
Co jeżeli chrześcijanie to wszystko sobie wkręcają? Co jeżeli Bóg okaże się fikcją, iluzją, rozczarowaniem?
No właśnie, co?
To jest odcinek o wątpliwościach, wahaniu, byciu sceptycznym. I o tym czy to się opłaca.
Odcinek specjalny! Relacja z Izraela oczami odwykowymi. Zdjęcia, filmy i rozmowy, z ulic i dachów Jerozolimy. Udział biorą: Martin, Hubert i Piotr.
Czy wiesz jak nazywano pierwszych chrześcijan? To nazwą wcale nie było "chrześcijanie". Chrześcijanami uczniów Jezusa nazwano dopiero w Antiochii, a przecież działali już wcześniej wiele lat.
Wcześniejszą nazwą była "droga". I to określenie warto poznać, bo pasuje do nauki Jezusa lepiej niż "chrześcijaństwo". Zwłaszcza w tych czasach. Może by do tej nazwy wrócić?
Dla lepszej ilustracji odcinka o drodze wsiadłem na rower, wziąłem mikrof i przejechałem 40 kilometrów. Teraz przynajmniej jest na co popatrzeć w trakcie słuchania.
Pielgrzymka kojarzy się w Polsce z chodzeniem do Częstochowy. Ale można przecież pielgrzymować inaczej i w inne miejsca. Tym bardziej, że - mało kto wie - pielgrzymowanie występuje w Biblii. Więc czy jest sens pielgrzymować? Dokąd? Po co? I czy w ogóle warto?
Całą audycję rozmawiamy ze słuchaczem, który opowiada dlaczego zostawił chrześcijaństwo i został ateistą.
Jeszcze raz o podróżach. Ten temat już był, ale czasem dobrze sobie przypomnieć. W tym tygodniu jeżdżę po świecie, więc to taki odcinek przelotny. Za tydzień zaczynamy nowy sezon Odwyku!
Jezus mieszkał w niebie.
Ale pytanie brzmi: gdzie mieszkał kiedy żył na ziemi? I czy ta informacja może się do czegoś przydać w praktyce?
W Biblii jest wystarczająco dużo informacji, żeby odpowiedzieć całkiem precyzyjnie na to pytanie. Ale tylko bardzo uważny czytelnik je znajdzie, skojarzy i wyciągnie wnioski.
Odwyk zaczął się jako po prostu podcast o Biblii. Z czasem wyrosło z tego coś więcej: suma pojedynczych odcinków stanowi dość spójną całość. Po 12 latach nagrywania i kilku setkach odcinków, warto jeszcze raz konkretnie powiedzieć: co to jest Odwyk? O co w tym chodzi? Jaki jest cel? I po co to wszystko?
Biblia na temat chodzenia po linii najmniejszego oporu. Czyli wybierania tego, co chwilowo najłatwiejsze. Biblia jest bardzo życiową książką i dzisiaj bardzo życiowy odcinek.
Na koniec roku i wesołych świąt, sztuka nieprofesjonalna o narodzeniu Jezusa.
Sztuka ma za zadanie przybliżyć zwykłym ludziom zwykłość ludzi z Biblii. Oraz zrobić tak, żeby było trochę wesołości.
W związku z tym do sztuki należy podejść z dystansem.