
Czy trzeba należeć do kościoła? Czy chrześcijanin bez wspólnoty jest w porządku? Czy są przykłady w Biblii ludzi co byli poza wspólnotą a Bóg nie miał nic przeciwko temu?
Skąd się w ogóle wzięła koncepcja, że życie z Bogiem ma się odbywać w ramach kościoła?
Wywiad. O życiu w zakonie. Co się je, jak się śpi i o czym się gada. Jeżeli rozważasz taką opcję - posłuchaj! Jeżeli nie - też posłuchaj, bo ciekawe.
Cesacjonizm - tak się nazywa pogląd, że ponadnaturalne rzeczy związane z Duchem Świętym, które miały miejsce w czasach Jezusa i w pierwszym kościele, dzisiaj się skończyły. Ten pogląd jest bardziej popularny niż się wydaje. Ludzie uważają, że Bóg odwołał cuda, znaki, proroctwa, uzdrowienia i poza sporadycznymi przypadkami, są dziś niepotrzebne.
Czy to prawda? Czy Biblia się z tym zgadza? Czy Jezus się nam faktycznie skończył, i to zaraz w pierwszym wieku?
Ja myślę, że jest inny powód niż Biblia, dużo ciekawszy i bardziej niepokojący, że taki pogląd się w ogóle pojawił i że jest popularny.
Jestem pewny, że to moje wyjaśnienie wielu osobom się nie spodoba. Mi też się nie podoba. Ale pokażcie mi, że nie mam racji.
Wielożeństwo (poligynia) w Biblii występuje. Ale w dzisiejszym chrześcijaństwie jest całkowicie nieakceptowane.
Pytanie: dlaczego?
Tradycja to temat, który wywołuje skrajne reakcje. Zwłaszcza ta w kościołach. W tym odcinku opowiadam o tradycji od strony Biblii. I pytam ludzi co o tym myślą (taka mała ankietka).
Po chrześcijaństwie w Europie zostały różne ślady. Dziś ludzie wierzą we wszystko tylko nie w Boga, a kościoły się przerabia na banki, ale w głowach zostało więcej z historii biblijnych niż się wydaje. W szczególności jest jeden ważny efekt chrześcijaństwa, który mocno odróżnia mentalność mieszkańca Europy od mieszkańca Azji czy Afryki. W Polsce też widać ten efekt, ale zagłusza go efekt jeszcze silniejszy. No nie jest to szok, że Polska jest trochę dziwna.
Posłuchaj, to zaraz się wyjaśni o co mi chodzi. Ciekawy jestem czy masz podobne obserwacje - napisz w komentarzu.
Papież, Żydzi i niedziela, czyli jak do tego doszło, że jasne, oczywiste i jednoznaczne w Biblii obchodzenie soboty zmieniło się w którymś momencie w obchodzenie niedzieli. Do dziś w kościołach wszelkiej maści obchodzi się najczęściej niedzielę jako święto i jakoś nie widać, żeby próbowano to zmieniać. Siła przyzwyczajenia? A może jakiś ciekawszy powód? Ale najpierw dowiedzmy się jak to się stało, że sobota stała się niedzielą.
Odcinek o trzech różnych podejściach do Boga, Biblii i kościoła. O zasadzie Sola Scriptura i o powiązaniu między pośrednikiem a jego odpowiedzialnością.
Odcinek historyczny. O tym jak to się stało, że kościół z prześladowanej, odizolowanej wspólnoty wierzących zmienił się w potężną, dobrze zorganizowaną organizację. Wszystkie błędy, pomyłki, pomylone daty, źle wymówione nazwiska prosimy poprawiać w audycji na żywo. Co wtorek o 20:00 na www.odwyk.tv.
Specjalny odcinek wielkanocny: wywiad z Dianą, która właśnie skończyła 18 lat. Jak jesteś starszy to spróbuj zrozumieć jak myśli młode pokolenie, a jak jesteś młodszy zastanów się jakie ty masz podejście.
A Dianę przepraszam, że ją wycisnąłem jak rasowy dziennikarz, ale takie moje zadanie - wymyślać trudne pytania i dokopywać się do sedna.
Kto obchodzi: wesołych świąt. Kto nie obchodzi: wesołego życia.
W 16-stym rozdziale Apokalipsy jest opis Wielkiego Babilonu lub Wielkiej Nierządnicy. Czego to jest opis? Czym jest ta wstrętna k***a? Masz już ulubionego kandydata?
Ja już wiem co to jest. Widzę tu tylko jedną możliwą odpowiedź, która pasuje do wszystkich elementów opisu. Teraz jest już jasne dlaczego dla Boga jest wstrętna, dla chrześcijan niebezpieczna, dla władzy pociągająca i dlaczego tak przyciąga pieniądze.
Na pewno się z nią zetknąłeś. Na sto procent. Ona jest naprawdę wszędzie i upija ludzi tak skuteczne, że trzeźwych już prawie nie ma.
No, to zapraszam na odwyk.
Święto "Trzech Króli" to najbardziej absurdalne, bezpodstawne, bezsensowne święto w Polsce. Nie byłoby by sensu o nim mówić, gdyby nie to, że reprezentuje bardzo powszechny sposób myślenia. Odcinek z gościem i z rysunkami.
Dziś podglądamy jak wygląda katolicka ewangelizacja. A przy okazji o tym co to w ogóle jest ta ewangelizacja, po co to jest i jak powinno wyglądać według Biblii. Starałem się ograniczyć własną ocenę do minimum, więc odcinek, mam nadzieję, skłoni do własnych przemyśleń. Jak cały Odwyk.
Po wywiadzie z Anią postanowiłem przeprowadzić eksperyment. W tym celu udałem się do Kościoła Katolickiego na mszę. Wyniki eksperymentu potwierdziły moje przypuszczenia... Jest źle!
Ps. Bardzo przepraszam za jakość, muszę kupić jakiś porządny mikrofon. Taki mikrofon mało nie kosztuje (kilka stówek) więc jak ktoś chciałby mi się dorzucić do sprzętu było by miło :)
Z rodzicami sprawa jest trudna. Zwłaszcza kiedy wierzą w co innego niż ty. Ten odcinek to niezbędnik jak sobie radzić z perspektywy Biblii. W odcinku głosów udzielili: Aga, Karolina, Sylwek i Kazik.
Ostatni odcinek w tym roku. Z piosenką na koniec. Odcinek o tym czy Jezus jest komunistą i czy Bóg jest wrednym kapitalistą. Oraz o tym czy jest trzecia noga i gdzie się znajduje.
Z Biblii, historii i doświadczenia wynika, że Jezus i jego ideały zawsze najmocniej przyciągały złodziei, morderców, prostytutki, słabych, głupich, niedorajdy, ćpunów i alkoholików. Czy Bóg ma jakiś dziwny fetysz czy tak po prostu wychodzi? A może to nie Bóg, tylko kościół szuka sobie na owieczki największą hołotę, bo łatwiej nią sterować? Na te pytania trzeźwych odpowiedzi poszukamy w tym odcinku.
Pięć sposobów na wchodzenie do Boga przez zamknięte drzwi. W odcinku dziwne rzeczy - między innymi historia Francuza, który zaspowiadał się na śmierć oraz instrukcja jak w kilka minut uzyskać odpowiedź Boga na zadane pytanie.
Odcinek z Watykanu. Jak dziś wygląda w Watykan? Co się zmieniło przez parę wieków i co z tego wszystkiego zostało.
Wywiad
Gość - Ania 22 lata studentka rehabilitacji.
Życie oczami praktykującej katoliczki, która podchodzi do swojej religii na poważnie. Będzie też coś o prezerwatywach i będzie o Jezusie w konfesjonale.
Czy się stoi czy się klęczy, Bóg na pewno się odwdzięczy. Czyli o tym kiedy stać, kiedy siadać, kiedy klęczeć i kiedy leżeć krzyżem. Według Biblii, oczywiście.
Ile jest ateistów w Polsce i w Europie? Skąd się biorą? Trzy rodzaje ateistów: ateista-papuga, ateista-uczciwy, ateista-tchórzliwy.
Czyli ostateczne (mam nadzieję) spojrzenie na problem kultu maryjnego przez Biblię. Sprowokował mnie podcast "7-me niebo", gdzie przedstawiono argumentację, że kult Marii i Biblia idą w parze. No nie idą. I o tym odcinek.
Z tego unikalnego wywiadu, a raczej rozmowy, z twórcą programu "Tajemny Plan", dowiecie się między innymi: czy Fabian Błaszkiewicz był chamem, czym się różnił zakon Jezuitów od innych zakonów, czy Fabian klnie, co sądzi o moim porównaniu kościoła do mafii, co jest tematem przewodnim jego życia i dlaczego nie mógł wejść do żadnego kościoła, który znalazł przez internet. Przy okazji mini-relacja z mojej wizyty w Wadowicach. Dowiecie się co ciekawego można kupić w Wadowicach.
Jak zwykle, kiedy chcę powiedzieć o czymś ważnym, nie wychodzi mi tak jak chciałem. Przede wszystkim - za długi ten odcinek. Ale może wytrzymacie. Bo mówię o tym na czym ta największa różnica między różnymi postawami chrześcijańskimi polega. I że da się mimo wszystko sprawdzić, którego podejścia najlepiej jest się trzymać.
Po 15 godzinach produkcji, odcinek jest w końcu na serwerze. Tym razem pogaduszka o śpiewaniu w kościołach i nie tylko. Z przykładami.
Czyściec. W Biblii nie występuje, ale czy da się dowieść, że skoro Biblia o nim milczy, to znaczy, że go nie ma? Wszystko na temat czyśćca zebrane w jednym odcinku.
Nocne rozmowy o trudnym temacie Marii. Nikt nikogo nie pobił i nie obraził, ale pomimo tego było ciekawie.
O tak zwanym pochwyceniu. Czyli po części o końcu świata właściwie też.
Jak traktować księdza kiedy się nie za bardzo wierzy w jego kapłańskość i apostolskość? Czy do księdza można mówić "proszę pana"?
Całkowicie subiektywna i tendencyjna lista 10 najciekawszych historii w Biblii.
O ewangelii Judasza, dzieciństwie Jezusa, i historia Adama i Ewy. Czyli o tym dlaczego akurat ten, a nie inny, zestaw ksiąg powinien być w Biblii.
Dziś trochę luźniej - o tym jak na Biblię patrzy autor jednego rysunku na Kwejku. I w których punktach ma rację, a w których pokazał, że nie umie czytać.
Uczniowie Jana chrzciciela pościli. Faryzeusze pościli. Katolicy - poszczą. Protestanci - poszczą. Muzułmanie - poszczą. A kto nie pościł? Uczniowie Jezusa! W odcinku tym kiedy pościć a kiedy nie pościć i dlaczego - wyłącznie na podstawie Biblii.
Co potrzeba wiedzieć, znać i umieć, żeby przeczytać Biblię i coś z tego rozumieć? Czy Biblia wymaga dużo specjalistycznej wiedzy?
Władza męża, władza ojca, władza szefa i władza nauczyciela. Władza wśród chrześcijan jest na porządku dziennym. Odcinek o rządzeniu i Biblii.
Tym razem bardziej o tym co Biblia mówi o ludziach niż o Bogu. Odcinek o naszych dziwnych i nielogicznych ludzkich słabostkach, zachciankach i irracjonalnych zachowaniach. Jest o nich w Biblii. Z czego płynie wniosek, że Biblia nas zna.
O tym kim naprawdę byli Faryzeusze i jaki był z nimi problem. I o tym, że jak byli, tak są nadal. Zwłaszcza wśród chrześcijan.
10 powodów, z powodu których Jezus wyleciałby dziś z kościoła. Ostatni powód z listy jest najbardziej dziwny. Ale zastanów się: czy nie jest logiczny?
Przypomnę, że jak zwykle odcinek ma inspirować do samodzielnych wniosków, a nie dawać prostych recept na wszystko. Więc posłuchaj, pomyśl i znajdź własne zdanie na ten temat!
Dziś jestem w drodze, więc macie odcinek specjalny. Który może nawet zacznie nową, fajną serię. Tym razem niejaki Unfa nagrał komentarz do tego co mówiłem w poprzednim odcinku. Jeszcze inny punkt widzenia, z moim komentarzem na końcu. Posłuchajcie.
Rozmawiamy z ludźmi o beatyfikacji JP2 i zmuszamy do myślenia.
Jak streścić Biblię w 5 minut? Co byś z niej wybrał, jako najważniejsze przesłanie do przekazania? Ten odcinek trwa dłużej niż 5 minut, bo się tak długo zastanawiam jak ją streścić. Ale w końcu ją streszczam!
Mało ludzi to robi, ale temat popularny. Czy zarabianie na Bogu budzi u ciebie niesmak? Co Bóg na to, że ludzie na nim zarabiają? Parę myśli na ten temat i na temat niebezpieczeństw prowadzenia biznesu. Trochę chaotycznie, bom ciągle zmęczony po wielogodzinnej relacji z Marszu Niepodległości...
Bać się i tchórzyć to nie to samo. Biblia o strachu mówi dużo, ale w tym odcinku o tym co się zmieniło w naszych czasach w kwestii strachu od czasów bibilijnych.
Drugim, ważniejszym wątkiem jest posłuszeństwo przez strach. Wielu ludzi uważa, że to kwintesencja chrześcijaństwa, a jeżeli nawet nie to na pewno fundament kościoła. Czy tak to właśnie wygląda w Biblii?
Duszpasterze oraz pasterzdusze. O tym kto kogo pasie w Biblii. Po co, dlaczego i czy to potrzebne. I ważna rzecz na koniec: czy pasąc należy też doić.
Odcinek - opowieść. Opowiada Aljona. Będzie o Ukrainie, Rosji, Bogu, o chustkach na głowie i o tym z czym się na Wschodzie kojarzy słowo "baptysta".
W tym odcinku - ostatnim złożonym na emerytowanym procesorze - dużo i praktycznie na temat tego co się dzieje, kiedy ktoś ci wyrządzi niesprawiedliwość, co się może dziać, i co z tego wynika. O sprawiedliwości, zemście, Biblii i życiu. W tym odcinku dużo mówi też Becia.
Ciąg dalszy wywiadu z Anią - praktykującą katoliczką. Dzisiaj porozmawiamy o tym, dlaczego Ania wybrała swoją religię i co ją przekonuje, że to co robi podoba się Bogu. Porozmawiamy też o sprzecznościach między nauczaniem Kościoła Katolickiego a Biblią.
Apokalipsa Jana - albo Objawienie jak kto woli - zaczyna się od listów do siedmiu kościołów w Azji. Te listy są ciekawe, bo Jezus pisze do chrześcijan co o nich myśli. Jeszcze ciekawsze jest co by napisał do dzisiejszych chrześcijan. A najciekawsze co by napisał do ciebie.
Na razie posłuchaj co pisał o innych. Możliwe, że się dowiesz więcej niż byś chciał.
Czy Jezus się uważał za Żyda? Czy chrześcijanie powinni się judaizować? I jak obchodzić Wielkanoc: po katolicku czy po żydowsku?
Odcinek dla wszystkich, których chodzi po głowie wyjście z kościoła raz a porządnie. Odcinek nagrany w Cambridge. Jakość słaba, bo z netbooka to i Salomon nie wyciśnie...
Z Wielkanocą jest ten sam problem co z Bożym Narodzeniem - nie wiadomo jak to święto ocenić. Nie wiadomo czy lepiej obchodzić czy nie obchodzić. Wielkanoc to mieszanka elementów chrześcijańskich, pogańskich i kultury konsumpcji. Co wychodzi kiedy zestawić ją z Biblią? Wychodzi siedem punktów. Myślę, że pomogą ci bardziej świadomie podejść do Wielkanocy.
O trzech typach kościołów, o tym że ap. Paweł uczył inaczej niż Jezus, o tym kiedy Bóg nie daje, kiedy go wspólnie proszą, ale przede wszystkim o tym jak Jezus skrytykował kościół. mówiąc:
"Gdzie dwóch lub trzech spotyka się w moje imię tam ja jestem pośród nich"
Gdzie tu krytyka? Posłuchaj odcinka.
Kiedy nauka każe odrzucić Biblię. I kiedy człowiek powinien odrzucić naukę. I o Einsteinie, i kwantach, i zatrzymanym słońcu, i siedmiu dniach stworzenia.
Sprawa reportażu "Franciszkańska 3" i reakcji Polaków po tym reportażu pokazała ważną, fundamentalną cechę człowieka. Jest to zjawisko, któremu podlega każdy, a bez zrozumienia tego zjawiska nie sposób ludzi zrozumieć i nie idzie z nimi się dogadać.
Jest to ten sam powód, dla którego ludzie dawno temu zabili Jezusa, ten sam powód dla którego dziś robią rzeczy irracjonalne, nieraz katastrofalne w skutkach i nie są w stanie z nich wyjść.
Na przykładzie Karola łatwiej to zaobserwować zrozumieć, więc skorzystajmy z sytuacji i nauczmy się czegoś o ludziach i o Biblii.
10 zmian jakie wprowadziłbym do typowego kościoła, żeby go zmienić w Odwyk.
O sacrum i profanum - o dwóch strefach życia: powszedniej i odświętnej. Co Biblia mówi na temat podziału na święte i nieświęte w tym krótkim, acz treściwym odcinku posłuchać można.
Ludzie lubią się tytułować. Co o tym mówi Biblia? I jak właściwie powinniśmy do siebie mówić?
O tym, jaką przewagę mają ludzie źli nad ludźmi dobrymi. I czy to dobre być dobrym i jakie niebezpieczeństwa czekają ludzi idealnych. Odcinek bez łatwych odpowiedzi: do samodzielnego pomyślenia.
Pomyśl: ile zaświadczeń, pozwoleń i dokumentów potrzeba żeby wziąć dziś ślub w przeciętnym kościele? Odcinek o chrześcijaństwie sformalizowanym w kontekście Biblii. Gościnnie występują: gołębie, wrony, dwie osoby na trawce oraz niewidzialne kaczki.
Rozmawiamy o pierwszych wrażeniach z kościoła zielonoświątkowego i o amerykanizacji ewangelicznych kościołów w Polsce.
Kontrola. O tym jest odcinek - o kontroli. Temat emocjonalny, a przekaz brutalny, więc kto się spodziewa fiołków, ten się rozczaruje. W tym odcinku raczej bojowo.
Napisałem przypowieść, ale że robiłem to między pociągiem, OdwykCampem, wakacjami i deszczem, spieszyłem się i się nie zapisała. Strasznie mnie to przygnębiło. Ale nagrałem z głowy, żeby nie zaginęło do końca. Oto przypowieść z Helu (story from Hel).
Jezus kiedyś w rozmowie zacytował fragment Psalmu, który mówi: "bogami jesteście". Sam Jezus nazwał ludzi bogami.
O co mu chodziło? Kim są ci bogowie, o których mówi Biblia?
Zapewniam cię, że znasz tych bogów i założę się, że znasz ich wielu. A z tego odcinka dowiesz się nie tylko o tym co Bóg o nich myśli, ale przede wszystkim o tym co możesz z tymi bogami zrobić we własnym życiu.
To ostatni odcinek przed wakacjami 2019. W czasie wakacji zapraszam na stronę O Szczęście Niepojęte!
O różnych charytatywnych inicjatywach, o tym czy są one bezinteresowne czy nie, o sponsorowaniu odwykowego dziecka i o tym co Anonimowi Alkoholicy mają wspólnego z Biblią.
Biblia i kultura.
Czy Biblia wymaga dołączenia do jakiejś konkretnej kultury? Czy chrześcijaństwo to raczej kultura żydowska czy europejska? Czy może jeszcze jakaś inna? Czy da się rozdzielić wiarę w Boga od kultury i społeczeństwa? Czy, dajmy na to Arab, który chciałby zostać chrześcijaninem, musi przestać być kulturowo Arabem?
Nie da się zrozumieć dlaczego współczesne chrześcijaństwo wygląda tak jak wygląda, bez zrozumienia jaką rolę gra w tym wszystkim kultura.
Czy ksiądz, pastor, rabin itd powinien mieć żonę czy nie? Czy Biblia popiera celibat czy wręcz przeciwnie? Jakie są dane i na co wskazują. I to co ważniejsze: co tak naprawdę jest problemem w tym całym celibacie i skąd tyle trudności w takiej prostej sprawie?
Masoni są wśród nas! Niestety jest ich za mało, żeby porządnie wypytać i poznać, więc póki się jakiś nie znajdzie, poznajmy na razie to co damy radę.
Czy masoni są wrogami Biblii i Boga? Czy czczą szatana? Czy strach się bać? Czy chrześcijanin może być masonem bez wyrzekania się Jezusa? Czy ich cele i wartości są zbieżne z celami chrześcijańskimi?
Posłuchaj - a potem podyskutujmy w komentarzach.
Noe to nie tylko potop i pijaństwo. To również tęcza. I przykazania.
Czy wiedziałeś na przykład, że oprócz Starego Przymierza i Nowego Przymierza istnieje też przymierze Noego? Może i wiedziałeś, ale wątpię, że wiedziałeś, że istnieje praktycznie cała religia oparta na tym przymierzu!
Posłuchaj, a dowiesz się o co chodzi.
Jeszcze raz o podróżach. Ten temat już był, ale czasem dobrze sobie przypomnieć. W tym tygodniu jeżdżę po świecie, więc to taki odcinek przelotny. Za tydzień zaczynamy nowy sezon Odwyku!
Katedra, którą budowano dwieście lat spłonęła w godzinę. Dlaczego? Czy to znak od Boga? Kara? Ostrzeżenie? Złośliwość? I co może znaczyć taki znak? Czy w ogóle ma jakieś znaczenie?
Czy w ogóle powinniśmy szukać znaków czasu? A jeżeli tak, to po co?
Chrześcijanin to gatunek, do którego wiele osób podchodzi z nieufnością. To dlaczego, że go nie rozumieją. Jak zrozumieć chrześcijana opowiadam w tym odcinku.
Ludzie sukcesu w Biblii i dążenie do sukcesu według Biblii. Biblia i sukces - raz a porządnie.
Cześć zobaczyłem film „Jezus - Historia Chrześcijaństwa” i zacząłem się zastanawiać nad tym czy kościół dzisiaj dalej jest nam potrzebny? Przeprowadziłem też kilka krótkich wywiadów. Miłego słuchania.
Koniec wakacji! Zaczynamy. Na początek krótko o symbolach chrześcijaństwa. Z okazji tego, że temat ostatnio głośny. A na początku odcinka mała scenka ilustrująca...
Biblia twierdzi, że wszyscy ludzie to kłamcy i dzieli świat na prawdę i kłamstwo. Czy ludzie naprawdę tak bardzo kochają kłamać?
Korespondencja katolicka w mojej skrzynce zaskoczyła mnie porządnie. Niech was też zaskoczy.
O języku chrześcijańskim. W jaki sposób o Bogu mówić i jakich używać porównań.
Czy trzeba płacić podatki? Czy wolno płacić podatki? Czy unikanie podatków jest niemoralne? Czy dla Boga to to samo co kradzież?
I przede wszystkim: o co dokładnie chodziło w tej historii z oddawaniem cesarzowi co cesarskie a Bogu co boskie? Po tym odcinku wszystko będzie jasne.
Przez Biblię przewija się stały motyw: ktoś mały i odrzucony przez ludzi, staje się kimś wielkim i podziwianym, za sprawą Boga. Podsumowuje powtarzane kilka razy w Biblii proroctwo o kamieniu, który odrzucili budujący, a on stał się kamieniem węgielnym (lub bardziej dosłownie: głową węgła).
Jezus był tym kamieniem wg Biblii. Ale byli nim i Mojżesz, i Gedeon, i król Dawid i nawet Odwyk jest projektem tego typu: robiony przez odpadka dla innych odpadków. Opowiem wam o tym więcej. Znajdziecie tu też historię moich przygód z kościołami, bo też jest jednym z wielu przykładów tej samej historii.
Odcinek przyda się każdemu, kogo nieraz w życiu wykopano z porządnego towarzystwa.
"Malleus Maleficarum", czyli "Młot na czarownice" - bestseller utrzymujący się na listach przebojów Europy przez kilka stuleci. Spopularyzował polowania na czarownice i nauczył ludzi jak się bać sąsiada.
Poczytam wam w tym odcinku co ciekawsze fragmenty. Będzie i śmiesznie i strasznie.
Jak widać Teoria Nieprawdopodobnego Zbiegu Okoliczności, o której mówiłem w ostatnim odcinku się sprawdza - nastąpił właśnie taki zbieg okoliczności w skali ogólno-narodowej. Na tę okoliczność odcinek o tym jaki stosunek ma według Biblii Bóg do narodów, krajów i państw. W szczególności - do Polski.
Ewangelista, który nie nawraca. Rozmowa ze Sławkiem, ulicznym ewangelistą (zawodowym?) o jego pracy, jego podejściu i o tym czy ewangelizacja różni się od akwizycji.
Jak do tego doszło? Chrześcijaństwo na Zachodzie, zbudowane niemal w całości na instytucjach kościelnych, przestaje istnieć. Od 1993 do 2020 liczba członków kościołów w USA spadła o połowę. W Europie panuje totalny ateizm, niezależnie od stanu formalnego. Kompromitująca postawa kościołów w czasie trwania restrykcji koronawirusowych obnażyła do reszty to jak daleko kościoły odeszły od postaw Jezusa i jego pierwszych uczniów. Ostatnie resztki chrześcijaństwa wyparowują właśnie z bogatej części świata, a elementarnej wiedzy o Biblii i chrześcijaństwie nie ma kto uczyć.
Jak to się stało?
Opowieść Karola z Wrocławia o pewnej grupie chrześcijan, która... Aa, najlepiej po prostu posłuchać.
Jezus opowiedział kiedyś przypowieść o dwóch ludziach, którzy budowali domy. Jeden budował po niemiecku, a drugi po polsku. O kim właściwie mówi ta historia? Zwróciłeś uwagę, że wniosek z niej jest trochę dziwny? A skoro już o tym mowa, to o co właściwie chodzi w byciu chrześcijaninem? O to, żeby się z zgadzać z Jezusem? Żeby mieć prawidłowe poglądy? Żeby trzymać się prawdy? Czy coś jeszcze innego?
A dokładniej: czy nieochrzczone dzieci idą do nieba? Właściwie to ten odcinek mógłby trwać 30 sekund, ale wtedy byłby zupełnie nieprzydatny. Jak większość 30-sekundowych odcinków wyjaśniających trudne tematy.
Czasem ktoś ma ochotę zostać chrześcijaninem. Nawet wie co to znaczy i na czym to polega. Ale jak się właściwie do tego zabrać?
Na czym się skupić na początku drogi? Co robić przez pierwsze tygodnie i miesiące? Od czego zacząć?
Bóg kojarzy się często z kimś kto się nami opiekuje i troszczy. Czy to na pewno dobre skojarzenie? Czy z Biblii wynika, że Bóg traktuje nas jak dzieci?
To trzeba wiedzieć: trzy największe podziały kościołów chrześcijańskich w historii. I jeszcze ważniejsze: jak się dzielą chrześcijanie dzisiaj. To nie jest szczegółowy wykład, to są najbardziej fundamentalne podstawy, które każdy powinien znać i rozumieć. Gdyby szkoła państwowa miała sens, to informacje z tego odcinka byłby na pierwszych lekcjach religii.
Maks był jeszcze całkiem niedawno ministrantem w dużej parafii w Polsce. Teraz już nie jest. Wskoczył na poziom wyżej.
W tym odcinku wypytałem go o życie ministranta: co ministrant robi, w co się ubiera, ile zarabia, za co są punkty, jak smakuje kadzidło i co ministranci robią na zapleczu jak nikt nie patrzy.
--
Update z 28 maja 2022:
Po opublikowaniu odcinka okazało się, że nagraniem zainteresował się ksiądz Jakub. Mimo, że w nagraniu nie ma nic szczególnie szokującego a już na pewno nic szkalującego, coś się widać komuś nie spodobało, bo jak się dowiedziałem rozmawiał z Maksem, rozmawiał z jego mamą, a potem wszyscy dostali ataku przedziwnej paniki i zaczęły się żądania, żebym nagranie usunął. Całe. Bezwarunkowo i bez podania powodu.
Odmówiłem. Nagranie jest ciekawe, daje pożyteczne informacje, nikomu nie szkodzi. Jest w ważnym interesie społecznym. Zostaje.
Na prośbę Maksa wyrzuciłem z nagrania jego twarz (mimo że bardzo sympatyczna). No skoro nie chce, żeby go rozpoznawali, to ma sens. Zrobiłem też parę poprawek, żeby usunąć niepotrzebne nazwy i imiona. Ale przede wszystkim: dorzuciłem sprostowania tam gdzie chciał coś poprawić. A chciał tego dużo.
Zgodziłem się na sprostowania, które wyjaśniają, precyzują i poprawiają coś co było niejasne. Nie zgodziłem się na wycinanie informacji tylko dlatego, że mogą się komuś nie spodobać.
Nie wiem jaką motywacją kieruje się ksiądz, który zamiast skorzystać z niezależnych informacji żeby coś zmienić na lepsze, wywołuje presję w celu tłumienia potencjalnej krytyki, samemu chowając się za plecami innych. Nie jest to na pewno ta sama motywacja, którą miał Jezus. Wiem, bo go znam. Jezusa, nie księdza.
Tą rozmowę zaczynałem, jak pewnie słychać, z przyjaznym nastawieniem do wszystkich i nie interesowało mnie atakowanie niczego i nikogo. Opublikowałem z satysfakcją, że uniknąwszy tego wszystkiego, udało mi się przedstawiać kawałek surowej, ale prawdziwej rzeczywistości. A potem przyszły paniczne reakcje, surowe, agresywne, bez rozmowy i bez żadnego sensownego powodu.
Motywacja wydaje się jedna: trzymanie wszystkiego co tylko się da w tajemnicy i z wykorzystaniem wszystkiego co się da, doprowadzenie do zniknięcia tego nagrania. Nie wiem jaką rolę gra w tym ksiądz, ale jeżeli on tym kręci, to takie działania przystoją bardziej mafii niż uczniom Jezusa.
Tak że rozczarowałem się. Tym bardziej, że nagranie pokazało przecież raczej pozytywny obraz parafii i księdza, pomimo rosnącej w społeczeństwie apatii, obojętności.
To nagranie jest w wielu miejscach w sieci i nie zniknie, bo taka już natura internetu. Żądania usunięcia, "cofanie zgody" (co to w ogóle znaczy?) groźby, nic nie dadzą. Poza tym, że będzie coraz bardziej widocznie w jaki sposób Kościół w praktyce wpływa na ludzi i jak wymusza na nich zachowania skrajnie przeciwne do tych, do których zachęcał Jezus.
Dlatego zostawiam nagranie w tej nowej, częściowo ocenzurowanej formie ze sprostowaniami, które dopełniają historię do końca. Miało być pozytywnie, miło i pokojowo, ale przyszedł do mnie kościół z wojną, i wciągnął w nią wszystkich. I już nie jest pozytywnie i miło i pokojowo. Sorry, Maks. Przykro mi, że tak wyszło. W takich czasach żyjemy, może zresztą zawsze tak było.
Ale może i lepiej uświadomić sobie to wcześniej niż później jaka jest w życiu cena za tak zwany święty spokój.
Gdyby kiedyś wymuszono prawem lub bezprawiem usunięcie tego nagrania, to pamiętajcie, że i tak będzie w dziesięciu innych miejscach w sieci. Jest oczywiste, że to próba wymuszenia ciszy wokół spraw kościoła jest tutaj jedyna prawdziwą motywacją, chociaż pojęcia nie mam dlaczego w tym przypadku.
Z nagrania, jego modyfikacji i całej historii niech już każdy wyciąga sobie wnioski jakie chce.
Martin Lechowicz
chrześcijanin, dziennikarz, baron
Pierwszy pilotażowy odcinek, w którym gadamy o tym dlaczego nie warto być samotnym wilkiem.
Jezus dużo rzeczy porównywał do owoców. Ale o co mu dokładnie chodziło? Co to są te owoce?
Wydawało mi się to raczej oczywiste. Póki nie przeczytałem jak ktoś napisał, że owocem jest regularne chodzenie do kościoła. I po tym mamy poznawać kto jest kim.
Odcinek owocowy.
Odwykowa przerwa wakacyjna! Wyjeżdżam sobie. W tym odcinku usłyszycie to właśnie ogłoszenie oraz informacje o ciekawej darmowej grze - grze w komórkę. Link w pierwszym komentarzu do odcinka na stronie www.odwyk.com
Nie da się ukryć, że Biblia mówi o wołach, owcach, jeździe na ośle i niewolnikach. Czyli o rzeczach dzisiaj nieaktualnych. Czy Biblia jest niedzisiejsza? Jeżeli jest to co z tym zrobić?
Słynna Oaza, czyli Ruch Światło-Życie organizuje latem rekolekcje. Zawsze mnie ciekawiło, co się dzieje na takich obozach rekolekcyjnych. Bo sam jeździłem na różne chrześcijańskie obozy dobre 15 lat. No, to teraz wiem. Znalazłem kogoś, kto bywał, i mi opowie. Z perspektywy chrześcijańsko-niereligijnej. Czyli takiej odwykowej.
No dobra, przyznaję: nie jest to jakaś wielka sensacja, filmu z tego nie zrobią. Spodziewałem się, że będzie trochę fajnie, trochę niefajnie, ale trochę rzeczy mnie w tej Oazie zaskoczyło.
Kawiarnia w Suracie to krótkie, a mądre opowiadanie o Bogu, ludziach, sporze o religie i punktach widzenia. Napisał je Lew Tołstoj według oryginału Bernardina de Saint-Pierre. Ponieważ opowiadanie daje do myślenia jak najlepsze odcinki Odwyku, postanowiłem je na Odwyku umieścić, ale ku mojemu zdziwieniu nie znalazłem wersji polskiej.
Więc sam zorganizowałem tłumaczenie i lektora (może ktoś z was pozna go po głosie) i teraz możecie posłuchać, podumać i wyciągnąć wnioski.
"Kawiarnia w Suracie" nie odpowiada na pytanie "jaka religia jest najlepsza", ale daje dużą lepszą odpowiedź na dużo ważniejsze pytanie...
Gościem tej audycji jest Łukasz, który opowiada o swoim życiu i o codzienności niesformalizowanego kościoła w małej miejscowości w województwie wielkopolskim.
Odwyk zaczął się jako po prostu podcast o Biblii. Z czasem wyrosło z tego coś więcej: suma pojedynczych odcinków stanowi dość spójną całość. Po 12 latach nagrywania i kilku setkach odcinków, warto jeszcze raz konkretnie powiedzieć: co to jest Odwyk? O co w tym chodzi? Jaki jest cel? I po co to wszystko?
Odwieczny problem w kościołach: czy kobieta może nauczać mężczyzn? Korzystając z okazji, że kwestia objawiła się i na Odwyku, pierzemy bruda. Kobieta, mężczyzna, prywata oraz próbka tego jak wyglądają prawdziwe kościelne problemy.
Czy wiesz jak nazywano pierwszych chrześcijan? To nazwą wcale nie było "chrześcijanie". Chrześcijanami uczniów Jezusa nazwano dopiero w Antiochii, a przecież działali już wcześniej wiele lat.
Wcześniejszą nazwą była "droga". I to określenie warto poznać, bo pasuje do nauki Jezusa lepiej niż "chrześcijaństwo". Zwłaszcza w tych czasach. Może by do tej nazwy wrócić?
Dla lepszej ilustracji odcinka o drodze wsiadłem na rower, wziąłem mikrof i przejechałem 40 kilometrów. Teraz przynajmniej jest na co popatrzeć w trakcie słuchania.
Byłem w niedzielę w kościele.
Cudowni ludzie - tylko ciut za dużo ćpają...
Czy Boże Narodzenie powinno być świętem państwowym, dniem wolnym od pracy? Czy sprawy religii, wiary, Boga powinno się mieszać z życiem publicznym, społecznym, politycznym? Jak to było w czasach Biblii? I jak to powinno wyglądać według Jezusa?
Odcinek o tym co mówi Biblia o homo-sprawach. Jak człowiek, który chciałby się trzymać Biblii, powinien podchodzić do homo-kwestii? Posłuchajcie - i pokomentujcie!
Jedno z najczęstszych pytań jakie dostaję brzmi: jak mam uwierzyć, że Bóg jest fajny, skoro mój ojciec był do dupy?
Bardzo dobre pytanie. I ja wam powiem jaka jest odpowiedź.
Z telefonów słuchaczy wynika, że istnieje silna zależność między polskością a katolicyzmem. Zwłaszcza za granicą.
Rozmowy na żywo o Biblii, Bogu i kościołach są często nieprzewidywalne. Dzisiaj zeszło na to czy adoracja jest medytacją, opłatek talizmanem a tradycja magią. I jeszcze ogłoszenie: Hubert znalazł wrak samochodu i będzie się rozbijać. Czy ktoś miałby dla niego kask?
Kwas - stały problem chrześcijaństwa, od czasów Nowego Testamentu aż do dzisiaj. Dłuższa refleksja o tym co to jest kwas Faryzeuszów i jak smakuje.
Oneida - chrześcijańska grupa z nowoczesnym podejściem do seksu w XIX wieku. Poza tym, że dzieci planowała komisja produkowali też łyżki. Może będzie z tego nowy cykl o sektach, komunach chrześcijańskich i nie tylko? Nowy rok zaczynam od przeziębienia gardła i dlatego taki temat: luźniejszy ale ciekawy.
Odcinek pierwszy nowego Odwyku - w którym mówię o Biblii: skąd się wzięła, czy jest wiarygodna i po co właściwie ją czytać. Oprócz tego: o kościołach, o tłumaczeniach, o rozumie, o skakaniu przez okno i o Mormonach.
Znalazłem odpowiedź na to pytanie na stronie gotquestions.org i była, delikatnie mówiąc, zadziwiająca. A mówiąc niedelikatnie: niedorzeczna. Czy brak wizy i paszportu kwalifikuje się jako grzech i bunt przeciwko Bogu? To dobra okazja, żeby się zastanowić dlaczego odpowiedzi zinstytucjonalizowanych chrześcijan profesjonalnych potrafią tak się bardzo różnić od odpowiedzi chrześcijan nieprofesjonalnych.
O dawaniu na tacę był już odcinek 14 lat temu. Ale przydałoby się dokończyć temat i wyjaśnić konkretnie, co to jest ta dziesięcina w Biblii, po co ona jest i na czym polega.
Kiedy się zrozumie po co ta dziesięcina jest, to odpowiedź na pytanie czy chrześcijanie mają ją płacić jest już jasna i prosta.
Wydawałoby się, że Biblia nic nie mówi o tym, kto finansował działalność Jezusa. Ale okazuje się, że mówi. Odpowiedź na to pytanie może zdziwić. Między innymi pokazuje, że Jezus nie był konserwatywnym chrześcijaninem ani człowiekiem honorowym...
Jak powinna wyglądać struktura kościoła według Biblii? Kim byli biskupi i starsi? Gdzie w Biblii jest miejsce dla pastora i księdza? Czy powinniśmy przebudować dzisiejsze kościoły a jeżeli tak to po co? To wszystko - jak zawsze - wyłącznie na podstawie Biblii.
Martin i Hubert zastanawiają się czy stawiać się głupiemu ochroniarzowi w hipermarkecie czy nie.
Pogadamy sobie dzisiaj między innymi o rejestracji kościoła w państwie i o liderowaniu. Uprzedzając pytania o oprawę muzyczną - Kudłaty :D . Kontakt do nas - Tomek: kiteksritek na gmail.com, Sylwek: sylwan112 na o2.pl, Hubert: hubertsebesta na me.com
Dostałem brelok! Ze strony www.mk1033.pl. Fajne, fajne, ale parę rzeczy mnie zdziwiło. Tematem głównym odcinka jest walka ze złem i wstydzenie się Jezusa. Był też telefon od młodzieńca w sprawie UFO oraz prostytutek...
Jako, że Martin chory, dzisiaj trochę luźniejsza gadka. O dziewicach duchowych i o dziewicach prawdziwych.
W tym odcinku o fundamentach chrześcijaństwa. Oraz o tym kim Jezus NIE jest (bo żeby wiedzieć kim ktoś jest, czasem dobrze najpierw wiedzieć kim on nie jest).
Gościem tej audycji jest Piotrek (Skalagrim), z którym rozmawiamy o praktycznej stronie budowania i działania dwóch chrześcijańskich grup w Krakowie - nieformalnej i formalnej.
Dzisiaj pogadaliśmy o strzelaniu samobója. Stawialiśmy diagnozy i szukaliśmy lekarstwa.
O tym, co Biblia mówi o ślubach. I czy do ślubu potrzebne jest bierzmowanie.
Język kościelny, chrześcijański slang, boża nowomowa. Namaszczony szczególnym dotykiem (alleluja) na-języczny odcinek. Amen? Po szczegóły kliknij "play"...
O tym co jeden papież powiedział na temat ekumenizmu, o tym czy łączenie się religii jest dobrym pomysłem, jak tego dokonać i co na to wszystko Biblia.
W tych wieczorach dużo ludzi chciało rozmawiać o kościele. Czemu nie?
Dziś nagranie niejakiego Wolfa, które mi przysłał w zamierzchłych czasach. Postanowiłem odświeżyć, a przy okazji zachęcić innych - jeżeli masz ciekawą historię do opowiedzenia, przyślij do mnie. I w ogóle jeżeli masz coś do powiedzenia - mów! Pisz! Nagrywaj! Publikuj! Nie siedź cicho w kącie, nie przeżywaj życia wyłącznie jako konsument. Poza tym nie jest to zbyt udany odcinek, ale przynajmniej udało mi się zdążyć przed północą. Następne będą lepsze.
O tym czy Jezus chodziłby do kościoła, do jakiego, i ogólnie o tym, po co się chodzi do kościoła.
A co by było, jakby kościół dziś wyglądał tak jak ten opisany w Biblii? A jak właściwie był zorganizowany kościół na samym początku? Jak według Biblii miał być zbudowany? I czy mogłoby to działać dzisiaj? I o tym jest dzisiejszy odcinek...
Znów mało udany odcinek - jakoś nie czułem się dziś najlepiej. Zacząłem o tym co znaczy słowo chrześcijanin, a potem myśli pobiegły luźno w dal, niestety. Eh, za tydzień będzie lepiej (miejmy nadzieję).
W tym odcinku o koncepcji "postęp kontra tradycja". Czyli o tym, czy Bóg jest za postępem i zmianami czy za konserwatyzmem i brakiem zmian. No, nie tylko o tym, ale mniej więcej o tym.
W odcinku 27 omawiam kościoły, z którymi można się zetknąć w Polsce. Jeżeli nie wiesz co jest sektą, a co kościołem, jeżeli nie rozróżniasz Adwentystów od Świadków Jehowy, jeżeli nie wiesz do jakiego kościoła chodzi Chuck Norris - to ten odcinek jest dla ciebie.
Co Jezus miał na myśli? Czy zostało to dobrze przetłumaczone? Kto ma rację w sporach o interpretacje?
O wspólnotach, grupkach, kościołach, o tym jak bym chciał, żeby było, o tym, że lepiej razem niż osobno i parę różnych dygresji. A na końcu o tym, że zlecam Bogu znalezienie mieszkania i ciekawe co z tego wyjdzie.
O świętach, o policjantach na przystanku, o tym czy kościół dla wierzącego jak Polska dla Polaków, czy odwrotnie, o tym co by musiało się stać, żebym skakał na jednej nodze 3 razy dziennie do końca życia i o tym, że ludzie z jakiegoś dziwnego powodu nie chcą za darmo i po znajomości.
Wywiad z redaktorem naczelnym serwisu Korespondent.pl. Oprócz tego informuję, że jadę w podróż! Przez miesiąc mnie nie będzie. Szczegóły i relacja z podróży na stronie http://Trip.CompletelyUnprofessional.com.