
Pierwsze przykazanie z dekalogu jest anty-wolnościowe: każe człowiekowi być poddanym Boga i to w dodatku zazdrosnego. Ale patrząc trochę szerzej zauważyłem coś nowego. Być może to pierwsze przykazanie ustanawia maksymalną możliwą wolność dla człowieka. Wręcz ją wymusza.
Jak? Dlaczego? O co chodzi? Posłuchaj odcinka.
((Pesach = pascha) <> wielkanoc) O tym jak wygląda prawdziwa żydowska pascha - ta sama, którą obchodził Jezus.
Zbawienie - co to w ogóle jest?
Każdy zna to słowo. Wiadomo, że to oznacza ratunek. Ale ratunek przed czym właściwie? Kogo potrzeba ratować i przed czym? Na czym polega to wielkie niebezpieczeństwo człowieka, że trzeba go ratować?
Można różnie odpowiedzieć na to pytanie, ale ja spróbuję dokopać się do samego źródła sprawy. Do największego, najgłębszego, najbardziej fundamentalnego problemu człowieka.
Jak chrześcijanin powinien podchodzić do zagrożenia terroryzmem? Jak się bronić przed Islamem? Czy istnieje jedna odpowiedź na to pytanie czy jest to kwestia indywidualna?
Jak pogodzić wiarę, pasję, czy wielki projekt z życiem rodzinnym? Czy to w ogóle możliwe? Jezus mówił na ten temat dość radykalnie: że albo on albo rodzina, a kto chce mieć wszystko ten nie może być jego uczniem.
Praktyka pokazuje, że to godzenie jednym się udało, innym się nie udało. Porównajmy i zastanówmy się dlaczego.
Z rodzicami sprawa jest trudna. Zwłaszcza kiedy wierzą w co innego niż ty. Ten odcinek to niezbędnik jak sobie radzić z perspektywy Biblii. W odcinku głosów udzielili: Aga, Karolina, Sylwek i Kazik.
Odcinek o tym, żeby nie zapomnieć co jest ostatecznym celem życia według Biblii
Czy Jezus był postacią historyczną? Skąd wiemy, że w ogóle istniał? I co w ogóle możnaby uznać za taki dowód?
W tym odcinku krótka lista pozabibijnych dowodów na istnienie Jezusa, z podsumowaniem tego co najważniejsze.
Bo cały temat ostatecznie sprowadza się do trzech punktów. A wszystkie trzy sprowadzają się do jednego, zasadniczego problemu. Problemu, z którym każdy musi sobie poradzić tylko sam.
Wiara w ewolucję i wiara w wojnę z COVID-em mają wspólne podstawy. Biorą się z tych samych zjawisk społecznych i psychicznych. Obserwując skąd się bierze jedno można nauczyć się skąd się wzięło drugie.
Można nawet przekonać się, że ewolucja ma o wiele mniej wspólnego z nauką niż z psychologią tłumu.
Jaki to ma związek z Biblią, religią, Bogiem? Tego dowiesz się z odcinka.
Problem pochodzenia życia i świata podzieliłem na 10 głównych tematów. Każdy z nich inaczej wyjaśnia ewolucja, inaczej kreacjonizm. Jeżeli się wybierze swój pogląd dla każdej z tych części, wyjdzie z tego całościowa teoria wszystkiego. Czy dasz radę zbudować całościowy światpogląd tak, żeby zgadzał się całkowicie i z rzeczywistością i z Biblią?
Wybaczanie w Biblii. Czy Bóg w ogóle może wybaczyć? Czy człowiekowi to potrzebne do szczęścia? O Biblii i o praktyce.
Co chrześcijanin powinien mieć w domu? Jak żyć na co dzień? Czego słuchać? Jaki wieszać krzyż na ścianie i gdzie najlepiej naklejać naklejki? O codzienności chrześcijańskiej - na podstawie Biblii, oczywiście.
Dziś zaglądam w umysł jednemu głupiemu ateiście i sprawdzam czy Bóg z Biblii nie jest przypadkiem skoncentrowanym na sobie narcyzem.
Dom pojawia się w Biblii wyjątkowo często i jest ważną sprawą dla wielu osób, dla niektórych nawet najważniejszą.
Czym jest dom, po co to jest, dlaczego jest tak ważny i co się zmieniło od czasów biblijnych?
Władza męża, władza ojca, władza szefa i władza nauczyciela. Władza wśród chrześcijan jest na porządku dziennym. Odcinek o rządzeniu i Biblii.
O ewangelii Judasza, dzieciństwie Jezusa, i historia Adama i Ewy. Czyli o tym dlaczego akurat ten, a nie inny, zestaw ksiąg powinien być w Biblii.
Gdzie dokładnie był Eden i gdzie jest teraz? Kim byli starożytni super-bohaterowie według Biblii? Czy Herkules mógł żyć naprawdę? Co mówią o przeszłości Biblia, historia i archeologia razem. Gościem w tym odcinku znów Beata - specjalista od archeologii biblijnej.
O tchórzostwie i strachu mówiłem już dużo, ale o odwadze prawie nic. A to źle. Odwaga to wcale nie jest przeciwieństwo strachu. Odwaga to oddzielny temat a Biblia podpowiada jak go zrozumieć.
Odwaga w dzisiejszych czasach wyraźnie zanika. Dlaczego? Po tym odcinku będzie jasne dlaczego się tak dzieje.
Przypadki decydują o naszym życiu w większym stopniu niż planowanie, zdolności i umiejętności. Pisał o tym Salomon w Biblii. Ale jak to pogodzić z koncepcją Boga, który panuje nad wszystkim? Jeszcze ważniejsze pytanie: dlaczego Bóg miałby stworzyć świat w ten sposób, żeby rządził nim przypadek? Czy to fair? Czy to potrzebne? Czy stoi za tym jakiś powód? Ja myślę, że da się odpowiedzieć na te pytania. I odpowiadam w tym odcinku.
Odcinek tym co dokładnie było grzechem sodomskim według Biblii (a nie Cejrowskiego). Grzech, któremu Bóg szczególnie się sprzeciwia i którego straszliwie nie lubi.
Filozofia, żeby żyjąc pamiętać o śmierci, nie wzięła się z Biblii. Można ją znaleźć w wielu kulturach, ale z czy Biblią jej po drodze? Czy Jezus kazał myśleć o śmierci?
I czy lepiej pamiętać o śmierci czy żyć nie myśląc o tym? Jakie są konsekwencje?
Przy okazji odcinek zawiera odpowiedź na pytanie o ostateczny sens życia, śmierci, Boga, człowieka i całej historii świata: po co to wszystko.
Bóg niszczy. Tak mówi Biblia. Tak mówi doświadczenie. Bywa, że Bóg przechodzi nam przez życie i zostają po nim gruzy i zniszczenie. Jest ból, jest płacz i tyle z tego. Ale jak się uważniej przyjrzeć, to właśnie niekoniecznie tyle z tego.
O kapłanach w Biblii. Kim byli w Starym Testamencie i kim są w Nowym. I czy powinni być dziś? I kto? I dlaczego? A w tle biegają biegacze. A na samym końcu biegnie warzywo.
Chciałbyś mieć w pracy szefa chrześcijanina? Jesteś szefem chrześcijaninem? Czy chrześcijanin w ogóle powinien być szefem, czy to nie jest rodzaj wywyższania się? Odcinek o szefie, kierowniku, liderze.
Hello Kitty, Monster High oraz inne wrota piekieł. Ponadto modlitwa rozkazująca - bo modlitwa to nie tylko rozmowa z Bogiem. Czasem to rozmowa z żołądkiem lub lodówką.
Salomon mówił przypowieści i Jezus też mówił przypowieści. Ale zupełnie inaczej. Kto był lepszy? Odcinek bardzo wakacyjny z historyjką o takim-synu.
Wojny w naszym życiu są. Niektórzy żyją w stanie wojny całe lata. Biblia mówi trochę o wojnach, ale co z tego może się nam przydać w życiu? Coś tam jednak może.
O starych prykach i sędziwych starcach. Jak wygląda starość w Biblii a jak wygląda starość w rzeczywistości. I skąd te różnice.
Czy jesteś zwycięzcą - według Biblii? I czy Jezus był optymistą czy pesymistą? I czy chrześcijaństwo jest według Biblii optymistyczne czy pesymistyczne? I jak się najlepiej nastawić? I jak się Jezus nastawiał?
Kiedy nauka każe odrzucić Biblię. I kiedy człowiek powinien odrzucić naukę. I o Einsteinie, i kwantach, i zatrzymanym słońcu, i siedmiu dniach stworzenia.
Odwykcamp 2018 koło Gnojnika był jednocześnie weselem. O tym jak doszło do tego wesela opowiadają Martin i Dominika. To ostatnie nagranie przed przeprowadzką do Hiszpanii. Odcinek nagrany z żywą publicznością. Nagrał wszystko z ukrycia Kazik z Lublina - dzięki! Przy okazji, dziękuję wszystkim, którzy przyjechali, żeby z nami pobyć i nas pożegnać. OdwykCamp się udał fantastycznie! Wszystko się udało i nie lało, się sfinansowało i nawet jeszcze zostało.
Biblia dla dzieci - dobry pomysł czy nie najlepszy? Jak przerobić Biblię, żeby nadawała się dla dzieci? Czy w ogóle Biblia jest dla dzieci?
Jezus opowiedział kiedyś przypowieść o dwóch ludziach, którzy budowali domy. Jeden budował po niemiecku, a drugi po polsku. O kim właściwie mówi ta historia? Zwróciłeś uwagę, że wniosek z niej jest trochę dziwny? A skoro już o tym mowa, to o co właściwie chodzi w byciu chrześcijaninem? O to, żeby się z zgadzać z Jezusem? Żeby mieć prawidłowe poglądy? Żeby trzymać się prawdy? Czy coś jeszcze innego?
Biblia kojarzy się jako radykalny i zdecydowany przeciwnik homoseksualizmu. I nie bez podstaw. Ale pytanie: jak radykalny, jak zdecydowany i jakiego homoseksualizmu. A co, jeżeli są geje gorszego lepszego sortu i geje gorszego sortu?
W tym odcinku cytuję najważniejsze wnioski autora książki "God and the Gay Christian", która stara się wykazać, że Bóg niekoniecznie jest homofobem.
Jeszcze raz o podróżach. Ten temat już był, ale czasem dobrze sobie przypomnieć. W tym tygodniu jeżdżę po świecie, więc to taki odcinek przelotny. Za tydzień zaczynamy nowy sezon Odwyku!
Jezus na etacie? Osiem godzin w korporacji? Wyobrażasz sobie? Nie? Dlaczego nie?
Większość ludzi dzieli życie na dom i pracę. Jakie zasady powinny obowiązywać w domu a jakie w pracy? Czy Bóg ma być w tylko domu czy w pracy też?
A może w ogóle lepiej nie dzielić tak życia? A da się nie dzielić życia?
Same pytania...
Jezus mieszkał w niebie.
Ale pytanie brzmi: gdzie mieszkał kiedy żył na ziemi? I czy ta informacja może się do czegoś przydać w praktyce?
W Biblii jest wystarczająco dużo informacji, żeby odpowiedzieć całkiem precyzyjnie na to pytanie. Ale tylko bardzo uważny czytelnik je znajdzie, skojarzy i wyciągnie wnioski.
Czy można zbluzganie traktować tak samo jak pobicie? Czy słowa mogą być grzechem same z siebie, czy raczej tylko prowadzą do grzechu? Co na ten temat mówi Biblia? Ważny temat!
Banalne pytania wcale nie są banalne jak nad nimi odpowiednio długo pomyśleć. Ten odcinek mówi o ocenianiu, o sądzeniu, ale przede wszystkim o dążeniu do świętości. Czyli w sumie o czymś pozytywnym. I też o tym, co Jezus chciał powiedzieć przez swoje podejrzane zachowanie, kiedy to miał okazję kogoś sprawiedliwie ocenić i słusznie potępić a tego nie zrobił.
Cały odcinek jest o jednym fragmencie: "opuści mąż matkę i połączy się z żoną".
Bo z tego fragmentu można wyciągnąć o wiele więcej wniosków niż tylko "wyprowadź się od mamy".
To jest odcinek o relacjach w naszym życiu, o priorytetach o decyzjach i o innych fundamentalnych sprawach.
Chciałbym, żeby jak najwięcej ludzi to usłyszało, co mam tutaj do powiedzenia. Bo wydaje mi się, że to może być odpowiedź na problemy wielu osób, niezależnie od tego jaki mają stosunek do Biblii czy Boga.
Więc jeżeli znasz kogoś, komu te 45 minut może coś rozjaśnić, poleć mu to koniecznie.
Przypowieść o nauczycielu muzyki. A ja wyjeżdżam na 2 tygodnie. Następna przypowieść będzie w piątek, 17 sierpnia.
Pijakom, nierobom, leniom oraz wszystkim złym ludziom chrześcijanie mówią nie. I nie dają, choćby nie wiem jak prosili. A co, powinni?
Hubert mówi, że chrześcijanin może użyć siły w obronie innych, Martin zgłasza wątpliwości. Słuchacze dzwonią, ostro dyskutują, wióry lecą. Dyskusja ostra jak żyleta, posłuchaj i wyrób sobie zdanie.
Czy Jezusa wolał demokrację czy jednak prowadzenie liderów? Skąd się w ogóle biorą liderzy? Kto się do tego nadaje i czy w ogóle powinno być coś takiego, skoro jest Duch Święty?
Moje życie było idealne, tylko się nie nadawało do życia - mówi Hubert. Martin mówi, że kiedy już jest relacja, to nie trzeba polegać na przykazaniach. A słuchacz dzwoni i się nie zgadza! Audycja intesywna, emocjonalna, dużo telefonów i ważne tematy, których nie usłyszycie gdzie indziej. Izba wytrzeźwień niech żyje!
Z cyklu "wielcy ludzie Biblii", dziś Abraham. Biografia ojca narodów, od którego, według Biblii (i Koranu, o ile się nie mylę, też), pochodzą Żydzi, Arabowie i parę innych narodów. A ciekawe to życie miał!
Różne przypadki księży po kolędzie. Naprawdę dziwne rzeczy się czasem dzieją przy takich wizytach.
Wiecie, że cała historia ludzkości zaczęła się od emigracji? W tym odcinku o emigracji w Biblii.
W tym odcinku o zmartwychwstaniu dla mas - kto zmartwychwstanie, kiedy, jak oraz czy ci, co się dali skremować, mają szansę. Przy okazji dowiecie się, jakie ciekawe rzeczy można zrobić z nieboszczykiem (i czy po zrobieniu tych rzeczy jest szansa na zmartwychwstanie).
"Nie spotkałem niewidomego z depresją" - powiedział gość odcinka. W tym wywiadzie usiłuję się dowiedzieć za jakie grzechy niewidomy nie widzi, czym sobie na to zasłużył, jak z tym żyje i jak sobie radzi w temacie życia i Boga.
Rozmowy o siostrze Faustynie i o tym jak się w Polsce rozmawia o Bogu z rodziną. Martin trochę chory, więc znalazł zastępstwo...
Większość audycji spędziliśmy na rozmowie ze słuchaczem, który jest chrześcijaninem a jednocześnie gejem. Rozmawiamy o tym jak jedno z drugim pogodzić, czy da się to zmienić i jak sobie radzić w takiej sytuacji.
Jezus posyłał, żeby iść i głosić. Ale co? I jak? I do kogo? I o tym jest ten odcinek.
Anonimowy słuchacz ma poważny problem - czy powinien utrzymywać rodziców alkoholików czy nie?
Ósme: nie kradnij! Czyli o tym co oznacza kradzież we współczesnym świecie. Zapraszam do komentowania (i nie zgadzania się), bo sprawa wcale nie jest prosta...
O tym jak sobie radzić z pandemią i siedzeniem w domu. Telefony z Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Hiszpanii i Wietnamu. Tak, Wietnam był na linii - to najdalszy połączenie na żywo w historii tej audycji!
Godzinki o doświadczeniach z bezdomnymi. W zastępstwie Martina, który chwilowo stracił gardło, prowadzi (po raz pierwszy) Karolina.
Jak się spotykać, co robić, na co uważać? I kogo wybrać na pastora?
W tym odcinku dużo informacji od słuchaczy. O Festiwalu Życia (już w ten weekend!), o hiper-patriotycznym sanktuarium w Kałkowie, o objawieniach i wiele innych pobocznych tematów.
W tym odcinku kilka tematów. Co pić w święta? Co zrobić kiedy się przeczyta całą Biblię? I czy da się nie mieć wąpliwości w kwestii życia po śmierci?
Izba Wytrzeźwień przez święta będzie zamknięta z powodu niedyspozycji personelu. Kolejna - dopiero za dwa tygodnie!
Kolejny konkretny odcinek, tym razem o wojnie co będzie i o tych co już były.
Dziś nagranie niejakiego Wolfa, które mi przysłał w zamierzchłych czasach. Postanowiłem odświeżyć, a przy okazji zachęcić innych - jeżeli masz ciekawą historię do opowiedzenia, przyślij do mnie. I w ogóle jeżeli masz coś do powiedzenia - mów! Pisz! Nagrywaj! Publikuj! Nie siedź cicho w kącie, nie przeżywaj życia wyłącznie jako konsument. Poza tym nie jest to zbyt udany odcinek, ale przynajmniej udało mi się zdążyć przed północą. Następne będą lepsze.
Czy to jest nie fair, że nie mieliśmy wpływu na to kim i gdzie się urodziliśmy? Dlaczego Dominika musi być kobietą a Martin mężczyzną? Czy ty jesteś zadowolony z tego kim się urodziłeś? Dwie osoby plus słuchacze, pełno kłótni i przekomarzań, więc bardzo polecam.
Jako, że niedługo Halloween/Święto Zmarłych/Wszystkich Świętych, w tym odcinku o krainie umarłych i o wywoływaniu na przykład ducha dziadka. Jeżeli macie ciekawe historie związane z tematem wywoływania czegoś, to zapraszam do pisania komentarzy i (najlepiej) na Noce na Odwyku - w środę o 23:00! Można będzie wtedy zadzwonić i opowiedzieć o tym na antenie.
Dziś miał być odcinek o ważnych i poważnych sprawach, ale się nie dało. Przez Adriana...
W dzisiejszym odcinku masz szansę posłuchać o innej perspektywie postrzegania świata i Boga.
Naszymi gośćmi są osoby niewidome, które mają dużo więcej okazji do zdania się na Boga.
Dominika poszła pierwszy raz do kościoła. To był naprawdę dziwny kościół. W takim to jeszcze nie byłeś (chyba).
Jednemu żona każe się szczepić, innemu babcia ochrzcić dzieci. Ale to wszystko to tylko prośba, żeby nie robić przykrości. Czyli: terroryzm.
Dziś z Hubertem w Izbie Wytrzeźwień o tym. I o paru innych ważnych sprawach też.
O gniewie Boga, Apokalipsie, Potopie, zniszczeniu Sodomy i Gomory, zarazach, wojnach i kataklizmach zesłanych przez Boga, który... nie zna gniewu.
W ostatnim odcinku tego sezonu, niewidzący przeszkód zaskoczą was pytaniami i odpowiedziami. Miłego słuchania i do usłyszenia po wakacjach.
Pytania liczne: co słuchaczy czyni szczęśliwymi, jak sobie radzą z deszczem, a nawet jedno szczególnie intrygujące pytanie: od czego ślepemu staje, skoro nie widzi.
Jak dzielić się obowiązkami? Czy kobiety muszą robić wszystko same? Co motywuje, a co demotywuje mężczyzn? Czy świat się skończy jeśli nie umyjesz okien na wiosnę? Podzielcie się swoimi radami w komentarzu.