
Cesacjonizm - tak się nazywa pogląd, że ponadnaturalne rzeczy związane z Duchem Świętym, które miały miejsce w czasach Jezusa i w pierwszym kościele, dzisiaj się skończyły. Ten pogląd jest bardziej popularny niż się wydaje. Ludzie uważają, że Bóg odwołał cuda, znaki, proroctwa, uzdrowienia i poza sporadycznymi przypadkami, są dziś niepotrzebne.
Czy to prawda? Czy Biblia się z tym zgadza? Czy Jezus się nam faktycznie skończył, i to zaraz w pierwszym wieku?
Ja myślę, że jest inny powód niż Biblia, dużo ciekawszy i bardziej niepokojący, że taki pogląd się w ogóle pojawił i że jest popularny.
Jestem pewny, że to moje wyjaśnienie wielu osobom się nie spodoba. Mi też się nie podoba. Ale pokażcie mi, że nie mam racji.
Pierwsze przykazanie z dekalogu jest anty-wolnościowe: każe człowiekowi być poddanym Boga i to w dodatku zazdrosnego. Ale patrząc trochę szerzej zauważyłem coś nowego. Być może to pierwsze przykazanie ustanawia maksymalną możliwą wolność dla człowieka. Wręcz ją wymusza.
Jak? Dlaczego? O co chodzi? Posłuchaj odcinka.
Jakie są ślady po potopie? Ile się tworzą skamieniałości? Jak technicznie mógł przebiegać potop? Odcinek potopowy.
Czy mogę mówić do Jezusa? Czy tylko do Boga Ojca? Czy wolno modlić się do Jezusa? To są pytania zadawane bardzo często, a jednocześnie najbardziej niepotrzebne.
Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna i w tym odcinku ją znajdziesz, ale większy problem jest nie z odpowiedzią tylko z samym pytaniem.
W 1917 roku w Fatimie w Portugalii trójka dzieci rozmawiała z postacią z nieba. Kim była ta postać? Co chciała? I przede wszystkim: jak objawienia fatimskie komponują się z Biblią?
Jak chrześcijanin powinien podchodzić do zagrożenia terroryzmem? Jak się bronić przed Islamem? Czy istnieje jedna odpowiedź na to pytanie czy jest to kwestia indywidualna?
Pytanie, z którym naturalistyczna koncepcja ewolucji nie może sobie łatwo poradzić brzmi: czy kod DNA jest informacją?
Dlaczego to pytanie jest ważne i jakie wielkie konsekwencje niesie odpowiedź - o tym dowiesz się z odcinka.
Wielożeństwo (poligynia) w Biblii występuje. Ale w dzisiejszym chrześcijaństwie jest całkowicie nieakceptowane.
Pytanie: dlaczego?
Zastanawiałeś się kiedyś ilu ateistów jest w Biblii? I jakie są właściwie kary za ateizm? Posłuchaj, ten odcinek może cię zdziwić.
Odcinek dla każdego kto nie do końca rozumie dlaczego Jezus krzyknął "Eli, lema sabachtani" ("Boże mój, dlaczegoś mnie opuścił"). Bo Józef Tischner na przykład nie rozumie...
Übermensch (nadczłowiek) to filozoficzny cel ludzkości, który jak twierdził Nietzsche miał zastąpić ludziom Boga. To dążenie do stworzenia Nadczłowieka (albo: Nowego Człowieka) powtarza się odkąd istnieje ludzkość. Zmieniają się tylko nazwy. Dziś mamy nową nazwę i kolejną odsłonę: transhumanizm.
O co w tym chodzi? Dlaczego ludzie z uporem maniaka ludzie wracają do tego nadczłowieka, mimo, że efekty raczej marne? I co to wszystko ma wspólnego z Bogiem? I jak tą sprawę widzieć z perspektywy Biblii?
Jak czytać Biblię, żeby coś z niej zrozumieć. Parę zasad czytania tekstów i parę kwiecistych, soczystych przykładów.
Odcinek o trzech różnych podejściach do Boga, Biblii i kościoła. O zasadzie Sola Scriptura i o powiązaniu między pośrednikiem a jego odpowiedzialnością.
Święto "Trzech Króli" to najbardziej absurdalne, bezpodstawne, bezsensowne święto w Polsce. Nie byłoby by sensu o nim mówić, gdyby nie to, że reprezentuje bardzo powszechny sposób myślenia. Odcinek z gościem i z rysunkami.
Ponieważ tydzień temu było o kobietach i dla kobiet, dla równowagi będzie o mężczyznach i dla mężczyzn. O tym skąd się w Biblii wzięły płci, co to jest małżeństwo, co jest fundamentalną cechą mężczyzny i różne inne dygresje i wynurzenia.
Dziś podglądamy jak wygląda katolicka ewangelizacja. A przy okazji o tym co to w ogóle jest ta ewangelizacja, po co to jest i jak powinno wyglądać według Biblii. Starałem się ograniczyć własną ocenę do minimum, więc odcinek, mam nadzieję, skłoni do własnych przemyśleń. Jak cały Odwyk.
Pytania, na które każdy katolik powinien znać odpowiedź - taki tytuł miał zbiór 80 pytań znaleziony gdzieś w sieci. Katolikiem co prawda nie jestem, ale odpowiedzieć spróbuję, bo niektóre są ciekawe.
Po wywiadzie z Anią postanowiłem przeprowadzić eksperyment. W tym celu udałem się do Kościoła Katolickiego na mszę. Wyniki eksperymentu potwierdziły moje przypuszczenia... Jest źle!
Ps. Bardzo przepraszam za jakość, muszę kupić jakiś porządny mikrofon. Taki mikrofon mało nie kosztuje (kilka stówek) więc jak ktoś chciałby mi się dorzucić do sprzętu było by miło :)
Może nie wszystkie z tych pytań są trudne, ale większość zdecydowanie jest. Posłuchaj i pomyśl jak ty byś na nie odpowiedział.
Pięć sposobów na wchodzenie do Boga przez zamknięte drzwi. W odcinku dziwne rzeczy - między innymi historia Francuza, który zaspowiadał się na śmierć oraz instrukcja jak w kilka minut uzyskać odpowiedź Boga na zadane pytanie.
Odcinek nałogowy, w którym opowiem co to jest nałóg i jak mu się nie dać. Odcinek dla każdego kto ma nałogi. Czyli po prostu dla każdego.
Po tym odcinku może ci się zmienić myślenie tak, że nawet polubisz swoje nałogi. Kto wie. Słuchać więc należy krytycznie i ze zrozumieniem. Żeby potem ktoś głupot nie opowiadał, że Odwyk namawia do pijaństwa.
W odpowiedzi na popularne ewolucyjne wytłumaczenie tego jak powstało oko, rzucam trochę szczegółów. To powinno wyczerpująco wyjaśnić dlaczego jestem tak bardzo sceptyczny.
Problem pochodzenia życia i świata podzieliłem na 10 głównych tematów. Każdy z nich inaczej wyjaśnia ewolucja, inaczej kreacjonizm. Jeżeli się wybierze swój pogląd dla każdej z tych części, wyjdzie z tego całościowa teoria wszystkiego. Czy dasz radę zbudować całościowy światpogląd tak, żeby zgadzał się całkowicie i z rzeczywistością i z Biblią?
My tu o jakichś zaawansowanych kwestiach gadamy, jakieś predestynacje, jakieś dary języków, a tu proszę: ludzie najprostszych rzeczy nie rozumieją. Takich jak w tym odcinku.
Odcinek o pogrzebach. Czy chrześcijanin powinien chodzić na groby czy nie chodzić? Wolno zapalić znicza dziadkowi czy nie? A Biblia w ogóle każe grzebać zmarłych? Czy nie?
Czyli ostateczne (mam nadzieję) spojrzenie na problem kultu maryjnego przez Biblię. Sprowokował mnie podcast "7-me niebo", gdzie przedstawiono argumentację, że kult Marii i Biblia idą w parze. No nie idą. I o tym odcinek.
Wśród chrześcijan kwitnie miłość do włosów. Mężczyźni lubią brody, a kobiety długie włosy. Czy wzięło się to z Biblii? Co ma Biblia do brody?
Gdzie dokładnie był Eden i gdzie jest teraz? Kim byli starożytni super-bohaterowie według Biblii? Czy Herkules mógł żyć naprawdę? Co mówią o przeszłości Biblia, historia i archeologia razem. Gościem w tym odcinku znów Beata - specjalista od archeologii biblijnej.
Rozmawiamy z ludźmi o beatyfikacji JP2 i zmuszamy do myślenia.
Druga część odcinka o końcu świata. Tym razem o tym jak będzie mniej więcej wyglądać i czego należy się spodziewać. Coś o czipach i o liczbie 666 też się znajdzie...
Krótki (bo zimno) odcinek o tym co ma biblijne chrześcijaństwo do biblijnych Żydów. Wesołej Chanuki!
Tym razem bardziej o tym co Biblia mówi o ludziach niż o Bogu. Odcinek o naszych dziwnych i nielogicznych ludzkich słabostkach, zachciankach i irracjonalnych zachowaniach. Jest o nich w Biblii. Z czego płynie wniosek, że Biblia nas zna.
O pierwszym i najbardziej destrukcyjnym kłamstwie, jakie w Biblii się pojawia. I o satanizmie nieco - tak przy okazji
Czy Jezus się uważał za Żyda? Czy chrześcijanie powinni się judaizować? I jak obchodzić Wielkanoc: po katolicku czy po żydowsku?
Wojny w naszym życiu są. Niektórzy żyją w stanie wojny całe lata. Biblia mówi trochę o wojnach, ale co z tego może się nam przydać w życiu? Coś tam jednak może.
W dzisiejszym odcinku postaram się sprawdzić, na podstawie sporej ilości fragmentów z Biblii, czy Jezus był tym za kogo się podawał czy tylko człowiekiem z megalomanią.
Prefekt Judei Pontius Pilatus - życie i twórczość. W odcinku o tym jaki był Piłat naprawdę, w jakiej był sytuacji i co byś zrobił na jego miejscu.
Kiedy nauka każe odrzucić Biblię. I kiedy człowiek powinien odrzucić naukę. I o Einsteinie, i kwantach, i zatrzymanym słońcu, i siedmiu dniach stworzenia.
O sacrum i profanum - o dwóch strefach życia: powszedniej i odświętnej. Co Biblia mówi na temat podziału na święte i nieświęte w tym krótkim, acz treściwym odcinku posłuchać można.
Ludzie lubią się tytułować. Co o tym mówi Biblia? I jak właściwie powinniśmy do siebie mówić?
Jak długa była broda Jezusa? Czy Mesjasz nosił majtki? Z czego Maria robiła pieluchy?
Jeżeli interesują cię takie rzeczy, to może nie być odcinek dla ciebie. Ale jeżeli cenisz sobie wiedzę, rozum i samorozwój cię kręci, to możesz usłyszeć tu coś interesującego.
Szczególnie przyda się takie inne spojrzenie na kwestię mądrości i głupoty każdemu, kto ma alergię na bezmyślność.
Rozmawiamy o pierwszych wrażeniach z kościoła zielonoświątkowego i o amerykanizacji ewangelicznych kościołów w Polsce.
Jeszcze raz o tym czy Bóg jest czy go nie ma. W książce "Bóg urojony" Richard Dawkins ma coś do powiedzenia na ten temat. A ja też się chciałem jakoś do tego odnieść. Przy okazji dowiecie się, że Dawkins wcale nie wierzy, że życie na Ziemi powstało spontanicznie w drodze abiogenezy. Wychodzi na to, że w tę część teorii ewolucji nawet największy propagator darwinizmu już nie wierzy...
Jezus opowiedział kiedyś przypowieść o dwóch ludziach, którzy budowali domy. Jeden budował po niemiecku, a drugi po polsku. O kim właściwie mówi ta historia? Zwróciłeś uwagę, że wniosek z niej jest trochę dziwny? A skoro już o tym mowa, to o co właściwie chodzi w byciu chrześcijaninem? O to, żeby się z zgadzać z Jezusem? Żeby mieć prawidłowe poglądy? Żeby trzymać się prawdy? Czy coś jeszcze innego?
Dlaczego uczniowie maniakalnie starają się o dobre oceny? Dlaczego pracownicy tak łatwo zgadzają się na nadgodziny? Dlaczego stare konie nie wyprowadzają się od mamy? I co to wszystko ma wspólnego z Bogiem i Biblią? O tym wszystkim w tym mocno życiowym odcinku.
W ramach powiększania wiedzy o religiach, informacje o Mormonach. O księdze Mormona, o małżeństwach, o tym skąd się wzięli, co robią, jacy są i gdzie ich można znaleźć. Z Martinem rozmawia Marek.
Banalne pytania wcale nie są banalne jak nad nimi odpowiednio długo pomyśleć. Ten odcinek mówi o ocenianiu, o sądzeniu, ale przede wszystkim o dążeniu do świętości. Czyli w sumie o czymś pozytywnym. I też o tym, co Jezus chciał powiedzieć przez swoje podejrzane zachowanie, kiedy to miał okazję kogoś sprawiedliwie ocenić i słusznie potępić a tego nie zrobił.
Kim jest nauczyciel w Biblii? Kto w kościele powinien uczyć? Czym się różni rabin od uczonego w Piśmie? W tym odcinku wszystko o nauczycielach i uczeniu w Biblii.
Koniec wakacji! Zaczynamy. Na początek krótko o symbolach chrześcijaństwa. Z okazji tego, że temat ostatnio głośny. A na początku odcinka mała scenka ilustrująca...
Czy chrześcijanin ma prawo być głupi? Na ile rozgarnięty być powinien, a na ile to zbędne? Czy wiara i oddanie Bogu czynią wiedzę i umiejętności zbędnymi?
Serce to organ, który występuje w Biblii ponad 500 razy. Bóg ciągle czegoś chce od naszego serca. Czy na pewno rozumiesz co to właściwie jest to serce w Biblii?
Jak widać Teoria Nieprawdopodobnego Zbiegu Okoliczności, o której mówiłem w ostatnim odcinku się sprawdza - nastąpił właśnie taki zbieg okoliczności w skali ogólno-narodowej. Na tę okoliczność odcinek o tym jaki stosunek ma według Biblii Bóg do narodów, krajów i państw. W szczególności - do Polski.
Opowieść Karola z Wrocławia o pewnej grupie chrześcijan, która... Aa, najlepiej po prostu posłuchać.
W wakacje zapraszamy do szaleństw! Masz coś ciekawego do powiedzenia? Nagraj i przyślij do Huberta.
O wizytach Świadków Jehowy, o tym jak wychowywać dzieci i o częstym chodzeniu na cmentarz. I o tym co robić z karaluchami.
Cud bankowy, upomnienia dla Boga, czytanka świętego zioma Janka i rozmowy o ciapowatości chrześcijan.
Odwieczny problem w kościołach: czy kobieta może nauczać mężczyzn? Korzystając z okazji, że kwestia objawiła się i na Odwyku, pierzemy bruda. Kobieta, mężczyzna, prywata oraz próbka tego jak wyglądają prawdziwe kościelne problemy.
Odcinek o mijaniu się z prawdą, mataczeniu, kłamaniu oraz łganiu jak pies. Co na temat kłamstwa mówi Biblia i jaką wagę do niego przykłada.
Kwadrans z Podkopem to krótkie odcinki o archeologii biblijnej i historii. Opowiada Beata z podkop.com, a w pierwszym odcinku o tym co to był Szofar.
Z telefonów słuchaczy wynika, że istnieje silna zależność między polskością a katolicyzmem. Zwłaszcza za granicą.
Czy Bóg w starym testamencie jest inny od Jezusa? Czy Bóg starego testamentu to Bóg gniewu, a Bóg nowego to Bóg miłości? Czy Biblia jest spójna? Dzisiaj zrobimy burzę mózgów i postaramy się odpowiedzieć na te właśnie pytania. Wyjątkowo w tym odcinku aż trzech gości!
Dlaczego Bóg zostawił w ogrodzie Eden drzewo? Dlaczego ojciec z przypowieści o synu marnotrawnym dał swojemu synowi spadek jeszcze za życia? Dlaczego Bóg pozwala na zło? Odpowiedź na to pytanie jest w tym odcinku: jak ważna dla Boga jest wolność wyboru i co z tego dla nas wynika...
Strach w Biblii. O tym kiedy się bać i czego. I o tym jakie są biblijne lekarstwa na to, żeby się nie bać.
Kobiety - co mówi o nich Koran i co mówi o nich Biblia. A przy okazji o wizji nieba w Koranie, o porządku społecznym, o trajkotaniu, o włosach. Aż godzinka słuchania, ale temat ciekawy.
Jeszcze raz odcinek bez obrazu. Tym razem luźna, acz inspirująca, opowieść o tym, że jeden człowiek może jednak coś zmienić. Czyli znowu o Biblii po ludzku...
Wolna sobota - jest takie coś. Przypomnę, bo mi się pomysł wolnej soboty podoba. Z drugiej strony pojawił się też pomysł zakazu pracy w weekendy. O, i to mi się na przykład z kolei nie podoba.
Istnienie Odwyku jest zagrożone! Dlaczego? Posłuchaj. Sprawdzimy jak Bóg działa w praktyce...