Dyskusja

TeDe
TeDe
2 miesiące temu

Nie często się zdarza, aby w polskim kinie wejść z ulicy na film i nie kupić biletu od ręki na seans, jak to ma obecnie miejsce przy okazji projekcji filmu "Kler". Ciekawe... gdyby w polskich kościołach zaczęli go wyświetlać (technicznie są na to przygotowani), czy zwiększyłoby to frekwencje? Może taki był zamysł tytułowego "Kleru", najpierw zrobić reklamę, a potem wykosić konkurencję... w jakim mieście jest więcej kin od kościołów? ;-)

Don Camilo
Don Camilo
2 miesiące temu

Martin
W Hiszpanii też powstało coś co do pewnego stopnia przypomina "Kler" - "La Mala educación" P. Almodóvara. Zanim znajdziesz okazję szeroko rozłożyć nogi przed polskim "Klerem" liźnij se trochę księżowskiej pedofilii w klimacie i języku hiszpańskim.
Ciepła wóda zakąszona śledzikiem w czekoladzie wprawdzie nie zastąpi porządnego obiadu z zimnym piwkiem ale przynajmniej na parę dni oszuka głód. ;)

KarolinaH.
KarolinaH.
2 miesiące temu

Film, który staje się wydarzeniem społecznym jest zawsze okazją. Wykorzystaną dobrze przez tych, którzy podejmują się otwartej dyskusji. Oraz źle przez fanatyczne reakcje, zwłaszcza te niepoprzedzone nawet osobistym seansem. Żeby tylko na tym się znowu nie skończyło. Że kraj pokrzyczy, parę osób mądrze wrzawę skomentuje, tu polecą suby, tam "dislajki" i wszystko przycichnie bez zmiany jakiejkolwiek. Bo to jest dobry moment na odwagę. Ktoś powiedział głośno o tym, że w Polsce po cichu też, a że bezgłośnie to i bezkarnie. Marzy mi się, żeby ludzie się pozastanawiali, skąd to się w ogóle bierze, oprócz sloganu: "wszyscy są ludźmi", który bezrefleksyjnie powtórzony nie jest nośnikiem żadnej treści . A jakby tak za tym zastanowieniem przyszła potrzeba zbadania sprawy, pogrzebania w historii, poszukania wiedzy na temat, jaki Bóg miał pomysł a propos tego wszystkiego....ach, marzenie!

Na wesoło dodam, że skoro aż tylu rodaków wzięło udział w pielgrzymce do kina, a zbliża się wszystkich świętych i ci ludzie Msze będą za zmarłych zamawiać tradycyjnie, to....chyba będzie obustronna konsternacja pośród rozważań, ile kosztuje teraz usłyszeć "Bóg zapłać", he, he

Tomek
Tomek
2 miesiące temu

Niestety mam wrażenie, że film niewiele zmieni - może trochę więcej osób przestanie regularnie chodzić do kościoła, ale w święta, na chrzty, komunie, wesela i śluby dalej będzie to samo, bo przecież czego się nie robi dla świętego spokoju. W pracy temat jest unikany - tak przez wierzących katolików, którzy chyba stosują standardowe wyparcie, jak i przez tych, którzy warczą na KK, ale uczestniczą w jego obrzędach. Niestety sami są sobie winni, że po jakimś czasie ich kler mówi, że czegoś nie był świadomy - z pewnością, za kilka lat tak samo będą się tłumaczyć z Rydzyka....
Po obejrzeniu filmu podziękowałem Bogu, że nie byłem nigdy katolikiem i doszedłem do wniosku, że problemy w moim zborze to żadne problemy. Za to niezmiernie żal mi ofiar kleru, tych skrzywionych ludzi, którzy w swoim poczuciu bezsilności mogą na koniec powiedzieć tylko do kleru "ludzie co wy robicie" a wiadomo, że walec przejedzie ich...
Tak więc myślę, że całą zadyma niewiele zmieni - katolicy z obowiązku będą tylko bardziej dosłownie bluźnić Bogu i śmiać się w wierzących w niego - jakoś nie mogą skumać, że swoją frustrację powinni skierować na swoich pasterzy a nie na Boga. No chyba, że KK będzie musiał płacić..

W
W
2 miesiące temu

Kler już na torrentach :-)))))))))) Chyba pierwszy raz od co najmniej 5 lat zdarzyło się, żeby ktoś wrzucił nagranie z projekcji kinowej Polskiego filmu :DDDD

Lukszmar
Lukszmar
2 miesiące temu

Ja myślę, że to co doprowadzi do masowego odchodzenia ludzi od KK to nie będzie film Kler sam w sobie. Będzie to raczej wpływ całego "zachodniego" stylu życia (tego się najbardziej boją). To znaczy: własna wygoda, skupienie na sobie, brak myślenia o śmierci i głębszych refleksji, pieniądze i własna kariera jako najważniejsza rzeczy, narastające ruchy ateistyczne i ich połączenie nauką oraz właśnie to że kościół katolicki wpierdziela się w życie innych ludzi na siłę. To wszystko doprowadzi do powolnego, masowego odchodzenia ludzi KK. Przy czym, to może trwać całe pokolenia, bo starzy ludzie są bardzo oporni.

Paheu
Paheu
ponad miesiąc temu

Obecnie w KK pojawiają konflikty i podziały. Na pewno nie mogą mówić, że ten kościół jest jedyny prawdziwy i jest jednością, bo różne są tam nurty jak np charyzmatycy i tradycjonaliści. Jedni i drudzy mówią co innego. To też może spowodować, że ludzie, albo całkiem zrezygnują, ale zaczną sami sprawdzać i szukać. Oby!

Lukszmar
Lukszmar
ponad miesiąc temu

Oglądałem dzisiaj Kler w kinie. W związku z tym chciałem jeszcze coś dodać. Gdyż jakoś podczas tej audycji chyba nie padły dostatecznie mocne słowa, a moim zdaniem powinny. Mianowicie to co niektórzy duchowni wyrabiają na tym filmie to po prostu skurwysyństwo czyste. W szczególności obrzydza pedofilia, zachowania rodem z mafii i wszechobecna hipokryzja. Nie ma tutaj w sumie krytyki idei kościoła katolickiego, np. że ktoś się modli do Maryi. I w ogóle film nie jest nastawiony na ocenianie, ale na jego podstawie ocena KK jako instytucji wręcz sama się nasuwa. I jest to ocena bardzo negatywna. Cały system jest wręcz patologiczny i jeśli w rzeczywistości wielu duchownych zachowuje się jak ci na filmie to masakra. W szczególności wydaje się, że największe skurwysyny są "tam na górze" - np. biskupi (kwiii kwii kurwa). Obawiam się, że tylko zaoranie całej instytucji do gruntu może zmienić tą sytuacje i odbudowanie jej na nowo... Poza tym, film skupia się głównie na historii 3 znajomych księży. Z czego ostatecznie 2 wydaje się, że obiera jednak lepszą drogę, ale trzeci (najważniejszy bo wyższy w hierarchii) wylatuje do Watykanu objąć nowe stanowisko i strach myśleć co będzie tam robił...

Don Camilo
Don Camilo
ponad miesiąc temu

A tu www.youtube.com RECENZJA-ORKA ateisty!! Ów ateista twierdzi, że to"tania sensacja" nastawiona na przyczesanie jak największej ilości kasy. Gość m.im. słusznie zauważa, że sam tytuł wskazuje na to, że postawy 3 głównych bohaterów to standard obecny w każdej parafii. Film dorobił się ślepych wyznawców. Wg. recenzenta ci sami ludzie, którzy wyśmiewają prostactwo katolickich parafian, sami -niczym na komendę - rżą w kinie przy każdej kontrowersyjnej scenie.
Może ocalić parę dych w waszych portfelach.

Tomek
Tomek
ponad miesiąc temu

Jak byłem w kinie, to niezbyt się śmiali. A wychodząc twarze i oczy nie mieli jak po komedii, tylko raczej jak po czymś co ich przeraża i w swej bezsilności chcą szybko o tym zapomnieć, bo niezbyt podświadomie wierzą, że coś się znacząco zmieni...

Martin
Martin
ponad miesiąc temu

A! Ja chcę zobaczyć ten film. I jak to zrobić poza Polską? Może w ambasadzie będą mieli projekcję? E, jakoś wątpię.

Lukszmar
Lukszmar
ponad miesiąc temu

No właśnie wszystko rozbija się o to teraz jak dużo prawdy jest w tym co ten film pokazuje... Ilu księży tak się zachowuje jak ci przedstawieni na filmie... Nie znam statystyk niestety.

A i co do samego filmu to moim zdaniem nawet dobry - trzyma w napięciu i fabuła nie jest taka oczywista wbrew pozorom. Co do kategorii to raczej właśnie połączenie dramatu z thrillerem i elementami czarnej komedii. Tak, więc polecam obejrzeć.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Ja sam

Program Odwyk

Człowiek podobno jest stworzeniem stadnym. Ale w rzeczywistości mamy duży opór żeby robić coś razem. Strach? Egoizm? Niezrozumienie? I....

Spisek pierwszych chrześcijan

Program Odwyk

Historia zmartwychwstania Jezusa została spisana przez naocznych świadków - ale może coś źle rozumiemy? Może tak naprawdę nie umarł? Mógł....

Starość jest jak wódka

Program Odwyk

O starych prykach i sędziwych starcach. Jak wygląda starość w Biblii a jak wygląda starość w rzeczywistości. I skąd te różnice..

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Wydarzyło się

 • Martin skomentował Pojedynek: Bóg vs ludzkość...
  "A słyszałeś o Holokauście, Łukaszek? A był taki odcinek nawet, że Hitler był..."
 • Mateusz skomentował Pojedynek: Bóg vs ludzkość...
  ""Co tu jest niezrozumiałe?" Bo w tym fragmencie tekst mówi wprost i bardzo..."
 • Łukaszek skomentował Pojedynek: Bóg vs ludzkość...
  "Kiedyś to się Bóg nie patyczkował, nie to co teraz.."
 • Martin skomentował Pojedynek: Bóg vs ludzkość...
  "Wytępić to oni mieli tych Amalekitów już dużo wcześniej, po prostu olali..."
 • Martin skomentował Co to jest antynatalizm...
  "A nie widzą takiej możliwości, że te inne byty mogą ocenić ten świat nie jako..."
 • Gust!Lust skomentował Co to jest antynatalizm...
  "Antynatalism ma o wiele więcej sensu, niż wydaje się komentującym powyżej...."
 • Mateusz skomentował Pojedynek: Bóg vs ludzkość...
  "Chronologia ci się nie zgadza, już w Sdz 11:26 było 300 lat od wyjścia z..."
 • Martin skomentował Pojedynek: Bóg vs ludzkość...
  "Otóż tak: niektórzy Żydzi zabili Jezusa, Amelekici wszyscy tłukli wszystkich..."
 • mateusz skomentował forum RE: Inne metody weryfikacji...
  "Tak czy inaczej nie rozumiem w jaki sposób ta metoda przekazu tekstu jest lepsza od naszej, która poskutkowała tylko..."
 • Tizment.90 skomentował forum RE: Inne metody weryfikacji...
  "1 Ja uważam, że wasza wiara wcale nie jest oparta tylko o samo pismo. 2 Myślę, że jest oparta o zbiór wierzeń..."

Jak sobie radzimy

116%

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 116% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

Odwyk wsparli

 • piotrek

  piotrek dał 100zł

  2018-12-12
 • Osa

  Osa dał 30zł

  2018-12-12
 • Paheu

  Paheu dał 20zł

  2018-12-11
 • Osa

  Osa dał 50zł

  2018-12-10
 • Eustachy

  Eustachy dał duuużo!

  2018-12-08
 • Łukasz Listwan

  Łukasz Listwan dał 100zł

  2018-12-07
 • Na tacę

  Na tacę dał 100zł

  2018-12-07
 • Patron Szczepan

  Patron Szczepan dał 50zł

  2018-12-07
 • Łukasz

  Łukasz dał 50zł

  2018-12-07
 • Dominik

  Dominik dał 30zł

  2018-12-04
 • Maciej

  Maciej dał 100zł

  2018-12-03
 • Kylu12488

  Kylu12488 dał 20zł

  2018-12-01
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: 123-966-300
Phone: +44 75 3303 2020
Email: