A myślałem, że już mnie nic nie zdziwi. Tymczasem się okazuje, że nawet dni tygodnia, w których Jezus umarł i zmartwychwstał kościół nie ustalił prawidłowo. Pomylił w zasadzie wszystko, co tylko dało się pomylić i podał wszystkim obowiązkowo do wierzenia. I ludzie powtarzali Wielkie Piątki i Wielkie Niedziele przez stulecia, bo nikomu nie przyszło do głowy, że może się tu coś nie zgadzać. A właściwie powinno przyjść do głowy nam wszystkim, bo co by to był za Bóg, który nie potrafi zliczyć do trzech.
Kiedy się już wie na czym polega pomyłka, to odtworzenie przebiegu wydarzeń jest banalnie proste i bezdyskusyjne. Przedstawiam w tym odcinku dowód, że jednak Jezus umiał liczyć do trzech, ale jestem pewny, że gdyby nawet jutro sam Jezus zstąpił z nieba i powiedział wszystkim, że mam rację, to ludzie dalej będą obchodzić Wielki Piątek w piątek i będą nie jeść mięsa w dniu tygodnia, w którym Jezus wcale nie umarł, na pamiątkę tego, że w tym dniu umarł.
Tym niemniej i tak warto wiedzieć jak było naprawdę. Choćby z ciekawości.
Jakie są ślady po potopie? Ile się tworzą skamieniałości? Jak technicznie mógł przebiegać potop? Odcinek potopowy.
Cesacjonizm - tak się nazywa pogląd, że ponadnaturalne rzeczy związane z Duchem Świętym, które miały miejsce w czasach Jezusa i w pierwszym kościele, dzisiaj się skończyły. Ten pogląd jest bardziej popularny niż się wydaje. Ludzie uważają, że Bóg odwołał cuda, znaki, proroctwa, uzdrowienia i poza sporadycznymi przypadkami, są dziś niepotrzebne.
Czy to prawda? Czy Biblia się z tym zgadza? Czy Jezus się nam faktycznie skończył, i to zaraz w pierwszym wieku?
Ja myślę, że jest inny powód niż Biblia, dużo ciekawszy i bardziej niepokojący, że taki pogląd się w ogóle pojawił i że jest popularny.
Jestem pewny, że to moje wyjaśnienie wielu osobom się nie spodoba. Mi też się nie podoba. Ale pokażcie mi, że nie mam racji.
((Pesach = pascha) <> wielkanoc) O tym jak wygląda prawdziwa żydowska pascha - ta sama, którą obchodził Jezus.
Dziś obliczę ilu procentowe są święta. Chodzi o stężenie Biblii w Bożym Narodzeniu, oczywiście, nie o co innego.
Czy mogę mówić do Jezusa? Czy tylko do Boga Ojca? Czy wolno modlić się do Jezusa? To są pytania zadawane bardzo często, a jednocześnie najbardziej niepotrzebne.
Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna i w tym odcinku ją znajdziesz, ale większy problem jest nie z odpowiedzią tylko z samym pytaniem.
Rola ciała w dzisiejszym świecie. Oraz trochę o tym, skąd wziąć lepsze ciało i ile to kosztuje. (video lepszej jakości będzie za jakieś 2 godzinki)
Przy okazji wyborów taka sprawa: czy wyobrażasz sobie Jezusa przy urnie wyborczej? Jeżeli nie, to dlaczego nie? A jeżeli tak, to na kogo Jezus by głosował? O, to nie są tylko takie zabawy z wyobraźnią dla śmichu. Głosujący Jezus prowadzi do ważnego wniosku: przywiązanie do państwa i przywiązanie do Królestwa Bożego mogą się wzajemnie wykluczać. I co wtedy zrobić? Jak powiedział sam Jezus: nie można dwom panom służyć. A czy można mieć dwie Ojczyzny?
Zastanawiałeś się kiedyś ilu ateistów jest w Biblii? I jakie są właściwie kary za ateizm? Posłuchaj, ten odcinek może cię zdziwić.
Księga Henocha. O tym co tam jest, o tym czy powinna być częścią Biblii i o tym kim według księgi Henocha byli przybysze z nieba po których zostały legendy, wiedza i budowle świadczące o zaawansowanej technologii.
Jak Bóg może skazywać na całą wieczność tortur za kilkadziesiąt lat złego zachowania? Gdzie tu elementarna sprawiedliwość? To jedno z częstszych pytań. I odpowiem na to w tym odcinku tak konkretnie, jak tylko potrafię. A do pomocy wezmę sobie Hioba.
Zainspirowany odcinkiem programu "Wojna idei" o tym czy mit o potopie jest prawdziwy, przedstawiam kompletnie błędny punkt widzenia człowieka, który niczego nie przeczytał. Czyli odcinek tym czy historię potopu z Biblii należy traktować jak mit, jako fakt, i co z tego właściwie wynika.
Pytania, na które każdy katolik powinien znać odpowiedź - taki tytuł miał zbiór 80 pytań znaleziony gdzieś w sieci. Katolikiem co prawda nie jestem, ale odpowiedzieć spróbuję, bo niektóre są ciekawe.
Dziś odcinek dla kobiet od kobiet. Ale o mężczyznach. I o kobietach też. Historie kilku kobiet, Biblia i co o tym wszystkim myśleć.
Szatan, czyli diabeł według Biblii. Czy jest niezależny? Czy jest samodzielny? Czy mieszka z rodzicami? Jaki ma pomysł na siebie? Czy strach się bać, czy też przeciwnie - nie przejmować się specjalnie?
Odcinek o tym, żeby nie zapomnieć co jest ostatecznym celem życia według Biblii
Całkiem możliwe, że 150 lat temu uznałbym teorię ewolucji za całkiem prawdopodobną. Ale już 50 lat temu zdecydowanie bym odrzucił. Dlaczego? Co się zmieniło przez ten czas. O tym w odcinku. O tym, że zmiana zmianie nierówna i o co z tego wynika.
Jak połączyć panowanie Boga nad światem z II Wojną Światową i Holokaustem? To jest temat tak trudny i delikatny, że nikt go kijem nie tyka. I trudno się dziwić, bo nie sposób, żeby się ktoś nie zdenerwował.
Ale z drugiej strony trzeba jakoś to sobie poukładać, że Bóg który generalnie kocha ludzi, jednocześnie z racji swojej władzy i pozycji, musi też odpowiadać za druty kolczaste i obozy koncentracyjne.
Można też udawać, ze nie ma tematu. Było minęło, cieszmy się że Bóg nas kocha.
Ale ja bym osobiście wolał nie powtarzać historii, tylko się z niej uczyć.
Spróbujmy więc być przez godzinę tak uczciwi jak się da, i poszukajmy jakiegoś wyjaśnienia dlaczego te wszystkie nieszczęścia się Bóg na ludzkość zesłał.
Może nie wszystkie z tych pytań są trudne, ale większość zdecydowanie jest. Posłuchaj i pomyśl jak ty byś na nie odpowiedział.
Pięć sposobów na wchodzenie do Boga przez zamknięte drzwi. W odcinku dziwne rzeczy - między innymi historia Francuza, który zaspowiadał się na śmierć oraz instrukcja jak w kilka minut uzyskać odpowiedź Boga na zadane pytanie.
Czy to co zgodne z naturą podoba się Bogu? Czy to co przeciwne naturze jest grzechem? Co na to Biblia? Posłuchaj - może inaczej podejdziesz do filozofii gender i homoseksualizmu.
O związkach między katoliczką a nie-katolikiem, ateistą a chrześcijanką i tak dalej. Czy warto próbować? Czy ma to szanse? Co o tym mówi Biblia?
Wybaczanie w Biblii. Czy Bóg w ogóle może wybaczyć? Czy człowiekowi to potrzebne do szczęścia? O Biblii i o praktyce.
Czy się stoi czy się klęczy, Bóg na pewno się odwdzięczy. Czyli o tym kiedy stać, kiedy siadać, kiedy klęczeć i kiedy leżeć krzyżem. Według Biblii, oczywiście.
Co chrześcijanin powinien mieć w domu? Jak żyć na co dzień? Czego słuchać? Jaki wieszać krzyż na ścianie i gdzie najlepiej naklejać naklejki? O codzienności chrześcijańskiej - na podstawie Biblii, oczywiście.
O tym, że każdy umrze. Wiedziałeś o tym? Ja mam wrażenie, że większość ludzi nie wie. Śmierć i umieranie w kontekście Biblii, Boga, OOBE i życia po śmierci.
Dzisiaj moim gościem będzie Kacper Potocki, który jak twierdzi ma dar uzdrawiania i za jego pośrednictwem Bóg wyleczył już 17 osób!
Przybywa ludzi, którzy mówią o bogaceniu się jako sposobie na życie dla chrześcijanina. A jak to widzi Biblia? Odcinek o bogaceniu się i pieniądzach. Temat już był, ale wtedy było o innej paranoi, teraz jest o innej.
Dziś zaglądam w umysł jednemu głupiemu ateiście i sprawdzam czy Bóg z Biblii nie jest przypadkiem skoncentrowanym na sobie narcyzem.
Bakterie ponoć wyewoluowały. Dobrze, ale jak?
Kiedy mówimy ogólnie wszystko jest jasne i proste. Prawdziwe problemy pojawiają się kiedy zaczynamy mówić o szczegółach. Największy problem ewolucji znajduje się być może w najmniejszym organizmie.
W tym odcinku o tym, co ciekawego na temat Boga, Biblii i ewolucji ma do powiedzenia bakteria.
Biblia mówi, że "wszelkie ojcostwo pochodzi od Boga". Znaczy - ważna rzecz, ten ojciec, i Bóg przyznaje sie, że jest twórcą tego zjawiska. Co w takim razie Biblia mówi o tym jak być ojcem? Jakiś poradnik? Couching mały? Instrukcje? Wytyczne? Rozkazy? Wskazówki?
Ważne co Biblia mówi, ale ważne też to, czego nie mówi. Zwłaszcza, że tego czego nie mówi jest więcej. Ale dla naszego życia to może być bardzo istotne. Odcinek o cierpliwości i niecierpliwości.
Jedni są nieśmiali, bo się nie nauczyli śmiałości, a inni bo tacy się urodzili. Z drugiej strony są tacy co są pewni siebie do przesady.
Tak na czuja wydaje się, że Biblia powinna chwalić nieśmiałych a potępiać pewnych siebie, bo pokornych Bóg lubi a pysznym się sprzeciwia. Ale jak się przyjrzeć konkretom to coś to się nie zgadza.
Jest to trochę bardziej skomplikowane, ale nie na tyle, żeby się nie dało ogarnąć w godzinę, więc posłuchaj odcinka a potem napisz co o tym myślisz, bo już mi się nie chce tak samemu gadać.
Obowiązki żony są przestarzałe. Małżeństwo też jest przestarzałe. I w ogóle chrześcijaństwo jest przestarzałe. To może Biblia też jest przestarzała? Co powinny dzisiaj robić żony? Czy w ogóle żony mają jeszcze sens?
Odcinek archeologiczny. O wieży Babel był już odcinek, ale mało archeologiczny. Dziś rozmawiam z archeologiem na temat tego ile narobiłem błędów w tamtym odcinku, gdzie ta wieża Babel naprawdę stała i co naprawdę wiemy o tamtych czasach.
O tak zwanym pochwyceniu. Czyli po części o końcu świata właściwie też.
Pytanie, z którym naturalistyczna koncepcja ewolucji nie może sobie łatwo poradzić brzmi: czy kod DNA jest informacją?
Dlaczego to pytanie jest ważne i jakie wielkie konsekwencje niesie odpowiedź - o tym dowiesz się z odcinka.
Człowiek lubi jak go lubią. Odruchowo postępujemy więc tak, żeby się wszystkim podobać. A co mówi o tym Biblia? Mamy dążyć do tego, żeby się podobać wszystkim?
10 powodów, z powodu których Jezus wyleciałby dziś z kościoła. Ostatni powód z listy jest najbardziej dziwny. Ale zastanów się: czy nie jest logiczny?
Przypomnę, że jak zwykle odcinek ma inspirować do samodzielnych wniosków, a nie dawać prostych recept na wszystko. Więc posłuchaj, pomyśl i znajdź własne zdanie na ten temat!
Jak pogodzić wiarę, pasję, czy wielki projekt z życiem rodzinnym? Czy to w ogóle możliwe? Jezus mówił na ten temat dość radykalnie: że albo on albo rodzina, a kto chce mieć wszystko ten nie może być jego uczniem.
Praktyka pokazuje, że to godzenie jednym się udało, innym się nie udało. Porównajmy i zastanówmy się dlaczego.
Śmierć - powód, dla którego ten cały Odwyk w ogóle istnieje. Życie, śmierć i ważne pytanie: czy dusza ludzka jest nieśmiertelna? Co się dzieje z człowiekiem po śmierci?
Dziś odcinek bardzo późno i tylko w audio - a to z tego powodu, że nagrywam w tym tygodniu nową płytę i mam chwilowe programy czasowe. Tym niemniej dziś odcinek na ważny dla wielu temat: muzyka. Czy istnieje coś takiego jak demoniczna muzyka? Muzyka, która Bogu się nie podoba? Co na to Biblia? Posłuchajcie...
Czy Jezus jest fajny? Seria odcinków o najważniejszej postaci w Biblii. O tym jak to robił.
Dzisiaj o tym jak wyrzucał demony.
A przy okazji coś o mistrzach, czeladnikach i o tym od kogo się uczyć a od kogo nie.
Czy Bóg, Jezus, chrześcijaństwo męczy? Ile można wytrzymać będąc świętym? Po jakim czasie człowiek ma dość? Niektórzy ludzie dają widocznie radę, bo nie wyglądają na bardzo zmęczonych po 30 latach. Jak oni to robią?
Czy mamy wolną wolę czy też Bóg wie z góry co zrobimy? Długo odkładałem ten problem - teraz przyszła pora, żeby o nim wreszcie pogadać. W rolach głównych: Martin Lechowicz, kucharz, święty Mikołaj oraz pan samochodzik.
Skąd się bierze moralność ateistów? Gdzie się podziali głosiciele końca świata? Czy związek z satanistką ma szanse na sukces?
Spekulanci, handlarze, sprzedawcy. Mało kto chce nimi być. I nie kojarzą się specjalnie pozytywnie. Ciekawe dlaczego. Ale jeszcze ciekawsze co o tym mówi Biblia. A wiesz kto był pierwszym spekulantem w Biblii?
Cześć.
W dzisiejszym odcinku druga część wywiadu z Krawcem.
Rozmawiamy z ludźmi o beatyfikacji JP2 i zmuszamy do myślenia.
Po zaangażowaniu? Chodzeniu do kościoła? Darach duchowych? Biblia mówi coś na ten temat. W tym odcinku o tym co najbardziej wyróżnia chrześcijan w oczach innych. Przynajmniej powinno.
Wiara w ewolucję i wiara w wojnę z COVID-em mają wspólne podstawy. Biorą się z tych samych zjawisk społecznych i psychicznych. Obserwując skąd się bierze jedno można nauczyć się skąd się wzięło drugie.
Można nawet przekonać się, że ewolucja ma o wiele mniej wspólnego z nauką niż z psychologią tłumu.
Jaki to ma związek z Biblią, religią, Bogiem? Tego dowiesz się z odcinka.
Co powiniem chrześcijanin życzyć rządzącym, politykom, urzędnikom? Zwłaszcza tym bardziej szkodliwym? Czy modlić się o sukcesy i powodzenie dla nich, czy raczej, żeby poczuli na własnej skórze to, co robią innym? To nie takie proste. Prawo mówi jedno, Jezus drugie, społeczeństwo trzecie a uzasadnienia rozmaite. Opowiem wam co ja o tym wyczytałem i wywnioskowałem.
Bóg niszczy. Tak mówi Biblia. Tak mówi doświadczenie. Bywa, że Bóg przechodzi nam przez życie i zostają po nim gruzy i zniszczenie. Jest ból, jest płacz i tyle z tego. Ale jak się uważniej przyjrzeć, to właśnie niekoniecznie tyle z tego.
O dwóch podejściach do kwestii Boga: "męskim" i "kobiecym". Dziś więcej kobiecego. Poza tym odkrywam, że jestem chodzącą reklamą. Na koniec fragment wystąpienia "Korzenia" (Leszek Korzeniecki) na obozie w Dyminie: krótka historia jednego ćpuna.
Odcinek dla tych, którzy czują się ciągle przegranymi i dla tych, którzy głoszą chrześcijańskie życie w wiecznym zwycięstwie. Co mówi Biblia o przegrywaniu i o zwycięstwie.
Odcinek - opowieść. Opowiada Aljona. Będzie o Ukrainie, Rosji, Bogu, o chustkach na głowie i o tym z czym się na Wschodzie kojarzy słowo "baptysta".
O trzech typach kościołów, o tym że ap. Paweł uczył inaczej niż Jezus, o tym kiedy Bóg nie daje, kiedy go wspólnie proszą, ale przede wszystkim o tym jak Jezus skrytykował kościół. mówiąc:
"Gdzie dwóch lub trzech spotyka się w moje imię tam ja jestem pośród nich"
Gdzie tu krytyka? Posłuchaj odcinka.
Bóg jest jak Indianie - istnieje już tylko w rezerwacie. Rezerwatów jest wiele i możecie o nich poczytać w książce "Przegląd Jezusów Polskich".
Ale pytanie na dziś brzmi: czy istnieje wciąż Bóg poza rezerwatem i czy ten Bóg może stracić cierpliwość? Czy może mieć dość? I co się wtedy stanie? A może właśnie się dzieje?
Krótko mówiąc, czy Biblia daje powód do tego, żeby być przerażonym.
Odcinek nagrany w Londynie, podczas łażenia po Hyde Park'u. Można w nim zobaczyć dużo trawy, wiewiórki, kaczki i inne takie. Poza tym mówię o chrześcijanach z innych krajów niż Polska. Wielu nie znam, więc liczę na komentarze od tych, którzy znają!
Gdyby Jezus żył dzisiaj to jaki miałby samochód? Czy miałby komórkę? Wolałby komputer, laptop czy tablet?
Czy potrafisz sobie wyobrazić Jezusa bez sandałów, za to w dżinsach?
Odcinek o tym czy da się Jezusa wyjąć z kontekstu historii, kultury, języka i czasów.
Nieufność i podejrzliwość. Co o nich mówi Biblia? Dlaczego to takie powszechne? Czy to z zawiści? W tym odcinku dużo dobrych rzeczy do pozastanawiania się. Na przykład taka sprawa: dlaczego starszy są mądrzejsi, a mimo to źle radzą młodym?
O Biblii - czy jest przestarzała? Czy aktualna? Co w niej jest przedawnione, a co ma dziś wartość? Czy warto w ogóle czytać o przepisach sprzed paru tysięcy lat?
10 zmian jakie wprowadziłbym do typowego kościoła, żeby go zmienić w Odwyk.
O ludobójstwach Boga. Bóg ma więcej ludzi na sumieniu niż Hitler i Stalin razem wzięci. Jak można wierzyć w takiego Boga? O tym właśnie ten odcinek...
Pokaż jak się modlisz, a powiem ci kim jesteś, czyli: jak się modlić tak, żeby nie robić z Boga idioty.
Dlaczego ludzie idą na nudne studia? Dlaczego wybierają nieciekawe prace? Dlaczego się nawracają?
Bo nie mają wyboru!
W tym odcinku o uzależnieniu od okoliczności, miłości do przymusu i jak to wpływa na chrześcijaństwo.
O ewolucji poglądów na temat Bożego Narodzenia. A może jednak lepiej wyrzucić całkiem Jezusa z tych świąt? Zróbmy sobie święta cywilne i po problemie.
Filozofia, żeby żyjąc pamiętać o śmierci, nie wzięła się z Biblii. Można ją znaleźć w wielu kulturach, ale z czy Biblią jej po drodze? Czy Jezus kazał myśleć o śmierci?
I czy lepiej pamiętać o śmierci czy żyć nie myśląc o tym? Jakie są konsekwencje?
Przy okazji odcinek zawiera odpowiedź na pytanie o ostateczny sens życia, śmierci, Boga, człowieka i całej historii świata: po co to wszystko.
Jezus w Biblii kazał "czynić innych uczniami". To jest jasne, zrozumiałe i powszechnie wiadome, ale prawdziwe pytanie brzmi: jak?
Czyli: co ma wspólnego ewangelia z gównem.
W dzisiejszym odcinku z Beatką z Podkop.com porozmawiamy sobie na temat wiary i uzdrawiania. Przedstawimy nasz punkt widzenia w tej sprawie. Postaramy się też odpowiedzieć na pytania które pojawiły się po emisji ostatniego odcinka 30 FPS.
Miłego słuchania.
Katedra, którą budowano dwieście lat spłonęła w godzinę. Dlaczego? Czy to znak od Boga? Kara? Ostrzeżenie? Złośliwość? I co może znaczyć taki znak? Czy w ogóle ma jakieś znaczenie?
Czy w ogóle powinniśmy szukać znaków czasu? A jeżeli tak, to po co?
Przez Biblię przewija się stały motyw: ktoś mały i odrzucony przez ludzi, staje się kimś wielkim i podziwianym, za sprawą Boga. Podsumowuje powtarzane kilka razy w Biblii proroctwo o kamieniu, który odrzucili budujący, a on stał się kamieniem węgielnym (lub bardziej dosłownie: głową węgła).
Jezus był tym kamieniem wg Biblii. Ale byli nim i Mojżesz, i Gedeon, i król Dawid i nawet Odwyk jest projektem tego typu: robiony przez odpadka dla innych odpadków. Opowiem wam o tym więcej. Znajdziecie tu też historię moich przygód z kościołami, bo też jest jednym z wielu przykładów tej samej historii.
Odcinek przyda się każdemu, kogo nieraz w życiu wykopano z porządnego towarzystwa.
Kontrola. O tym jest odcinek - o kontroli. Temat emocjonalny, a przekaz brutalny, więc kto się spodziewa fiołków, ten się rozczaruje. W tym odcinku raczej bojowo.
Biblia jest pełna podróży, podróżników, wypraw i wędrówek. Ciekawe czy jest tego jakiś powód? To ostatni mój odcinek przed pisarską wyprawą w lecie 2011.
Dlaczego uczniowie maniakalnie starają się o dobre oceny? Dlaczego pracownicy tak łatwo zgadzają się na nadgodziny? Dlaczego stare konie nie wyprowadzają się od mamy? I co to wszystko ma wspólnego z Bogiem i Biblią? O tym wszystkim w tym mocno życiowym odcinku.
O tchórzostwie i strachu mówiłem już dużo, ale o odwadze prawie nic. A to źle. Odwaga to wcale nie jest przeciwieństwo strachu. Odwaga to oddzielny temat a Biblia podpowiada jak go zrozumieć.
Odwaga w dzisiejszych czasach wyraźnie zanika. Dlaczego? Po tym odcinku będzie jasne dlaczego się tak dzieje.
Jeszcze raz o podróżach. Ten temat już był, ale czasem dobrze sobie przypomnieć. W tym tygodniu jeżdżę po świecie, więc to taki odcinek przelotny. Za tydzień zaczynamy nowy sezon Odwyku!
Chopin opowiada o tym jak wygląda wyrzucanie demonów - ciąg dalszy. Ta część opowiadania zawiera trochę drastycznych momentów, więc jeżeli tego typu historie źle na ciebie działają, to lepiej tej odcinek pominąć.
Jak do tego doszło? Chrześcijaństwo na Zachodzie, zbudowane niemal w całości na instytucjach kościelnych, przestaje istnieć. Od 1993 do 2020 liczba członków kościołów w USA spadła o połowę. W Europie panuje totalny ateizm, niezależnie od stanu formalnego. Kompromitująca postawa kościołów w czasie trwania restrykcji koronawirusowych obnażyła do reszty to jak daleko kościoły odeszły od postaw Jezusa i jego pierwszych uczniów. Ostatnie resztki chrześcijaństwa wyparowują właśnie z bogatej części świata, a elementarnej wiedzy o Biblii i chrześcijaństwie nie ma kto uczyć.
Jak to się stało?
Trzecie przykazanie z dziesięciu mówi: nie będziesz nadaremno. Ale co? Brał? Wzywał? Używał? O co chodzi w tym przykazaniu? I dlaczego to takie ważne, że znalazło się w czołówce najważniejszych przykazań? Ja się dowiedziałem dopiero niedawno, a ty dowiesz się teraz.
Odwyk ma wakacje, a w wakacje są odcinki specjalne. Dziś pierwszy Teatrzyk Odwykowy: Stworzenie!
Co mówi Biblia o chodzeniu na kompromisy? Jak ocenić nieuczciwe środki dla osiągnięcia uczciwego celu? Biblia coś-tam o tym jednak mówi.
Ewangelista, który nie nawraca. Rozmowa ze Sławkiem, ulicznym ewangelistą (zawodowym?) o jego pracy, jego podejściu i o tym czy ewangelizacja różni się od akwizycji.
I znów powracają żywe rozmowy odwykowe. Letnie rozmowy. A w lecie obowiązuje większy luz.
O podejściu do wojny i unikaniu wojny. O tym czym się różni podejście do wojny w Starym i Nowym Testamencie i czy Jezus był pacyfistą. Od razu mówię, że nie daję tu gotowych odpowiedzi typu "czy chrześcijanin powinien iść do wojska" - na to już musisz odpowiedzieć sobie sam.
Cały odcinek jest o jednym fragmencie: "opuści mąż matkę i połączy się z żoną".
Bo z tego fragmentu można wyciągnąć o wiele więcej wniosków niż tylko "wyprowadź się od mamy".
To jest odcinek o relacjach w naszym życiu, o priorytetach o decyzjach i o innych fundamentalnych sprawach.
Chciałbym, żeby jak najwięcej ludzi to usłyszało, co mam tutaj do powiedzenia. Bo wydaje mi się, że to może być odpowiedź na problemy wielu osób, niezależnie od tego jaki mają stosunek do Biblii czy Boga.
Więc jeżeli znasz kogoś, komu te 45 minut może coś rozjaśnić, poleć mu to koniecznie.
Jezus mieszkał w niebie.
Ale pytanie brzmi: gdzie mieszkał kiedy żył na ziemi? I czy ta informacja może się do czegoś przydać w praktyce?
W Biblii jest wystarczająco dużo informacji, żeby odpowiedzieć całkiem precyzyjnie na to pytanie. Ale tylko bardzo uważny czytelnik je znajdzie, skojarzy i wyciągnie wnioski.
Banalne pytania wcale nie są banalne jak nad nimi odpowiednio długo pomyśleć. Ten odcinek mówi o ocenianiu, o sądzeniu, ale przede wszystkim o dążeniu do świętości. Czyli w sumie o czymś pozytywnym. I też o tym, co Jezus chciał powiedzieć przez swoje podejrzane zachowanie, kiedy to miał okazję kogoś sprawiedliwie ocenić i słusznie potępić a tego nie zrobił.
Mistrzostwa świata piłki nożnej, gracze się modlą przed meczami. O co? No chyba o zwycięstwo, bo o co innego? Czy Bóg im pomaga? Czy to dobry pomysł się modlić o zwycięstwo? Co może być nie tak w takiej modlitwie? Zobaczymy czy brałeś pod uwagę punkt widzenia, o którym mówię w tym odcinku.
Opowieść Karola z Wrocławia o pewnej grupie chrześcijan, która... Aa, najlepiej po prostu posłuchać.
Jedna z najbardziej niezrozumianych przypowieści Jezusa to opowieść o miłosiernym Samarytaninie. Jak naprawdę brzmi odpowiedź na pytanie "kto jest moim bliźnim"? Co ważnego ludzie przegapiają w tej przypowieści?
Sukces, nagroda, pozytywny przekaz i pochwała - jesteśmy tym karmieni już od tak długo, że wpadliśmy w uzależnienie. Jak ten nałóg wpływa na szukanie Boga i czytanie Biblii? Jak wpływa w ogóle na życie? To ważny odcinek o największym uzależnieniu naszych czasów i największym przekleństwie naszych dzieci.
Idą „święta” i co ja jako chrześcijanin mam z nimi zrobić...?
O pomyłkach i błędach, o przyznawaniu się do nich i o poprawianiu. W Biblii jest dużo o błędach, a nasze zachowanie się na tych błędach często koncentruje. Zwłaszcza chrześcijanie lubią błędy usłużnie poprawiać - zwłaszcza u innych.
Cześć! Dzisiaj moim gościem jest Krzysiek Sobieraj znany na Odwyku jako Crzszman (prowadzi jeden z blogów odwykowych).
Krzysiu opowie między innymi o tym jak to się nawrócił, bo zaspał i z kościoła Katolickiego wylądował u zielonych.
Zapraszam do słuchania!
Pielgrzymka kojarzy się w Polsce z chodzeniem do Częstochowy. Ale można przecież pielgrzymować inaczej i w inne miejsca. Tym bardziej, że - mało kto wie - pielgrzymowanie występuje w Biblii. Więc czy jest sens pielgrzymować? Dokąd? Po co? I czy w ogóle warto?
Bóg mściciel, Bóg zemsty, pomsta należy do Pana i tak dalej. Jak pogodzić mściwość Boga z miłością Jezusa? Odcinek do pomyślenia, odcinek o zemście. Dużo pytań, mało odpowiedzi, więc jak nie lubisz myśleć - nie słuchaj!
W wakacje zapraszamy do szaleństw! Masz coś ciekawego do powiedzenia? Nagraj i przyślij do Huberta.
Odcinek poświęcony mocy symboli i ich znaczeniu.
Nie da się ukryć, że Biblia mówi o wołach, owcach, jeździe na ośle i niewolnikach. Czyli o rzeczach dzisiaj nieaktualnych. Czy Biblia jest niedzisiejsza? Jeżeli jest to co z tym zrobić?
Kim jest wielki człowiek według Biblii? I kim jest mały człowiek? Czy w ogóle wielkość ma znaczenie? Czy powinniśmy chcieć być wielkim?
Odcinek o wielkości.
Cud bankowy, upomnienia dla Boga, czytanka świętego zioma Janka i rozmowy o ciapowatości chrześcijan.
Czym była gwiazda betlejemska, która przyprowadziła mędrców ze wschodu? Kometa? Helikopter? UFO?
Odpowiem też na pytanie kiedy najprawdopodobniej urodził się Jezus.
W tym odcinku wystąpiło najładniejsze niebo w tym roku.
Pozytywne i negatywne myślenie - które wybrać? Jak szukać królestwa bożego i co w ogóle znaczy? I na koniec trudne pytanie: czy dla geja jest nadzieja?
Czy da się pogodzić Boga z ewolucją i dlaczego ten Bóg jest taki niesprawiedliwy?
Dwuosobowe nieszpory, w których zastanawiamy się jak Bóg ulepił z gliny ziemi członka. Ponadto o zakonie braci napletkanów, o zaliczaniu niewierzących przez chrześcijan i podziale na sacrum i profanum. Nie braknie też Matki Boskiej wyrzucającej demony różańcem. Takie rozmowy to tylko na Odwyku!
Wiecie, że cała historia ludzkości zaczęła się od emigracji? W tym odcinku o emigracji w Biblii.
Po paru miesiącach mieszkania wśród wyznawców Mohameta, poczytaniu, posłuchaniu i pogadaniu, odważyłem się w końcu opowiedzieć o co w tym całym Islamie chodzi, na czym on polega i co to komu daje. Jak zwykle u mnie praktycznie, życiowo, ludzki i z dystansem. I jak zawsze, pamiętaj: to tylko moje zdanie i moja perspektywa. Zapraszam do dyskusji pod odcinkiem. Nagranie podzieliłem na dwie części. Ale myślę, że i trzecia by się przydała, bo paru spraw nie poruszyłem jak należy. Część druga tutaj: https://www.odwyk.com/co-to-jest-islam-czesc-druga,2337
Odwieczny problem w kościołach: czy kobieta może nauczać mężczyzn? Korzystając z okazji, że kwestia objawiła się i na Odwyku, pierzemy bruda. Kobieta, mężczyzna, prywata oraz próbka tego jak wyglądają prawdziwe kościelne problemy.
Chwała i duma. U człowieka i u Boga. Ten temat w Biblii jest bardzo ważny, a mam wrażenie, że mało kto zdaje sobie z tego sprawę.
W dzisiajszym odcinku ze zmienionym składem nadawaczy, porozmawiamy sobie o: Wnukach Pana Boga i o tym czy Bóg jest seksistą!
Czy Jezus dawałby na WOŚP? Zdania są podzielone. Audycja na żywo a opinie słuchaczy są bardzo różne. Był i głos, że WOŚP to dobro, był i głos że WOŚP to zło. I - rzadkość w internecie - były argumenty!
W tym odcinku gadamy o swoich kompleksach i o tym, dlaczego dziewczyny się malują. Czy makijaż to coś złego, czy może wręcz przeciwnie? Czy da się przestać malować z dnia na dzień? Dominika opowie wam, co ją skłoniło do odrzucenia tapety i jak wyglądał ten proces. Opowie o odczuciach związanych z makijażem i z jego brakiem. Link do wpisu na blogu: https://poludzku.com/makijaz-duszy/ Dajcie znać, na jakim wy jesteście etapie?
Jedno z najczęstszych pytań jakie dostaję brzmi: jak mam uwierzyć, że Bóg jest fajny, skoro mój ojciec był do dupy?
Bardzo dobre pytanie. I ja wam powiem jaka jest odpowiedź.
O tym jak poznać czy masz Ducha Świętego czy nie. I o tym, co o tym wszystkim sądzą ateiści.
Raz na jakiś czas człowiek ma tak dość, że normalnie ma dość. I wtedy się zastanawia ten człowiek czy może pora zakończyć Odwyk? Człowiek więc podzielił się swoimi myślami z innymi i zapytał co myślą na ten temat.
7 grzechów głównych: pycha.
O ten temat zahaczałem przy okazji innych tematów, ale tym razem wprost o dumie. I coś nowego do myślenia: czy pycha to tylko inne określenie egoizmu czy jednak coś innego?
W tym odcinku - tak jak i w innych - nie chodzi o teoretyzowanie, tylko o praktykę. Między miłością lub egoizmem, pokorą i pychą żyją prawdziwi ludzie w realnym świecie. A może twoja głowa sięga chmur? A może nie zauważyłeś, że nadąłeś się tak, że ocierasz się już o śmieszność?
Jak ci się podoba taka perspektywa?
Koniec sezonu pierwszego. Kiedy coś się kończy, coś nowego się zaczyna, przed wami mój pierwszy videocast.
Kwas - stały problem chrześcijaństwa, od czasów Nowego Testamentu aż do dzisiaj. Dłuższa refleksja o tym co to jest kwas Faryzeuszów i jak smakuje.
Rozmawiamy o biciu językiem i o tym jak rozróżnić pewność siebie od pychy. Zadzwonił też antychryst. Prawdziwy.
Chrześcijanie chcą pamiętać o Bogu codziennie. Ale w praktyce to nie takie łatwe, kiedy wszystko dookoła nas rozprasza. Człowiek zwyczajnie zapomina.
I w tym kazaniu o tym, jak sobie przypominać o Bogu i nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle.
Gadamy o tym czy podejmować decyzje samemu czy nasłuchiwać Boga. I czy to nasłuchiwanie nie jest przypadkiem tylko życzeniowym myśleniem, wkręcaniem sobie rzeczy, które podpowiada intuicja.
Chrześcijanin i wojna. Uciekać czy walczyć? I proroctwa. Jakie doświadczenia z proroctwami mieli słuchacze?
Kolejna opowieść z życia. Tym razem Krawiec. Krawiec opowiada na przykład o tym, jak się modlił i pokonał tym Michnika w sobie. O co chodzi? Posłuchajcie...
Czy chrześcijanin powinien być zdziecinniałym, infantylnym prostakiem? Co właściwie mówi Biblia o dzieciach? Czy można być poważnym dzieckiem? Odcinek nagrałem zaraz po powrocie z demonstracji w bardzo poważnej i bardzo ważnej sprawie - i przypomniało mi się to co Jezus mówił o dzieciach. Posłuchajcie...
O tym jakie Bóg ma imiona i w jakim języku i co one znaczą i po co są. Część pierwsza (druga będzie jutro!)
Pogadamy sobie dzisiaj między innymi o rejestracji kościoła w państwie i o liderowaniu. Uprzedzając pytania o oprawę muzyczną - Kudłaty :D . Kontakt do nas - Tomek: kiteksritek na gmail.com, Sylwek: sylwan112 na o2.pl, Hubert: hubertsebesta na me.com
Odcinek bez makijażu i w dodatku nie zapłaciłem za niego podatku. :P Ps. przepraszam za jakość, kurtka zaatakowała mikrofon w trakcie nagrania, normalnie nagrałbym jeszcze raz, ale nie tym razem. Dzisiaj król jest nagi.
O sądach, o kozach, o epilepsji, ale przede wszystkim Martin znów się irytuje. Kryzys jakiś, czy co?
Dziś mija 10 lat od pierwszego odcinka Odwyku!
I chyba dopiero teraz po raz pierwszy udało mi się oddać słowami dokładniej czym się różni chrześcijaństwo, o którym tyle lat mówię w Odwyku od tego, które od stuleci uprawia się w kościołach. To żywe, ponadpodziałowe, osobiste i mocne od tego co widujemy tak często w kościołach. Jezusocentryczne od chrześcijańskocentrycznego.
Odcinek z ruin - co może i jest w jakimś tam stopniu symboliczne, motyla noga. Kto wie?
Historia, którą usłyszałem jest przykra i trudna. Wiele osób powie, że w ogóle lepiej takich historii nie poruszać. I mają wiele racji. Ale ja powiem, że jest dobry powód, żeby je jednak poruszać. Byle z głową.
W tym odcinku o fundamentach chrześcijaństwa. Oraz o tym kim Jezus NIE jest (bo żeby wiedzieć kim ktoś jest, czasem dobrze najpierw wiedzieć kim on nie jest).
W odcinku 7 mówię o tym, jak się mierzy wiek skamieniałości i innych rzeczy, skąd się wzięły te miliony lat i na ile są wiarygodne. W komentarzu na stronie podaję źródła do bardziej szczegółowych materiałów.
Dziś, w zmienionym składzie, nie sami, lecz we dwoje, rozmawiamy o aborcji, gender, Islamie oraz, czy umiemy funkcjonować jako jedno ciało.
Dwieście pytań, dzięki którym możesz poznać każdego (i inne sprytne sposoby na poznawanie ludzi).
Tym razem z video i gościnnie ze współprowadzącą. Rozmawiamy ze słuchaczami o tym jakie kto ma podejście do dzieci.
Czy relacje damsko-damskie są ważne? Jak rozpoznać przyjaźń? W jaki sposób budować przyjacielskie relacje, no i po co? Możecie do nas pisać na: dominika@odwyk.com karolina@odwyk.com Zachęcamy do odwiedzenia strony: https://www.odwyk.com/
Niebezpiecznie jest pracować i się bogacić. Zwłaszcza z punktu widzenia chrześcijanina. A może w ogóle zarabianie stoi w poprzek chrześcijaństwa?
I o to się kłócimy przez godzinę w ramach Martin kontra reszta świata.
Kobiety - co mówi o nich Koran i co mówi o nich Biblia. A przy okazji o wizji nieba w Koranie, o porządku społecznym, o trajkotaniu, o włosach. Aż godzinka słuchania, ale temat ciekawy.
Jeszcze raz odcinek bez obrazu. Tym razem luźna, acz inspirująca, opowieść o tym, że jeden człowiek może jednak coś zmienić. Czyli znowu o Biblii po ludzku...
Czy Żydzi zabili Jezusa? A gdyby Bóg był UFO? Czy chciałbyś mieszkać z Cyganem? Latające krzesło elektryczne oraz seks oralny z owcą - w pewnym sensie. Nieszpory po raz pierwsze w radio Enklawa, i akurat trafił się wyjątkowo luźny odcinek...
Romantyzmy psują związki. Czy właśnie przeciwnie? O miłości z Titanica i miłości ze Skrzypka na dachu.
Czy Bóg się wtrąca w politykę? Co Bóg chciał powiedzieć Polakom przez Smoleńsk? Czy to przez Boga mamy Komorowskiego?
Pierwsza audycja w 2018 trzeźwiła w składzie: Hubert i Dominika. Mówili o sensowności postanowień noworocznych i o tym czy bezpiecznie jest się wiązać z kimś, kto ma pogląd, że najpierw się dobrze wyszaleć a potem ustatkować.
Za co kochasz a za co nie cierpisz świąt? W ostatnich (wyjątkowo wesołych!) rozmówkach w tym roku przesłuchaliśmy słuchaczy i odkryliśmy, że wszyscy dostajemy te same prezenty i wszyscy ich nie cierpimy.
O tym co jeden papież powiedział na temat ekumenizmu, o tym czy łączenie się religii jest dobrym pomysłem, jak tego dokonać i co na to wszystko Biblia.
O szabacie było dużo, ale o odpoczywaniu mało. Czy wiedziałeś, że w Biblii jest przykazanie mówiące o wakacjach? No, może nie do końca wakacje, ale... a, najlepiej sam posłuchaj.
Dziś zeszły rozmowy na prawo i moralność - czy wiemy co jest dobre sami z siebie czy też zostało nam to wpijone? Poza tym Kuba często nawiązywał do reinkarnacji. Nie wiem dlaczego.
Osobista wakacyjna opowieść do przemyślenia i kilka ciekawych tematów :) Posłuchaj.
Wszystko co wiemy o samotności. Samotność w związkach i poza nimi. I co z nią zrobić.
Wznawiamy wieczory odwykowe! Pierwszy raz po długiej przerwie i od razu wyszło fajnie. Dużo rozmów ze słuchaczami, coś nawet o UFO i nikt się nie pokłócił ani nie obraził.
Martin opowiada o świętach. Następnie czyta historię narodzin Jezusa z hebrajskiego tłumaczenia greki na polski, a na koniec życzy naprawdę fajnych świąt żegnając piosenką o drzewie. Zapraszam na Wigilię Wigilii na Odwyku o 23:00 w środę. Na żywo!
Krąży po świecie przekonanie o dobroczynnej własności czekania. Wyraża się ono zdaniem, że: warto czekać. Bardzo piękna zasada życiowa - tyle, że niekoniecznie z Biblii.
Rozmawiamy o tym w jakich ewangelizacjach braliśmy udział i jak to wyglądało. Padło też ciekawe pytanie: czy większość ludzi jest szczęśliwa? Jak myślicie?
Ostatni odcinek Izby Wytrzeźwień! W nim o tym jak trudno ludziom rozmawiać. Jest też smutna ale mądra historia o jednym geście, który zawstydził jedną dziewczynę.
Na nowe audycje na żywo w roku 2020 zapraszam w poniedziałki o ósmej na Uniwersytet Nauki Samodzielnej.
Mini kazanie o tym czy warto znaleźć własne miasto, kościół, dom, czy warto to wszystko ubezpieczyć i dlaczego.
Czyli o rzeczach tymczasowych.
Opowieści o ludziach z Polski i Hiszpanii, na których trudne czasy dobrze wpływają. Czyżby od tej zarazy ludzie stawali się lepsi dla siebie nawzajem? Czyżby?
Jak radzić sobie z problemami i stresem. Jak chrześcijanin powinien za to chrześcijaństwo zabrać i co powinien robić.
W odcinku 43 wszystko o końcu świata: Antychryst, Wielki Babilon, 666, Armagedon, jednym słowem: apokalipsa. Ponadto: o profesjonalizmie słów kilka, recenzja "Studium Życia" (w MP3), o brzytwie Ockhama.
Znów długi odcinek - godzinka z hakiem. No przepraszam, jestem jeszcze trochę chory i trudno się skupić...
Uzbieraliśmy w tym odcinku kolekcję chyba kilkudziesięciu gier i zabaw. I w większość z nich można dalej grać dzisiaj! Ciekawe tylko, że ani razy nikt nie wspomniał, że grał w kółko i krzyżyk? Serio nikt nie grał w kółko i krzyżyk?