O kościele po ludzku: Seksizm w kosciele

10 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
64min

W dzisiajszym odcinku ze zmienionym składem nadawaczy, porozmawiamy sobie o: Wnukach Pana Boga i o tym czy Bóg jest seksistą!

Dyskusja

tOMEK1
10 lat temu

Ej ale to nie Jezus mówił o tym nie nauczaniu kobiet.... czy Paweł, Czy Paweł miał czasem inne zdanie niż inni nauczyciele w Bibli? Czy Paweł jakoś szczególnie nie uwziął się na kobiety?

A czy nie było powiedziane ze nie ma teraz prawa? Jest jedynie to co w sercu mamy wypalone.. A tymczasem... z nowego testamentu robi się prawa kolejne...

Hubert Sebesta
10 lat temu

Wolno wszystko, nie wszystko przynosi korzyść. :)
Dlatego powiedziałem, że kobieta może nauczyć, a ja nie muszę słuchać.

Inu-chan
10 lat temu

Idąc tym tropem, że kobieta nie może nauczać i wynosić się nad mężczyznami to kobiety nie mogą być nauczyciem w szkole, dyrektorem, managerem, prezydentem, ministrem, przewodniczącym partii a nawet stowarzyszenia czy wspólnoty mieszkańców osiedla jeśli w tych grupach jest choć jeden mężczyzna, bo wtedy ona jest ważniejsza a on się jej musi słuchać, co przeczy Biblii, bo ona powinna siedzieć w domu, nie wychylać się, bawić dzieci i w między czasie poczytać o fizyce termojądrowej, może jej to pomoże ścierać kurze. A może się mylę?

Pastore
10 lat temu

Troche w Polsce sie zmienilo.. Jest internet i ludzie moga poczytac o kosciolach. Polacy jezdza po swiecie i wiedza ze w wielu krajach protestantyzm dominuje (wielka brytania, usa, niemcy, skandynawia i inne kraje) Poza tym ostatnio czesto widze w tvn24 jak wypowiadaja sie pastorzy kosciolow ewangelikalnych i nie tylko na tvn24. Swieta narowode czesto jesli prowadzone sa z "Kosciolem" widze, ze jest katolicki ksiadz, prawoslawny pop oraz ksiadz-pastor , ktory reprezentuje chrzescijan protestantow, wiec mziany sa i to coraz lepsze jesli chodzi o koscioly reformowane w Polsce :) Nawet w Katowicach jest wiele zborow protestanckich. Jest duzy kosciol zielonoswiatkowy, sa zbory baptystyczne i inne ewangelikalne. Hubert nie chodzi juz ok 10 lat do szkoly wiec dlatego nie wie, ze sie zmienilo ;) Poza tym bardzo korzystna bylaby zmiana jakby religii nie bylo w szkolach ale bylaby w poszczegolnach kosciolach. Ludzie czasem z zazdrosci dokuczaja, ze ktos jest zwolniony z religii..

popex
10 lat temu

Poza tym to zależy kto gdzie się wychowal. Wiecie o tym, ze na slasku cieszynskim czyli w Wiśle, Ustroniu , Cieszynie i pobliskich wioskach jest w skzole religia protestancka? Do szkoły przychodzi ksiądz-pastor i uczy religii. Są dwie religie w szkole do wyboru katolicka i ewangelicka :) Tak jak w Niemczech tylko, ze w Niemczech sa 3 do wyboru ponieważ jeszcze jest trochę islamu. Nie wiem dokładnie jakie jest prawo w Polsce i ile musi być chętnych na dana religie aby mogla odbywać się w szkole ale w Czechach jest to 7 osob, a i tak prawie w zadnej szkole w czechach nie ma religii ponieważ Czechy przeważnie sa bezwyznaniowi. W Bialymstoku jest natomiast sporo prawosławnych i tez może się odbyc prawoslawna religia w szkole. Dlatego mowie , ze zależy gdzie się zyje.WIem, ze w szkole w wisle w jednej klasie dominowali protestanci a katolikow prawie wogole nie było i nawet zdarzylo się dokuczyć katolikowi, ze jest niereformowalny, nieoświecony ,papista itp. wiec czasami większość rzadzi ale widać, ze w Polsce wielu ludzi zaczyna krytykować dominujący w Polsce kosciol katolicki. Dlatego zyjemy w wolnej Polsce. Lecz mysle, ze najlepszym rozwiązaniem byłoby aby religia była w kościołach.

Ella
10 lat temu

Hubert, a ty o karierze w dyplomacji nie myślałeś? Byłbyś świetny.

Do przemyślenia: Najmniejszym kościołem jest rodzina. Dzisiaj jest tak wiele rodzin niepełnych. I co? Zrobić bezkrólewie? Przecież matka nie może być głową kościoła???

Marcin2
10 lat temu

Hubercik ;p lubie cie ale nie mow tego żałosnego słowa "kociorz" :) W mojej miejscwosci czasami ludzie mowia kociorze na swiadkow jehowy ale nawet do nich to nie jest wlasciwe.. Nie zgadzam sie z nimi i są w zmanipulowanej organizacji ale nie bede ich dyskryminowal. A wierzacy chrzescijanie to lud drogo nabyty, kaplanstwo świete, drogocenna perła :) Tak mówi Bóg :) Ewangelicy i ewangelikalni nigdy nie byli i nie beda "kociorzami". Tak doslownie rzecz biorąc to z angielskiego "catholic" znaczy "uzależniony od kota" bo cat- kot, holic- uzalezniony. Wiec wychodzi na to, ze katolicka wiara to kocia wiara :) ale to tylko niemiły zwrot i mozna go uzyc do wszystkich..

Krawiec
10 lat temu

Jezus nie lubił kobiet, zwykle zwracał się do nich opryskliwie, nawet do matki... Za to bardzo lubił dzieci i zabiegał o kontakt z nimi (pozwólcie dzieciom przyjść do mnie!). Co to może oznaczać? ;-)

Martin
10 lat temu

Tak, Korwin-Mikke też nie lubi.
I jeszcze przypomnijmy, że Jezus chwalił Hitlera.
I nienawidził niepełnosprawnych.

Ella
10 lat temu

Generalnie do Marcina, ale dotyczy wszystkich. Nie zauważyliście, że to nie słowa są obraźliwe, ale ładunek emocjonalny, jaki w nie wkładamy? Ponieważ nie mam negatywnych emocji do żadnej nacji, żadnych grup wyznaniowych, we wszystkich potrafię dostrzec dobro, to dla mnie słowa: murzyn, cygan, Żyd, Rusek, kociorz nie są obraźliwe.

Krawiec
10 lat temu

Martin: Cieszę się, że się zgadzamy! Papa Jezusa faktycznie nie lubi ludzi ułomnych ( Kpł 21, 17-23). Znasz to chyba, bo kiedyś sam wspominałeś. A skoro papa nie lubi to pewnie bóg-junior też, bo jak to mawiają: jaki ojciec taki syn. Bogu też nie przeszkadzało, że SS mani mają na pasach "Bóg z nami!", w każdym razie nie protestował, ani nie rzucił na Niemcy kuli ognistej jak to bywało dawniej, kiedy się Panbucek gniewał. Widać więc jasno, że Hitlera popierał! Zresztą sam wódz przeżył coś koło 40 zamachów, i to często za sprawą dziwnego farta, widać Bóg mu sprzyjał!

Martin
10 lat temu

Hm hm, za bardzo cię lubię, żeby odpowiadać merytorycznie. Ale zalecam uzupełnić w końcu te braki w wiedzy. Albowiem wiedza powierzchowna jest jak karabin maszynowy w rękach pijanego kibola na meczu Wisła-Cracovia, amen.

No bo każdy kto zna Biblię widzi, że jej zwyczajnie nie czytałeś i nie znasz i cytujesz coś co gdzieś kto zacytował za kimś innym, kto znalazł w sieci itd. Tyle wiesz o Biblii ile ja o Koranie. No coś tam wiem, no mam ogólny obraz. Mogę pewnie trochę cytatów z Koranu rzucić na poparcie tego, że to religia wojny. Albo i tego, że to religia pokoju.

A jak jest naprawdę? A kij wie! No bo ja Koranu nie przeczytałem i nie rozumiem. Zgaduję se. Ale przynajmniej wiem ile nie wiem, i dlatego nie opowiadam ludziom, że Koran to mówi o kobietach że to kupa wielbłąda i tak dalej. Bo wyjdę na idiotę jak mi ktoś kiedyś da do ręki Koran i powie: "no to teraz znajdź to". I po co mi to.

Nie lepiej przeczytać to w końcu porządnie, zamiast co chwilę dawać ludziom co tą książkę dobrze znają, powody do chichotów?

Z drugiej z kolej strony chichot to zdrowie. Więc ja tam specjalnie nie protestuję. Za rozrywkę dzięki, a i trening luzu pośladów się przyda.

Martin
10 lat temu

A do autorów: panowie, straszny był ten odcinek.

Przede wszystkim, zadbajcie o nas słuchaczy. Jak się zrobi aż tyle problemów technicznych, to trzeba zrobić ten montażyk i powycinać to co przeszkadza. Jest to trochę roboty, ale przecież nie tyle, żeby w trzy osoby nie dało się zrobić tego, co ja sam robię od paru lat kilka razy w tygodniu.

Bo męski odcinek, w którym mowa o tym, że kobiety to takie bardziej podatne na błędy, a sam najeżony jest jak jeżozwierz problemami technicznymi, jest mało przekonujący. Taka mała demonstracja męskiego podejścia czy autoironia?

Kopanie dołka pod kupę to się jednak zdezaktualizowało. Polecenie się zdezaktualizowało, sam problem oczywiście nie. Ale są w Biblii polecenia, które mogą być nieaktualne.

Becia nie naucza. Nawet nie kołczuje. Kiedy ona kogoś uczyła? O seksie w szczególności? Ale jeżeli Becia naucza, to zdaje się, że kobiety nie mogą nawet mówić "świadectwa" (jak ktoś mówi o sobie, to mówi się na to "świadectwo"), bo to uczeni w Piśmie zakwalifikują jako nauczanie.

W zdaniu "nauczać i wywyżać się nad męża" oba czasowniki dotyczą męża. A kontekst nie mówi wcale o zachowaniu w kościele, są tam sprawy ogólne i różne.

Krawiec
10 lat temu

Ale to nie miało być zabawne. A gdzie wyszły na jaw te moje rzekome braki w wiedzy o Piśmie lub niezrozumienie go? Z podanego źródła wynika chyba jasno, że Bóg Jahwe nie życzył sobie aby usługiwały mu kaleki i niepełnosprawni wszelakiej maści. Czego tu można nie rozumieć? Poza tym każdy ma prawo do własnych interpretacji, Ty możesz sobie założyć, że Bóg po prostu lubi wysokich, muskularnych i zdrowych mężczyzn jako swoich reprezentantów, albo wybrać jedną z wielu innych interpretacji. W każdym razie Hitler miał podobne upodobania ;) W każdym razie proponuję abyś jeszcze mocniej te poślady rozluźnił i zwyczajnie napisał z czym się nie zgadzasz.

Grainyday
10 lat temu

Krawiec, w zadnej religii nie znajdziesz chromych i niepelnosprawnych przychodzacych przed oblicze Boga inaczej niz po zmilowanie. Kaplan to ktos kto ma cos od Boga cos wytargowac albo go do czegos namowic wiec sila rzeczy jest zdrowy na umysle, wyksztalcony i zdrowy i bez skazy. niepelnosprawny kaplan to jak niedowidzacy egzekutor karnego w meczu o wszystko. nie ze cos masz przeciwko niedowidzacym - ale brama ma siedziec ! w tym wypadku podanie do Boga.

Krawiec
10 lat temu

Wychodzi na to, że Jahwe to taki wykapany Korwin Mikke! Szowinizm, pogarda dla debili, niechęć do homosiów, kara śmierci dla nieposłusznych, brak sprzeciwu dla niewolnictwa...

Dora 1
10 lat temu

Ej. Czyli jednak mogłem mieć rację że z tym wywyższaniem się nie idzie o kościół tylko o inne relacje? he
W kwestii problemów technicznych prawda. Biję się w piersi szczególnie ja gdyż nie dokładam ręki do spraw technicznych zwalając to na kolegów, więc nie ma nas 3 tylko 2 a tak na prawdę 1. Bo takich trzech jak nas dwóch to nie ma ani jednego. Po prostu beztalenciem jestem w kwestiach technicznych jak i często innych:)

Martin
10 lat temu

E tam, to nie rzeźbiarstwo, do tego nie trzeba talentu. Program Audacity wystarczy, oczy, uszy i ręce. Są wygodniejsze programy, ale ten jest darmowy.

Krawiec
10 lat temu

Nagrywanie na Audacity to męczarnia. Program tworzy gigantyczne pliki WAV, przez które jedna audycja to np. 1 GB na dysku. Załadowanie tego do edytora a potem export do mp3 zajmują masę czasu i obciążają kompa na tyle, że w czasie takiego exportu nic raczej nie podziałamy. Proponuję zamiast tego program, który kiedyś polecił mi Martin - Mp3 Direct Cut. Także jest darmowy, ale operuje na mp3 a nie WAV, dzięki temu odczyt i zapis są błyskawiczne. Minusem jest brak możliwości poważniejszej edycji nagrania. Działamy tylko na jednej warstwie, przez co podczas edycji nie da się np. nałozyć podkładu, nie ma też zaawansowanych filtrów, jedynie proste opcje wycinania, wyciszania, normalizacji. Jednak jeśli ktoś nie ma zamiaru zbytnio czarować z nagraniami, Mp3 Direct Cut będzie dobrym rozwiązaniem.

Martin
10 lat temu

Tak, Audacity jest bardzo średni do nagrywania. W sumie do wszystkiego jest średni. Ale jest darmowy i jest bardzo uniwersalny.

Do nagrywania rzeczywiście najlepszy Mp3DirectCut. Używam.

A właściwie se myślę, że do prostej i szybkiej wycinki może się też nadać. Nie próbowałem tym nigdy całego odcinka pociąć, ale może się okazać, że to dobry skalpel!

Hubert Sebesta
10 lat temu

Uwierzcie mi, to jest pocięte... Zostawiłem tylko krótki fragment, że były problemy. Straciliśmy wątek i wydawało mi się to dobre rozwiązanie.
Co do Beci to jak dla mnie naucza, a może mocno tylko wyraża swoje zdanie. Nie wiem... Wiem, że jestem dupkiem, który najpierw mówi później myśli. Jak ktoś tak robi to powinien się zamknąć i nic nie mówić. Ja nie mam nic do tego, że Becia "naucza" obowiązek weryfikacji jest po drugiej stronie, a wyrażać swoją opinie może każdy.

Martin
10 lat temu

Co rodzi pytanie czy nie posłuchałbyś nauki mądrej kobiety tylko dlatego, że jest kobietą.

O, ale ja mam lepszy pomysł: żeby wrócić do tematu nauczania kobiet we wtorek o 20:00 na żywo! Yeee! Będzie dobry temat.

Krawiec
10 lat temu

Jeśli ktoś szuka naprawdę zawodowego oprogramowania do wielościeżkowej edycji i nagrywania dźwięku, to polecam Adobe Audition. Mimo że narzędzie potężne, to obsługa bardzo prosta, intuicyjna (jak to w komercyjnym oprogramowaniu), do tego wszystko działa o wiele szybciej niż na takim Audacity, które w zasadzie przy Audacity jest zabawką. Jest to jednak bardzo drogie oprogramowanie, chyba że ktoś i tak wykupuje pakiet z opłata miesięczną na programy Adobe, ja mam właśnie tak przy okazji i żałuję, że wcześniej używałem darmówek tyle czasu :) Jest jednak do dostania na rynku protoplasta Audition o nazwie Cool Edit Pro 2.1, który został wykupiony od autorów przez Adobe i przerobiony właśnie na Audition. Różnice między tymi dwoma programami mogą nie być duże, co innego cena. Audition kosztuje 430 euro a Cool Edit Pro 120 zł. Dziękujemy ci Adobe, że sprzedajesz nam to samo kilka razy drożej! Jak przetestuje Cool Edita to dam znaka. Wiem, że używa go np. Claude mOnet z Teorii Chaosu :->

Becia
10 lat temu

po pierwsze ja używam Mp3DirectCut. czasem dużo tne i nie stanowi to żadnego problemu. polecam ten program.
po drugie, to że technicznie odcinek słaby, to ja powiedziałam Martinowi, a Martin powiedział tu. ciekawe, czy gdybym ja zwróciła na to uwagę w komentarzu, to Hubert by mnie posłuchał?
po trzecie z chęcią przyjdę we wtorek i na żywo zadzwonię i posłucham, kiedy to ja nauczyłam o seksie, czy o czym kolwiek innym, szczególnie na spotkaniach biblijnych warszawskich, na których, o ile dobrze pamiętam, nigdy Hubercie nie byłeś.
pozdrawiam

Don Camillo
10 lat temu

Kobiety, podobnie jak wolnoleżąca kupa, żyją dziś w innych uwarunkowaniach. Potrafią czytać, częściej bywają poza domem, mają wieksze szanse przeżycia bez posiadania męża. Nie zmieniły się jednach ich cechy biologiczne, a to one - wbrew temu co głosi "genderyzm" - decydują o rolach społecznych. Kobieta jest zwykle niższa i ma zwykle cieńszy głos niz facet - to wg. psycholgów nie sprzyja budowie autorytetu.
Tym niemniej uważam, że kobieta powinna nauczać na spotkaniach kościelnych dla kobiet (WOMEN'S MINISTRY) - pastorzyca lepiej rozumie problemy innych niewiast niż jej mąż.

Tak na marginesie: myślę, że zdezaktualizowało się też polecenie o tym, że laska ma siedzieć w kościele w nakryciu głowy. Kiedyś po prostu facetowi stawał na widok kobiecych, długich włosów, a dzisiaj dopiero - na widok gołego półdupka. Nakrycie głowy miało więc zapobiec dekoncentracji męskiej częsci widowni w czasie nabożeństwa.

KarolinaH.
10 lat temu

Ja też jestem zdania, ze kobiety mogą nauczać inne kobiety, w zasadzie nawet ciężko tego uniknąć. Moje córki uczą się ode mnie, nawet jak ja nie mam takiej intencji, więc już lepiej się postarać, żeby nie podłapały "byle czego" i potem nie były "byle jaką" kobietą,hi hi. Myślę też, że kobiety częściej radzą się siebie w kwestiach życiowych, niż mężczyźni i w takich sytuacjach starsze, doświadczone seniorki rodów również się sprawdzają jako nauczycielki/przewodniczki młodszych. Chociaż coraz trudniej o takie relacje. A w wewnątrzkościelnej komunikacji damsko-męskiej jest miejsce na wymianę poglądów i dyskusję koedukacyjną, bo to przecież jeszcze nie jest nauczanie. Od paplania do nauczania droga daleka....:)

SylwekB
10 lat temu

Gadaliście o "wnukach Pana Boga". Bardzo, bardzo fajna rozmowa skłaniająca do przemyśleń i mieliście tu naprawdę trafne wnioski o niesamowicie ważnej sprawie, która jest pomijana przez większość ludzi - o wpływie rodzica na ważne sfery w życiu dziecka. Ciągle jestem ciekawy tego tematu, bo obserwacje w codziennym życiu zdecydowanie dostarczają mi negatywne przykłady wpływu rodziców np. na wiarę dziecka. Jeśli spotykam tzw. "religijny beton", to w 100% przypadków na jakie się natknąłem został on tak "ulepiony" w swoim domu rodzinnym.

Pozostałe tematy zostały już skomentowane powyżej, nie mam już nic do dodania. Szkoda, że Piotrek się mało udzielał, ale domyślam się, że pozycja "pół milimetra od ekranu" nie była zbyt komfortowa przy dłuższej rozmowie :)

Skalagrim
10 lat temu

na następną audycję będę miał już 2 mikrofony.. tak na zaś...

Co jeszcze?