Niekonsekwencje, niespójności i sprzeczności, które mnie w teorii ewolucji najbardziej drażnią. Pogawędka bez naukowego żargonu. Tak na chłopski rozum.
Magda jest chrześcijanką i jednocześnie instruktorką jogi. Dużo chrześcijan twierdzi, że joga to zło i chrześcijanin powinien się trzymać z daleka. Mają rację czy nie? Z tego odcinka dowiecie się czy da się jogę połączyć z wiarą w Jezusa, czym ta joga dokładnie jest oraz którędy wchodzi w człowieka diabeł w odwróconych pozycjach jogi.
Ewolucja jest jak seks - jest pociągająca, wszyscy jej chcą i nikt się nie zastanawia dlaczego.
Co nas tak naprawdę kręci w teorii ewolucji? Co sprawia, że jest taka atrakcyjna? Czym tak bardzo do nas przemawia?
Ewolucja: skąd się wzięło serce? I czy serce jest wierzące czy ateistyczne? Gadam, gawędzę i wyjaśniam kolejny raz dlaczego koncepcja ewolucji mnie nie przekonuje. Kontr-argumenty mile widziane. Linki mniej. Skoro tu jesteś, to wolimy posłuchać ciebie, więc podziel się opinią, a nie odsyłaj do innych.
Są trzy sposoby uprawiania chrześcijaństwa. Dwa są popularne, jeden nie. Zgadnijcie, na którym zależało Jezusowi.
Bakterie ponoć wyewoluowały. Dobrze, ale jak?
Kiedy mówimy ogólnie wszystko jest jasne i proste. Prawdziwe problemy pojawiają się kiedy zaczynamy mówić o szczegółach. Największy problem ewolucji znajduje się być może w najmniejszym organizmie.
W tym odcinku o tym, co ciekawego na temat Boga, Biblii i ewolucji ma do powiedzenia bakteria.
Czy Jezus jest fajny? Seria odcinków o najważniejszej postaci w Biblii. O tym jak to robił.
Dzisiaj o tym jak wyrzucał demony.
A przy okazji coś o mistrzach, czeladnikach i o tym od kogo się uczyć a od kogo nie.
Jonasz i wieloryb. O tym co jest możliwe, co prawdopodobne, co niedorzeczne, a z czego można się śmiać.
Wiara w ewolucję i wiara w wojnę z COVID-em mają wspólne podstawy. Biorą się z tych samych zjawisk społecznych i psychicznych. Obserwując skąd się bierze jedno można nauczyć się skąd się wzięło drugie.
Można nawet przekonać się, że ewolucja ma o wiele mniej wspólnego z nauką niż z psychologią tłumu.
Jaki to ma związek z Biblią, religią, Bogiem? Tego dowiesz się z odcinka.
Zaufanie Bogu, poleganie na Bogu i oddawanie mu kontroli nad życiem jest podstawą chrześcijaństwa. Czy to oznacza automatycznie bierność, pasywność, czekanie na polecenia?
Czy aktywność, działanie, własną inicjatywę Biblia widzi jako oddalanie się od Boga?
To nieoczywisty a bardzo praktyczny problem dla chrześcijanina: działać czy czekać, wychodzić z inicjatywą czy zaufać, że Bóg wszystko zrobi?
Gdyby Jezus żył dzisiaj to jaki miałby samochód? Czy miałby komórkę? Wolałby komputer, laptop czy tablet?
Czy potrafisz sobie wyobrazić Jezusa bez sandałów, za to w dżinsach?
Odcinek o tym czy da się Jezusa wyjąć z kontekstu historii, kultury, języka i czasów.
Kiedy nauka każe odrzucić Biblię. I kiedy człowiek powinien odrzucić naukę. I o Einsteinie, i kwantach, i zatrzymanym słońcu, i siedmiu dniach stworzenia.
Grecy szukają mądrości, Żydzi szukają cudów, a Bóg wymyślił coś prostszego. I jak mówi sama Biblia jest to głupi sposób na poznanie Boga. Sęk w tym, że to właśnie ten sposób Bogu się spodobał najbardziej.
Dziś zmieniły się tylko nazwy, ale problem jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Zrozumienie o co w tym chodzi może bardzo pomóc zrozumieć świat, ludzi i siebie.
Tragedia - zgubiłem gdzieś swoje nagrania z Londynu! Zginęły przy przeprowadzce. Będę szukał. A tymczasem odcinek dość ogólny, gdzie mówię o dwóch rodzajach kreacjonizmu, dwóch rodzajach ewolucjonizmu, i jednym czymś co trudno do końca określić, bo nie ma to sensu. Poza tym przegląd polskich i nie tylko stron kreacjonistycznych oraz kilka nazwisk, które warto znać (m.in. o dr Howindzie parę słów).
Eksperymentalnie udowadniam, że Biblia ma moc wpływać na wodę! Poza tym analizuję na przykładzie Dr Masaru Emoto czym się różni podejście naukowe od podejścia udającego naukowe. Okaże się też czy Bóg lubi Ślepą Gienię.
Kim jest nauczyciel w Biblii? Kto w kościele powinien uczyć? Czym się różni rabin od uczonego w Piśmie? W tym odcinku wszystko o nauczycielach i uczeniu w Biblii.
Rozmowa o archeologii (również archeologii zakazanej) z kimś, kto zna się na tym lepiej niż autor Odwyku. Będzie o tajemniczych megalitach, o prawdziwej lokalizacji góry Golgota, o starożytności piwa, o tym czym mogło być przedpotopowe UFO i o wielu innych sprawach. Sam Indiana Jones by tym odcinkiem nie pogardził!
Wychodzi na to, że Jezus był coachem. I to dobrym. Co to jest coach? Dowiedziecie się z dzisiejszej rozmowy.
Pierwsze przykazanie - żeby nie mieć innych bogów poza jednym - wydaje się tak oczywiste, że nie ma o czym rozmawiać. Rzeczywiście, jest bardzo proste. Ale może stać za nim coś więcej niż widać na pierwszy rzut oka.
W tym odcinku o wojujących ateistach i archeologii biblijnej. Dr Patton mówi o tym co wykopano na górze Gerizim.
Kolejna opowieść z życia. Tym razem Krawiec. Krawiec opowiada na przykład o tym, jak się modlił i pokonał tym Michnika w sobie. O co chodzi? Posłuchajcie...
W odcinku 7 mówię o tym, jak się mierzy wiek skamieniałości i innych rzeczy, skąd się wzięły te miliony lat i na ile są wiarygodne. W komentarzu na stronie podaję źródła do bardziej szczegółowych materiałów.
Odcinek dziesiąty o ewolucji. Będzie o tym, jak to Giertych mówił o kreacjoniźmie i wszystkim zrobiło się wesoło, a następnie podam zwięzłą listę głównych zarzutów wobec teorii ewolucji, coby pokazać, że nic nie jest tak oczywiste, jak to się pokazuje.
Ostatni odcinek przed podróżą, a w nim o tym, czy ewolucja to teoria naukowa czy wcale nie. Oprócz tego kilka słów o mojej podróży i o SLOT Art Festival, na który się wybieram i gdzie można mnie będzie spotkać osobiście. Szukajcie namiotu z piracką flagą! A tu jest graficzna ilustracja do audycji.
Psychologia ciągle odkrywa coś nowego w człowieku. Ale okazuje się, że część z tych wielkich odkryć była znana już dawno temu.
O tym czy kreacjonizm jest zagrożeniem dla swobód obywatelskich, o tym czy w ogóle ma to jakieś znaczenie, o różnicy między teorią naukową i nienaukową i o tym w jakich okolicznościach wyskoczyłbyś przez okno. Odcinek mocno dygresyjny...
Trochę dziejów chrześcijaństwa. Kilka praktycznych porad i o tym od kogo się uczyć.