Jak chrześcijanin powinien podchodzić do zagrożenia terroryzmem? Jak się bronić przed Islamem? Czy istnieje jedna odpowiedź na to pytanie czy jest to kwestia indywidualna?
Czterech jeźdźców Apokalipsy ma ostatnio niezły PR. Są się popularni zrobili. Jak zwykle nikt nie rozumie o co chodzi, ale i tak filmy są.
W skrócie mówię, że oryginał jest z Biblii. Nie mają tam imion, ale można im jakieś dać, bo symbolika jest czytelna.
Oczywiście do popularnej kultury trafiła jakaś uproszczona resztka tego co jest w oryginalne. Tak to przeważnie jest z tą Biblią: ludzie sobie biorą co im się podoba. Ale jak kto chce wiedzieć co tam naprawdę jest z tymi jeźdźcami, to niech posłucha.
Szatan, czyli diabeł według Biblii. Czy jest niezależny? Czy jest samodzielny? Czy mieszka z rodzicami? Jaki ma pomysł na siebie? Czy strach się bać, czy też przeciwnie - nie przejmować się specjalnie?
Jak połączyć panowanie Boga nad światem z II Wojną Światową i Holokaustem? To jest temat tak trudny i delikatny, że nikt go kijem nie tyka. I trudno się dziwić, bo nie sposób, żeby się ktoś nie zdenerwował.
Ale z drugiej strony trzeba jakoś to sobie poukładać, że Bóg który generalnie kocha ludzi, jednocześnie z racji swojej władzy i pozycji, musi też odpowiadać za druty kolczaste i obozy koncentracyjne.
Można też udawać, ze nie ma tematu. Było minęło, cieszmy się że Bóg nas kocha.
Ale ja bym osobiście wolał nie powtarzać historii, tylko się z niej uczyć.
Spróbujmy więc być przez godzinę tak uczciwi jak się da, i poszukajmy jakiegoś wyjaśnienia dlaczego te wszystkie nieszczęścia się Bóg na ludzkość zesłał.
Odcinek dla tych, którzy czują się ciągle przegranymi i dla tych, którzy głoszą chrześcijańskie życie w wiecznym zwycięstwie. Co mówi Biblia o przegrywaniu i o zwycięstwie.
Historia o Dawidzie i Goliacie. W wersji realistycznej, chociaż niestety bez bluzgów, które na pewno miały wtedy miejsce. Szkoda. Z Biblii można naprawdę dużo wyczytać, kiedy się poczyta uważnie i z wyobraźnią!
W lipcu 2023, w samym środku wojny z Rosją, Martin i słuchacze Odwyku pojechali na obóz językowy dla młodzieży na Ukrainie. Uczyliśmy angielskiego, prowadziliśmy warsztaty i robiliśmy co się da, żeby było wesoło. Czasem było też poważnie, ale poważnie było po to, żeby potem było jeszcze bardziej wesoło.
Zobaczcie relację z tych intensywnych dni na Ukrainie. Dla tych którzy słuchają Odwyku jako podcastu (dobry pomysł), polecam tym razem zrobić wyjątek i zobaczyć nagranie w wersji video na stronie www.odwyk.com.
Bóg jest jak Indianie - istnieje już tylko w rezerwacie. Rezerwatów jest wiele i możecie o nich poczytać w książce "Przegląd Jezusów Polskich".
Ale pytanie na dziś brzmi: czy istnieje wciąż Bóg poza rezerwatem i czy ten Bóg może stracić cierpliwość? Czy może mieć dość? I co się wtedy stanie? A może właśnie się dzieje?
Krótko mówiąc, czy Biblia daje powód do tego, żeby być przerażonym.
Wojny w naszym życiu są. Niektórzy żyją w stanie wojny całe lata. Biblia mówi trochę o wojnach, ale co z tego może się nam przydać w życiu? Coś tam jednak może.
Czesław Gruszka jest chrześcijaninem, mieszka w Świdniku i ma 92 lata. Posłuchajcie o jego przeżyciach z czasu wojny, a wnioskami podzielcie się w komentarzach.
U chrześcijan często występuje walka duchowa. A w Biblii występuje? W sumie występuje. Ale niekoniecznie o to samo chodzi.
O co dokładnie chodzi w tym odcinku dowiecie się jak posłuchacie.
O podejściu do wojny i unikaniu wojny. O tym czym się różni podejście do wojny w Starym i Nowym Testamencie i czy Jezus był pacyfistą. Od razu mówię, że nie daję tu gotowych odpowiedzi typu "czy chrześcijanin powinien iść do wojska" - na to już musisz odpowiedzieć sobie sam.
O zabijaniu w imię Boga. Czy każdy Bóg każe zabijać? Czy ten z Biblii też? Czy to nie wstrętne? I czy nie lepiej zapobiegać niż karać?
Zastanawiamy się nad tym, czy wojna Rosji z Ukrainą zbliżyła ludzi do Boga.
A był też telefon z przepowiednią - posłuchaj i dowiedz się kiedy umrze Putin.
O gniewie Boga, Apokalipsie, Potopie, zniszczeniu Sodomy i Gomory, zarazach, wojnach i kataklizmach zesłanych przez Boga, który... nie zna gniewu.
W tym odcinku o problemu konfliktów. Czy mamy dążyć do pokoju czy przygotowywać się do wojen? Czy ustępować babci, która grozi nam zawałem? Czy dochodzenie do pokoju przez wojnę jest w ogóle możliwe?