Kościół tradycyjnie lubił straszyć, grozić i wpędzać w poczucie winy. Pytanie czy to tylko wredność ludzi czy wzięli to z Biblii? Czy Bóg straszy? Biblia straszy? Jezus straszy? Trzeba się zająć tym tematem, bo prawda jest taka, że w Biblii nie brakuje nieprzyjemnych rzeczy i to nieźle szokuje w kontraście ze współczesnym światem, który znowuż jest jedną wielką pozytywną reklamą. Żyjemy w świecie, gdzie wszystko będzie dobrze, wszyscy są piękni i zasługują na to, co najlepsze. A tu nagle przychodzi Biblia i straszy.
Na krzyżu obok Jezusa powieszono dwóch kryminalistów. Jeden z nich był normalny, a drugi nienormalny. Jednemu z nich Jezus obiecał, że będzie z nim w raju. Jest to przypadek bardzo dziwny, bo taka nagroda za minimalny wysiłek wydaje się o wiele za duża.
Żeby lepiej zrozumieć tą sytuację, posłuchajcie...
Jak Bóg może skazywać na całą wieczność tortur za kilkadziesiąt lat złego zachowania? Gdzie tu elementarna sprawiedliwość? To jedno z częstszych pytań. I odpowiem na to w tym odcinku tak konkretnie, jak tylko potrafię. A do pomocy wezmę sobie Hioba.
Wiara w Boga to pole na paradoksy, sprzeczności i dziwności. Największy paradoks w chrześcijaństwie (tym oryginalnym, prosto z Biblii) dotyczy kwestii bardzo praktycznej: za co przyznają życie wieczne. Czy wejściówka do nieba to nagroda, zapłata, rekompensata, czy kompletnie za darmo.
Paradoks polega na tym, że Biblia zdaje się tu mówić dwie różne rzeczy: całkowicie sprzeczne ze sobą.
Sęk w tym, że te rzeczy wcale nie są sprzeczne. I na tym polega paradoks.
Szatan, czyli diabeł według Biblii. Czy jest niezależny? Czy jest samodzielny? Czy mieszka z rodzicami? Jaki ma pomysł na siebie? Czy strach się bać, czy też przeciwnie - nie przejmować się specjalnie?
Ostatni odcinek w tym roku. Z piosenką na koniec. Odcinek o tym czy Jezus jest komunistą i czy Bóg jest wrednym kapitalistą. Oraz o tym czy jest trzecia noga i gdzie się znajduje.
Może nie wszystkie z tych pytań są trudne, ale większość zdecydowanie jest. Posłuchaj i pomyśl jak ty byś na nie odpowiedział.
My tu o jakichś zaawansowanych kwestiach gadamy, jakieś predestynacje, jakieś dary języków, a tu proszę: ludzie najprostszych rzeczy nie rozumieją. Takich jak w tym odcinku.
W Biblii powtarza się pojęcie nagrody. Kiedyś to pojęcie było jasne i oczywiste, ale dzisiaj myli się ludziom z zapłatą, łapówką i innymi koncepcjami. Nagroda to nie jest zapłata.
Zrozumienie, co to jest nagroda jest ważne, bo bez zrozumienia o co tu chodzi, relacja z Bogiem będzie zawsze lekko patologiczna.
W innych odcinkach było o tym jak według Biblii chrześcijanin ma traktować władzę. W tym będzie o tym, jak sam Bóg widzi władzę. I z jakiego powodu wśród 10 przykazań nie ma przykazania "będziesz słuchać króla".
Zbawienie - co to w ogóle jest?
Każdy zna to słowo. Wiadomo, że to oznacza ratunek. Ale ratunek przed czym właściwie? Kogo potrzeba ratować i przed czym? Na czym polega to wielkie niebezpieczeństwo człowieka, że trzeba go ratować?
Można różnie odpowiedzieć na to pytanie, ale ja spróbuję dokopać się do samego źródła sprawy. Do największego, najgłębszego, najbardziej fundamentalnego problemu człowieka.
Jak dużo jest w Biblii o grzechach i grzeszeniu? Jak dużo chrześcijanin powinien o tym myśleć? Czy mówienie o grzechu jest konieczne, żeby ktoś się nawrócił? I w ogóle jak dużo grzechu to za dużo?
W dzisiejszym odcinku postaram się sprawdzić, na podstawie sporej ilości fragmentów z Biblii, czy Jezus był tym za kogo się podawał czy tylko człowiekiem z megalomanią.
Męskość w Biblii - to jest temat tego odcinka. Założę się, że tego co mam do powiedzenia nie usłyszycie na chrześcijańskiej konferencji dla mężczyzn.
Postanowiłem ocenić kto sobie więcej zasłużył a kto więcej nabroił: Bóg czy ludzie. W tym odcinku przyznaję więc punkty Bogu i ludzkości w kilkunastu kategoriach. Jeżeli chcesz wiedzieć kto wygrał w kategorii "sadyzm", "ludobójstwa" lub "opieka nad zwierzętami", posłuchaj tego odcinka koniecznie. Na koniec zapraszam do urządzenia własnych zawodów i własnej subiektywnej oceny. Kto zdobędzie więcej punktów? Bóg czy ludzkość?
Bóg jest jak Indianie - istnieje już tylko w rezerwacie. Rezerwatów jest wiele i możecie o nich poczytać w książce "Przegląd Jezusów Polskich".
Ale pytanie na dziś brzmi: czy istnieje wciąż Bóg poza rezerwatem i czy ten Bóg może stracić cierpliwość? Czy może mieć dość? I co się wtedy stanie? A może właśnie się dzieje?
Krótko mówiąc, czy Biblia daje powód do tego, żeby być przerażonym.
Czesław Gruszka jest chrześcijaninem, mieszka w Świdniku i ma 92 lata. Posłuchajcie o jego przeżyciach z czasu wojny, a wnioskami podzielcie się w komentarzach.
Katedra, którą budowano dwieście lat spłonęła w godzinę. Dlaczego? Czy to znak od Boga? Kara? Ostrzeżenie? Złośliwość? I co może znaczyć taki znak? Czy w ogóle ma jakieś znaczenie?
Czy w ogóle powinniśmy szukać znaków czasu? A jeżeli tak, to po co?
Noe to nie tylko potop i pijaństwo. To również tęcza. I przykazania.
Czy wiedziałeś na przykład, że oprócz Starego Przymierza i Nowego Przymierza istnieje też przymierze Noego? Może i wiedziałeś, ale wątpię, że wiedziałeś, że istnieje praktycznie cała religia oparta na tym przymierzu!
Posłuchaj, a dowiesz się o co chodzi.
Zamiast powtarzać "masz grzech" może warto się zastanowić, co konkretnie grozi za nieprzestrzeganie zasad z Biblii? Tak realnie, w prawdziwym życiu - co się stanie kiedy złamiesz to czy inne przykazanie?
Pomijam sytuacje typu noszenie na plecach arki przymierza albo rzeźbienie złotego posągu pod górą, gdzie Mojżesz poszedł tydzień tymu porozmawiać z Bogiem. No bo dzisiaj raczej mało kto jest w takiej sytuacji.
Odcinek jest praktyczny: czego się spodziewać po Bogu.
Nieposłuszni Bogu ludzie - czasem są w Biblii karani, czasem nie są, a bywa, ze są nawet nagradzani. Czy życie z Bogiem sprowadza się do posłuszeństwa? Jak bardzo Bogu zależy na tym, żeby go słuchać? Czy nagradzani są tylko ci, którzy są grzeczni, ci którzy zrzekli się swojej niezależności?
Jak widać Teoria Nieprawdopodobnego Zbiegu Okoliczności, o której mówiłem w ostatnim odcinku się sprawdza - nastąpił właśnie taki zbieg okoliczności w skali ogólno-narodowej. Na tę okoliczność odcinek o tym jaki stosunek ma według Biblii Bóg do narodów, krajów i państw. W szczególności - do Polski.
O zabijaniu w imię Boga. Czy każdy Bóg każe zabijać? Czy ten z Biblii też? Czy to nie wstrętne? I czy nie lepiej zapobiegać niż karać?
Dziś Cypr bankrutuje. Banki zamknięte, pieniądze przepadły, katastrofa. Ludzie ratują co mogą, ale w końcu cały europejski system finansowy się zawali.
Czy Bóg za tym wszystkim stoi czy to wszystko tylko ludzkie działanie? Czy w Biblii da się znaleźć odpowiedź na pytanie czy Bóg jest dziś na Cyprze?
Poza tym w odcinku dużo o końcu. Koniec - to ważna rzecz!
Po raz pierwszy odcinek nagrywany całkowicie na żywo i z udziałem "publiczności". Komentujcie co sądzicie o nowym sposobie odwykowania.
W przypowieści o talentach Jezusa jest kilka czytelnych wątków: sprawiedliwość, nierówne traktowanie, wykorzystywanie możliwości, inwestowanie i inne.
Ale mało kto dociera się do bardziej fundamentalnego problemu, którego przypowieść dotyka. Jezus nie opisał w przypowieści wyraźnie na czym ten problem polega, ale opowiedział ją po to, żebyśmy z problemem łatwiej sobie poradzili. Po coś w końcu Jezus opowiadał te swoje słynne historie.
Posłuchaj, bo o tym ze streszczeń szkolnych (bo ta przypowieść jest obowiązkowym tekstem w szkole) się raczej nie dowiesz.
Salmon pisał o rózgach dla syna, ale wielu chrześcijan ma zero tolerancji dla kar cielesnych. Co faktycznie mówi Biblia o biciu dzieci? Co jest istotą sporu o to czy być czy nie bić? Posłuchajcie, opowiem wam ile ważnych rzeczy w tej całej dyskusji przegapiamy.
Bóg mściciel, Bóg zemsty, pomsta należy do Pana i tak dalej. Jak pogodzić mściwość Boga z miłością Jezusa? Odcinek do pomyślenia, odcinek o zemście. Dużo pytań, mało odpowiedzi, więc jak nie lubisz myśleć - nie słuchaj!
Tak sobie myślę: o czym chrześcijanie powinni sobie najczęściej przypominać?
W Biblii są opisane różne rodzaje relacji człowiek-Bóg.
Jedną z nich jest syn-ojciec, inną uczeń-mistrz. I to nie jest jedno i to samo.
Trzeba jr znać, trzeba rozumieć, trzeba rozróżniać. A jak kto chętny to nawet można i stosować.
Najpierw opowiedziałem dużo o sobie - dlaczego wymyśliłem ten Odwyk. A potem było dużo anonimowych telefonów, gdzie ludzie naprawdę rozmawiali. To był jeden z najciekawszych odcinków Wieczorów!
O wystawianiu Boga na próbę. O próbach majtek, skarpetek i biustonosza. O samobójcach (jeden nawet zadzwonił) i jak zwykle parę kawałów.
"Nie spotkałem niewidomego z depresją" - powiedział gość odcinka. W tym wywiadzie usiłuję się dowiedzieć za jakie grzechy niewidomy nie widzi, czym sobie na to zasłużył, jak z tym żyje i jak sobie radzi w temacie życia i Boga.
Dzisiaj pogadaliśmy o strzelaniu samobója. Stawialiśmy diagnozy i szukaliśmy lekarstwa.
Po długiej przerwie, wywołaną różnymi osobistymi przeżyciami, odcinek o Jobie (Hiobie). O tym dlaczego Bóg karze za dobre. O tym jak to ugryźć, że tobie jest tak źle, sensu nie widzisz za grosz, a Bóg wydaje się postępować odwrotnie niż się po nim spodziewasz...