Bardzo mi przykro, ale wychodzi na to, że Jezus był... eee... ciapatym brudasem. A do tego Żydem.
((Pesach = pascha) <> wielkanoc) O tym jak wygląda prawdziwa żydowska pascha - ta sama, którą obchodził Jezus.
Papież, Żydzi i niedziela, czyli jak do tego doszło, że jasne, oczywiste i jednoznaczne w Biblii obchodzenie soboty zmieniło się w którymś momencie w obchodzenie niedzieli. Do dziś w kościołach wszelkiej maści obchodzi się najczęściej niedzielę jako święto i jakoś nie widać, żeby próbowano to zmieniać. Siła przyzwyczajenia? A może jakiś ciekawszy powód? Ale najpierw dowiedzmy się jak to się stało, że sobota stała się niedzielą.
Odcinek historyczny. O tym jak to się stało, że kościół z prześladowanej, odizolowanej wspólnoty wierzących zmienił się w potężną, dobrze zorganizowaną organizację. Wszystkie błędy, pomyłki, pomylone daty, źle wymówione nazwiska prosimy poprawiać w audycji na żywo. Co wtorek o 20:00 na www.odwyk.tv.
O skandalach w Biblii. Kto był największym skandalistą? Czy chrześcijanin powinien unikać skandali? Dlaczego skandale nas kręcą?
Pierwsza część odcinka o końcu świata. O tym gdzie o tym jest w Biblii, co o tym jest i jaka jest data. Część druga jutro...
Jak bardzo można pójść na kompromis w życiu z Bogiem? Co da się z czym pogodzić a co się pogodzić nie da? O tym, i o owym, i o książce "I dared to call Him Father", i o innych dygresjach w pierwszym video-odcinku wyplutym przez nowy procesor.
Jak połączyć panowanie Boga nad światem z II Wojną Światową i Holokaustem? To jest temat tak trudny i delikatny, że nikt go kijem nie tyka. I trudno się dziwić, bo nie sposób, żeby się ktoś nie zdenerwował.
Ale z drugiej strony trzeba jakoś to sobie poukładać, że Bóg który generalnie kocha ludzi, jednocześnie z racji swojej władzy i pozycji, musi też odpowiadać za druty kolczaste i obozy koncentracyjne.
Można też udawać, ze nie ma tematu. Było minęło, cieszmy się że Bóg nas kocha.
Ale ja bym osobiście wolał nie powtarzać historii, tylko się z niej uczyć.
Spróbujmy więc być przez godzinę tak uczciwi jak się da, i poszukajmy jakiegoś wyjaśnienia dlaczego te wszystkie nieszczęścia się Bóg na ludzkość zesłał.
Odcinek o pogrzebach. Czy chrześcijanin powinien chodzić na groby czy nie chodzić? Wolno zapalić znicza dziadkowi czy nie? A Biblia w ogóle każe grzebać zmarłych? Czy nie?
Dziś zaglądam w umysł jednemu głupiemu ateiście i sprawdzam czy Bóg z Biblii nie jest przypadkiem skoncentrowanym na sobie narcyzem.
W dzisiejszym odcinku moim gościem jest Szymon Wygnański z cienieprzyszlosci.pl Z Szymonem porozmawiam na temat kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, o tym kto według niego jest antychrystem oraz Ellen White, którą Szymon uważa za współczesnego proroka. Odwykowe z biblią na co dzień w wersji SMS SMS na numer: 500113500 Treść: Biblia 5:30 albo Biblia 9:00
Co zrobić jak Jezus wróci? I dokąd wróci jeżeli wróci? I co zrobić jeżeli przegapisz? I kiedy wróci? I najważniejsze: w co ten Jezus będzie ubrany?
Krótki (bo zimno) odcinek o tym co ma biblijne chrześcijaństwo do biblijnych Żydów. Wesołej Chanuki!
Jak dużo jest w Biblii o grzechach i grzeszeniu? Jak dużo chrześcijanin powinien o tym myśleć? Czy mówienie o grzechu jest konieczne, żeby ktoś się nawrócił? I w ogóle jak dużo grzechu to za dużo?
Apostoł - po co toto komu? Czy to nie to samo co ewangelista? Czy ksiądz też jest takim apostołem? Czy występują dzisiaj i po czym ich poznać? Takie pytania i na wszystkie dziś jest odpowiedź.
W tym wielkanocnym odcinku przedstawiam wam najbardziej znane obrazy zmartwychwstania. Ile w nich realizmu? Na ile dają do myślenia? Na których Jezus jest chudy, na których gruby, a których wygląda jak Żyd? Zobaczcie - koniecznie w wersji video!
Czy Jezus się uważał za Żyda? Czy chrześcijanie powinni się judaizować? I jak obchodzić Wielkanoc: po katolicku czy po żydowsku?
Odcinek specjalny! Relacja z Izraela oczami odwykowymi. Zdjęcia, filmy i rozmowy, z ulic i dachów Jerozolimy. Udział biorą: Martin, Hubert i Piotr.
Postanowiłem ocenić kto sobie więcej zasłużył a kto więcej nabroił: Bóg czy ludzie. W tym odcinku przyznaję więc punkty Bogu i ludzkości w kilkunastu kategoriach. Jeżeli chcesz wiedzieć kto wygrał w kategorii "sadyzm", "ludobójstwa" lub "opieka nad zwierzętami", posłuchaj tego odcinka koniecznie. Na koniec zapraszam do urządzenia własnych zawodów i własnej subiektywnej oceny. Kto zdobędzie więcej punktów? Bóg czy ludzkość?
Które spiskowe teorie mają oparcie w Biblii? Co można znaleźć w Piśmie Świętym o Iluminatach rządzących światem, masonach, NWO, kosmitach żyjących między nami i płaskiej ziemi? I czy Jezus miał w końcu tą żonę czy nie?
Jak ktoś ciekawy innych wielkich spisków i sensacji i co o nich mówi Biblia, to może zrobię drugi odcinek. Ale wolałbym nie.
Grecy szukają mądrości, Żydzi szukają cudów, a Bóg wymyślił coś prostszego. I jak mówi sama Biblia jest to głupi sposób na poznanie Boga. Sęk w tym, że to właśnie ten sposób Bogu się spodobał najbardziej.
Dziś zmieniły się tylko nazwy, ale problem jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Zrozumienie o co w tym chodzi może bardzo pomóc zrozumieć świat, ludzi i siebie.
U chrześcijan często występuje walka duchowa. A w Biblii występuje? W sumie występuje. Ale niekoniecznie o to samo chodzi.
O co dokładnie chodzi w tym odcinku dowiecie się jak posłuchacie.
Biblia i kultura.
Czy Biblia wymaga dołączenia do jakiejś konkretnej kultury? Czy chrześcijaństwo to raczej kultura żydowska czy europejska? Czy może jeszcze jakaś inna? Czy da się rozdzielić wiarę w Boga od kultury i społeczeństwa? Czy, dajmy na to Arab, który chciałby zostać chrześcijaninem, musi przestać być kulturowo Arabem?
Nie da się zrozumieć dlaczego współczesne chrześcijaństwo wygląda tak jak wygląda, bez zrozumienia jaką rolę gra w tym wszystkim kultura.
Rozdawanie Biblii za darmo - czy to dobry pomysł? W Radomiu trochę nie wyszło.
Biblia dla dzieci - dobry pomysł czy nie najlepszy? Jak przerobić Biblię, żeby nadawała się dla dzieci? Czy w ogóle Biblia jest dla dzieci?
Zamiast powtarzać "masz grzech" może warto się zastanowić, co konkretnie grozi za nieprzestrzeganie zasad z Biblii? Tak realnie, w prawdziwym życiu - co się stanie kiedy złamiesz to czy inne przykazanie?
Pomijam sytuacje typu noszenie na plecach arki przymierza albo rzeźbienie złotego posągu pod górą, gdzie Mojżesz poszedł tydzień tymu porozmawiać z Bogiem. No bo dzisiaj raczej mało kto jest w takiej sytuacji.
Odcinek jest praktyczny: czego się spodziewać po Bogu.
Kim jest nauczyciel w Biblii? Kto w kościele powinien uczyć? Czym się różni rabin od uczonego w Piśmie? W tym odcinku wszystko o nauczycielach i uczeniu w Biblii.
Czy chrześcijanin ma prawo być głupi? Na ile rozgarnięty być powinien, a na ile to zbędne? Czy wiara i oddanie Bogu czynią wiedzę i umiejętności zbędnymi?
Hubert mówi, że chrześcijanin może użyć siły w obronie innych, Martin zgłasza wątpliwości. Słuchacze dzwonią, ostro dyskutują, wióry lecą. Dyskusja ostra jak żyleta, posłuchaj i wyrób sobie zdanie.
Spiskowe teorie są niesamowicie popularne. Wiara w istnienie tajemnych sił (z tajemnymi planami), które rządzą światem albo jakimś jego kawałkiem, jest większa niż wiara w istnienie chrześcijańskiego Boga.
Skąd się to bierze? I co to wszystko może mieć wspólnego z Bogiem?
Kawiarnia w Suracie to krótkie, a mądre opowiadanie o Bogu, ludziach, sporze o religie i punktach widzenia. Napisał je Lew Tołstoj według oryginału Bernardina de Saint-Pierre. Ponieważ opowiadanie daje do myślenia jak najlepsze odcinki Odwyku, postanowiłem je na Odwyku umieścić, ale ku mojemu zdziwieniu nie znalazłem wersji polskiej.
Więc sam zorganizowałem tłumaczenie i lektora (może ktoś z was pozna go po głosie) i teraz możecie posłuchać, podumać i wyciągnąć wnioski.
"Kawiarnia w Suracie" nie odpowiada na pytanie "jaka religia jest najlepsza", ale daje dużą lepszą odpowiedź na dużo ważniejsze pytanie...
Z cyklu "wielcy ludzie Biblii", dziś Abraham. Biografia ojca narodów, od którego, według Biblii (i Koranu, o ile się nie mylę, też), pochodzą Żydzi, Arabowie i parę innych narodów. A ciekawe to życie miał!
Tematy są następujące: fatum, bank spermy, in vitro oraz Barabasz. A na końcu o szabacie z judaistycznego punktu widzenia rozmawiamy z Eliahu.
Godzinki wypadły akurat 11 listopada. Wszyscy prowadzący kompletnie bez życia. Może i z sensem gadają, ale ciężka atmosfera zrobiła swoje.
Jak długa była broda Jezusa? Czy Mesjasz nosił majtki? Z czego Maria robiła pieluchy?
Jeżeli interesują cię takie rzeczy, to może nie być odcinek dla ciebie. Ale jeżeli cenisz sobie wiedzę, rozum i samorozwój cię kręci, to możesz usłyszeć tu coś interesującego.
Szczególnie przyda się takie inne spojrzenie na kwestię mądrości i głupoty każdemu, kto ma alergię na bezmyślność.
Trzecim świętem biblijnym przypadającym w tym roku we wrześniu jest Sukkot, czyli Święto Namiotów. O nim w tym odcinku Kwadransa z Podkopem. Linki do namiotów jakie dzisiaj wznoszą Żydzi w czasie trwania święta znajdziecie w komentarzu.
Co robisz jak jesteś chory? Jęczysz? Nie przejmujesz się? Modlisz się? Wzruszasz ramionami i robisz swoje?
Czy chrześcijanin powinien być posłuszny władzy? Co mówi Biblia na ten temat? I do jakich wniosków samemu można dojść?
O szabacie było dużo, ale o odpoczywaniu mało. Czy wiedziałeś, że w Biblii jest przykazanie mówiące o wakacjach? No, może nie do końca wakacje, ale... a, najlepiej sam posłuchaj.
Ponieważ ciągle są jakieś święta, dziś znów odcinek luźniejszy. O tym, że Nowy Rok zaczyna się w czterech różnych dniach, o tym, że w Biblii go nie ma i o tym czy coś z tego wynika.
Czyli o tym, czy Bóg ma poczucie humoru. Oprócz tego o różnicy między Żydami, katolikami i protestantami, o życiu po życiu i o dezynfekowaniu gwoździ przez Rzymian. Ale głównie o tym z czego i kiedy Bóg się śmieje.
W tej audycji opowiadamy kawały o kościołach, religiach i Biblii. Cała godzina kawałów!
Przed Wielkanocą i przed Pesach. Rozmowy o tym co lepiej świętować. A może nic?