
Sprawa reportażu "Franciszkańska 3" i reakcji Polaków po tym reportażu pokazała ważną, fundamentalną cechę człowieka. Jest to zjawisko, któremu podlega każdy, a bez zrozumienia tego zjawiska nie sposób ludzi zrozumieć i nie idzie z nimi się dogadać.
Jest to ten sam powód, dla którego ludzie dawno temu zabili Jezusa, ten sam powód dla którego dziś robią rzeczy irracjonalne, nieraz katastrofalne w skutkach i nie są w stanie z nich wyjść.
Na przykładzie Karola łatwiej to zaobserwować zrozumieć, więc skorzystajmy z sytuacji i nauczmy się czegoś o ludziach i o Biblii.
Ile jest błędów w tekście Nowego Testamentu? Co one zmieniają? Na ile wiarogodny jest tekst Biblii, który mamy dzisiaj? Jak działał głuchy telefon przez 20 wieków? Wbrew pozorom nie ma w tym odcinku nic kontrowersyjnego - tylko powszechnie dostępne fakty i informacje (które oczywiście mało kto zna).
Zainspirowany odcinkiem programu "Wojna idei" o tym czy mit o potopie jest prawdziwy, przedstawiam kompletnie błędny punkt widzenia człowieka, który niczego nie przeczytał. Czyli odcinek tym czy historię potopu z Biblii należy traktować jak mit, jako fakt, i co z tego właściwie wynika.
Zbawienie - co to w ogóle jest?
Każdy zna to słowo. Wiadomo, że to oznacza ratunek. Ale ratunek przed czym właściwie? Kogo potrzeba ratować i przed czym? Na czym polega to wielkie niebezpieczeństwo człowieka, że trzeba go ratować?
Można różnie odpowiedzieć na to pytanie, ale ja spróbuję dokopać się do samego źródła sprawy. Do największego, najgłębszego, najbardziej fundamentalnego problemu człowieka.
Co jeżeli chrześcijanie to wszystko sobie wkręcają? Co jeżeli Bóg okaże się fikcją, iluzją, rozczarowaniem?
No właśnie, co?
To jest odcinek o wątpliwościach, wahaniu, byciu sceptycznym. I o tym czy to się opłaca.
Księga Henocha. O tym co tam jest, o tym czy powinna być częścią Biblii i o tym kim według księgi Henocha byli przybysze z nieba po których zostały legendy, wiedza i budowle świadczące o zaawansowanej technologii.
Odcinek historyczny. O tym jak to się stało, że kościół z prześladowanej, odizolowanej wspólnoty wierzących zmienił się w potężną, dobrze zorganizowaną organizację. Wszystkie błędy, pomyłki, pomylone daty, źle wymówione nazwiska prosimy poprawiać w audycji na żywo. Co wtorek o 20:00 na www.odwyk.tv.
Ile jest ateistów w Polsce i w Europie? Skąd się biorą? Trzy rodzaje ateistów: ateista-papuga, ateista-uczciwy, ateista-tchórzliwy.
Pięć sposobów na wchodzenie do Boga przez zamknięte drzwi. W odcinku dziwne rzeczy - między innymi historia Francuza, który zaspowiadał się na śmierć oraz instrukcja jak w kilka minut uzyskać odpowiedź Boga na zadane pytanie.
Jak bardzo można pójść na kompromis w życiu z Bogiem? Co da się z czym pogodzić a co się pogodzić nie da? O tym, i o owym, i o książce "I dared to call Him Father", i o innych dygresjach w pierwszym video-odcinku wyplutym przez nowy procesor.
Jak zwykle, kiedy chcę powiedzieć o czymś ważnym, nie wychodzi mi tak jak chciałem. Przede wszystkim - za długi ten odcinek. Ale może wytrzymacie. Bo mówię o tym na czym ta największa różnica między różnymi postawami chrześcijańskimi polega. I że da się mimo wszystko sprawdzić, którego podejścia najlepiej jest się trzymać.
Dzisiejsze tematy to władza, spowiedź i okultyzm. A na czacie jeszcze dodatkowo o masturbacji.
Pierwszy program po wakacjach! A w nim dużo luźnych dygresji, w tym sporo o prezerwatywach i Watykanie.
Co można znaleźć w Biblii na temat depresji? Czy wierzący też mają depresję? I czym właściwie jest ta cała depresja, na którą cierpi tak dużo osób? I przede wszystkim: jak sobie z nią radzić?
A przy okazji: czy zastanawiałeś się nad tym czy przekonania religijne (lub brak tych przekonanań) mają w ogóle jakiś wpływ na to, że człowiek wyląduje z depresją albo będzie na nią odporny?
Co potrzeba wiedzieć, znać i umieć, żeby przeczytać Biblię i coś z tego rozumieć? Czy Biblia wymaga dużo specjalistycznej wiedzy?
Czy Jezus jest fajny? Seria odcinków o najważniejszej postaci w Biblii. O tym jak to robił.
Dzisiaj o tym jak wyrzucał demony.
A przy okazji coś o mistrzach, czeladnikach i o tym od kogo się uczyć a od kogo nie.
Jaki był pierwszy język na ziemi i jaki będzie ostatni? Skąd się wzięły języki i jaki Bóg ma stosunek do tego, że jeden do niego po polsku, drugi po niemiecku a trzeci po arabsku? Odcinek językowy.
O pierwszym i najbardziej destrukcyjnym kłamstwie, jakie w Biblii się pojawia. I o satanizmie nieco - tak przy okazji
Nowy Testament często przeciwstawia ciało duchowi. Musi to być ważne rozróżnienie, bo ciało identyfikuje ze śmiercią a ducha z życiem, ciało z odrzuceniem, ducha z akceptacją Boga.
Ale czym właściwie różni się ciało od ducha?
I co to znaczy w praktyce, kiedy mówi się, żeby "umartwiać ciało"? Czy odmawianie sobie przyjemności zbliża do Boga? Czy używanie ciała do rzeczy przyjemnych jest złe?
Czy wiesz jak nazywano pierwszych chrześcijan? To nazwą wcale nie było "chrześcijanie". Chrześcijanami uczniów Jezusa nazwano dopiero w Antiochii, a przecież działali już wcześniej wiele lat.
Wcześniejszą nazwą była "droga". I to określenie warto poznać, bo pasuje do nauki Jezusa lepiej niż "chrześcijaństwo". Zwłaszcza w tych czasach. Może by do tej nazwy wrócić?
Dla lepszej ilustracji odcinka o drodze wsiadłem na rower, wziąłem mikrof i przejechałem 40 kilometrów. Teraz przynajmniej jest na co popatrzeć w trakcie słuchania.
Czy ksiądz, pastor, rabin itd powinien mieć żonę czy nie? Czy Biblia popiera celibat czy wręcz przeciwnie? Jakie są dane i na co wskazują. I to co ważniejsze: co tak naprawdę jest problemem w tym całym celibacie i skąd tyle trudności w takiej prostej sprawie?
Największe usterki w naszych mózgach. Jeżeli nie słuchałeś części pierwszej, znajdziesz ją tutaj.
Tragedia - zgubiłem gdzieś swoje nagrania z Londynu! Zginęły przy przeprowadzce. Będę szukał. A tymczasem odcinek dość ogólny, gdzie mówię o dwóch rodzajach kreacjonizmu, dwóch rodzajach ewolucjonizmu, i jednym czymś co trudno do końca określić, bo nie ma to sensu. Poza tym przegląd polskich i nie tylko stron kreacjonistycznych oraz kilka nazwisk, które warto znać (m.in. o dr Howindzie parę słów).
Napisałem przypowieść, ale że robiłem to między pociągiem, OdwykCampem, wakacjami i deszczem, spieszyłem się i się nie zapisała. Strasznie mnie to przygnębiło. Ale nagrałem z głowy, żeby nie zaginęło do końca. Oto przypowieść z Helu (story from Hel).
Biblia jest pełna podróży, podróżników, wypraw i wędrówek. Ciekawe czy jest tego jakiś powód? To ostatni mój odcinek przed pisarską wyprawą w lecie 2011.
Biblia twierdzi, że wszyscy ludzie to kłamcy i dzieli świat na prawdę i kłamstwo. Czy ludzie naprawdę tak bardzo kochają kłamać?
Wszystko przez błędy poznawcze. Usterki naszego mózgu. Dziury w rozumie, które zaburzają prawidłową ocenę. Odcinek jest długi, ale ważny i pożyteczny, więc tym razem podzieliłem na dwie części.
Arytmetyka dobra i zła. Czyli: jak sobie w głowie przeliczać dobre i złe uczynki. Czyli: czy w niebie jest waga?
Odwyk w trybie wakacyjnym. Zamiast długiego gadania, krótka przypowieść. Mniej niż 5 minut odcinka. Więcej gadania o Bogu będzie dziś (wtorek) o 20:00 na żywo.
Czym była gwiazda betlejemska, która przyprowadziła mędrców ze wschodu? Kometa? Helikopter? UFO?
Odpowiem też na pytanie kiedy najprawdopodobniej urodził się Jezus.
W tym odcinku wystąpiło najładniejsze niebo w tym roku.
Kawiarnia w Suracie to krótkie, a mądre opowiadanie o Bogu, ludziach, sporze o religie i punktach widzenia. Napisał je Lew Tołstoj według oryginału Bernardina de Saint-Pierre. Ponieważ opowiadanie daje do myślenia jak najlepsze odcinki Odwyku, postanowiłem je na Odwyku umieścić, ale ku mojemu zdziwieniu nie znalazłem wersji polskiej.
Więc sam zorganizowałem tłumaczenie i lektora (może ktoś z was pozna go po głosie) i teraz możecie posłuchać, podumać i wyciągnąć wnioski.
"Kawiarnia w Suracie" nie odpowiada na pytanie "jaka religia jest najlepsza", ale daje dużą lepszą odpowiedź na dużo ważniejsze pytanie...
W Biblii są opisane różne rodzaje relacji człowiek-Bóg.
Jedną z nich jest syn-ojciec, inną uczeń-mistrz. I to nie jest jedno i to samo.
Trzeba jr znać, trzeba rozumieć, trzeba rozróżniać. A jak kto chętny to nawet można i stosować.
Odcinek o mijaniu się z prawdą, mataczeniu, kłamaniu oraz łganiu jak pies. Co na temat kłamstwa mówi Biblia i jaką wagę do niego przykłada.
Jak nie wiesz co to jest Trzecia Prawda Tischnera, to poszukaj w internecie. A w tym odcinku ważna rzecz: prawda. Czy Bóg może sprzeciwiać się mówieniu prawdy? A może.
Czy Jezus dawałby na WOŚP? Zdania są podzielone. Audycja na żywo a opinie słuchaczy są bardzo różne. Był i głos, że WOŚP to dobro, był i głos że WOŚP to zło. I - rzadkość w internecie - były argumenty!
Godzinki wypadły akurat 11 listopada. Wszyscy prowadzący kompletnie bez życia. Może i z sensem gadają, ale ciężka atmosfera zrobiła swoje.
Z odcinka dowiesz się czym jest X i Y Oraz jak być bardziej "smart".
Czy chrześcijanie powinni się bawić w Świętego Mikołaja? Czy to biblijne? Czy to szkodliwe?
Jeszcze raz odcinek bez obrazu. Tym razem luźna, acz inspirująca, opowieść o tym, że jeden człowiek może jednak coś zmienić. Czyli znowu o Biblii po ludzku...
Jedna pani tańczy na rurze dla Jezusa. Poważnie. A co ty byś zrobił dla Jezusa? Ponadto w tym odcinku odnaleźliśmy jedną jedyną Prawdę! I wcale nie przesadzam!
O tym co jeden papież powiedział na temat ekumenizmu, o tym czy łączenie się religii jest dobrym pomysłem, jak tego dokonać i co na to wszystko Biblia.
W odcinku słuchowisko "Wrócę Wiatrem" i klasycznie komentarz. Dziś o tym dlaczego są inni ludzie, jak postrzegam bycie człowiekiem i co o tym mówi Biblia oczywiście.
Dziś nagranie niejakiego Wolfa, które mi przysłał w zamierzchłych czasach. Postanowiłem odświeżyć, a przy okazji zachęcić innych - jeżeli masz ciekawą historię do opowiedzenia, przyślij do mnie. I w ogóle jeżeli masz coś do powiedzenia - mów! Pisz! Nagrywaj! Publikuj! Nie siedź cicho w kącie, nie przeżywaj życia wyłącznie jako konsument. Poza tym nie jest to zbyt udany odcinek, ale przynajmniej udało mi się zdążyć przed północą. Następne będą lepsze.
Jak wygląda życie chrześcijanina na emigracji.