Dziś obliczę ilu procentowe są święta. Chodzi o stężenie Biblii w Bożym Narodzeniu, oczywiście, nie o co innego.
Tradycja to temat, który wywołuje skrajne reakcje. Zwłaszcza ta w kościołach. W tym odcinku opowiadam o tradycji od strony Biblii. I pytam ludzi co o tym myślą (taka mała ankietka).
Specjalny odcinek wielkanocny: wywiad z Dianą, która właśnie skończyła 18 lat. Jak jesteś starszy to spróbuj zrozumieć jak myśli młode pokolenie, a jak jesteś młodszy zastanów się jakie ty masz podejście.
A Dianę przepraszam, że ją wycisnąłem jak rasowy dziennikarz, ale takie moje zadanie - wymyślać trudne pytania i dokopywać się do sedna.
Kto obchodzi: wesołych świąt. Kto nie obchodzi: wesołego życia.
Święto "Trzech Króli" to najbardziej absurdalne, bezpodstawne, bezsensowne święto w Polsce. Nie byłoby by sensu o nim mówić, gdyby nie to, że reprezentuje bardzo powszechny sposób myślenia. Odcinek z gościem i z rysunkami.
Obowiązki żony są przestarzałe. Małżeństwo też jest przestarzałe. I w ogóle chrześcijaństwo jest przestarzałe. To może Biblia też jest przestarzała? Co powinny dzisiaj robić żony? Czy w ogóle żony mają jeszcze sens?
Całkowicie subiektywna i tendencyjna lista 10 najciekawszych historii w Biblii.
Z Wielkanocą jest ten sam problem co z Bożym Narodzeniem - nie wiadomo jak to święto ocenić. Nie wiadomo czy lepiej obchodzić czy nie obchodzić. Wielkanoc to mieszanka elementów chrześcijańskich, pogańskich i kultury konsumpcji. Co wychodzi kiedy zestawić ją z Biblią? Wychodzi siedem punktów. Myślę, że pomogą ci bardziej świadomie podejść do Wielkanocy.
U chrześcijan często występuje walka duchowa. A w Biblii występuje? W sumie występuje. Ale niekoniecznie o to samo chodzi.
O co dokładnie chodzi w tym odcinku dowiecie się jak posłuchacie.
Biblia i kultura.
Czy Biblia wymaga dołączenia do jakiejś konkretnej kultury? Czy chrześcijaństwo to raczej kultura żydowska czy europejska? Czy może jeszcze jakaś inna? Czy da się rozdzielić wiarę w Boga od kultury i społeczeństwa? Czy, dajmy na to Arab, który chciałby zostać chrześcijaninem, musi przestać być kulturowo Arabem?
Nie da się zrozumieć dlaczego współczesne chrześcijaństwo wygląda tak jak wygląda, bez zrozumienia jaką rolę gra w tym wszystkim kultura.
Katedra, którą budowano dwieście lat spłonęła w godzinę. Dlaczego? Czy to znak od Boga? Kara? Ostrzeżenie? Złośliwość? I co może znaczyć taki znak? Czy w ogóle ma jakieś znaczenie?
Czy w ogóle powinniśmy szukać znaków czasu? A jeżeli tak, to po co?
To ostatnie Wieczory na żywo przed wakacjami odwykowymi. Z trudnym wyborem na koniec: fundament tradycji kościelnej czy ryzykowna samodzielność? A do 28 sierpnia Odwyk nieczynny.
Pierwsza audycja w 2018 trzeźwiła w składzie: Hubert i Dominika. Mówili o sensowności postanowień noworocznych i o tym czy bezpiecznie jest się wiązać z kimś, kto ma pogląd, że najpierw się dobrze wyszaleć a potem ustatkować.
Czyli o tym, skąd się wzięło, co w nich jest prawdą, a co nie, a na koniec o tym, co jest motywacją współczesnego człowieka i o co właściwie chodzi (a o co nie) w Bożym Narodzeniu.