Kiedy wróci Jezus?

2 lata temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
43min

Pierwsi chrześcijanie czekali na powrót Jezusa. Bardzo poważnie czekali. Spodziewali się, że wróci raczej szybko.

Dzisiejsi chrześcijanie na powrót Jezusa czekają tylko symbolicznie, o ile w ogóle. Jeżeli wierzyć Biblii, Jezus wróci. I tym razem nie będzie się ukrywał. Pytanie tylko: kiedy?

Czy to ma znaczenie kiedy? Otóż uważam, że ma i to całkiem duże. Dlaczego? Dowiesz się z odcinka, ostatniego przed wakacjami.

Dyskusja

Heretic
2 lata temu

Martin , nie wspomniales ze w sprawie `powracania` Mesjaszy to akurat Chrzescijanie czekaja na zydowskiego Antychrysta ktory przyjdzie przed Jezuzem - ten to `ancykryst` wlasnie wedlug Zydow bedzie tym prawdziwym Mesjaszem ktory na zawsze otworzy oczy ludziom na to ze Jezus byl oszustem .

Martin
2 lata temu

Heh, no jakby to powiedzieć... każdy ma swojego bohatera, na którego czeka. Tak generalizując: to na co kto czeka, pokazuje co dla kogo ważne.

Swoją drogą fakt, że tak dużo chrześcijan więcej gada o diabłach, demonach i antychrystach niż o Jezusie i Bogu, daje do myślenia, nie? No mi daje w każdym razie.

No ale ci pierwsi chrześcijanie, zgodnie z poleceniem Jezusa, czekali przede wszystkim na to, aż on wróci i przejmie pałeczkę. Wszystko inne to są dodatki i odwracacze uwagi od tego co faktycznie ważne.

Mona
2 lata temu

Tyle, ze oni mieli nadzieję, ze „nie minie to pokolenie aż…” i się nie doczekali. Wiec następni już są „mądrzejsi” i mówią: poczekamy, zobaczymy ;)))

Martin
2 lata temu

Aaa, bo to zależy na co czekali.

W roku 66 Tytus Flawiusz zaczął oblężenie Jerozolimy, a w roku 70 spłonęła świątynia i został po niej tylko kawałek muru. Tak że jak czekali na koniec Izraela, to się doczekali. A jak na inny koniec, to się nie doczekali, bo tak jest dziwnie z proroctwami z Biblii, że się często wypełniają kilka razy - tylko w innej formie albo innej skali.

Tutaj w tym jest ciekawostka, że słowo "pokolenie" nie jest tak całkiem jednoznaczne.

Mona
2 lata temu

O… a możesz podać inne możliwe znaczenia?

Martin
2 lata temu

No na przykład w Psalmie 78 zerknij, że tam początek ciągle o pokoleniach mówi. Widać jak się czyta, że to znaczenie jest szersze niż tylko "ludzie co się urodzili w tym samym czasie plus minus". Oznacza raczej ludzi co myślą w taki sam sposób.

No wiesz, tak jakby w Polsce powiedzieć "pokolenie komunizmu", to ktoś by miał na myśli tak naprawdę wiele różnych pokoleń.

No a inna sprawa, że Jezus mówił o pokoleniu "tym", ale nie powiedział dokładnie które to jest "to". Po przetłumaczeniu brzmi to teraz jak "to pokolenie z czasów, w których żyję", ale przecież nie powiedział dokładnie, które miał na myśli. Możliwe, że mówiąc "to" miał na myśli "to pokolenie z czasów, o którym opowiadam"

To nie jest język matematyczny (niestety), i zwłaszcza w tłumaczeniach znikają co subtelniejsze odcienie znaczeń. A tu mamy tekst powiedziany po aramejsku do hebrajczyków, powtórzony przez świadków, zapisany po grecku i przetłumaczony na polski po latach ewolucji języków oryginalnych. To nie jest aż tak głuchy telefon jak się wydaje, no ale "to" nawet jeżeli oryginalnie bardziej precyzyjne, zrobiło się trochu niejasne.

Mona
2 lata temu

Jak zastanawiałam się kiedyś nad tym fragmentem, pomyślałam sobie, ze może Jezus miał na myśli pokolenie za życia którego wydarzą się te wszystkie wojny, głody, zarazy (mory), obrzydliwości i antychrysty…

Martin
2 lata temu

A całkiem możliwe.

Co jeszcze?