się sfinansowało i nawet jeszcze zostało.
Nieposłuszni Bogu ludzie - czasem są w Biblii karani, czasem nie są, a bywa, ze są nawet nagradzani. Czy życie z Bogiem sprowadza się do posłuszeństwa? Jak bardzo Bogu zależy na tym, żeby go słuchać? Czy nagradzani są tylko ci, którzy są grzeczni, ci którzy zrzekli się swojej niezależności?
Ostatni odcinek sezonu 2020/2021, w którym zastanawiam się dlaczego właściwie chrześcijanin nie miałby się zabić natychmiast po nawróceniu.
Pytanie może trochę głupie, ale prowadzi do ważnych wniosków i zmusza do postawienia ważnych pytań. Więc posłuchajcie razem ze mną.
O zabijaniu w imię Boga. Czy każdy Bóg każe zabijać? Czy ten z Biblii też? Czy to nie wstrętne? I czy nie lepiej zapobiegać niż karać?
O podejściu do wojny i unikaniu wojny. O tym czym się różni podejście do wojny w Starym i Nowym Testamencie i czy Jezus był pacyfistą. Od razu mówię, że nie daję tu gotowych odpowiedzi typu "czy chrześcijanin powinien iść do wojska" - na to już musisz odpowiedzieć sobie sam.
To trzeba wiedzieć: trzy największe podziały kościołów chrześcijańskich w historii. I jeszcze ważniejsze: jak się dzielą chrześcijanie dzisiaj. To nie jest szczegółowy wykład, to są najbardziej fundamentalne podstawy, które każdy powinien znać i rozumieć. Gdyby szkoła państwowa miała sens, to informacje z tego odcinka byłby na pierwszych lekcjach religii.
Banalne pytania wcale nie są banalne jak nad nimi odpowiednio długo pomyśleć. Ten odcinek mówi o ocenianiu, o sądzeniu, ale przede wszystkim o dążeniu do świętości. Czyli w sumie o czymś pozytywnym. I też o tym, co Jezus chciał powiedzieć przez swoje podejrzane zachowanie, kiedy to miał okazję kogoś sprawiedliwie ocenić i słusznie potępić a tego nie zrobił.
Opowieść Karola z Wrocławia o pewnej grupie chrześcijan, która... Aa, najlepiej po prostu posłuchać.
Historia zmartwychwstania Jezusa została spisana przez naocznych świadków - ale może coś źle rozumiemy? Może tak naprawdę nie umarł? Mógł to być spisek uczniów czy nie mógł? Na ile jest to prawdopodobne?
Czy chrześcijanin ma prawo być głupi? Na ile rozgarnięty być powinien, a na ile to zbędne? Czy wiara i oddanie Bogu czynią wiedzę i umiejętności zbędnymi?
Istnieje wśród chrześcijan specyficzna odmiana rasizmu. Podejście przypominające podejście krajów kolonizujących do kolonizowanych.
O co chodzi? I jaki to ma związek z Biblią?
Posłuchaj przez pół godzinki i wyciągnij własne wnioski.
Pierwszy pilotażowy odcinek, w którym gadamy o tym dlaczego nie warto być samotnym wilkiem.
Odcinek poświęcony mocy symboli i ich znaczeniu.
Czy wiesz jak nazywano pierwszych chrześcijan? To nazwą wcale nie było "chrześcijanie". Chrześcijanami uczniów Jezusa nazwano dopiero w Antiochii, a przecież działali już wcześniej wiele lat.
Wcześniejszą nazwą była "droga". I to określenie warto poznać, bo pasuje do nauki Jezusa lepiej niż "chrześcijaństwo". Zwłaszcza w tych czasach. Może by do tej nazwy wrócić?
Dla lepszej ilustracji odcinka o drodze wsiadłem na rower, wziąłem mikrof i przejechałem 40 kilometrów. Teraz przynajmniej jest na co popatrzeć w trakcie słuchania.
Cud bankowy, upomnienia dla Boga, czytanka świętego zioma Janka i rozmowy o ciapowatości chrześcijan.
Kazanie o głoszeniu i gadaniu oraz o walce z chrześcijańską naturą.
Na końcu ewangelii Jana jest scena, w której Piotr zaczyna się interesować kolegą. Zadaje Jezusowi pytanie o Jana, i dostaje w odpowiedzi: a co cię to obchodzi? Zajmij się sobą.
W tym odcinku o tym dlaczego Jezus nie lubił Piotra. Czyli o zajmowaniu się sobą zamiast tym, co sobie właśnie kupił sąsiad.
Kawiarnia w Suracie to krótkie, a mądre opowiadanie o Bogu, ludziach, sporze o religie i punktach widzenia. Napisał je Lew Tołstoj według oryginału Bernardina de Saint-Pierre. Ponieważ opowiadanie daje do myślenia jak najlepsze odcinki Odwyku, postanowiłem je na Odwyku umieścić, ale ku mojemu zdziwieniu nie znalazłem wersji polskiej.
Więc sam zorganizowałem tłumaczenie i lektora (może ktoś z was pozna go po głosie) i teraz możecie posłuchać, podumać i wyciągnąć wnioski.
"Kawiarnia w Suracie" nie odpowiada na pytanie "jaka religia jest najlepsza", ale daje dużą lepszą odpowiedź na dużo ważniejsze pytanie...
Rozmowy o Bogu i kościele. Na żywo. Ze słuchaczami. W tym odcinku rekordowo dużo słuchaczy było.
O tym jak Wielkanoc minęła, o tym jakim pytaniem rozpoznać czy ktoś jest chrześcijaninem i na końcu historia Michała, który zgromił sobie opuchliznę i zadziałało!
Przypowieść o wdepnięciu.
Legenda o zderzeniu.
Dwie opowieści o chrzcie..
Oraz: baśń o nieopanowaniu języka.
To są historie w pierwszym odcinku Wieczorynek. Opowiedz swoją za tydzień!
Tak sobie myślę: o czym chrześcijanie powinni sobie najczęściej przypominać?
Godzinki wypadły akurat 11 listopada. Wszyscy prowadzący kompletnie bez życia. Może i z sensem gadają, ale ciężka atmosfera zrobiła swoje.
Co to jest Odwyk? Dla kogo? Po co? Jak to będzie wyglądać? Dowiesz się z tego wstępnego odcinka.
Kwas - stały problem chrześcijaństwa, od czasów Nowego Testamentu aż do dzisiaj. Dłuższa refleksja o tym co to jest kwas Faryzeuszów i jak smakuje.
W tym odcinku o zmartwychwstaniu dla mas - kto zmartwychwstanie, kiedy, jak oraz czy ci, co się dali skremować, mają szansę. Przy okazji dowiecie się, jakie ciekawe rzeczy można zrobić z nieboszczykiem (i czy po zrobieniu tych rzeczy jest szansa na zmartwychwstanie).
Jak bardzo ufasz Bogu? Czy wierzysz, że naprawdę
„Bóg współdziała we wszystkim ku dobremu z tymi, którzy Boga miłują” ?
Mój dzisiejszy gość przedstawi historię swojej walki o życie. Zapłacił za nie wysoką cenę, a jednocześnie ufa Bogu i wierzy, że wszystko co go spotkało było częścią Bożego planu.
Cześć w ostatnim odcinku mówiłem, czym wiara nie jest. W tym postaram się odpowiedzieć czym jest dla mnie i co mówi o tym Biblia. Mówię też o stosunku wiary do uczynków tzn. Czy chrześcijanin musi przestrzegać przykazań.
Materiały do odcinka są tutaj
Filmy:
http://www.youtube.com/watch?v=YGqYX-OLymU
http://www.youtube.com/watch?v=zJrpc-tUmUw
Jeżeli jest chrześcijanin, który coś zmienia w życiu innych, to czym to życie zmienia? Tym co wie? Tym co mówi? Tym co robi? Tym kim jest?
Jeżeli chcesz mieć wpływ na innych - czy możesz go mieć będąc nieszczęśliwym? Jeżeli cieszysz się życiem, ludźmi, chwilą, i jeżeli to widać, to czy to naprawdę coś zmienia?
Zaczęło się powoli od ekumenizmu. Następnie się rozkręciło. Było o wykorzystywaniu i korzystaniu, o tym dlaczego pomagać innym i o tym czy chrześcijanie to ciotki.
O tym jak zarabiać mówi się często, rzadziej o tym jak wydawać. Jak tą sprawę widzi Biblia: czy raczej należy oszczędzać czy raczej należy być hojnym? Skąpym czy rozrzutnym?
Ostatnio w moim życiu jest hmm... jak by to najlepiej powiedzieć „nie za ciekawie”. Szukam odpowiedzi na pytanie: dlaczego chrześcijanie cierpią?
Czy chrześcijanin powinien być zdziecinniałym, infantylnym prostakiem? Co właściwie mówi Biblia o dzieciach? Czy można być poważnym dzieckiem? Odcinek nagrałem zaraz po powrocie z demonstracji w bardzo poważnej i bardzo ważnej sprawie - i przypomniało mi się to co Jezus mówił o dzieciach. Posłuchajcie...
Rozmawiamy o patriotyzmie. Ze słuchaczami też, wśród których byli i patrioci. Zaangażowani. Trochę szkoda, bo nie z każdym się gadać dało. Ostrzeżenie: odcinek miejscami irytujący. Temat najwidoczniej wrażliwy, ale dlaczego aż tak - o to nas nie pytajcie.
Pogadamy sobie dzisiaj między innymi o rejestracji kościoła w państwie i o liderowaniu. Uprzedzając pytania o oprawę muzyczną - Kudłaty :D . Kontakt do nas - Tomek: kiteksritek na gmail.com, Sylwek: sylwan112 na o2.pl, Hubert: hubertsebesta na me.com
Zainspirował mnie Zbigniew Nowak oraz "ręce, które leczą". Oglądałem i zastanawiałem się czym się różni jego podejście do podejścia różnych grup chrześcijan, z którymi miewałem do czynienia. Doszedłem do niepokojącego wniosku, że niczym. Więc może istnieje coś takiego jak bioenergoterapia biblijna?
O tym co się dzieje ze zwierzętami po śmierci i o tym czy Bóg doradza co zrobić. I o Harrym Potterze. I chrześcijańskich konferencjach. I o tym czy jesteś opętany czy tylko psychiczny.
Większość audycji spędziliśmy na rozmowie ze słuchaczem, który jest chrześcijaninem a jednocześnie gejem. Rozmawiamy o tym jak jedno z drugim pogodzić, czy da się to zmienić i jak sobie radzić w takiej sytuacji.
Fragmenty z Biblii na podstawie których wyciągam swoje wnioski:
„Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze -- Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie. Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was” (J 14:16-18).
„A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem” (J 14:26).
„Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe” (J 16:13).
„Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28:18-20).
Linki:
Różne tłumaczenia Biblii:
http://www.biblia.info.pl/biblia.php
Znaczenie słów (po angielsku)
http://www.blueletterbible.org/lang/lexicon/lexicon.cfm?strongs=G3404
Występowanie itp. (u góry można przełączyć na język polski)
http://biblos.com/genesis/1-1.htm
Rozmawiamy między innymi o tym czy należy wychodzić z inicjatywą do innych czy czekać na ich inicjatywę?
Diagnoza: Strach przed zmianą. Kłujemy w dupę czy w ramię? Co na to prawo i strażnica?
Dziś odcinek o Trójcy. O tym co to za koncepcja, kto jest kim i czy jest ich jeden, czy dwóch, czy trzech (czy czterech?). A przede wszystko o tym jak się to wszystko ma do Biblii. Dzisiejszy odcinek, lepszy, szybszy i ładniejszy, powstał wyłącznie dzięki Sponsorom! Podziękowania głównie dla tego ostatniego Sponsora, dzięki któremu mogłem kupić program Vegas Movie Studio. Im więcej wspieracie tym lepiej Odwyk się rozwija! Dzięki! Martin Lechowicz
Tym razem z video i gościnnie ze współprowadzącą. Rozmawiamy ze słuchaczami o tym jakie kto ma podejście do dzieci.
Tym razem rozmowy były o tym jaki wpływ na zatrudnienie ma chrześcijaństwo. Czy chętniej przyjąłbyś do pracy chrześcijanina czy ateistę?
Ten odcinek nie był tak naprawdę o tym, że bogaci do piekła a biedni do raju. Był o tym, jak nadmiar, bogactwo, bezpieczeństwo i rozsądek przeszkadzają w byciu chrześcijaninem. Czy dążenie do ideału oznacza bycie głupszym, biedniejszym i nierozsądnym? Czy chrześcijaństwo musi oznaczać rozwalenie sobie życia? Posłuchaj do czego doszliśmy w tym odcinku.
Niebezpiecznie jest pracować i się bogacić. Zwłaszcza z punktu widzenia chrześcijanina. A może w ogóle zarabianie stoi w poprzek chrześcijaństwa?
I o to się kłócimy przez godzinę w ramach Martin kontra reszta świata.
W odcinku 17stym przestawiam: dziesięć przykazań - pełna wersja. Czytać dosłownie - na własną odpowiedzialność.
Dziś mamy dyżur - czyli czekamy na telefony a w międzyczasie ruszamy tematy jakie tylko nam przyjdą do głowy. Tłumaczymy więc Hubertowi (który nigdy nie był katolikiem) na czym polega Boże Ciało i typujemy najlepszy zawód dla chrześcijanina.
Pierwsza audycja w 2018 trzeźwiła w składzie: Hubert i Dominika. Mówili o sensowności postanowień noworocznych i o tym czy bezpiecznie jest się wiązać z kimś, kto ma pogląd, że najpierw się dobrze wyszaleć a potem ustatkować.
Dziś nagranie niejakiego Wolfa, które mi przysłał w zamierzchłych czasach. Postanowiłem odświeżyć, a przy okazji zachęcić innych - jeżeli masz ciekawą historię do opowiedzenia, przyślij do mnie. I w ogóle jeżeli masz coś do powiedzenia - mów! Pisz! Nagrywaj! Publikuj! Nie siedź cicho w kącie, nie przeżywaj życia wyłącznie jako konsument. Poza tym nie jest to zbyt udany odcinek, ale przynajmniej udało mi się zdążyć przed północą. Następne będą lepsze.
Dzisiaj zastanawiamy się dlaczego Bóg ma taki słaby PR i co można z tym zrobić.
Miałem sen o tym jak siedziałem i wyciągnąłem z niego daleko idące wnioski. Odcinek - jak wszystkie z tej serii - tylko dla chrześcijan!
Rozmawiamy o akcji "strzelaj z Jezusem" (czy jak tam się ona nazywa). Ostatnio dużo niej się mówi. Jak nie wiesz o co chodzi, to po prostu włącz i posłuchaj.
Znów mało udany odcinek - jakoś nie czułem się dziś najlepiej. Zacząłem o tym co znaczy słowo chrześcijanin, a potem myśli pobiegły luźno w dal, niestety. Eh, za tydzień będzie lepiej (miejmy nadzieję).
Mówi się, że książki nie ocenia się po okładce, podcastu po tytule odcinka, a rolnika po traktorze. :)
O tym, czy Bóg wszystkim zrobi dobrze. W szczególności - czy wszystkich chce uzdrowić. Bo są różne opinie na ten temat. W trakcie audycji odbywało się wskrzeszanie na żywo, ale nie zdążyliśmy się dowiedzieć jak się eksperyment skończył.
O tym, że wszystko się zmienia, o tym ile jest w życiu przypadku i o tym, jak łatwo jest umrzeć. Oprócz tego dwie moje piosenki (z góry przepraszam - jakość jest marna).
Krótka odpowiedź na pytanie od słuchaczki. Oczywiście w moim stylu.
W odcinku 12 będzie: o dwóch rodzajach chrześcijan, o tym jak pierwszy ogień gaśnie oraz o dolinie suchych kości.
Związki wielowyznaniowe, różnoreligijne, innopoglądowe. Różne doświadczenia mamy i dużo mądrych wniosków.
Ponieważ ciągle są jakieś święta, dziś znów odcinek luźniejszy. O tym, że Nowy Rok zaczyna się w czterech różnych dniach, o tym, że w Biblii go nie ma i o tym czy coś z tego wynika.
Rozmowa na żywo z terapeutą, który pomagał i chrześcijanom i niechrześcijanom. Opowie o tym, czy chrześcijanom też może przydać się terapia.
Czyli o odwyku w Odwyku.
W odcinku 43 wszystko o końcu świata: Antychryst, Wielki Babilon, 666, Armagedon, jednym słowem: apokalipsa. Ponadto: o profesjonalizmie słów kilka, recenzja "Studium Życia" (w MP3), o brzytwie Ockhama.
Znów długi odcinek - godzinka z hakiem. No przepraszam, jestem jeszcze trochę chory i trudno się skupić...
Temat główny audycji to pytanie o to czy bycie wolnym składania do ateizmu czy właśnie do szukania Boga? Poza tym: o tym czy posłać dziecko do komunii kiedy się samemu nie wie w co się wierzy oraz jak się w Anglii łączy chrześcijaństwo z kowidowaniem.
O broni, o masakrze na uniwersytecie w Virginii, o Biblii, o tym kiedy uczeń Jezusa powinien stosować przemoc, o tym po co komu broń oraz inne moje myśli krążące wokół (bardzo świeżego) tematu.
Jak wygląda życie chrześcijanina na emigracji.
Trochę dziejów chrześcijaństwa. Kilka praktycznych porad i o tym od kogo się uczyć.
Rozmawiamy o tym, że świat jest nietrzeźwy. I o tym czy jest sens rozmawiać z pijanym? I kiedy? I jak?
Ale zaczynamy od zastanawiania się nad terminologią feministyczną, która robi się coraz popularniejsza.
W środowiskach chrześcijańskich jest czasem presja na to, żeby być zawsze szczęśliwym. Albo przynajmniej żeby tak wyglądać. To może być męczące. Może lepsza już presja, żeby być smutnym? Bo takie środowiska też są. Czy smutek jest prawdziwszy niż wesołość?