• Odwyk
 • ·
 • 8
 • ·
 • 55%
 • ·
 • 4 miesiące temu

Heretic
Heretic
4 miesiące temu

Martin , nie wspomniales ze w sprawie `powracania` Mesjaszy to akurat Chrzescijanie czekaja na zydowskiego Antychrysta ktory przyjdzie przed Jezuzem - ten to `ancykryst` wlasnie wedlug Zydow bedzie tym prawdziwym Mesjaszem ktory na zawsze otworzy oczy ludziom na to ze Jezus byl oszustem .

Martin
Martin
4 miesiące temu

Heh, no jakby to powiedzieć... każdy ma swojego bohatera, na którego czeka. Tak generalizując: to na co kto czeka, pokazuje co dla kogo ważne.

Swoją drogą fakt, że tak dużo chrześcijan więcej gada o diabłach, demonach i antychrystach niż o Jezusie i Bogu, daje do myślenia, nie? No mi daje w każdym razie.

No ale ci pierwsi chrześcijanie, zgodnie z poleceniem Jezusa, czekali przede wszystkim na to, aż on wróci i przejmie pałeczkę. Wszystko inne to są dodatki i odwracacze uwagi od tego co faktycznie ważne.

Mona
Mona
ponad miesiąc temu

Tyle, ze oni mieli nadzieję, ze „nie minie to pokolenie aż…” i się nie doczekali. Wiec następni już są „mądrzejsi” i mówią: poczekamy, zobaczymy ;)))

Martin
Martin
ponad miesiąc temu

Aaa, bo to zależy na co czekali.

W roku 66 Tytus Flawiusz zaczął oblężenie Jerozolimy, a w roku 70 spłonęła świątynia i został po niej tylko kawałek muru. Tak że jak czekali na koniec Izraela, to się doczekali. A jak na inny koniec, to się nie doczekali, bo tak jest dziwnie z proroctwami z Biblii, że się często wypełniają kilka razy - tylko w innej formie albo innej skali.

Tutaj w tym jest ciekawostka, że słowo "pokolenie" nie jest tak całkiem jednoznaczne.

Mona
Mona
ponad miesiąc temu

O… a możesz podać inne możliwe znaczenia?

Martin
Martin
ponad miesiąc temu

No na przykład w Psalmie 78 zerknij, że tam początek ciągle o pokoleniach mówi. Widać jak się czyta, że to znaczenie jest szersze niż tylko "ludzie co się urodzili w tym samym czasie plus minus". Oznacza raczej ludzi co myślą w taki sam sposób.

No wiesz, tak jakby w Polsce powiedzieć "pokolenie komunizmu", to ktoś by miał na myśli tak naprawdę wiele różnych pokoleń.

No a inna sprawa, że Jezus mówił o pokoleniu "tym", ale nie powiedział dokładnie które to jest "to". Po przetłumaczeniu brzmi to teraz jak "to pokolenie z czasów, w których żyję", ale przecież nie powiedział dokładnie, które miał na myśli. Możliwe, że mówiąc "to" miał na myśli "to pokolenie z czasów, o którym opowiadam"

To nie jest język matematyczny (niestety), i zwłaszcza w tłumaczeniach znikają co subtelniejsze odcienie znaczeń. A tu mamy tekst powiedziany po aramejsku do hebrajczyków, powtórzony przez świadków, zapisany po grecku i przetłumaczony na polski po latach ewolucji języków oryginalnych. To nie jest aż tak głuchy telefon jak się wydaje, no ale "to" nawet jeżeli oryginalnie bardziej precyzyjne, zrobiło się trochu niejasne.

Mona
Mona
ponad miesiąc temu

Jak zastanawiałam się kiedyś nad tym fragmentem, pomyślałam sobie, ze może Jezus miał na myśli pokolenie za życia którego wydarzą się te wszystkie wojny, głody, zarazy (mory), obrzydliwości i antychrysty…

Martin
Martin
ponad miesiąc temu

A całkiem możliwe.

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Kim Jezus nie jest?

Program Odwyk

W tym odcinku o fundamentach chrześcijaństwa. Oraz o tym kim Jezus NIE jest (bo żeby wiedzieć kim ktoś jest, czasem dobrze najpierw....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 215% normy!!! Szaleństwo!

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

215%

Odwyk wsparli

 • Arcypatron

  Arcypatron dał duuużo!

  2022-10-03
 • Kiara

  Kiara dał 50zł

  2022-10-03
 • Adam

  Adam dał 25zł

  2022-10-02
 • Bartosz

  Bartosz dał 100zł

  2022-10-02
 • Lukszmar

  Lukszmar dał 200zł

  2022-10-02
 • Bartek

  Bartek dał 5zł

  2022-10-01
 • Sosna

  Sosna dał 25zł

  2022-10-01
 • Łukasz7

  Łukasz7 dał 50zł

  2022-10-01
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Martin Lechowicz
7A Northgate House, Market Street, Eckington, S21 4EH, United Kingdom
Telefon (PL): +48 736 920 087
Phone (GB): +44 737576 4160
Email: