A myślałem, że już mnie nic nie zdziwi. Tymczasem się okazuje, że nawet dni tygodnia, w których Jezus umarł i zmartwychwstał kościół nie ustalił prawidłowo. Pomylił w zasadzie wszystko, co tylko dało się pomylić i podał wszystkim obowiązkowo do wierzenia. I ludzie powtarzali Wielkie Piątki i Wielkie Niedziele przez stulecia, bo nikomu nie przyszło do głowy, że może się tu coś nie zgadzać. A właściwie powinno przyjść do głowy nam wszystkim, bo co by to był za Bóg, który nie potrafi zliczyć do trzech.
Kiedy się już wie na czym polega pomyłka, to odtworzenie przebiegu wydarzeń jest banalnie proste i bezdyskusyjne. Przedstawiam w tym odcinku dowód, że jednak Jezus umiał liczyć do trzech, ale jestem pewny, że gdyby nawet jutro sam Jezus zstąpił z nieba i powiedział wszystkim, że mam rację, to ludzie dalej będą obchodzić Wielki Piątek w piątek i będą nie jeść mięsa w dniu tygodnia, w którym Jezus wcale nie umarł, na pamiątkę tego, że w tym dniu umarł.
Tym niemniej i tak warto wiedzieć jak było naprawdę. Choćby z ciekawości.
Papież, Żydzi i niedziela, czyli jak do tego doszło, że jasne, oczywiste i jednoznaczne w Biblii obchodzenie soboty zmieniło się w którymś momencie w obchodzenie niedzieli. Do dziś w kościołach wszelkiej maści obchodzi się najczęściej niedzielę jako święto i jakoś nie widać, żeby próbowano to zmieniać. Siła przyzwyczajenia? A może jakiś ciekawszy powód? Ale najpierw dowiedzmy się jak to się stało, że sobota stała się niedzielą.
O skandalach w Biblii. Kto był największym skandalistą? Czy chrześcijanin powinien unikać skandali? Dlaczego skandale nas kręcą?
O tematach-obsesjach: końcu świata, świętowaniu szabatu, jedynie słusznych kościołach, chrzcie i innych. O tym jak zachować równowagę i nie wpaść niechcący w oszołomstwo. To dość proste wbrew pozorom. Bardzo praktyczny odcinek.
Uczniowie Jana chrzciciela pościli. Faryzeusze pościli. Katolicy - poszczą. Protestanci - poszczą. Muzułmanie - poszczą. A kto nie pościł? Uczniowie Jezusa! W odcinku tym kiedy pościć a kiedy nie pościć i dlaczego - wyłącznie na podstawie Biblii.
Radość, wesołość, szczęście, uciecha, błogość, euforia, ukontentowanie.
Co to ma wspólnego z Biblią? Powszechnie uważa się, że nic. Od radości do Biblii jest jak od słońca do księżyca.
A ja się na przykład nie zgadzam. Ani ociupinkę!
Siedem grzechów głównych: lenistwo. Które ściśle mówiąc grzechem nie jest, ale to nie znaczy, że Biblia nie ma na ten temat nic do powiedzenia. Bardzo popularne zjawisko. Warto wiedzieć co na to Biblia.
Kolejna wakacyjna przypowieść z wakacyjną przedmową. Czy można mieć wakacje od Boga?
W odcinku 17stym przestawiam: dziesięć przykazań - pełna wersja. Czytać dosłownie - na własną odpowiedzialność.
Wolna sobota - jest takie coś. Przypomnę, bo mi się pomysł wolnej soboty podoba. Z drugiej strony pojawił się też pomysł zakazu pracy w weekendy. O, i to mi się na przykład z kolei nie podoba.
O szabacie było dużo, ale o odpoczywaniu mało. Czy wiedziałeś, że w Biblii jest przykazanie mówiące o wakacjach? No, może nie do końca wakacje, ale... a, najlepiej sam posłuchaj.
O tym, co to znaczy "dzień święty święcić" i o który właściwie dzień chodzi.
W którym opowiadam o gojach szabatowych, streszczam historię zawodów Eliasza pod hasłem "który Bóg jest lepszy" oraz daję dobre rady jak pomagać przygnębionym, zdołowanym ludziom.