
W Biblii jest sporo tekstu autorstwa Salomona - bardzo mądrego i bardzo bogatego pana. W tym odcinku i tym co konkretnie ma do powiedzenia Salomon: na temat głupoty, mądrości, bogactwa, szczęścia, życia, śmierci i Boga. Przy okazji parę dobrych rad biznesowych - może się przydać.
Wiara w Boga to pole na paradoksy, sprzeczności i dziwności. Największy paradoks w chrześcijaństwie (tym oryginalnym, prosto z Biblii) dotyczy kwestii bardzo praktycznej: za co przyznają życie wieczne. Czy wejściówka do nieba to nagroda, zapłata, rekompensata, czy kompletnie za darmo.
Paradoks polega na tym, że Biblia zdaje się tu mówić dwie różne rzeczy: całkowicie sprzeczne ze sobą.
Sęk w tym, że te rzeczy wcale nie są sprzeczne. I na tym polega paradoks.
Jak Bóg może skazywać na całą wieczność tortur za kilkadziesiąt lat złego zachowania? Gdzie tu elementarna sprawiedliwość? To jedno z częstszych pytań. I odpowiem na to w tym odcinku tak konkretnie, jak tylko potrafię. A do pomocy wezmę sobie Hioba.
Dziś podglądamy jak wygląda katolicka ewangelizacja. A przy okazji o tym co to w ogóle jest ta ewangelizacja, po co to jest i jak powinno wyglądać według Biblii. Starałem się ograniczyć własną ocenę do minimum, więc odcinek, mam nadzieję, skłoni do własnych przemyśleń. Jak cały Odwyk.
Czy Jezus był postacią historyczną? Skąd wiemy, że w ogóle istniał? I co w ogóle możnaby uznać za taki dowód?
W tym odcinku krótka lista pozabibijnych dowodów na istnienie Jezusa, z podsumowaniem tego co najważniejsze.
Bo cały temat ostatecznie sprowadza się do trzech punktów. A wszystkie trzy sprowadzają się do jednego, zasadniczego problemu. Problemu, z którym każdy musi sobie poradzić tylko sam.
Pierwsza część odcinka o końcu świata. O tym gdzie o tym jest w Biblii, co o tym jest i jaka jest data. Część druga jutro...
My tu o jakichś zaawansowanych kwestiach gadamy, jakieś predestynacje, jakieś dary języków, a tu proszę: ludzie najprostszych rzeczy nie rozumieją. Takich jak w tym odcinku.
Uczniowie Jezusa dostali na koniec jedno główne polecenie: iść na cały świat i czynić ludzi uczniami. Dziś robią to rzadko, a jak już robią to w inny sposób niż robił to Jezus.
Może więc warto się przyjrzeć jak Jezus rozmawiał z ludźmi i dlaczego tak skutecznie do nich trafiał?
Znacie taką broszurkę "4 prawa duchowego życia"? Znacie takiego człowieka jak Sławomir Mrożek? O tym dziś będzie. O Bogu głośnym i Bogu uproszczonym.
Które spiskowe teorie mają oparcie w Biblii? Co można znaleźć w Piśmie Świętym o Iluminatach rządzących światem, masonach, NWO, kosmitach żyjących między nami i płaskiej ziemi? I czy Jezus miał w końcu tą żonę czy nie?
Jak ktoś ciekawy innych wielkich spisków i sensacji i co o nich mówi Biblia, to może zrobię drugi odcinek. Ale wolałbym nie.
Człowiek lubi jak go lubią. Odruchowo postępujemy więc tak, żeby się wszystkim podobać. A co mówi o tym Biblia? Mamy dążyć do tego, żeby się podobać wszystkim?
Ewangelizację można porównać do marketingu. Pewnie dlatego w Biblii nie ma takiego słowa jak "ewangelizacja".
Ale jeżeli uczniowie Jezusa dostali polecenie czynienia nowych ludzi uczniami, to dlaczego mówił też, żeby nie zawsze, nie wszędzie i nie z każdym? Psom świętego nie dawać, świniom pereł nie rzucać.
Więc co, nie każdy zasługuje na to, żeby za nim ganiać z krzyżem?
O ewangelii Judasza, dzieciństwie Jezusa, i historia Adama i Ewy. Czyli o tym dlaczego akurat ten, a nie inny, zestaw ksiąg powinien być w Biblii.
Grecy szukają mądrości, Żydzi szukają cudów, a Bóg wymyślił coś prostszego. I jak mówi sama Biblia jest to głupi sposób na poznanie Boga. Sęk w tym, że to właśnie ten sposób Bogu się spodobał najbardziej.
Dziś zmieniły się tylko nazwy, ale problem jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Zrozumienie o co w tym chodzi może bardzo pomóc zrozumieć świat, ludzi i siebie.
Jak dużo jest w Biblii o grzechach i grzeszeniu? Jak dużo chrześcijanin powinien o tym myśleć? Czy mówienie o grzechu jest konieczne, żeby ktoś się nawrócił? I w ogóle jak dużo grzechu to za dużo?
Najprościej jak potrafię: jak zostać chrześcijaninem? W odcinku gościnnie występuje pan Murzyn z Dżungli.
Krótki (bo zimno) odcinek o tym co ma biblijne chrześcijaństwo do biblijnych Żydów. Wesołej Chanuki!
Trzy ważne rzeczy związane z Bożym Narodzeniem, na które założę się, że nie zwróciłeś uwagi. No, może na jedną z nich najwyżej. A już myślałem, że o Bożym Narodzeniu już wszystko zostało powiedziane, co było do powiedzenia.
Salomon mówił przypowieści i Jezus też mówił przypowieści. Ale zupełnie inaczej. Kto był lepszy? Odcinek bardzo wakacyjny z historyjką o takim-synu.
Zmartwychwstanie Jezusa powinno być najczęściej dyskutowaną kontrowersją chrześcijaństwa. A nie jest. Dlaczego?
Co zmienia to czy grób Jezusa był pusty czy nie? Co za różnica czy zmartwychwstanie to fakt czy legenda?
Może w święta wielkanocne mało kogo interesuje temat zmartwychwstania Jezusa, bo to po prostu zbyt oczywiste?
Czy wiesz jak nazywano pierwszych chrześcijan? To nazwą wcale nie było "chrześcijanie". Chrześcijanami uczniów Jezusa nazwano dopiero w Antiochii, a przecież działali już wcześniej wiele lat.
Wcześniejszą nazwą była "droga". I to określenie warto poznać, bo pasuje do nauki Jezusa lepiej niż "chrześcijaństwo". Zwłaszcza w tych czasach. Może by do tej nazwy wrócić?
Dla lepszej ilustracji odcinka o drodze wsiadłem na rower, wziąłem mikrof i przejechałem 40 kilometrów. Teraz przynajmniej jest na co popatrzeć w trakcie słuchania.
Jezus w Biblii kazał "czynić innych uczniami". To jest jasne, zrozumiałe i powszechnie wiadome, ale prawdziwe pytanie brzmi: jak?
Czyli: co ma wspólnego ewangelia z gównem.
O Ewangelii Judasza i innych ciekawych tekstach. Dużo na ten temat i dużo na inne tematy.
Ewangelista, który nie nawraca. Rozmowa ze Sławkiem, ulicznym ewangelistą (zawodowym?) o jego pracy, jego podejściu i o tym czy ewangelizacja różni się od akwizycji.
Arytmetyka dobra i zła. Czyli: jak sobie w głowie przeliczać dobre i złe uczynki. Czyli: czy w niebie jest waga?
Oto Martin wstał z łoża i wziął się za mikrofon. Teatrzyku jeszcze nie ma (będzie, będzie), ale jest za to wakacyjne kazanie Crzszmana!
Jezus posyłał, żeby iść i głosić. Ale co? I jak? I do kogo? I o tym jest ten odcinek.
Hugo Kosiński - redaktor, publicysta i założyciel radia KonteStacja opowiada o tym, że kiedyś był ewangelistą. Dziś myśli o biznesie i budowaniu mediów. Czy Hugo się stoczył? Posłuchaj i wydaj werdykt!